Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw z TDA2030 po złożeniu nie działa.

08 Mar 2018 16:03 594 17
 • Poziom 10  
  Witam,
  Złożyłem zestaw z kitu AVT1597/1 na układzie TDA2030.
  Układ po złożeniu nie działa. Prześledziłem forum i zgodnie z radami zamieniłem rezystor R4 z R6. Po podaniu zasilania niesymetrycznego, ( 13.1 V) układ nie działa. Dodam, że pominąłem pierwszą diodę. Napięcia na nóżkach TDA są następujące.
  1. 5,72 V
  2. 0 V
  3. 0 V
  4. 6,54 V
  5. 13,1 V
  Na wyjściu głośnikowym pojawia się napięcie 6,54 V za kondensatorem.
  Z góry dzięki za podpowiedzi.
 • Poziom 43  
  KYNIU56 napisał:
  Również pojawia się napięcie na wyjściu głosnika. Czy tam nie powinno być trochę mniej?

  Przy tym zasilaniu powinno być (połowa napięcia zasilania)
  Przy zasilaniu symetrycznym +/- powinno być zero napięcia (w przybliżeniu)
 • Poziom 42  
  KYNIU56 napisał:
  Również pojawia się napięcie na wyjściu głośnika.
  Co prawda nie podałeś który to kit, można się tylko domyślać że jest zasilany pojedynczym napięciem. Tak więc nie powinno występować stałe napięcie na głośniku. Podaj więcej szczegółów np. typ tego kitu (chodzi o schemat), wielkość tego napięcia na wyjściu, czy ono występuje przy podłączonym głośniku.
 • Poziom 43  
  Autor podał napięcia, na wyjściu ma "4. 6,54v ", jest to połowa zasilania i tak powinno być.
 • Pomocny dla użytkowników
  Wrzuć tu schemat tego kitu i ewentualnie zdjęcia po jego zmontowaniu.

  KYNIU56 napisał:
  Prześledziłem forum i zgodnie z radami zamieniłem rezystor R4 z R6. ...Dodam że pominąłem pierwszą diodę.

  Daj chociaż linka tego tematu gdzie jest mowa o zamianie rezystorów.
 • Poziom 42  
  kokapetyl napisał:
  Autor podał napięcia, na wyjściu ma "4. 6,54v "
  Skoro na pin 4 to tak, jest to właściwe napięcie, lecz:
  KYNIU56 napisał:
  Również pojawia się napięcie na wyjściu głośnika.
  A to już brzmi przynajmniej dziwne, na głośniku chyba nie powinno występować stałe napięcie ?.
  @KYNIU56, o ile chodzi o ten zestaw to zamiana rezystorów R4 i R6 to jakieś totalne nieporozumienie. https://serwis.avt.pl/manuals/AVT1597_1.pdf
 • Poziom 39  
  Zamiana rezystorów jest całkowicie bez sensu. Moim zdaniem pomiary były niewłaściwie wykonane. Raczej nie zdarza się żeby nowy kondensator był przebity co sugeruje pomiar napięcia "na głośniku". Proponuję jeszcze raz sprawdzić poprawność wlutowania elementów. Ten układ to "samograj" - startuje bez problemów, jedynie problemy mogą być z przydźwiękiem
 • Poziom 42  
  zworys napisał:
  Zamiana rezystorów jest całkowicie bez sensu
  Tym bardziej że rezystor R4 (1Ω) połączony szeregowo z kondensatorem C7 (220nF) spełnia dość istotną rolę w tym wzmacniaczu.
 • Poziom 39  
  Zgadza się, wstawienie innej wartości R4 niż podana w datasheet to proszenie się o problemy ze wzbudzeniem układu. Z kolei 1 om w gałęzi sprzężenia zwrotnego też "demoluje" działanie tej gałęzi.
  Tylko że: -kolega napisał bardzo enigmatycznie -układ nie działa - ale dokładnie co to znaczy - nie wzmacnia, nie daje znaku życia, zniekształca? Co jest podłączone na wejściu, i co na wyjściu. Układ scalony zimny ,ciepły grzeje się? Jasno opisana kwestia wiele by wyjaśniła. Lutowanie w porządku - nie ma pomyłek, sprawdzone?
 • Specjalista elektronik
  Podejrzanie wygląda napięcie 0V na nóżce 2 - układ powinien dawać 1/2 napięcia zasilania tylko przy prawidłowych napięciach na wejściach, a przy zwarciu nóżki 2 do masy (minusa zasilania) powinien dać na wyjściu ile się da (czyli około 11V przy zasilaniu 13V). A może działa ograniczenie prądu wyjściowego? Tylko dziwne, że tak trafia w 1/2 zasilania...

  Normalne działanie tego układu jest takie, że na nóżkę 1 podaje się 1/2 napięcia zasilania, a on stara się uzyskać tyle samo na nóżce 2 poprzez sterowanie napięciem nóżki 4 - żeby to działało, między nóżkami 2 i 4 musi być opornik. Poza tym, między nóżką 2, a masą musi być kondensator szeregowo z opornikiem - jakby nie było żadnego połączenia, to układ działałby jako wtórnik (czyli dawał na wyjściu takie napięcie, jakie dostaje na wejściu), a jakby było przez opornik, to (przy masie = minus zasilania i tym oporniku mniejszym od tego między nóżkami 2 i 4) nie byłby w stanie uzyskać 1/2 zasilania na nóżce 2 i "starałby się" dać jak najwyższe napięcie na nóżkę 4.

  Między nóżką 4, a głośnikiem powinien być kondesator - żeby z nóżki 4 nie płynął do głośnika prąd stały. Jakie jest napięcie na tym kondensatorze, jakie na głośniku?
 • Poziom 10  
  Ok, zrobiłem i polutowałem wszelkie elementy zgodnie z załączoną dokumentacją do kitu AVT1597/1. Układ po podaniu napięcia zasilania nie wzmacnia,nie reaguje na kręcenie potencjometrem, jako źródło podłączony jest telefon lub laptop. Układ delikatnie się grzeje,
 • Pomocny dla użytkowników
  Zrób zdjęcia z obu stron, tak aby było widać elementy i punkty lutownicze. Ten prosty układ wzmacniacza na gotowej płytce powinien działać bez problemu. Co innego gdybyś to sam robił płytkę. Wtedy mógłbyś popełnić jakiś błąd. Tu praktycznie jest to niemożliwe.
 • Specjalista elektronik
  A ja proponuję pomiar napięć. Wszędzie. W szczególności, jak kilka elementów jest połączonych jedną ścieżką, to na tych połączonych końcówkach każdego elementu. Powinno być to samo, ale czasem lutowanie źle wychodzi (optycznie tego nie widać) i połączenia nie ma - a taki pomiar to wykrywa.
 • Poziom 10  
  @zybex Proszę o to zdjęcia płytki. Pomiary wrzucę jutro tak jak każesz :)Zestaw z TDA2030 po złożeniu nie działa.Zestaw z TDA2030 po złożeniu nie działa. Dodam tylko, że rezystor nie dotyka pola lutowniczego, na zdjęciu może tak wyglądać.
 • Pomocny dla użytkowników
  Wygląda na to, że wszystko masz poprawnie wstawione i polutowane. Wypadałoby dodać radiator, bo układ scalony wymaga dobrego chłodzenia do poprawnej pracy.
 • Poziom 42  
  zybex napisał:
  Wygląda na to, że wszystko masz poprawnie wstawione i polutowane
  Potwierdzam, lecz po tych podmianach rezystorów:
  KYNIU56 napisał:
  Prześledziłem forum i zgodnie z radami zamieniłem rezystor R4 z R6.
  TDA2030 mógł "umrzeć" i wskazane byłoby go wymienić.
  Pozdrawiam
 • Specjalista elektronik
  Może zamiast tyle pisać, co mogłoby być, lepiej przyjrzeć się temu, co jest? Inaczej porady będą dotyczyły "rzeczywistości" wirtualnej. Co z napięciami?

  Zamiana R4 z R6 powinna dać bardzo duże wzmocnienie (ponad 100dB) i prawdopodobnie wzbudzenie - to może dać nienormalne działanie, i pewnie warto sprawdzić, czy akurat nie z tym mamy do czynienia. Albo można wlutować je prawidłowo i zobaczyć, czy wtedy układ zadziała, jak powinien.