Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ocena i porada - centralne ogrzewanie w domu

08 Mar 2018 21:47 669 14
  • Poziom 7  
    Dzień dobry, zwracam się z prośbą o ocenę mojego pomysłu na instalację centralnego ogrzewania. Wiem, że tematów tego typu było wiele, ale wydaje mi się, że mój przypadek jest troszkę inny. Przejdę do meritum sprawy. Jestem w posiadaniu niewielkiego domku letniskowego: parter 30m2 i poddasze 30m2, dodatkowo ogrzewanie garażu ok 25m2. Chciałbym założyć centralne ogrzewanie w nowo dobudowanej przybudówce, niestety nie ma możliwości wyciągnięcia naczynia "wzbiorczego" na poddasze, więc stąd pomysł na wymiennik płytowy. Proszę o radę, co do wielkości pieca i grzejników, a także mocy wymiennika oraz ewentualną korektę miejsca montażu zaworów.
    Czy istnieje potrzeba montowania zaworu różnicowego czy zwrotnego? Piec z podajnikiem na ekogroszek.
    Serdecznie dziękuję za wszelkie rady i wskazówki.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Pomysł dobry ale na instalacji musisz dać naczynie przeponowe żeby przejęło nadmiar wody podczas rozszerzania cieplnego min 4% pojemności instalacji dołóż zawór zwrotny na bojlerze bo grawitacyjnie wychłodzi ci wodę przez wymiennik płytowy.
  • Poziom 14  
    Moim zdaniem po stronie pieca powinny być dwie pompy. Pierwsza do wymiennika, a druga do bojlera. Za każdą pompą zawór zwrotny. Pompy przed i za wymiennikiem połączone (elektrycznie) równolegle do sterownika pieca. Większość sterowników pieca steruje pompami niezależnie. Latem powinna chodzić tylko pompa od CWU, zimą obie. Lepszy będzie przy piecu zawór czterodrogowy. Trzydrogowy stosuje się np. do obniżenia temperatury podłogówki.
    Pozdrawiam
  • Poziom 32  
    Na budynek 60m2 + garaż (w którym nie trzeba trzymać temp. +20°C) to jaki chcesz dać kocioł na eko-groszek? Jakiej mocy?
  • Poziom 7  
    Serdeczne dzięki za pomoc,a co do mocy i temperatury, piec ok 8-10 kw,temperatura powyżej +20°C. Z tego co piszą producenci kotłów to taka moc jest na ok 60m2. Domek letniskowy ale zamieszkuję cały rok,teraz ogrzewam piecem typu (koza) ale nie zdaje egzaminu (syf,kurz)i utrzymanie stałej temperatury graniczy z cudem :D. Może jakieś sugestie co do mocy i paliwa?
  • Poziom 32  
    Zamiast eko-groszku (eko-syfu) proponował bym kocioł na pellet lub gazowy na propan + własna butla.
    Zaletą tych kotłów jest możliwość dużo lepszego sterowania, pelletowy nawet sam się wyłącza i włącza - są nawet dostosowane do układu zamkniętego. Może też być w formie kominka. Popiół z pelletu można traktować jako nawóz i jest go dużo mniej niż przy eko-groszku.
  • Poziom 40  
    maciejgul napisał:
    piec ok 8-10 kw,temperatura powyżej +20°C. Z tego co piszą producenci kotłów to taka moc jest na ok 60m2.

Tak, tylko daje to współczynnik mocy 165 W/m2, a tyle to zużywa stary nieocieplony gierkowski klocek ze starym oknami.
    Ty masz docieplony dom z nowymi oknami, więc będziesz potrzebował najwyżej połowę tego - a to i tak zapotrzebowanie dla największych mrozów. Realnie powinieneś potrzebować mocy około 2-3 kW przez większość sezonu grzewczego.
    Innymi słowy - producenci kotłów na paliwa stałe robią ludzi w bambuko kierując się kryteriami doboru mocy sprzed 30 lat, gdy styropian i szczelne okna były co najwyżej znane ze słyszenia. A przewymiarowany kocioł to same straty i problemy.

maciejgul napisał:
    Może jakieś sugestie co do mocy i paliwa?

Masz dobrze docieplony dom. Czemu nie zastanowisz się nad ogrzewaniem elektrycznym? Koszty inwestycyjne są stosunkowo niskie, a grzejąc akumulacyjnie w drugiej taryfie koszty energii wyjdą porównywalnie do gazu.

Wejdź sobie na stronę cieplowlasciwie.pl i wypełnij tamten formularz. Dowiemy się mniej więcej ile mocy grzewczej potrzebujesz i ile energii rocznie potrzebuje twój dom.
  • Poziom 7  
    Widzę, że pomysł opisania mojego problemu był trafny, jest parę nowych pomysłów dzięki wam.
    Jeżeli chodzi o ogrzewanie elektryczne niestety ale odpada, gazowe też działka rekreacyjna(przepisy).
    Ale jeden z kolegów nasunął mi pomysł zmniejszenia mocy pieca (kocioł bez podajnika wykorzystywany w okresie zimowym centralne plus woda) i dołączenie do układu zestawu pompy ciepła powietrze-woda czy panelami solarnymi jako wspomaganie podgrzewania CWU .Dom nie jest tak dobrze ocieplony jak się wydaje, to moja pierwsza budowa i jest sporo minusów (budowałem sam posiłkując się wiedzą internetową ).Teraz zastanawiam się nad wyborem pompy czy paneli? Mocy pieca?.Pozdrawiam :D. Proszę o ocenę schematu tej instalacji (pierwszy post).
  • Poziom 28  
    Zastanowiłbym się rzeczywiście nad układem z kotłem zasypowym i powietrzną pompą ciepła. Potrzebny byłby tu jakiś bufor, wykorzystywany wspólnie przez oba te źródła. Przez 1/3 sezonu grzewczego pracowałaby wyłącznie pompa, w lato grzejąc cwu, 2/3 sezonu rozpalony raz dziennie kocioł zasypowy. W domu jest komin?

Co do doboru mocy kotła, konieczne jest podanie zapotrzebowania na ciepło.
  • Poziom 40  
    maciejgul napisał:
    Jeżeli chodzi o ogrzewanie elektryczne niestety ale odpada

Z jakiego powodu? Przyłącze energetyczne chyba masz?

Sstalone napisał:
    Przez 1/3 sezonu grzewczego pracowałaby wyłącznie pompa, w lato grzejąc cwu, 2/3 sezonu rozpalony raz dziennie kocioł zasypowy.

To jest bez sensu w obecnym klimacie - proporcje powinny być dokładnie odwrotne. To kocioł zasypowy powinien być źródłem szczytowym, a nie pompa ciepła.

Sstalone napisał:
    Potrzebny byłby tu jakiś bufor,

W tym wypadku to raczej sprzęgło hydrauliczne. Choć ja osobiście słabo widzę współpracę zasypowca z PC - zasypowiec musi pracować na wysokiej temperaturze wody (ogrzewanie grzejnikowe) natomiast PC ma tym większą wydajność im niższa różnica temperatur między dolnym, a górnym źródłem ciepła. Aby wykorzystać możliwości PC potrzebne jest niskotemperaturowe ogrzewanie czyli podłogówka.

maciejgul napisał:
    Dom nie jest tak dobrze ocieplony jak się wydaje,

Jeśli możesz, to skorzystaj z podlinkowanej wcześniej strony www.cieplowlasciwie.pl - da nam to sporo cennych informacji.

Ja bym się zastanowił nad zwykłym kotłem elektrycznym sprzęgniętym z małym kotłem stałopalnym. Urządzenia dobrać tak, żeby ogrzewanie elektryczne grzało samodzielnie do około 0 stopni, a potem jako źródło szczytowe włączałby się piec na paliwo stałe. Daje to minimalizację obsługi i maksymalizację komfortu przy rozsądnych kosztach eksploatacji.

Sstalone napisał:
    Co do doboru mocy kotła,

Już widać, że niemal każdy dostępny zasypowiec będzie za duży...
  • Poziom 28  
    Kolego @Xantix , dopóki Autor nie odpowie czy ma komin, to moje uwagi są czysto teoretyczne, bo opcja podana może nie być ekonomiczna.

Czy bufor nie jest rodzajem sprzęgła hydraulicznego?

Każdy zasypowiec będzie za duży na ciągłe palenie. Obecnie racjonalny wybór w przypadku zasypowca jest, gdy rozpala się go raz w ciągu doby na kilka godzin, a jak ktoś chce palić ciągle to powinien wybrać podajnikowiec. Przecież jest MPM DS 6 kW, podają że komin powinien mieć 7 m. Dlatego konieczny jest bufor, jakiej wielkości to zależy od zapotrzebowania.
    Do tego powietrzna pompa ciepła CWU, a nie jakaś specjalna do CO, bo kosztuje.

W zależności od zapotrzebowania na ciepło, różna będzie temperatura wody w buforze, przez co oba te źródła będą pracować na jednym buforze. Do dogrzania cwu o kilka stopni, przy pracy pompy ciepła można wykorzystać grzałkę.
  • Poziom 7  
    Tak jest komin na scianie tak jak widać na focie, pierwsza koncepcja była zwykłego kominka czy kozy ale komin ma wejście od tyłu budynku tam gdzie będzie kotłownia 2 na 4 metry.
  • Poziom 39  
    Chłopie kup dwa klimatyzatory ( ze średniej półki cenowej) i masz ciepło w 98% dni, te 2 % to tydzień przepalania koza którą masz od dawna czy w kominku.
    Budowa kotłowni i klasycznego centralnego to koszt rzędu 20 tys i więcej. przy czym 60% tej sumy to stałe koszty kotła , komina i instalacji niezależnie, czy masz 4 , czy 14 grzejników. I będziesz niewolnikiem swojego kotła, o syfie ( którego chcesz uniknąć)dużo nie mówiąc.
    Takie klimatyzatory wyjdą z montaażem Cie 6 tys z markowym sprzętem ( LG, daikin) i 3-letnia gwarancją.
    A w lato chłód w domu za niewielkie pieniądze.
    Pierwsza lepsza oferta z netu:
    https://www.klimatop.pl/rekomendowane-do-10-40m2-w-cenie-do-4000-zl-z-montazem,346.html
  • Poziom 7  
    Na ten rok pracę zakończone,życzę zdrowych i wesołych świąt. Ocena i porada - centralne ogrzewanie w domu Ocena i porada - centralne ogrzewanie w domu Ocena i porada - centralne ogrzewanie w domu Ocena i porada - centralne ogrzewanie w domu Ocena i porada - centralne ogrzewanie w domu