Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sansui RZ-8000AV - odczyt napięć z trafo zasilającego

witorio 09 Mar 2018 19:50 528 6
    witorio
    Level 14  
    Witam, kupiłem sobie amplituner z tematu. Problem w tym, że nie żyje. Są tam dwa transformatory. Mniejszy jest cały czas podłączony i odpowiada za tryb Standby, drugi transformator mocy. Ten mniejszy poprzez przekaźnik załącza ten większy. Okazało się, że ten mniejszy ma spaloną stronę wtórną. Zrobiłem obejście styków przekaźnika i poszedł bezpiecznik 4A. I stąd moje pytania:
    - wymontowałem transformator mocy, zmierzyłem wszystkie uzwojenia - przejście jest (wykluczyłem przerwę w uzwojeniach, ale nie zwarcie),
    - ponieważ jestem w domu, nie mam dostępu do autotransformatora (0-230V) i użyłem małego tranfsormatorka na 18V bo chciałem zmierzyć napięcia na poszczególnych uzwojeniach, policzyć przekładnię dla każdego i porównać z serwisówką. I tu mała niespodzianka, ten mój mały transformatorek to w rzeczywistości zasilacz do kolejek elektrycznych z układem przeciwprzeciążeniowym na około 1A (działa to tak, jakby zasilacz załączał napięcie i wyłączał co 1s). I po podłączeniu do uzwojenia pierwotnego trafo mocy uzyskałem właśnie taki efekt. Czy jest możliwe by transformator pobierał w stanie jałowym aż ponad 1A (według mnie nie, ale znam się tylko na transformatorach zwykłych - nie audio)?

- skoro jestem na 99% pewny że brak zasilania to wina trafo mocy, chciałbym dla siebie naprawić ten amplituner, zamawiając nowe trafo (już to robiłem, więc z grubsza wiem ile to może kosztować). I tu prośba do kolegów, czy ktoś może mi pomóc odczytać napięcia po stronie wtórnej trafo? Z grubością przewodów nie będzie problemu, bo zmierzę z oryginalnego transformatora + mały zapas i będzie ok.

Poniżej link do serwisówki:
    Sansui-RZ-...Manual.pdf Download (7.23 MB)

Wiem, ze jest tam pięć sekcji po stronie wtórnej (jadąc od góry: 5 odczepów ; 3 odczepy ; 3 odczepy ; 2 odczepy, 2 odczepy). I w jakim celu jest 5 odczepów skoro są przełączane przekaźnikiem by docelowo było 3 odczepy?
    SERVICE-AV
    Level 39  
    Zdecyduj się wpierw, który transformator jest uszkodzony bo najpierw piszesz, że "ten mniejszy ma spaloną stronę wtórną" a później "jestem na 99% pewny że brak zasilania to wina trafo mocy" ;)
    "I w jakim celu jest 5 odczepów skoro są przełączane przekaźnikiem by docelowo było 3 odczepy?" Przekaźnikiem są ustalane zmiany napięcia zasilania stopnia mocy - większe napięcie zasilania dla większej impedancji (8 Ohm)

A propos , co amator szuka w dziale Serwis ?
    witorio
    Level 14  
    Wydaje mi się, że jasno zaznaczyłem o który trafo chodzi. Uszkodzone są dwa, ale z tym małym sobie poradzę. Chodzi mi o napięcia wtórne dużego. A dział serwis jest też dla amatorów, zwłaszcza, że z serwisówki , którą załączyłem nie wynika wprost jakie tam są napięcia przemienne. Jakby producent je podał to nie pytałbym się.
    SERVICE-AV
    Level 39  
    Im większej mocy transformator tym pobiera większy prąd , nawet 1A jest możliwe szczególnie że tu trafo posiada 560W .
    Jaka jest rezystancja pierwotnego ?
    witorio
    Level 14  
    Mierząc miernikiem (dosyć dokładnym) wychodzi, że uzwojenie pierwotne ma 1.5OM (miernik pokazał 1.6OM minus 0.1OM pomiaru zwartych przewodów miernika).
    SERVICE-AV
    Level 39  
    Rezystancja pierwotnego przy tej mocy jest jak najbardziej normalna , przecież tam musi być bezpiecznik zwłoczny minimum 2-3A .
    Podczas jego zasilenia gdy podłączysz w zerze napięcia potrafi pociągnąć i kilkadziesiąt A przez ultrakrótki czas :)
    witorio
    Level 14  
    Dokładnie jest tam bezpiecznik 4A zwłoczny. Niestety w międzyczasie zmierzyłem dosyć dokładnie ten trafo mocy i strona pierwotna ma zwarcie. Wnioskuję to z tego, że po podłączeniu pod autotrafo i jadąc od 0 mniej więcej przy kilku V (na stronie pierwotnej) mam już 4A w uzwojeniu pierwotnym. Podłączając autotrafo pod inne uzwojenia prąd na każdym z nich rośnie ekpresowo, czyli trafo pracuje w stanie zwarcia (poprzez to uzwojenie do którego normalnie dołącza się 230V). I stąd moja prośba o odczyt napięć (bym mógł albo poszukać zamiennika, albo zamówić nowe trafo). W serwisówce, którą dołączyłem na stronie 11 po prawej stronie na górze są one podane, ale i tak mam problem z odczytem. Z tego co odczytałem to ma on 5 sekcji:
    1 sekcja 5 odczepów napięcia symetryczne: 2x33V oraz 2x3? (i tu mam problem z odczytem drugiej cyfry czy jest to 0, 6, 8)
    2 sekcja 3 odczepy napięcia symetryczne 2x21V
    3 sekcja 3 odczepy napięcia symetryczne 2x15V
    4 sekcja 31V
    5 sekcja 4V

Chodzi mi o odczyt tego napięcia z pytajnikiem. Jak napisałeś jest to uzwojenie , które jest przełączane przekaźnikiem z 2x33V na 2x3? V . Może po oglądnięciu samego schematu ktoś podpowie jaki jest to drugie napięcie? I jakie są konsekwencje pomyłki, tzn. wstawienie tam 30, 36 lub 38V? Szukane napięcie zaznaczyłem czerwoną strzałką.Sansui RZ-8000AV - odczyt napięć z trafo zasilającego