Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty generator prostokąta, najprostszy flyback

09 Mar 2018 01:28 549 3
  • Poziom 4  
    Witam!
    Potrzebuję pomocy w złożeniu shemematu - chcę zrobić generator na tranzystorach (wiem, że są scalaki, mam ich pełno od 555, po dedykowane kontrolery - i przyznam, że jedyne jakie budowałem to na 555 i LM358. Wszystko w celach nauki.
    Teraz, żeby zrozumieć lepiej temat przetwornic i kluczy poprosiłem znajomego inżyniera o pomoc w tematyce (zadania i co szukac) w temacie przetwornic, Polecił mi, żebym zostawił scalaki, jak już złożyłem kilka generatorków na nich i zaczął od teorii nt komparatorów/wznacniaczy operacyjnych i bramek oraz ogólnie budowy samego timera 555 powoli po 1 bloku i opanował wzmacniacze operacyjne jak LM324N (o ile mnie pamiec nie myli to nie to samo co 358, tylko poczwórny? )
    Poza tym polecił mi zostawić w ogóle raczej scalaki i złożyć jakiś najprostszy generator na tranzystorach (bo pytałem o różnice pomiędzy MOSFETami a BJT ogolnie, w przetwornicach). ać..

Mam od groma tranzystorów niskosygnałowych"" w obudowach to-92, kiedyś zamawiając półprzewodniki hurtem zamówiłem i kupę tych tranzystorków i tak leżą, bo w międzyczasie poznałem obudowy to-220 itp i tak przestalem z nich korzystać. Dzisiaj jednak je wyciągnłem ponieważ, po chwili namysłu, doszedłem do wniosku, że te tranzystorki są wręcz idealne do nauki, testów - można spalić nawet wiadro, ale jak czegoś się dzięki temu naucze - warto, to tylko kilkanaście groszy (hurtem kilka gr)

Polećcie mi jakiś prosty układ generatora prostokata na tranzystorach i - mam poznać pracę tranzystora najbardziej pod kątem pracy impulsowej w przetwornicach DC i zadanie dość dziwne jak dla mnie: nauczyć się różnic pomiędzy tranzystorem PNP a NPN (no ale jakie różnice, prócz kierunku przepływy prądu niby mają być?)

Co do tranzystorów MOSFET: co to jest ten parametr Avalanche? Jeśli mnie pamięć nie myli, to czytałem, że on jest ważny w pracy impulsowej.

Oraz parametr IDM? Można się domyślić, ale czy jest tak dosłownie? To prąd drenu w pracy impulsowej?

Najprościej może by było jakby ktoś obrazowo mi podał przykład paru tranzystorów dobrze nadających się do pracy impulsowej a takich, które się nie nadają, oraz jakie konfiguracje stososuje się w takich układach?

I jeszcze jedno: Co z tranzystorem darlingtona? - wiem, że jest wolny, ale nie znajdzie żadnego zastosowania tutaj?

Aha: Chodzi o zasilanie z akumulatora/baterii.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 41  
    Witam.
    @BlueV, tak czytam twoje tematy i widzę że oczekujesz odpowiedzi w tematach które są dawno opisane i wyjaśnione. Odrobina własnej inicjatywy jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Jaki to problem skorzystać z google i wpisać frazę tematu jaki Ciebie interesuje, i tak np. multiwibrator astabilny na tranzystorach.
    Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Potrzebuję pomocy w złożeniu shemematu - chcę zrobić generator na tranzystorach (wiem, że są scalaki, mam ich pełno od 555, po dedykowane kontrolery - i przyznam, że jedyne jakie budowałem to na 555 i LM358. Wszystko w celach nauki.
    Teraz, żeby zrozumieć lepiej temat przetwornic i kluczy poprosiłem znajomego inżyniera o pomoc w tematyce (zadania i co szukac) w temacie przetwornic, Polecił mi, żebym zostawił scalaki, jak już złożyłem kilka generatorków na nich i zaczął od teorii nt komparatorów/wznacniaczy operacyjnych i bramek oraz ogólnie budowy samego timera 555 powoli po 1 bloku i opanował wzmacniacze operacyjne jak LM324N (o ile mnie pamiec nie myli to nie to samo co 358, tylko poczwórny? )
    Poza tym polecił mi zostawić w ogóle raczej scalaki i złożyć jakiś najprostszy generator na tranzystorach (bo pytałem o różnice pomiędzy MOSFETami a BJT ogolnie, w przetwornicach). ać..
    Na tranzystorach zrobisz multiwibrator astabilny, może się czegoś na tym nauczysz a może i nie (to zależy czy napotkasz jakieś trudności, lub czy postawisz sobie jakieś wyzwania, jeśli tak i je rozwiążesz, to się nauczysz), od samego składania, albo tego że tranzystor się spali, nic w głowie nie przybędzie.
    O kształcie przebiegu z multiwibratora nie będę pisał bo to trochę jak ślepemu o kolorach - i tak go nie zobaczysz bez oscyloskopu.
    Właściwie mógł byś budować generatory w celu zrozumienia ich działania, a niezależnie od tego zbudować lub kupić sobie generator jako przyrząd warsztatowy, zamknięty w obudowie, z przełącznikami zakresów i regulacją potencjometrem, uruchamiając inne układy nie zastanawiał byś się nad generatorem tylko podłączał sprawdzone źródło sygnału i tylko ustawiał częstotliwość. Nie napisałem generator funkcyjny bo choć tak to się nazywa (funkcyjny generuje przebiegi sinus trójkąt prostokąt), wystarczył by ci na początek regulowany generator prostokąta.

Cytat:

zadanie dość dziwne jak dla mnie: nauczyć się różnic pomiędzy tranzystorem PNP a NPN (no ale jakie różnice, prócz kierunku przepływy prądu niby mają być?)
    A umiesz przerobić dowolny schemat z NPN na PNP?
    Cytat:

Co do tranzystorów MOSFET: co to jest ten parametr Avalanche? Jeśli mnie pamięć nie myli, to czytałem, że on jest ważny w pracy impulsowej.
    Przebicie lawinowe jak sama nazwa wskazuje, elementy "avalanche rated" mają w specyfikacji ile mogą wytrzymać podczas przebicia aby nie doszło do uszkodzenia.

Cytat:
    Najprościej może by było jakby ktoś obrazowo mi podał przykład paru tranzystorów dobrze nadających się do pracy impulsowej a takich, które się nie nadają, oraz jakie konfiguracje stososuje się w takich układach?
    Zbyt ogólne pytanie, tranzystor dobiera sie do prądów/napięć w układzie, kiedy projektujemy konkretny układ pracujący od-do łatwiej to policzyć i wybrać, kiedy chcesz bliżej nieokreślone HV z transformatorem o nieznanych parametrach, to tak samo jak ty, nie wiemy jak dobrać tranzystor.
    Cytat:

I jeszcze jedno: Co z tranzystorem darlingtona? - wiem, że jest wolny, ale nie znajdzie żadnego zastosowania tutaj?
    Jak nie ma nic lepszego pod ręką to taki może być.