Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Dell Vostro 1710 - brak podświetlenia matrycy

09 Mar 2018 20:46 564 15
  • Poziom 24  
    Mam laptop Dell Vostro 1710, ostatnio przestało działać podświetlenie matrycy. Na początku było tak że laptop działał normalnie, dało się pracować, jednak kiedy np po 2-3 godzinach pracy chciałem włączyć przeglądarkę internetową, ekran robił się czarny (wszystko inne działało). Stało się to tak uciążliwe że zacząłem pracować na zewnętrznym monitorze - wtedy wszystko było ok. Myślę teraz żeby go naprawić, w tej chwili już w ogóle nie działa podświetlenie, jak poświecę latarką to widać obraz na matrycy, zewnętrzny monitor działa normalnie. Jestem w tej dziedzinie początkującym ale chciałbym spróbować, i tak już liczę się z porażką a może czegoś się nauczę i uda się go wskrzesić. Chciałbym zacząć od pomiaru czy do świetlówki dochodzi napięcie ale nie wiem jakie napięcie tam występuje - czy zwykłym multimetrem dam radę to zmierzyć? Czy tam jest świetlówka na wysokie napięcie i dużą częstotliwość?
  • Spec od monitorów
    Cytat:

Jestem w tej dziedzinie początkującym ale chciałbym spróbować, i tak już liczę się z porażką a może czegoś się nauczę i uda się go wskrzesić.

Lub zepsuć (nie wskrzesić) ?!
    W serwisie wydasz do 100(max) pln i bedziesz się cieszył z pracy laptopa.

Ale poczytaj Link
    Oraz o płycie od Compal Dell Vostro 1710 JAL60 LA-4131P rev.?
    SM ogólnie dostępny , na forum też pisano.

Podaj jaka matryca.
    - np. LP171WU1(TL) (A2) lub jej podobne (1x CCFL lampa)
    -np. B170PW06 V2 (AUO6287) CCFL (1x lampa)
  • Poziom 24  
    Temat przeczytałem, w zasadzie niczego się nie dowiedziałem.. Jakie zrobić podstawowe pomiary żeby wyeliminować uszkodzenie płyty, taśmy, inwertera?
    Matryca Lp171Wx2
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    Wymień na pocz. lampę CCFL , zmierz długość.
    np. Link
  • Poziom 24  
    Przed wymianą chciałbym zmierzyć czy dochodzi do niej napięcie, jednak czy uda się to zwykłym multimetrem?
  • Poziom 10  
    Sprawdź napięcie na konwerterze. Miałem podobny problem w IBM ThinkPad t60. Na konwerterze napięcie będziesz miał wyższe niż zasilające (rzędu dziesiątek V, dlatego jeśli będziesz mierzył, to z zachowaniem ostrożności i zaczynaj od największego zakresu mierzonego napięcia).
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    Tam może być od 700V .. i wyżej czytaj uważnie..
    - zalezy od tego co masz napisane za LP171WX2 (A4)(K3)
    * czyli to wytłuszczone
    Dell Vostro 1710 - brak podświetlenia matrycy
  • Poziom 24  
    Aha, u mnie jest coś poniżej w nawiasach, mianowicie: Lp171Wx2 (TL)(B1), poniżej jeszcze jest Factory Id: LGDNJ
  • Poziom 10  
    Racja. Mój błąd. Wiedziałem że jest wyższe (w końcu nazwa "konwerter" zobowiązuje).

W takim razie pomiary będą dość niebezpieczne. Rozważ wymianę konwertera z jakiegoś dawcy..
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Warto mieć drugą świetlówkę z wtykiem zamieniasz świetlówki tylko na inwerterze i zobaczysz czy zaświeci .
  • Pomocny post
    Spec od monitorów
    Myślę , że tam taka podejdzie
    Dell Vostro 1710 - brak podświetlenia matrycy
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Użyć do sprawdzenia wszystko jedno jaką aby nie za krótką aby tylko wtyk pasował do sprawdzenia tylko czy konwerter ma napięcie na wyjściu a potem sobie kupi odpowiednią świetlówkę.
    Tylko czy da radę sam wymienić świetlówkę w matrycy ? :|
  • Poziom 24  
    Mam też Della Inspirona 1501 z uszkodzoną płytą, jest tam matryca B154EWO1, czy mogę bezpiecznie podpiąć świetlówkę z takiej matrycy?

Edycja: nie czekałem na odpowiedzi, podpiąłem wtyk z tej mniejszej matrycy i widać że świetlówka zaświeciła, czyli będę demontował matrycę żeby wydostać uszkodzoną świetlówkę i zamówić nową, dziękuję za odpowiedzi, poinformuję czy udało się doprowadzić naprawę do finału
  • Poziom 24  
    Świetlówka doszła (pierwsza uszkodzona przez kuriera, druga doszła w całości), dziś złożyłem matrycę. W sumie działa ale coś nie do końca jest tak, widać że dolna część matrycy nieco jaśniej świeci, nie wiem czym to jest spowodowane ale ważne że dało się ją uratować niewielkim kosztem. Robota z matrycą niewdzięczna, nie wiem czy chciałbym to robić drugi raz. Dziekuję wszystkim za pomoc
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    To są przekładki z foli tak się ułożyły ciaśniej i luźniej powstaje efekt jasnego świecenia .Szkło jest dociskane nie równomiernie.
  • Poziom 24  
    Tak podejrzewam że to coś z tymi przekładkami, jednak nie będę tego poprawiał - nauczę się z tym żyć. Dziękuję i zamykam temat