Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Od czego zacząć po przyjeździe z zagranicy?

tmk1986 08 Mar 2018 03:13 912 9
  • #1 08 Mar 2018 03:13
    tmk1986
    Poziom 2  

Witam drogich kolegów po fachu.

W skrócie - skończyłem technikum,wyjechałem za granicę na 12 lat i za parę lat wracam do kraju. Miałem uprawnienia SEP ale już się skończyły.

Moje pytanie od czego zacząć, żeby pracować w zawodzie i zarabiać jakieś średnie zarobki w naszym fachu.

Pracowałem w UK przy utrzymaniu ruchu tam prawdę mowiąc się nauczyłem też, bo po szkole jak to po szkole z praktyką i wiedzą, zdobyłem ich pełne kwalifikacje co do wykonywania instalacji (pomiary, odbiory, testy itp.) robiąc ich odpowiednik technikum naszego i w trakcie jestem wyższego wykształcenia ich jak się uda zdać.

Ale co do Polski nie mam zielonego pojęcia, trzeba mieć uprawnienia budowlane na wykonawstwo i jakieś pomiary, uprawnienia z tego co wiem ciężko zdobyć bo trzeba jakąś praktykę udowodnić pracując pod kimś kto ma uprawnienia, wiem że SEP na pewno a co dalej.

Nie wiem co chciałbym robić, instalacje czy utrzymanie ruchu ale wiem że do tego i do tego jakieś uprawnienia i kursy są potrzebne. Więc za podpowiedzi z góry dziękuję :)

Moderowany przez Akrzy74:

Ile razy można tłumaczyć, że nie ma czegoś takiego jak uprawnienia SEP, a skoro czegoś takiego nie ma, nie ma o czym dyskutować!
    Nic nie możesz robić, bo takie uprawnienia nie istnieją. Jest świadectwo kwalifikacji w którym zaznaczono pewne grupy i kwalifikacje. Jeśli ktoś nie wie jakie uprawnienia posiada nie powinien dotykać się do prądu bo go zabije lub okaleczy. Podstawa to wiedza- co się wie, czego dotyczy świadectwo kwalifikacji, a nie jakiś SEP. SEP to organizacja a nie uprawnienia. Trzeba opłacać składki, posiadać stosowne wykształcenie i z tego otrzymuje się profity a nie jakieś uprawnienie SEP.

• #2 08 Mar 2018 06:16
    tadgra
    Poziom 16  

Jeżeli będziesz chciał wykonywać samodzielnie instalacje pod własną działalnością gospodarczą to musisz mieć polskie uprawnienia budowlane. Jeżeli zatrudnisz się w jakiejś firmie jako elektryk utrzymania ruchu potrzebne będzie świadectwo kwalifikacji. Obecnie nie ma monopolu SEP. Komisji kwalifikacyjnych jest w bród. Większe zakłady posiadają swoje komisje, które zatwierdza Prezes URE. Teoretycznie Twoje uprawnienia o ile są bezterminowe powinny obowiązywać w Polsce (jako unijne), ale praktycznie to Ci ich nikt nie będzie uznawał, bo na nich nie ma zakresu tych uprawnień a na polskich świadectwach kwalifikacji są szczegółowo wymienione. A pracodawcy nie będziesz odsyłał do brytyjskich przepisów, aby sprawdzał zakres Twoich uprawnień i ich tłumaczyć na język polski.

• #3 09 Mar 2018 00:23
    tmk1986
    Poziom 2  

a uprawnienia budowlane jak mozna zdobyc ,co sie z tym wiaze ?
    Dodano po 3 [minuty]:
    moglbym prosic jakis link zeby zobaczyc jak zdobyc uprawnienia do wykonywania tych instalacji lub zdobyc potrzebne kwalifikacje polskie ,ktore sa potrzebne (technikum elektryczne juz mam wiec chyba reszta kwestia zdania egzaminow pomiarow itp) ?

• #4 09 Mar 2018 04:31
    tadgra
    Poziom 16  

Ach Ty leniuszku Ty!!! Na pierwszy post Ci odpowiedziałem bo był bardzo ogólny ale z drugim to przesadziłeś. Nikt Ci tu nie będzie pisał kilkustronicowych instrukcji jak i co, krok po kroku. Wpisz sobie w Google, "jak zdobyć uprawnienia budowlane" i masz ścieżkę krok po kroku. To chyba tyle w tym temacie i można go zamknąć.

• #5 09 Mar 2018 09:03
    tmk1986
    Poziom 2  

Patrzylem juz jak zrobic szczerze mowiac juz zanim napisalem post ,ale jest o praktykach itp i wyksztalceniu a wiec nic nie trzeba jakies pomiary sep

Temat zamkne dzieki

• #6 16 Mar 2018 00:52
    tadgra
    Poziom 16  

Tak czy owak chyba bez jakiegoś kursu się nie obejdzie. O ile świadectwo kwalifikacji można zdobyć stosunkowo łatwo o tyle uprawnienia budowlane to już inna bajka. Tam jest jeszcze większy odsiew niż na egzaminach na prawo jazdy. Zdarza się, że na 100 zdających zdaje 10 osób. Ważne dla Ciebie jest również to abyś posiadał potwierdzenia Twojej pracy jako elektryka wraz z jej zakresem od angielskiego pracodawcy. Takie papiery do tłumacza przysięgłego i może Ci je uznają jako potwierdzenie praktyki zawodowej. Ale tego nie jestem pewien.
    Powodzenia

• #7 16 Mar 2018 07:14
    masonry
    Poziom 29  

O jakich uprawnieniach budowlanych tu mowa?
    Od kiedy uprawnienia budowlane można uzyskać po kursie?
    Aby pracować jako elektryk i wykonywać instalacje elektryczne wystarczy świdectwo kwalifikacyjne "E", jeżeli dodatkowo chcesz robić pomiary i podpisywać protokoły to trzeba mieć "E" i "D" oba świadectwa z pomiarami.

• #8 16 Mar 2018 13:25
    tadgra
    Poziom 16  

masonry napisał:
    O jakich uprawnieniach budowlanych tu mowa?
    Od kiedy uprawnienia budowlane można uzyskać po kursie?
    Aby pracować jako elektryk i wykonywać instalacje elektryczne wystarczy świdectwo kwalifikacyjne "E", jeżeli dodatkowo chcesz robić pomiary i podpisywać protokoły to trzeba mieć "E" i "D" oba świadectwa z pomiarami.

A gdzieś Ty kolego wyczytał w moim poście, że po kursie można zdobyć uprawnienia budowlane? Wszyscy wiemy, że po kursie nie zdobywamy żadnych uprawnień. Tym bardziej budowlanych. Kursy przygotowują delikwenta do egzaminu i tylko tyle.
    Gość skończył szkołę i wyjechał do Anglii, nie ma pojęcia o polskim Prawie budowlanym czy energetycznym. Zanim coś napiszesz przeczytaj wszystko ze zrozumieniem.

• #9 16 Mar 2018 14:55
    masonry
    Poziom 29  

Kolego o jakich Ty uprawnieniach budowlanych piszesz?
    Czemu pytającego wprowadzasz w błąd?

tadgra napisał:
    Jeżeli będziesz chciał wykonywać samodzielnie instalacje pod własną działalnością gospodarczą to musisz mieć polskie uprawnienia budowlane.

To jest nieprawda.

• #10 16 Mar 2018 15:47
    tadgra
    Poziom 16  

No to wykonaj przyłącze do budynku i go sobie zgłoś do odbioru a w książce budowy budynku jak wykonasz instalację to wpisujesz nr swojego świadectwa kwalifikacji czy nr uprawnień budowlanych w odpowiednim zakresie. Do książki budowy nie masz prawa dokonywać żadnych wpisów jeżeli nie posiadasz odpowiednich uprawnień budowlanych!!! Dotyczy to także przyłączy wodno kanalizacyjnych, gazowych, ciepłowniczych.
    Czy Ty wykonałeś w życiu chociaż jedno przyłącze, dokonałeś wpisu do dziennika budowy i go zgłosiłeś do odbioru? Chyba nie.

Moderowany przez Krzysztof Reszka:

Nie wprowadzaj innych w błąd. Do wykonania instalacji elektrycznej nie są potrzebne uprawnienia budowlane. Wpisu dokonuje kierownik budowy lub inspektor nadzoru inwestorskiego;
    - projektant;
    - kierownik robót budowlanych;
    - osoby wykonujące czynności geodezyjne na terenie budowy;
    - pracownicy organów nadzoru budowlanego oraz innych organów uprawnionych do kontroli przestrzegania przepisów na budowie: inspektor pracy, inspektor sanitarny, wojewódzki konserwator zabytków lub działający z jego upoważnienia pracownicy;
    - a także inwestor.
    Temat zamykamy.