Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czym rysować śćieżki na laminacie ?

10 Mar 2018 17:17 924 15
 • Poziom 4  
  Mam pytanie, czym rysować ścieżki na laminacie ?
 • PCBwayPCBway
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Najlepiej niczym. Są inne metody ich tworzenia. Poczytaj o metodzie termotransferu lub o metodzie foto. Jeżeli już musisz je rysować to jakiś pisak wodoodporny lub lakier do paznokci...z tym, że efekty są raczej mizerne.
 • Poziom 4  
  Ok dzięki za info
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  DJ Sykiel napisał:
  Mam pytanie, czym rysować ścieżki na laminacie ?

  Markerem olejowym, np. Edding.
  Za dawnych czasów były dostępne takie fajne folie "Letraset" ze ścieżkami i padami do suchego transferu - przykładało się ścieżkę tam, gdzie miała być i odciskało się ją na siłę (czy tam lutownicą, nie pamiętam już).
 • PCBwayPCBway
 • Pomocny post
  Poziom 29  
  Marker olejowy lub korektor ( biały płyn w długopisie do zamalowywania błędów. Testowałem oba sposoby i są równie skuteczne. Poczytaj także o sposobie TERMOTRANSFER.
 • Pomocny post
  Pomocny dla użytkowników
  Za dawnych czasów używałem lakieru do malowania paznokci. Później miałem samoprzylepne ścieżki. Były takie zestawy z prostymi ścieżkami, łukami, punktami lutowniczymi. Później stosowałem pisaki Eddinga o różnej grubości. Miałem też buteleczkę oryginalnego lakieru do uzupełniania tychże pisaków.
 • Pomocny post
  Poziom 31  
  Eddingi są bardzo dobre, również polecam. Mimo opanowania innych technik czasem ich używam kiedy są potrzebne "4 ścieżki na krzyż" i nie ma sensu nawet drukować bo pomalowanie trwa szybciej.
 • Pomocny post
  Poziom 29  
  Sposób archaiczny i może zapomniany: pokrycie płytki woskiem ( parafiną ) i wyskrobywanie wszystkiego oprócz ścieżek.
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  Można też nie rysować i nawet nie wiercić. Można wykorzystać płytkę uniwersalną.
  Schemat montażowy połączeń bardzo dobrze projektuje/rysuje się na kartce papieru w kratkę. Przecięcia linii kratek to dwukrotne powiększenie rastru. W każdym przecięciu linii otworek lub punkt lutowniczy. Bardzo dobrze montuje się elementy SMD, a także przewlekane. Nie potrzebne jest babranie się z trawieniem, wierceniem itp. Oczywiście nie wszystkie elementy SMD można montować ze względu na inny raster.
  Czym rysować śćieżki na laminacie ?Czym rysować śćieżki na laminacie ?Czym rysować śćieżki na laminacie ?Czym rysować śćieżki na laminacie ?
 • Pomocny post
  Poziom 30  
  Steryd3 napisał:
  .z tym, że efekty są raczej mizerne.

  Nie jest aż tak zile, do domowych konstrukcji wystarczy.
  Czym rysować śćieżki na laminacie ?

  To rysunek testowy, płytka nie była odtłuszczona ani matowana i przeleżała już w rupieciach swoje.
 • Poziom 29  
  Warto poćwiczyć trochę i opanować termotransfer.
 • Pomocny post
  Poziom 33  
  Radiokiller napisał:
  Warto poćwiczyć trochę i opanować termotransfer.


  Zwłaszcza, że tych ćwiczeń nie ma dużo, żelazko do prasowania ma w domu chyba każdy, dostęp do drukarki laserowej nie jest już jakimś ewenementem a cena kartki papieru kredowego to jakieś grosze.
  Myślę, że większym problemem może być opanowanie programu do tworzenia płytek PCB ale jest ich tyle, że każdy znajdzie coś dla siebie.

  Nie twierdzę, że wykonanie płytek pisakiem nie jest możliwe- sam za młodu gdy dostęp do komputerów i druku laserowego był raczej niewielki robiłem takie próby. Twierdze jedynie, iż poznanie metody termo transferu która jest wykonalna w domowych warunkach na ogólnie dostępnych materiałach przeniosła moje "wyroby" o dwa poziomy wyżej (o metodzie foto nie wspominam). Trudno będzie komuś narysować ręcznie złożone płytki z elementami SMD(choć jak się ktoś uprze to i pod BGA pisakiem da radę).
  Jeżeli miał bym malować coś pisakiem wolał bym już płytkę uniwersalną. Efekt estetyczny niewiele gorszy a chyba szybciej. No ale są różne sposoby zabaw masochistycznych :)
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Pamiętam dawne czasy, robiło się to uciętą igłą metalową od strzykawki napełnianą lakierem spirytusowym - wychodziło całkiem nieźle.
 • Pomocny post
  Poziom 20  
  Narzędzia kreślarskie i tusz karminowy. Ważne kolor karminowy.