Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Napad.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwiększenie pojemności baterii smartfona

Seraffino 10 Mar 2018 09:50 1521 32
  • #1 10 Mar 2018 09:50
    Seraffino
    Poziom 11  

Witam :)
    potrzebuję aby smartfon pracował ok 8 h ciągłej pracy (chłodzenie zapewnione)
    Czy jest możliwość zwiększenia pojemności baterii powiedzmy do ok 10 000 mAh.
    (nie chodzi tu o power bank i doładowywanie )
    Bateria ma 4 piny dwa to zasilanie (+,-) w te styki fizycznie podłączam się zewnętrznym pakietem baterii Li-jon
    Czy takie rozwiązanie zda egzamin ?

0 29
  • Napad.pl
  • #2 10 Mar 2018 11:23
    DiZMar
    Poziom 43  

Łączenie równoległe baterie nie jest wskazane a wykluczone łączenie równolegle różnych baterii nawet o takim samym napięciu. Zamiast wydłużyć czas używania to go skrócisz (wzajemne rozładowywanie baterii). Racjonalnym rozwiązaniem jest power bank ale go wykluczyłeś.

0
  • #3 10 Mar 2018 12:59
    Seraffino
    Poziom 11  

Bateria smartfona (li-jon) to 3,7v 1500mAH,Bateria dodatkowa to pakiet 5s (Li-Jon 18650) też 3,7v 5x1500 mAh,Zakładam że jeśli napięcia będą zbliżone ,to powinno to działać.Fakt że przy połączeniu równoległym,najsłabszym ogniwem może okazać się oryg.bateria smartfona (szybkość rozładowania)może być większa niż pakietu,choć pakiet będzie ją doładowywał,ale nie wiem jak to odczyta telefon i jak to zinterpretuje.

0
  • #4 10 Mar 2018 13:15
    Radiokiller
    Poziom 29  

5 x 1500 nie będzie miało 10 000 mAh które założyłeś. Myślę, że gdybyś pominął baterię smartfona to Twoje rozwiązanie miało by sens.

0
  • #5 10 Mar 2018 14:03
    Seraffino
    Poziom 11  

Eh jak by to było tak proste to dawno bym pominął oryg. baterie,ale telefon chce widzieć swoją z 4 pinami :cry:

0
  • Napad.pl
  • #6 10 Mar 2018 15:03
    nomudrek
    Poziom 29  

A może zamiast tak kombinować warto byłoby rozpatrzyć opcje kupna smartfona Outkitel z baterią 10000 mAh.

http://www.mgsm.pl/pl/katalog/oukitel/k10/Oukitel-K10.html

Telefon chce widzieć oryginalną baterię ponieważ zawiera ona specjalny układ kontroli baterii, niektóre ogniwa 18650 też posiadają zabezpieczenia ale większość to same ogniwa i łączenie ich razem jest bardzo ryzykowne.

0
  • #7 10 Mar 2018 18:16
    mp107
    Poziom 13  

@Seraffino
    Do niektórych (głównie popularniejszych) modeli smartfonów są dostępne w sprzedaży tzw. powiększone baterie. Występują np. pod marką MUGEN.
    Wystarczy wyszukać w Google hasło "extended battery", ewentualnie dopisując producenta i model smartfona.

0
  • #8 11 Mar 2018 19:10
    Seraffino
    Poziom 11  

Przepraszam ale tu nie chodzi o zakup innego tel.czy z powiększoną baterią (mugen)
    Chodzi li tylko o to czy można podłączyć pod piny baterii dodatkowe zewnętrzne źródło prądu,tak jak napisałem w #1
    Widzę że nikt tego nie próbował,czyli ktoś musi to zrobić,chyba wypadło na mnie :cry:
    Pozdrawiam :D

0
  • #9 11 Mar 2018 19:16
    DiZMar
    Poziom 43  

Seraffino napisał:
    ...
    Chodzi li tylko o to czy można podłączyć pod piny baterii dodatkowe zewnętrzne źródło prądu,tak jak napisałem w #1
    ...

Przecież
    DiZMar napisał:
    Łączenie równoległe baterie nie jest wskazane a wykluczone łączenie równolegle różnych baterii nawet o takim samym napięciu. Zamiast wydłużyć czas używania to go skrócisz (wzajemne rozładowywanie baterii). Racjonalnym rozwiązaniem jest power bank ale go wykluczyłeś.

i nie tylko ja napisałem o niełączeniu równolegle baterii zwłaszcza nie identycznych:
    Seraffino napisał:
    ...Fakt że przy połączeniu równoległym,najsłabszym ogniwem może okazać się oryg.bateria smartfona (szybkość rozładowania)może być większa niż pakietu...

Do Ciebie to nie dociera.

0
  • #10 11 Mar 2018 20:02
    E8600
    Poziom 37  

Powiem tak twoje rozwiązanie będzie działać podobnie jak taki powerbank.

Zwiększenie pojemności baterii smartfona

Ale uzyskana pojemność nie będzie sumą pojemności włożonych ogniw. Rozwiązanie jest bardzo kiepskie, brak BMS i balanserów sprawi, że ogniwa same się będą rozładowywać.

Mówiąc prosto ogniwa bardzo szybko ulegną degradacji przy takim połączeniu.

0
  • #11 11 Mar 2018 23:33
    Seraffino
    Poziom 11  

DiZMAr napisał:

no tu ci się chyba pomyliło równoległe z szeregowym
    Mówimy tylko o poł. równoległym.
    Skoro pakiet jest o takich samych pojemnościach(co nie jest wcale koniecznością bo w wyniku rozładowania następuje i tak samo balansowanie się ogniw)i takim samym napięciu jak oryg. bateria telefonu ,to gdzie tu widzicie zagrożenie.
    Co do BMS to w pakiecie jest wstawiony.

0
  • #12 12 Mar 2018 00:10
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Jedyna opcja to wyjęcie oryginalnego ogniwa i wstawienie dużo pojemniejszego.
    Ale zcegli ci to urządzenie.

0
  • #13 12 Mar 2018 08:31
    DiZMar
    Poziom 43  

Seraffino napisał:
    ...
    no tu ci się chyba pomyliło równoległe z szeregowym
    Mówimy tylko o poł. równoległym.
    ...

Czytaj ze zrozumieniem. Mówię o połączeniu równoległym baterii i ich samodegradacji. Aby samodegradacja nie nastąpiła musiałyby być o dokładnie identycznych wszystkich parametrach. Łączyć równolegle można gdy jest potrzeba chwilowego prądu większego niż wydajność jednej baterii (np. przy rozruchu samochodu) ale tylko na czas tego dużego obciążenia i na czas ładowania. Przy łączeniu szeregowym (szeregowo łączyć można jak najbardziej) napięcie zestawu jest sumą napięć poszczególnych baterii a pojemność zestawu równa pojemności baterii o najniższej pojemności w zestawie.
    Seraffino napisał:
    ...
    Skoro pakiet jest o takich samych pojemnościach(co nie jest wcale koniecznością bo w wyniku rozładowania następuje i tak samo balansowanie się ogniw) i takim samym napięciu jak oryg. bateria telefonu ,to gdzie tu widzicie zagrożenie.
    ...

Zagrożenie jest takie, że w czasie rozładowywania się jednej baterii do baterii drugiej następują straty cieplne w baterii rozładowywanej i w baterii w tym czasie ładowanej co w dłuższym (wielogodzinnym) czasie będzie prowadziło do ich destrukcji mimo nieużywania ich w celu pożytecznym. Stąd wspomniany przez Ciebie balans będzie ujemny dla zestawu czyli jego wspomniana przeze mnie destrukcja. Dodam, że bardzo trudno dobrać 2 baterie o identycznych napięciach i dlatego bateria o wyższym (nawet nieznacznie) napięciu będzie ładowała tą o niższym napięciu. Po użyciu baterii przez odbiornik (telefon) też nie będą one równo rozładowane i dlatego nastąpi ich przeładowywania i tak do całkowitego rozładowania a w efekcie ich destrukcji.

0
  • #14 13 Mar 2018 20:53
    Seraffino
    Poziom 11  

No cóż jest jakieś tam ryzyko,ale co tam jak nie spróbuje to nie będę wiedział.
    Zastanawia mnie jeszcze możliwość podłączenia takiego pakietu ale bez baterii w telefonie,w grę wchodzi jednak 3 pin ,prawdopodobnie jest to zwykły termistor.na nim jest minimalny spadek napięcia na baterii rzędu dziesiątek volta .
    Może to jest dobry kierunek aby to zadziałało ?

0
  • #15 08 Kwi 2018 23:50
    makosuu
    Specjalista Sieci, Internet

Mam taki jeden tablet w którym oryginalna bateria spuchła i była już niezdatna do czegokolwiek, oczywiście oryginału nie da rady dostać, zatem zdemontowałem z oryginalnej płytkę, pod płytkę podłączyłem pakiet 2xogniwa noname z powerbanka z przeceny w carefour za 9,99 :D płytkę oczywiście podłączyłem do tabletu, wszystko śmiga, tablet podpięty do ładowania nonstop od 5 miesięcy bo służy jako kamera IP, nic nie wybuchło, działa ok ale oczywiście tylnej klapki się nie da założyć, ale z uwagi na zastosowanie tabletu nie jest to istotne.

Jednakże nie rozumiem czemu nie chcesz użyć powerbanka po prostu, czy też podpiąć ładowarki, taka zmiana nie ma sensu

0
  • #16 08 Kwi 2018 23:52
    Poziom 43  

makosuu napisał:
    nie rozumiem czemu nie chcesz użyć powerbanka po prostu, czy też podpiąć ładowarki, taka zmiana nie ma sensu

Wiesz niektórzy mają dziwne zachcianki, z przewagą na dziwne. Po 15 latach pisania na elektrodzie mam swoje zdanie co do tego.

0
  • #17 09 Kwi 2018 20:12
    Seraffino
    Poziom 11  

makosuu napisał:
    nie rozumiem czemu nie chcesz użyć powerbanka po prostu, czy też podpiąć ładowarki, taka zmiana nie ma sensu

Powerbank czy ładowarka nie zdaje egzaminu, nimi mogę tylko doładować baterie,a nie zwiększyć pojemności.
    Nie należy używać telefonu i jednocześnie go doładowywać.
    Problem został bez problemu rozwiązany wbrew co niektórym obiekcją j/w.
    Zwykłe równoległe podpięcie 18650,oczywiście ładowanie li-ionów poza telefonem.

0
  • #18 09 Kwi 2018 21:14
    DiZMar
    Poziom 43  

Seraffino napisał:
    ...
    Nie należy używać telefonu i jednocześnie go doładowywać.
    ...

A kto Ci takich rewelacji naopowiadał? Chyba ten sam co doradził łączenie równolegle 2 różnych baterii i przy okazji taką Ci sprzedał. W bezinteresowność nie wierzę.

0
  • #19 09 Kwi 2018 23:54
    Seraffino
    Poziom 11  

DiZMar napisał:
    A kto Ci takich rewelacji naopowiadał?

Samo życie :wink: w moim telefonie taka zabawa objawia się bardzo mocnym nagrzewaniem ogniwa,a z tego co wiemy wysoka temperaturka nie służy LI-Ionom

0
  • #20 10 Kwi 2018 07:39
    DiZMar
    Poziom 43  

Nie pomyślałeś o tym, że to efekt połączenia równoległego dwóch baterii powoduje nagrzewanie się nawet gdy nie jest podłączona ładowarka a telefon w czuwaniu lub nawet wyłączony? Chcesz niszczyć sobie baterie to niszcz. Przecież są Twoje i nic nam do tego.
    PS
    Normalną praktyką jest rozmowa z podłączoną ładowarką zwłaszcza długa a bateria ma niewielką już ze starości pojemność.

0
  • #21 10 Kwi 2018 10:04
    Seraffino
    Poziom 11  

DiZMar napisał:
    Nie pomyślałeś o tym, że to efekt połączenia równoległego dwóch baterii powoduje nagrzewanie się

Sorki bracie ale to nagrzewanie występuje nie przy włączonej równolegle drugiej baterii (ja mam wstawione 18650 ) ,ale własnie jak działa telefon(rozmowa:kamerka:inne aplikacje) a jednocześnie jest bateria doładowywana z Powerbanku czy ładowarki.

Cytat:
    Normalną praktyką jest rozmowa z podłączoną ładowarką zwłaszcza długa a bateria ma niewielką już ze starości pojemność.

Z tym to się w pełni zgadzam jak masz jakąś padziochę na wykończeniu,generalnie w li-ionach absolutnie nie powinien następować proces rozładowania i ładowania,o tym wyrażnie mówią opracowania naukowe na ten temat.

0
  • #22 10 Kwi 2018 10:38
    Poziom 43  

Seraffino napisał:
    generalnie w li-ionach absolutnie nie powinien następować proces rozładowania i ładowania

Wiem że jesteś po gimnazjum ale , jak sobie wyobrażasz jednoczesny stan ładowania i rozładowania, mnie to ciekawi.
    Bo wg mnie takie coś jest równoważne stanowi poboru energii = 0 J.
    Taki stan następuje tylko wtedy gdy ładowarka naładuje akumulator i zasila resztę elektroniki.

W ogóle Twoje dywagacje są z mchu paproci, 3 a problem jest fikcyjny i na siłę tworzony.

0
  • #23 10 Kwi 2018 10:52
    Seraffino
    Poziom 11  

O nie nie :cunning: ....to ja(po gimnazjum) jestem baaaaardzo ciekaw jak Ty sobie wyobrażasz zachodzące procesy chemiczne w ogniwie Li-Ionach przy jednoczesnym ładowaniu i rozładowywaniu.

0
  • #24 10 Kwi 2018 10:56
    Poziom 43  

Seraffino napisał:
    O nie nie ....to ja(po gimnazjum) jestem baaaaardzo ciekaw jak Ty sobie wyobrażasz zachodzące procesy chemiczne w ogniwie Li-Ionach przy jednoczesnym ładowaniu i rozładowywaniu.

Nie ma takiego stanu , po prostu po naładowaniu układ ładowania pompuje prąd na zasilanie elektroniki, i tyle.

Srartfony się grzeją od elektroniki, lub WADLIWYCH akumulatorów.
    Układ ładowania nie pozwoli przegrzać się akumulatorowi , przecież ma termistor w pakiecie li io.

Spokojnie możesz na ładowarce lub powerbanku 24/7/365 używać urządzenia.

0
  • #25 10 Kwi 2018 11:03
    icosie
    Poziom 33  

Witam

Seraffino napisał:
    zachodzące procesy chemiczne w ogniwie Li-Ionach przy jednoczesnym ładowaniu i rozładowywaniu.

W telefonach komórkowych nie ma takiego stanu!
    Jest albo ładowanie, albo rozładowanie. Są dwie możliwości:
    Telefon zużywa więcej jak dostarcza ładowarka -> reszta idzie z ogniwa.
    Telefon zużywa mniej jak dostarcza ładowarka -> reszta idzie do ogniwa.

Nie ma takiego stanu, że cała energia idąca z ładowarki przechodzi przez baterię, przechodzi przez kontroler, a tylko nadmiar energii jest dostarczany do lub z baterii.

Najlogiczniejszym wyjściem jest kupienie dużego powerbank-u (20000 mAh+) z gniazdem 2A lub więcej i nie kombinowanie w naruszanie wewnętrznej budowy telefonu.

Pozdrawiam

0
  • #26 10 Kwi 2018 12:20
    Seraffino
    Poziom 11  

Nie wiem gdzie są granice teorii a praktyki,ale wiem jedno.
    Telefon(kamerka) używana jest w projekcie jako detektor ruchu (IP WebCam)
    Bateria znajduje się poza telefonem (ze względu na konstrukcję projektu/urządzenia)
    Pracując na baterii temperatura jej jest (normalna)
    Po podłączeniu powerbanku (tak jak polecacie) temperatura wzrasta,czyli ewidentnie namacalnie w baterii zachodzą niekorzystne procesy.
    Po równoległym podłączeniu drugiej baterii (w moim przypadku ogniwa 18650) temperatura baterii znowu jest normalna.
    Reasumując: praca telefonu na podłączonej ładowarce nie jest dla baterii praca normalna,a dyskusyjne jest na ile taki proces jest degradacyjny dla niej.Ponadto producenci telefonów odradzają korzystania z telefonu na włączonej ładowarce-chyba nie bez powodu.

0
  • #27 10 Kwi 2018 12:38
    tino2003
    Admin grupy GSM

Seraffino napisał:
    Nie wiem gdzie są granice teorii a praktyki,ale wiem jedno.

Ja też wiem jedno :D problem sam sobie tworzysz a pytanie jest tylko w jakim celu? Nudzi Ci się?

Koledzy wyżej w sumie podsumowali już co o tym myślą a ja dopiszę, że od 2,5 roku mam cały czas podłączoną ładowarkę do routera huawei i wszystko działa pięknie, nawet bateria nie spuchła. :D

0
  • #28 10 Kwi 2018 12:48
    makosuu
    Specjalista Sieci, Internet

U mnie tablet działa tak jak pisałem wyzej i nic zlego się nie dzieje. I u ciebie też nic się nie stanie. Wywazasz otwarte drzwi.

0
  • #29 10 Kwi 2018 14:38
    E8600
    Poziom 37  

Nagrzewanie baterii w telefonie jest głownie spowodowane uszkodzenie sekcji zasilania w telefonie lub samej elektroniki w baterii. Niby technologia gna do przodu ale kontrola jakości idzie ostatni plan dlatego 2 nowe jednakowe modele i jedne będzie się grzać drugi nie.

Swoją drogą jestem ciekaw ile cykli wytrzyma to rozwiązanie autora z łączeniem równoległym i czy nie będzie jakiś niespodzianek. Któryś z producentów wprowadził baterię 2 sekcyjną ale po, krótkim okresie ludzie strasznie narzekali na baterię.

0
  • #30 10 Kwi 2018 15:14
    DiZMar
    Poziom 43  

Zostawcie on wie lepiej i lepiej interpretuje zjawiska. Do kompletu dodam wyjaśnię dlaczego podczas rozmowa z podłączoną ładowarka bateria grzeje się. Otóż: Rozmowa rozładowuje baterię. Ładowarką ją ładuje. Prądy te jak wiadomo są przeciwne więc zderzają się ze sobą. Po zderzeniu to wiadomo walka i wydziela się niepotrzebne ciepło oraz powstają inne odwracalne (sińce przecież z czasem znikają) lub nieodwracalne (blizny po głębokich ranach zostają) zjawiska. Dlatego lepiej przeciwników razem nie wpuszczać na drogę.
    To tak dla rozluźnienia sporu.
    PS.
    Powyższe wyjaśnienie tłustym drukiem nie ma nic wspólnego z rzeczywistością i proszę nie traktowac go poważnie.

0