Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zerowanie gniazdka w wieżowcu z lat 70 tych ze starą instalacją elektryczną

amator2018 10 Mar 2018 20:41 3129 78
  • #31 10 Mar 2018 20:41
    amator2018
    Poziom 6  

Jest jednak jeszcze ważna sprawa czy w twojej instalacji ten środek ochrony przed porażeniem można zastosować.
    Bo jeśli jest tam uziemienie (układ TT) to niestety nie jest to możliwe.
    Powinieneś dowiedzieć się w jakim układzie pracuje sieć zasilająca.
    Czy jest to układ TN-C (wtedy zerowanie jest ok) czy układ TT (wtedy nie jest to możliwe).

Tzn ,że trudno określić czy mój wieżowiec wybudowany w 1972 roku ma układ TN-C wtedy zerowanie jest ok czy też układ TT wtedy nie jest to możliwe?
    W gniazdku mam tylko dwa kabelki aluminiowe.

• Katalog Megger
  • Pomocny post
    #32 10 Mar 2018 20:45
    kkas12
    Poziom 41  

Pisałem, że jeśli piszesz z Głogowa to najprawdopodobniej masz do czynienia z układem TN-C w linii zasilającej budynek.
    Możesz to sprawdzić pytając swego dostawcę energii lub administratora budynku.
    W protokołach z badań kontrolnych instalacji elektrycznych taka informacja znajdować się musi.

• #33 10 Mar 2018 20:59
    amator2018
    Poziom 6  

Mieszkam w Bolesławcu , mam wpisane Legnica bo pracuje w Legnicy.

• #36 10 Mar 2018 21:27
    amator2018
    Poziom 6  

Rozmawiałem ze znajomym elektrykiem i twierdzi ,że do zerowania gniazdka nie trzeba przeprowadzać kontroli spełnienia warunku Samoczynnego Wyłączania Zasilania
    On mieszka ode mnie 200 km

• Katalog Megger
  • #38 11 Mar 2018 11:32
    KaW
    Poziom 34  

1-Zasada jest prosta -jeśli masz urządzenia z wtyczką wymagająca zerowania -to dla danej wtyczki wykonaj zerowanie w jej gniazdku -z którego korzystasz..
    2-obejrzyj gniazdka w kuchni i łazience ... i sposób wykonania zerowania .

• #39 11 Mar 2018 11:45
    kkas12
    Poziom 41  

KaW napisał:
    ...obejrzyj...sposób wykonania zerowania .
    Sposób zerowania jest tylko jeden.
    A żadna wtyczka zerowania nie wymaga.
    I nie pisz proszę takich rzeczy każąc zerować jedno gniazdo dla wtyczki ze stykiem ochronnym.
    Dlaczego?
    Pisałem wcześniej.

Dr Musiał też pisał
    Cytat:
    Potwierdza się zasadę ochrony zastanej, tzn. że od urządzeń istniejących wymaga się, aby spełniały wymagania przepisowe z okresu ich projektowania i budowy, dopóki nie dochodzi do ich gruntownej naprawy, przebudowy bądź modernizacji.

Link

• #40 11 Mar 2018 13:15
    KaW
    Poziom 34  

Trzeba dokładnie czytać co napisał dr.Musiał...

• #42 11 Mar 2018 19:22
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Ja tu się z kolegą Krzysztofem nie zgodzę.
    Obojętnie co pisze doktor Musiał, każde urządzenie wymagające PE należy bezwzględnie podłączyć do gniazda ze sprawnym stykiem ochronnym, a nie liczyć na izolacje podłoża.
    Izolacja podłoża nic nam nie da jeśli dotkniemy obudowy komputera oraz przewodzących rur CO, a w pokoju o to nie trudno.

• #43 11 Mar 2018 19:32
    kkas12
    Poziom 41  

Nie przesadzaj.
    Jeśli mam włączyć żelazko w pokoju gdzie obwód gniazdowy jest wykonany przewodem aluminiowym a gniazda nie mają styku ochronnego to nie będę wymieniał gniazd na styk ochronny posiadające.
    Szczególnie wtedy nie będę wymieniał jeśli instalacja liczy sobie pól wieku a może i więcej i wykonano ją z aluminium.
    Uważam, że w takim przypadku prędzej mogę się spodziewać z powodu aluminiowego zerowania niż uszkodzenia izolacji w żelazku.
    Wolę uszanować zasadę istnienia ochrony zastanej, bo aluminiowe zerowanie zamiast chronić może doprowadzić do porażenia.

Wymiana takiej instalacji jest nieunikniona a nie reanimowanie trupa by wizualnie odpowiadał dzisiejszym standardom.

• #44 11 Mar 2018 19:52
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Dziwię się Tobie, że takie masz do tego podejście.

Podłącz sobie komputer do sieci (tylko L i N), a następnie zmierz napięcie pomiędzy obudową, a PE w gniazdku lub przewodzącą instalacją CO.
    Jak zrobisz ten eksperyment to może zmienisz tok myślenia i docenisz zerowanie nawet w Al.

• #45 11 Mar 2018 20:05
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Idąc twoim tokiem myślenia w gniazdku gdzie mam podłączony automat czy lodówkę też nie robić " zerowania" ?

• #46 11 Mar 2018 20:06
    kkas12
    Poziom 41  

Ale ja wiem co miernik pokaże i z tym muszę żyć do czasu aż instalacji nie wymienię.
    I wiem też co się może stać gdy napięcie pojawi się na obudowie bo przewód zerowy w gnieździe się upali a w zasięgu ręki będzie stał inny odbiornik w I klasie ochronności przyłączony do sprawnego gniazda.

Pisałem, że decyzja powinna być podjęta być na miejscu po oględzinach przeprowadzonych przez elektryka a nie polecenie wydane na odległość przez sprzedawcę czy na forum.
    Tym bardziej, że autor wątku pisze iż są w pomieszczeniu dwa gniazda z których jedno jest nieczynne nie wiadomo z jakiego powodu i gdzie jest powód tej niesprawności.

• #47 11 Mar 2018 20:12
    amator2018
    Poziom 6  

Teraz mam mętlik w głowie nie wiem czy konieczne jest zerowanie w gniazdku starej instalacji aluminiowej dwużyłowej z 1972 roku. A poza tym czy trzeba wezwać eletryka z uprawnieniami który
    wykona pomiar sprawdzenia warunku Samoczynnego Wyłączenia Zasilania
    Chodzi o sprawdzenie czy w przypadku uszkodzenia izolacji w odbiorniku wykonanym w I klasie ochronności (czyli pojawieniu się napięcia np: 230V na jego obudowie np: lodówki)
    to uszkodzenie spowoduje zadziałanie zabezpieczenia/bezpiecznika w określonym krótkim czasie.
    Sprawdzenia warunku SWZ powinna dokonać osoba kompetentna i posiadająca stosowne świadectwo kwalifikacji.
    Po badaniu wystawi protokoł potwierdzający iż użytkowanie instalacji jest bezpieczne.
    Ja mam zamiar korzystać z laptopa oraz drukarki w tym pokoju , w któym ma być zerowanie gniazdka.

• #48 11 Mar 2018 20:32
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

kkas12 napisał:
    Pisałem, że decyzja powinna być podjęta być na miejscu po oględzinach przeprowadzonych przez elektryka a nie polecenie wydane na odległość przez sprzedawcę czy na forum.
    Tym bardziej, że autor wątku pisze iż są w pomieszczeniu dwa gniazda z których jedno jest nieczynne nie wiadomo z jakiego powodu i gdzie jest powód tej niesprawności.

Słusznie .
    Dlatego śmieszy to niektórych jak piszemy że takie pomiary i sprawdzenie jest czasem konieczne . Choć przy takiej błahej sprawie jak wymiana gniazdka.

• #49 11 Mar 2018 20:53
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

kkas12 napisał:
    Ale ja wiem co miernik pokaże i z tym muszę żyć do czasu aż instalacji nie wymienię.

Czyli świadomie będziesz ryzykował porażeniem elektrycznym od samego początku tylko dlatego, bo zerowanie może się kiedyś popsuć i wtedy dopiero zaczniesz ryzykować (czyli sytuacja z początku).
    Po prostu nie wierzę, że takie słowa padają z Twoich ust :cry:

kkas12 napisał:
    I wiem też co się może stać gdy napięcie pojawi się na obudowie bo przewód zerowy w gnieździe się upali a w zasięgu ręki będzie stał inny odbiornik w I klasie ochronności przyłączony do sprawnego gniazda.

Na metalowej obudowie komputera już z automatu masz napięcie.

Przeczytaj również instrukcję obsługi dla urządzeń wykonanych w I klasie ochronności. Tam zawsze jest wzmianka o koniecznym PE.

• #50 11 Mar 2018 20:59
    kkas12
    Poziom 41  

Łukasz-O napisał:
    Czyli świadomie będziesz ryzykował porażeniem elektrycznym od samego początku tylko dlatego, bo zerowanie może się kiedyś popsuć i wtedy dopiero zaczniesz ryzykować (czyli sytuacja z początku).
    Po pierwsze ryzykuję świadomie a takie samo ryzyko istnieje w przypadku aluminiowego zerowania, a po drugie nie ma zakazu stosowania się do zasady ochrony zastanej, a po trzecie pisałem iż decyzję należy podjąc na miejscu po oględzinach a nie ad hoc na odległość.

Gdy budowano blok istniały nie tylko odbiorniki w I klasie ochronności, ale również w nieprodukowanej już klasie 0.
    I może dzięki temu ograniczeniu przez PBUE ilości gniazd bez styku ochronnego w mieszkaniówce nie mieliśmy współczynnika określającego zgony wskutek kontaktu z prądem powyżej 10 osób/mln mieszkańców.

• #51 11 Mar 2018 21:21
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

kkas12 napisał:
    Po pierwsze ryzykuję świadomie a takie samo ryzyko istnieje w przypadku aluminiowego zerowania, a po drugie nie ma zakazu stosowania się do zasady ochrony zastanej, a po trzecie pisałem iż decyzję należy podjąc na miejscu po oględzinach a nie ad hoc na odległość.

Świadomie to możesz sobie ryzykować we własnym domu i nic nam do tego. Tylko tu na forum czytają to wszyscy.
    Uczepiłeś się awarii w zerowaniu ale bagatelizujesz, że komputer fabrycznie bez PE "kopie". Ponadto chcesz podłączać urządzenie niezgodnie z instrukcją obsługi i zaleceniami producenta - w myśl cudownej ochrony zasatanej. Takie rzeczy tylko u nadwiślańskiego elektryka :D

kkas12 napisał:
    Gdy budowano blok istniały nie tylko odbiorniki w I klasie ochronności, ale również w nieprodukowanej już klasie 0.
    I może dzięki temu ograniczeniu przez PBUE ilości gniazd bez styku ochronnego w mieszkaniówce nie mieliśmy współczynnika określającego zgony wskutek kontaktu z prądem powyżej 10 osób/mln mieszkańców.

To nie ma nic wspólnego z wątkiem.

• #52 11 Mar 2018 21:30
    kkas12
    Poziom 41  

Dlatego wyraźnie pisałem, ze najpierw oględziny a później decyzja.

Łukasz-O napisał:
    To nie ma nic wspólnego z wątkiem.
    Oczywiście że ma, bo wtedy nie było zakazu korzystania z takich odbiorników i dziś nie ma nakazu wymiany wtedy zamontowanych gniazd, ale jest zasada ochrony zastanej.

• #53 11 Mar 2018 21:35
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Panowie,
    Przypominam jak wygląda regulamin:
    3. Odpowiadając staraj się odpisywać AUTOROWI tematu, a nie kolejnym dyskutantom.

Dyskusję proszę prowadzić na PW lub we własnym temacie.

Zamykam.
    Gdyby jednak autor potrzebował więcej informacji, to proszę o raport z prośba o otwarcie tematu.

Odblokowałem na życzenie autora.

• #54 12 Mar 2018 12:25
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

amator2018 napisał:
    Teraz mam mętlik w głowie nie wiem czy konieczne jest zerowanie w gniazdku starej instalacji aluminiowej dwużyłowej z 1972 roku.

Swojego zdania nie zmieniłem, urządzenia wykonane w I klasie ochronności musi mieć zapewnione PE.
    Jeśli dalej masz wątpliwości to wezwij elektryka i niech on oceni i zrobi to co uważa, biorąc na siebie pełną odpowiedzialność.
    Elektryk po skończonej pracy ma obowiązek sprawdzić IPZ i wystawić protokół. Poinformuj go o tym zanim do Ciebie przyjdzie :D

amator2018 napisał:

Ja mam zamiar korzystać z laptopa oraz drukarki w tym pokoju , w któym ma być zerowanie gniazdka.

Jasne, a jak nawali ogrzewanie to podłączysz farelkę.

Powinieneś zacząć poważnie myśleć o wymianie instalacji.

kkas12 napisał:
    Oczywiście że ma, bo wtedy nie było zakazu korzystania z takich odbiorników i dziś nie ma nakazu wymiany wtedy zamontowanych gniazd, ale jest zasada ochrony zastanej.

Już tłumaczyłem, ta ochrona zastana w przypadku komputera i przewodzącej instalacji CO jest zgubna.
    Nie pamiętasz ile było tematów o "kopiących" obudowach komputerowych?

• #55 12 Mar 2018 12:29
    kkas12
    Poziom 41  

Kup kompa w II klasie ochronności albo wymień instalację :)
    A negowanie zasady ochrony zastanej nie ma żadnego uzasadnienia.

Jak wykonujesz pomiary nie piszesz w zaleceniach by wymieniać gniazda, bo nawet nie masz czym tego uzasadnić.

• #57 12 Mar 2018 12:36
    767667
    Użytkownik usunął konto  
  • #59 12 Mar 2018 13:50
    amator2018
    Poziom 6  

Zgadza się będę używał tylko laptopa oraz drukarki , która nie ma wtyczki z wtykiem ochronnym. Nie wiedziałem ,że wśród elektryków są takie rozbieżności- jeden uważa nic nie zmieniać zgodnie z instalacją zastaną a drugi jak najbardziej radzi zerowanie gniazdka po oględzinach przez elektryka i spisaniu protokołu.