Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kompresja sygnału w TDA7233

Stork 09 Mar 2018 00:37 651 14
  • #1 09 Mar 2018 00:37
    Stork
    Poziom 17  

Witam. Wykonałem sterownik dla zegara poziomu wysterowania dla sprzętu audio oparty o wzmacniacz TDA7233. Wcześniej robiłem też takie sterowniki na wzmacniaczach operacyjnych np. TL07x, ale były problemy aby uzyskać wymagane wzmocnienie i wydajność prądową dla zegarów, które stosuję. Ze wzmacniaczem TDA7233 wszystko działa idealnie, ale chciałbym uzyskać efekt kompresji sygnału i zastanawiam się jak to zrobić. Za kondensatorem wyjściowym z TDA7233 jest pełno-okresowy prostownik z kondensatorem i wyjściem do cewki zegara wysterowania. Problem w tym, że cały układ ma do tego zastosowania za dużą dynamikę i gdy ze źródła amplituda napięcia wyjściowego nieznaczenie się zwiększa to zegar reaguje bardzo mocno na zmianę głośności. Mówiąc w skrócie chodzi mi o uzyskanie porady jak ograniczyć dynamikę (w jak najprostszy sposób skompresować sygnał) wzmacniacza TDA7233 zachowując pełne pasmo akustyczne. Zegar ma przede wszystkim pełnić funkcję estetyczną i pożądane jest by jego wskazówka zarówno przy niższej jak i wyższej amplitudzie napięcia wejściowego poruszała się w porównywanym zakresie skali (żeby wychyłka wskazówki zwiększała się przy odkręceniu głośności, ale w nieznaczny sposób). Obecnie jest tak, że aby wskaźnik wysterowania przy większym wysterowaniu nie dobijał do swojego górnego ogranicznika poziom sygnału wejściowego podawanego na sterownik muszę ustawić tak, że przy cichych odsłuchach wskazówka nie możne nawet drgnąć. Brakuje kompresji sygnału. Szukam rozwiązania najprostszego z możliwych. Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Nota TDA7233 w załączniku.

0 14
  • #2 09 Mar 2018 00:54
    zworys
    Poziom 31  

Tu masz kolego na bazie 741 jak wykonuje się wzmacniacz logarytmujący. Coś takiego w sprzężeniu zwrotnym powinieneś zastosować u siebie.Kompresja sygnału w TDA7233

0
  • #3 09 Mar 2018 01:13
    Stork
    Poziom 17  

A czy to rozwiązanie będzie miało także bezpośrednie zastosowanie dla TDA7233? To w gruncie rzeczy scalony wzmacniacz słuchawkowy, a nie op-amp jak 741. Nie mam niestety wystarczającego doświadczenia aby w moim układzie przeliczyć wartości rezystorów w sprzężeniu zwrotnym i ewentualnie dobrać inne diody Zenera jeśli to konieczne. No chyba, że parametry podzespołów w sprzężeniu zwrotnym na przedstawionym schemacie są na tyle uniwersalne, że sprawdzą się także w przypadku mojego sterownika z TDA.

0
  • #4 09 Mar 2018 01:31
    zworys
    Poziom 31  

Niby ma wejście odwracajace i nieodwracające czyli układ sprzężenia zwrotnego można zastosować. Niestety wartość diód zenera trzeba będzie przeskalować ze względu na napięcie zasilania i wartość napięcia wyjściowego tego wzmacniacza. Wzmocnienie całości trzeba dopasować do czułości wskaźnika.

0
  • #5 09 Mar 2018 02:30
    Stork
    Poziom 17  

TDA zasilam napięciem niesymetrycznym +12VDC. Jeśli chodzi o regulację amplitudy napięcia wejściowego to na wejściu TDA za kondensatorem 220nF wstawiłem potencjometr typu trim, którym dostrajam czułość sterownika do konkretnego zegara (zegary między sobą mają rozrzuty parametrów) i średniej amplitudy sygnału ze źródła. Jeśli zatem układ logarytmujący zapewni kompresję sygnału i ograniczy wrażliwość wskazówki zegara na większe odkręcenie potencjometru głośności źródła, które jest przed sterownikiem to spełni w 100% moje oczekiwania. Pytanie tylko jakie wartości oporów oraz napięcia diod zenera dobrać do sprzężenia zwrotnego w TDA7233. Dodam, że opór cewki zegara to około 650Ω.

0
  • #6 09 Mar 2018 12:21
    zworys
    Poziom 31  

Najprościej można to przeliczyć na zasadzie proporcjonalności. Skoro dla 15V jest dioda 13V to dla załóżmy 5V na wyjsciu TDA ma być X,
    Albo prościej 5/15=0,33 i o tyle mnożymy wszystkie wartości diod zenera ( wybieramy najbliższe dostępne wartości ). To nie będzie dokładnie logarytmicznie ale przybliżone. Mogę podać cały sposób liczenia takiej krzywej, trochę tego jest.

0
  • #7 09 Mar 2018 12:34
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Stork napisał:
    Za kondensatorem wyjściowym z TDA7233 jest pełno-okresowy prostownik z kondensatorem i wyjściem do cewki zegara wysterowania.

"Zegar" = miliamperomierz?

Stork napisał:
    Problem w tym, że cały układ ma do tego zastosowania za dużą dynamikę i gdy ze źródła amplituda napięcia wyjściowego nieznaczenie się zwiększa to zegar reaguje bardzo mocno na zmianę głośności. Mówiąc w skrócie chodzi mi o uzyskanie porady jak ograniczyć dynamikę (w jak najprostszy sposób skompresować sygnał) wzmacniacza TDA7233 zachowując pełne pasmo akustyczne. Zegar ma przede wszystkim pełnić funkcję estetyczną i pożądane jest by jego wskazówka zarówno przy niższej jak i wyższej amplitudzie napięcia wejściowego poruszała się w porównywanym zakresie skali (żeby wychyłka wskazówki zwiększała się przy odkręceniu głośności, ale w nieznaczny sposób). Obecnie jest tak, że aby wskaźnik wysterowania przy większym wysterowaniu nie dobijał do swojego górnego ogranicznika poziom sygnału wejściowego podawanego na sterownik muszę ustawić tak, że przy cichych odsłuchach wskazówka nie możne nawet drgnąć. Brakuje kompresji sygnału.

Kompresja to nie to samo co logarytmowanie, a wskaźnik wysterowania z kompresją nie jest już wskaźnikiem wysterownia a jedynie "kiwadło wskazówkowe".

Najprostsza realizacja kompresji:

1
  • #8 09 Mar 2018 16:03
    Stork
    Poziom 17  

Zgadza się - taki jak w .pdf. Chodzi mi właśnie o to by zegary pełniły funkcję wyłącznie estetyczną, a nie odzwierciedlały faktycznego stanu wysterowania. Większości odsłuchów wykonuje się cicho więc bez kompresora miałbym do wyboru albo widoczny ruch wskazówki przy niskiej amplitudzie napięcia sterującego i dobijanie jej do krańca skali przy głośniejszych odsłuchach albo normalne wskazania przy głośnych odsłuchach, ale wskazówkę stojącą w miejscu przy cichym słuchaniu muzyki. Widzę, że na schemacie jest aplikacja przeznaczona do mikrofonu. U mnie sygnał ze źródła jest dużo większy rzędu kilku V.

0
  • #9 09 Mar 2018 16:37
    Stork
    Poziom 17  

A może taki? Tylko czy nie będzie obniżał poziomu podstawowego sygnału. Chodzi o to by kompresja tyczyła się wąskiego przedziału w granicach np. 1V-2V, a nie była usytuowana poniżej wymaganego napięcia do wysterowania TDA7233 (czyli właśnie okolice 1V- 2V). NA tym schemacie przy wyjściu podany jest przedział rzędu miliwoltów, a to za mało do właściwego sterowania TDA.

Dodano po 9 [minuty]:

Chyba że jeszcze inaczej i na wejściu TDA zastosuję prosty limiter taki jak ten:

Co sądzicie?

0
  • #10 09 Mar 2018 18:16
    Justyniunia
    Poziom 26  

jdubowski napisał:
    Najprostsza realizacja kompresji (post #7 - schemat)

Układ sprawdzony? Działa?
    Ten T3 na pewno dobrze podłączony?

PS: Żadna złośliwość, po prostu ostatnio testuję różne układy automatyki audio.

Stork - Ten z diodami do 0,6-0,7V będzie przepuszczał normalny sygnał, powyżej zacznie obcinać wierzchołki, w końcu osiągniesz "prostokąt". Z resztą nawet w nazwie ma HARD ;) To bardziej jako przester gitarowy się nadaje.

0
  • #11 09 Mar 2018 18:43
    zworys
    Poziom 31  

Jeśli już to ten układ przed limiterem . Ma duży zakres wejściowy a PR-kiem na wejściu TDA można ustawić max wychylenie wskaźnika. Limiter będzie "ciął" bardzo ostro i nagle.

0
  • #12 09 Mar 2018 19:38
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Justyniunia napisał:
    jdubowski napisał:
    Najprostsza realizacja kompresji (post #7 - schemat)

Układ sprawdzony? Działa?
    Ten T3 na pewno dobrze podłączony?

PS: Żadna złośliwość, po prostu ostatnio testuję różne układy automatyki audio.

T3 ma na rysunku zamienione C i E.
    T1 i T3 to wzmacniacz - u kolegi TDA7233, kompresor to reszta.

0
  • #13 10 Mar 2018 20:46
    Stork
    Poziom 17  

Faktycznie limiter z poniższego obrazka przed TDA działałby jak "gitarowy przester" dlatego zastosowałem go za prostownikiem sygnału dla zegara. Musiałem użyć diod Shottky, bo przy 1N4148 nie było jeszcze efektu. Teraz układ kompresuje sygnał przy najwyższych głośnościach i można ustawić czułość optymalnie.

0
  • #14 10 Mar 2018 22:08
    zworys
    Poziom 31  

Tylko że to już nie jest limiter tylko - "obcinacz" - tnie na płasko wszystko co ma większy poziom od napięcia przewodzenia diod. Jaki nie byłby pozim sygnału jeśli tylko jest większy od napięcia przewodzenia diod - zostanie zrównany do jednej wartości. Może to i macha wskaźnikiem ale nie niesie już żadnej informacji.

0
  • #15 10 Mar 2018 22:22
    trymer01
    Moderator Projektowanie

Schemat MK125 (stary magnetofon kasetowy z lat 70-tych ub.w.) - tam był kompresor dynamiki poskładany z elementów dyskretnych, wcale niezły. Na jego bazie (m.in. zamieniając wzmacniacz tranzystorowy na WO typu 741) zrobiłem kompresor dla mikroszpiega FM, który dawał prawie stały poziom sygnału na wyjściu podczas mówienia do mikrofonu z odległości od 40cm do 4m.

0