Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega X3 i kilka elementow "kit" - początki

BlueV 09 Mar 2018 03:49 417 3
 • #1 09 Mar 2018 03:49
  BlueV
  Poziom 4  

  Witam!
  Na samym wstępie chciałbym zaznaczyć, że jestem zupełnie zielony w temacie mikrokontrolerów.
  Tak więc w myśl powyższego, bardzo bym prosił o jakieś "łopatologiczne", że tak to ujmę wytłumaczenie kilku kwestii.

  Dostałem od przyjaciela jakiś czas temu sporo różnych takich właśnie cyfrowych rzeczy, a że cały zakres mojej wiedzy odnosi się jedynie analogii, nie mam pojęcia nawet jak to dokładnie działa i "z czym to się je" - czytałem na ten temat, ba... Niejeden artykuł, faq, lecz niestety chyba jestem toporny - nie zrozumiałem z tego zbyt wiele.

  Zacznę może od rzeczy, które mnie interesują.
  Atmega X3 DIL64 Leon Instruments - w zasadzie chodziło o temat sterowania diod led i PWM (rozmawialiśmy coś o alternatywach generacji w.cz i dostałem właśnie to. W raz z tym "mikrokontrolerem" jeśli nie tak to się nazywa - bardzo proszę mnie poprawić, dał mi też razem ultrasoniczny sensor HC SR04, wyswietlacz LCD oraz 10-pinowy wyswietlacz segmentowy "osemkowy", do tego jeszcze coś co bodaj nazwał programatorem, choć niestety pewności nie mam ;/ Jest to mała płytka z portem USB i gniazdem 8 pinowym jakimś oznacze USBASP V2,0 LC Technology. No i jeszcze pare kostek, czytałem na temat tego wszystkiego, niestety wychodzi na to, że żadnego z tych elementów nie użyję bez tej atmegi całej. Czy to mikroprocesor? Ciężko mi to rozróżnić.

  Mógłby mi powiedzieć ktoś, co posiadam? :)
  1) Co to dokładnie jest ta ATMEGA i jak ją podłączyć?
  2) Na jej podstawie ponoć da się zrobić całkiem dobry generator PWM z regulaja czetotliwosci i wypelnienia?
  Pozdrawiam!

  0 3
 • #3 09 Mar 2018 10:04
  km__
  Poziom 12  

  BlueV napisał:
  Atmega X3 DIL64 Leon Instruments

  Jest to moduł - płytka uruchomieniowa z mikrokontrolerem ATxmega128. Tutaj znajdziesz noty katalogowe: https://www.microchip.com/wwwproducts/en/ATxmega128A1U

  BlueV napisał:
  ultrasoniczny sensor HC SR04, wyswietlacz LCD oraz 10-pinowy wyswietlacz segmentowy "osemkowy"


  No to już masz fajne elementy na start przygody - żeby zobaczyć jak co się podłącza, jak dane elementy się steruje za pomocą mikrokontrolera i jak to wszystko ze sobą zgrać.
  Wyświetlacz jak to nazwałeś ósemkowy to jest wyświetlacz siedmio-segmentowy. Jest tam 7 diod (i często 8 stanowi kropkę) i w zależności od typu - połączone są ze sobą anodą, lub katodą - po wpisaniu dokładnie modelu jaki posiadasz znajdziesz sobie notę katalogową i będziesz wiedział jak go podłączyć. :)

  BlueV napisał:
  do tego jeszcze coś co bodaj nazwał programatorem


  Programator to rzecz konieczna - dzięki niemu wgrywasz program, który napiszesz i skompilujesz z komputera do pamięci mikrokontrolera. Skoro jest na nim oznaczenie USBASP to tak, jest to programator. :)

  BlueV napisał:
  2) Na jej podstawie ponoć da się zrobić całkiem dobry generator PWM z regulaja czetotliwosci i wypelnienia?

  Oczywiście. Mikrokontrolery posiadają same w sobie (w zależności od rodzaju i typu mikrokontrolera - wszystko sprawdzisz w nocie katalogowej) wbudowane układy realizujące PWM, ale możesz równie dobrze wykonać to programowo - wszystko zależy od Ciebie. :)

  0
 • #4 09 Mar 2018 13:09
  landy13
  Poziom 29  

  USBASP nie nadaje się do Xmegi, nie ma PDI. Ale moduły od Leona mają chyba bootloader, więc programator jest niekonieczny.

  1
  Szukaj w 5mln produktów