Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Wzmacniacz WS442, trzaski w prawym kanale po rozgrzaniu

Zbyszek577 08 Mar 2018 19:46 804 16
    Zbyszek577
    Level 13  
    Witam kolegów!

Właśnie naprawiam mój stary, towarzyszący mi od wielu lat wzmacniacz DIORA WS442. Ostatnio pojawił się problem, mianowicie sprzęt po rozgrzaniu zaczął trzeszczeć na jednym- prawym kanale. Lewy gra ok. Co może być przyczyną, gdzie szukać usterki? Potencjometry, przełączniki można wykluczyć, sprawdziłem- są w porządku. Zimnych lutów brak.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    Jeśli jesteś pewien, że nie ma zimnych lutów pozostają elementy elektroniczne w tym kanale. Kiedyś miałem podobny przypadek, gdzie winowajcą okazał się kondensator foliowy, ale nie jest to reguła. Musisz sprawdzać stopień po stopniu gdzie zaczynają sie te trzaski pojawiać i tam szukać. Może to być rezystor, tranzystor, kondensator...
    brofran
    Level 39  
    Możliwe że jakiś kondensator " przebija " . Należało by prześledzić tor sygnału signal-tracerem.
    SlawekKedra
    Level 43  
    W którym bloku pojawiają się te trzaski? Końcówka mocy, przedwzmacniacz?
    zdzich42
    Level 40  
    Napisz czy jak wyciszysz do "0" to słychać te trzaski czy nie? Ustal gdzie ten problem we wzmacniaczu czy przedwzmacniaczu.
    PS
    widzę że kolega wpadł na podobny pomysł 3 minuty wcześniej... :D
    ml
    Level 29  
    W Tosce 303 trzeszczał tranzystor wejsciowej pary różnicowej w końcówce mocy.
    JaroPC
    Level 16  
    ml wrote:
    W Tosce 303 trzeszczał tranzystor wejsciowej pary różnicowej w końcówce mocy.

Często szumy i trzaski generowały też tranzystory w przedwzmacniaczu. Jakiś czas temu musiałem wymienić wszystkie żeby było ok.
    Ogólnie z tymi BC 239 i BC 237 nie rzadko mam problemy.
    Zbyszek577
    Level 13  
    Po wyciszeniu na '' 0'' nie ma trzaskow, dopiero jak się podgłosi. Położenie balance również niewiele wpływa na trzaski.
    HD-VIDEO
    Level 42  
    ganitu wrote:
    Też stawiam na parę różnicową 2xBC307A - częsta usterka

To źle obstawiasz

Wyjąć zworę korektor - trzaski są/nie ma
    Ja są - wylutować C302 - trzaski są/nie ma
    SlawekKedra
    Level 43  
    Zbyszek577 wrote:
    Po wyciszeniu na '' 0'' nie ma trzaskow, dopiero jak się podgłosi. Położenie balance również niewiele wpływa na trzaski.

To co piszesz jest dziwne jakieś.
    To zdanie:
    Zbyszek577 wrote:
    Po wyciszeniu na '' 0'' nie ma trzaskow

sugeruje że problem tkwi przed potencjometrem głośności, czyli w przedwzmacniaczu.
    To zdanie:
    Zbyszek577 wrote:
    Położenie balance również niewiele wpływa na trzaski.

sugeruje że problem tkwi za potencjometrem balansu, czyli w końcówce mocy.
    Występuje tutaj sprzeczność, której wyjaśnienie przyczyni się znacznie do rozwiązania zagadki trzasków.
    Zbyszek577
    Level 13  
    Dokładnie, wygląda to tak, trzaski są bez względu czy zwora wyjść na korektor jest włożona czy wyjęta. Balance oraz regulacja głośności również nie ma wpływu na trzaski.
  • Helpful post
    JaroPC
    Level 16  
    Zatem usterka siedzi w końcówce mocy.
    HD-VIDEO
    Level 42  
    Zbyszek577 wrote:
    Po wyciszeniu na '' 0'' nie ma trzaskow

A tu co napisałeś
  • Helpful post
    SlawekKedra
    Level 43  
    Zbyszek577 wrote:
    Balance oraz regulacja głośności również nie ma wpływu na trzaski.

Wskazuje to na końcówkę mocy tak więc wymień najpierw kondensator elektrolityczny na wejściu końcówki mocy i jeśli nie pomoże to wymień tranzystory pary różnicowej.
    398216 Usunięty
    Level 43  
    SlawekKedra wrote:
    To co piszesz jest dziwne jakieś.
    I będzie dziwne tak długo, dopóki Autor tego tematu i Autorzy wielu innych nie zaczną używać jasnych i jednoznacznych określeń. Może więc zanim znów się coś zmieni - poczekać aż dokładnie wyjaśnić; co kiedy i w jakich okolicznościach się dzieje? Żeby się za jakiś czas nie okazało, ze trzaski to nie trzaski, a ustają po puknięciu w obudowę na przykład...
    Zbyszek577
    Level 13  
    Dziękuję kolegom za pomoc. Problemem okazał się kondensator c502. Po wymianie wszystko działa jak należy.