Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena LTE do modemu Huawei E3372

09 Mar 2018 18:26 1779 15
  • Poziom 4  
    Witam,
    Potrzebuję anteny zewnętrznej do internetu.

Sprzęt:
    Modem HUAWEI E3372
    Router tp link mr3220
    Antena wewnętrzna zwykła o mocy kilku dBi

Dostawca:
    Plus

Paramtery:
    RSSI: -69dBm
    RSRP: -103dBm
    "3/5 kresek LTE"

[b]SpeedTest:

Wykonany o godzinie 17:
    Ping 36 ms
    Pobieranie 2.27 Mb/s
    Wysyłanie 2.00 Mb/S

Sławno (woj.łódzkie), ul. Juliusza Słowackiego

Opis:
    Modem podłączony do routera, od którego przez kabel LAN jest połączony komputer.
    Zależy mi na poprawie prędkości internetu.
    Polepszenie zasięgu wifi w domu, gdyż telewizor który dzieli 5-6 metrów oraz dwie ściany (w tym jedna nośna) nie łapie sygnału.

PS: Podczas pisania tego postu, natknąłem się na program LTE Watch, wymusiłem tam 800Mhz i co prawda ping się leciutko pogorszył(40ms) , ale
    już download ~10Mb/s a upload ~4Mb/s. Czy na 800Mhz przy antenie będzie poprawa? Czy to jest max tej częstotliwości?

Myślałem o tej antenie: Antena ATK-20 16,5dBi LTE800 UMTS900 z cyber tech
    Czy byłby to dobry wybór?
    Natomiast jeśli chodzi o poprawienie zasięgu wifi, czy antena dookólna 8 dBi by pomogła? (5dbi -> 8dBi, zysk 3 dBi)
    Czy może można by było wykorzystać tą antenę która jest teraz podpięta do modemu?
    Ewentualnie sprzedaż tego routera i zakup innego?
  • Specjalista Sieci, Internet
    Pokaż screena z LTEWatchH dla E3372 na LTE800 i LTE1800, do tego speedtesty z godzin wieczornych, sprawdź też LTE900. Najbliższy BTS Plusa to Owadów z LTE1800Aero2 i LTE800Sferii. Pozwolenie na LTE800 Sferii wygasa za 9 m-cy, ma je zastąpić LTE900Plusa. Z załozenia LTE800 Sferii i LTE900Plusa są wolne bo to tylko 5MHz w MIMO2x2 i DL do 37Mb/s ale możliwe że LTE800 jest niezapchane, powtórz testy w szczycie internetowym. Zestaw bardzo słaby, MR3220 praktycznie nie nadaje się do obsługi modemów LTE, lepiej działa z HiLinkami i na alternatywnym sofcie. Zasięg Wifi powiększa się stosując dodatkowy AP podpięty kablem po LAN do routera głównego. Routery maja na 2,4GHz podobny zasięg, pracują z mocą 100mW ograniczona prawem.
  • Poziom 4  
    Antena LTE do modemu Huawei E3372

Wykonane około godziny 19.
    W takim razie jaki router Pan poleca, najlepiej nie za drogi?
    I co z tą anteną ? Szukać na 800/900 czy na 1800?
    Parametry sygnału na LTE1800 słabe więc i prędkości tez, warto by sprawdzić jak Plus działa pod BTS-em w Owadowie na twoim kierunku. Połączy cię z LTE1800, tu Plus ma 20MHz w MIMO2x2 i DL do 150Mb/s. Pod BTS-em będziesz miał prawidłowe parametry sygnału. Do testu telefon LTE z aplikacją Network Cell Info , pokaze eNB, ECI BTS-a oraz parametry sygnału. Do tego speedtest. Pokaze w ten sposób czego można się spodziewać po LTE1800 z anteną zewnętrzna. Testy LTE800 i LTE900 zrób z E3372 na zewnątrz. Można zakupić antenę na wybrane pasmo 800-900MHz lub 1800MHz lub antenę szerokopasmową.
  • Poziom 4  
    Ściągnąłem tą apkę i co ciekawe jak wszedłem w nią znajdując się w domu to pokazuje mi że łączę się z nadajnikiem w Kunicach :O Gdzie tam nie ma żadnego bts'a, aczkolwiek coś obiło mi się o uszy, że jest tam coś takiego na jakieś szkole czy tam kościele, ale to raczej byłby już na mapie, prawda?
    Jutro przejadę się do Owadowa i wykonam tam test, da się w tej aplikacji wymusić używanie np.: LTE na 1800Mhz?

PS: Wykonałem o 23:00 test:
    na 1800Mhz i dało to wynik w granicach DL( to jak rozumiem skrót od Download? ) 6 Mb/s a Upload ~1,5Mb/s i pingiem w granicach 40ms
    Na 800Mhz daje to podobne wyniki z tym że UL znacząco wyższy ~4Mb/s.
    Pasiol napisał:

Ściągnąłem tą apkę i co ciekawe jak wszedłem w nią znajdując się w domu to pokazuje mi że łączę się z nadajnikiem w Kunicach

Ta mapka jest g...o warta. Zignoruj ją.
  • Poziom 4  
    Zrobiłem jeszcze raz tym razem po godzinie drugiej, co dało zadowalający wynik (fajnie by było mieć taki normalnie :D ) na:
    LTE 1800Mhz, bo ponad 30Mb/s, przy UL ~3Mb/s i pingu 33
    LTE 900Mhz, ponad 14Mb/s, przy UL ~5Mb/s i pingu 40
    LTE 800Mhz, ponad 14Mb/s, przy UL ~4Mb/s i pingu 30

Dodano po 9 [godziny] 35 [minuty]:

Pomiar wykonam dziś koło godzin szczytu, ale mam też pytanie jaki router w takim razie kupić?
    Do anteny LTE 1800 Mhz lub LTE 800/900 Mhz obie z cybertech'a.
    Myślałem nad używanym ZTE MF283+, myślicie że warto?

Zależy mi na tym, abym mógł podłączyć TV do WiFi (5-6m, dwie ściany(w tym jedna nośna)
    Żebym mógł też podzielić, że np. temu urządzeniu przypada np. 10% łącza lub tyle maks 1 Mb/s
    Oraz żeby był na kartę sim najlepiej, lub ewentualnie na modem USB.
    Pasiol napisał:
    Myślałem nad używanym ZTE MF283+, myślicie że warto?

Może być. Tu masz tanio: http://allegro.pl/router-zte-mf283-polecamy-i7222353570.html
    Ale to nienajlepszy wybór. Jeszcze znalazłem w internetach że może mieć SIM LOCK, jeśli jest z Orange więc lepiej nie.
    Lepszy jest np. Huawei B315. Tu bardzo tanio: http://allegro.pl/router-huawei-b315-i7227761848.html

Bierz póki jest, bo B315 jest dobrą ofertą.

Ile chcesz przeznaczyć na router? Bo może lepiej B525 z LTE-A kat.6.

Pasiol napisał:
    lub ewentualnie na modem USB.

To jest problematyczne. Nie warto.

Pasiol napisał:
    Do anteny LTE 1800 Mhz lub LTE 800/900 Mhz obie z cybertech'a.

Ja bym celował prędzej w 1800 bo 800 i 900 czyli zasięgowe pasma o niskiej pojemności szybko się zatkają.

Do 1800 antena Cybertech: http://www.cybertech.com.pl/p173,antena-dualna-lte-a-4g-17dbi-mimo-1800-2600mhz.html

Ale Plus działa u ciebie kiepsko jak wszędzie i rewelacji zwłaszcza wieczorami nie oczekuj. Na 1800 sygnał nienajgorszy a prędkości o 19 beznadziejne. Nieco lepiej na 800 ale to chwilowe pewnie. Warto zrobić jednak test w pobliżu BTSa jak napisał @matek451 to się wyjaśni.
  • Poziom 4  
    Ogólnie miałem zamiar wydać łącznie max 200 zł.
    Ale jeśli wziąć pod uwagę to sama antena to koszt 190 zł.
    Więc router najlepiej do 100 zł, no max te 150zł.

makosuu napisał:
    Ale Plus działa u ciebie kiepsko jak wszędzie i rewelacji zwłaszcza wieczorami nie oczekuj. Na 1800 sygnał nienajgorszy a prędkości o 19 beznadziejne. Nieco lepiej na 800 ale to chwilowe pewnie. Warto zrobić jednak test w pobliżu BTSa jak napisał @matek451 to się wyjaśni.

Wiem i mam tego świadomość, jednak chciałbym mieć możliwość grania normalnie, gdy ktoś wejdzie na WiFi :C

makosuu napisał:
    Ale to nienajlepszy wybór

Dlaczego? A czy ten z Huawei'a umożliwi mi:
    "Podłączenie TV do WiFi (5-6m, dwie ściany(w tym jedna nośna)
    oraz żebym mógł też podzielić, że np. temu urządzeniu przypada np. 10% łącza lub tyle maks 1 Mb/s "?

I dziś wezmę podjadę pod tego bts sprawdze na telefonie oraz u kolegi, który mieszka 500m od bts'a sprawdzę na kompie u niego jak to się ma na różnych częstotliwościach.
    Pasiol napisał:
    10% łącza lub tyle maks 1 Mb/s "?

A na ZTE się da? Nie wiem. Ale mogę Ci powiedzieć że na B315 się nie da na pewno. Routery z LTE nie mają tych opcji bo prędkość nie jest stała, zresztą sam widzisz.

Pasiol napisał:
    "Podłączenie TV do WiFi (5-6m, dwie ściany(w tym jedna nośna)

Myślę że tak. Ale WiFi to indywidualna sprawa. Zależy z czego masz ściany też. Ale nie jest daleko, powinno być git.

Skąd taka pewność tego ZTE?

Pasiol napisał:
    Więc router najlepiej do 100 zł, no max te 150zł.

Możesz kupić także Huawei E5180 ale tylko te z logiem Plus/CP, czyli wersja As-22 bo te np. z T-Mobile czy Play to s-22 bez złącz anten zewnętrznych. No i on ma inne zlącza, więc potrzebny by był jeszcze odpowiedni konektor do anteny.
    Tu dobra oferta: http://allegro.pl/huawei-e5180-i7226207986.html
    Idealnie pasuje w budżet.
  • Poziom 4  
    Już wiem :D Sprawdzałem tego ZTE na stronie plus i tam był: ZTE MF283 V a nie ZTE MF283+ hmm..

Myślicie że jeśli został mi rok do końca umowy (sam internet, bez urządzenia) to mógłbym przedłużyć ją z urządzeniem? Wziąłbym wtedy sobie tego ZTE MF283V i to by był dobry wybór, prawda?

Bo w sumie zależałoby mi na tym aby np jeśli ktoś włączy coś na TV to żeby przypadło mu np 20% prędkości.

I w sumie taka kwestia czy ten router jest tak bardzo konieczny? Ten mój TP-link mr3220 nie dałby rady?
    I wtedy gdybym przedłużał umowę to wziąłbym wtedy router.

Dodano po 11 [minuty]:

Aczkolwiek, teoretycznie to gdyby ta prędkość dzięki antenie wzrosła, to wtedy może i można by było korzystać na dwóch / trzech urządzeniach jednocześnie? Wtedy wystarczyłby ten huawei B350 żeby tylko wzmocnić sygnał WiFi.
    Pasiol napisał:

I w sumie taka kwestia czy ten router jest tak bardzo konieczny? Ten mój TP-link mr3220 nie dałby rady?
    I wtedy gdybym przedłużał umowę to wziąłbym wtedy router.

Na przedłużenie możesz wziąć nowy router ale czemu chcesz brać Plusa? Widzisz chyba jak działa? MR-3220 jest bardzo kiepski, na OFW do modemów LTE prawie niezdatny, w dodatku potrzeba mu aktywnego huba USB do zasilania modemu. Jak to działa aktualnie?

Cytat:
    Aczkolwiek, teoretycznie to gdyby ta prędkość dzięki antenie wzrosła, to wtedy może i można by było korzystać na dwóch / trzech urządzeniach jednocześnie? Wtedy wystarczyłby ten huawei B350 żeby tylko wzmocnić sygnał WiFi.

Z prędkością w Plusie zawsze będzie kiepsko bo BTS jest zapchany. A jak prędkość będzie dobra to zapomnisz o kontroli przepustowości. Zresztą jakieś 2Mb/s... Tu nie ma co dzielić. ZTE wg. mnie nieopłacalny, LTE kat.4 tylko. Do zmiany w pierwszej kolejności w sumie będzie operator. Najpierw niech skończy Ci się ta umowa bo problemem nie jest sygnał a obciążenie i bardzo lepiej nie będzie.

Pasiol napisał:
    Wtedy wystarczyłby ten huawei B350 żeby tylko wzmocnić sygnał WiFi.

Nowy router WiFi magicznie nie wzmocni. Jak nie łapie WiFi to trzeba dodatkowy AP na kablu bądź repeater. Można użyć MR-3220 i sprawdzi się bardzo dobrze.
  • Poziom 4  
    makosuu napisał:
    ale czemu chcesz brać Plusa? Widzisz chyba jak działa?

Nie działa tragicznie, internet z play wgl prawie nie chodził, prócz mobilnych mam opcje radiowy wziąć ale tak samo jest w kozeninie na szkole (zaraz obok Owadowa). A po kablu nie da rady, więc na plusa nie narzekam, bo to jedyna ciekawa opcja. Jedynie to chciałbym po prostu szybciej ściągać oraz żeby chociaż na dwóch urządzeniach działało jednocześnie jako tako. Sam głównie używam tak internetu w takich godzinach ( głównie do 18 i po 21/22) więc wtedy nie jest tak źle.

makosuu napisał:
    aktywnego huba USB do zasilania modemu. Jak to działa aktualnie

Szczerze pierwsze słyszę o tym hubie, modem wpiety w port USB bezpośrednio i działa.
    Dodano po 3 [godziny] 13 [minuty]:
    Zrobiłem testy przy nadajniku i wyglądają one tak https://imgur.com/gallery/MvbBX

Co ciekawego wyczytałem to że na tym moim TP Linku mogę kontrolować przepustowość :D
  • Poziom 4  
    Jeśli posiadając antenę 1800Mhz wymusze LTE 800Mhz to wtedy to zadziała? Czy jest to pozbawione sensu?
    Co do anteny wielozakresowej to czy zysk 9dBi to nie będzie za mało?
    Nie ma sensu, bo ta antena nie działa w tym paśmie, choć spróbować nie zaszkodzi. Ale 800 jest z reguły zapchane i działa kiepsko. Szerokopasmowej nie kupuj. Dobry jest Cybertech 1800-2600 17dbi. Test pod BTS wygląda nieźle zwłaszcza jak na taką godzinę. Zawsze tak źle działa wieczorem? Bo sygnał nie jest wcale taki zły.
  • Poziom 4  
    Bardzo rzadko kiedy działa tak, że np. film na yt 480p musi się buforowac. Lecz tak jak wspomniałem, zależy mi żeby jak ktoś się z wifi połączy to żeby nie było lagów. Bo zamierzam kupić niedługo drugi komputer i chciałbym uniknąć sytuacji że można korzystać tylko na jednym z nich z internetu.

Zmieniając ten router jakie będę miał korzyści? Większa prędkość? Bardziej stabilne połączenie?