Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Radio Unitra Jowita - nie odbiera krótkich 2

artlam 09 Mar 2018 21:20 963 10
 • #1
  artlam
  Level 9  
  Witam serdecznie. Mam pytanie odnośnie radia Jowita, które nie odbiera zakresu fal krótkich 2. Otóż, nabyłem radio unitra Eltra - Jowita. Radio zasilane jest zasilaczem zewnętrznym, lub z baterii. Nie posiada układów scalonych, jest na tranzystorach. Radio było rozstrojone, UKF nie był przestrojony. Czyli ktoś dobierał się do niego i chyba pokręcił nim tak,że nie odbierał na falach długich, średnich, krótkich. Teraz co Ja zrobiłem. Przestroiłem głowicę UKF, ładnie gra. Podłączyłem częstotliwościomierz, do heterodyna AM i zestroiłem zakresy fal długich, średnich, krótkich 1. Teraz długie odbierają program pierwszy Polskiego Radia z Warszawy, średnie odbierają jakieś stacje, nawet węgierskie z Budapesztu, krótkie 1, też coś tam łapią. No i teraz mam zagadkę. Zakresu fal krótkie 2, nie mogę zestroić. Nic nie odbiera. Miernik częstotliwości cały czas pokazuje po włączeniu krótkich 2, 14Mhz, mimo kręcenia skalą, nic się nie zmienia. Cały czas 14 Mhz. Zacząłem wykręcać delikatnie rdzeń z filtra G3K, Jak wykręcam, to częstotliwość na mierniku wzrasta do 18 Mhz, jak wkręcam to do 14 Mhz. Na skalę radia nie reaguje. Zakresy Fal DŁ , ŚR, KR1, UKF, działają. Tak więc tylko nie działają fale krótkie 2. Mam instrukcje serwisową, i wszystkie napięcia posprawdzałem, są prawidłowe. Sprawdziłem tranzystor T 101, jest dobry, napięcia są prawidłowe, oporniki wokół niego czyli - R105,106,107, kondensator C 109 są dobre. Sprawdziłem tranzystor T 102, też jest dobry, napięcia prawidłowe, oporniki R 111 , 112 , 113, kondensator C 128-10nF jest dobry. Dioda D 101- dobra.Wymieniłem trymer C 125, był jakiś niewyraźny. Sprawdziłem kondensator C 108 - 330pF, C 124 - 330pF, są dobre. Kondensator strojeniowy, powietrzny też dobry, podłączyłem miernik pojemności i przy kręceniu skalą zmienia się pojemność. Co prawda, na krótkich właściwie się nie słucha, ale chciałem zrobić radyjko do stanu grającego na wszystkich zakresach. Siedzę już tydzień i nie mam pomysłów co może być. Podejrzewam, że może to filtr G3K. Ale nie mam jak sprawdzić. Tak więc radio gra, oprócz zakresów fal krótkich 2. Jeśli miał ktoś taki problem, to proszę o jakąś wskazówkę , co jeszcze sprawdzić. Serdecznie dziękuję i przepraszam,że się tak rozpisałem, ale chciałem dokładnie opisać rodzaj usterki z jaką się męczę i co zdołałem naprawić aby radio grało na pozostałych zakresach. Wiadomo,ze nikt nie będzie słuchał zakresów krótkich 2 , ale mam nie dosyt,że radyjko tylko na tym zakresie nie działa. Radio jest z 1975 roku. Jeszcze raz dziękuję za podpowiedzi. Może się jakoś uda. Pozdrawiam wszystkich miłośników starych odbiorników radiowych Unitra.
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  artlam
  Level 9  
  A, dziękuję za podpowiedź, właśnie się tak domyślałem, że może być taka przyczyna, zwłaszcza,że reszta działa,ale nie byłem pewny. To w takim razie zostawiam tak jak jest, powiem,że jeszcze żarówka od skali jest oryginalna, dziwne,że się nie spaliła, to tak na marginesie. No i pozostało mi wyczyszczenie obudowy drewnianej, zrobienie zasilacza zewnętrznego i składam radio. Jeszcze raz serdecznie dziękuję i pozdrawiam.
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  artlam
  Level 9  
  A, dziękuję, po prostu lubię odrestaurowywać takie radia, mam jakąś satysfakcje,że działa i jest sprawne. Posiadam,jeszcze Jowitę 2 oraz Jowitę 3 IC. Sprawne, naprawione i przestrojone. Jowita2 jest z 1975 roku a Jowita 3IC 1985, ma szarą czystą obudowę, wszystko działa w dwóch radiach. Jowita3 IC stoi koło mnie na biurku i gra, jak idę spać,to gra całą noc cichutko. :)
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  artlam
  Level 9  
  Dziękuję za informację, nawet nie wiedziałem,że można się tam zgłosić. Jestem sporadycznie na elektrodzie, jak już muszę, kiedy nie mam pomysłów jak nie mogę czegoś naprawić. Jeszcze raz dziękuję i zastanowię się nad rtvforum. :)

  Dodano po 4 [minuty]:

  Do kolegi Henio65, sprawdzałem luty, jest ok. Przełącznik fal przy przełączaniu strasznie trzeszczał, przemyłem go kontaktem w sprayu, teraz jest o wiele ciszej przy przełączaniu fal i tak nie trzeszczy. Dla świętego spokoju, sprawdziłem przejścia na przełączniku, no jest ok. Dziękuję za radę. :) Pozdrawiam.
 • #9
  User removed account
  User removed account  
 • #10
  artlam
  Level 9  
  Serdecznie dziękuję. :)