Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Integra 32 + GPRS T2 podłączenie, konfiguracja i programowanie

ciniasek 10 Mar 2018 19:46 693 19
  • #1 10 Mar 2018 19:46
    ciniasek
    Poziom 5  

Witam,
    Odziedziczyłem z kupnem domu system alarmowy Integra 32 + GPRS T2 + Ekspander CA-64-E. Poprzedni właściciel używał (podobno) modułu GPRS do uzbrajania i rozbrajania alarmu (być może również do informowania o alarmie), ale jak twierdzi, podczas jakiegoś restartu wszystkie ustawienia utracił i przestało to działać :-|
    Do rzeczy: Alarm działa, załączanie/wyłączanie jest OK. Ale chciałbym uruchomić moduł GPRS tak abym mógł:
    - uzbroić/rozbroić alarm za pomocą SMSa
    - być poinformowany SMSem gdy włączy się alarm

Widziałem kilka postów na ten temat na forum ale za każdym razem jest inna konfiguracja itp (a tu nie mam pewności czy jest poprawna)
    Poniżej przedstawiam podłączenie

GPRS T2 ------ INTEGRA 32
    AC ----- Płyta główna AC (2 kable brązowy i biało-brązowy)
    Z2 ----- Płyta główna OUT3 (1 kabel biało-zielony)
    COM (przy Z) --- COM na płycie (1 kabel zielony)
    COM (przy +12) --- COM na płycie (2 kable niebiesko i biało-niebieski)
    +12 ---- AUX na płycie (2 kable pomarańczowy i biały-pomarańczowy)

Co już przetestowałem:
    Wysyłanie smsów z uzbrojeniem/rozbrojeniem alarmu powoduje przełączanie w module GPRS (odgłos) oraz w programie GPRS-Soft powoduje zapalanie się N0-NO na czerwono lub powrót do zielonego.

W zakładce "Wejścia" mam włączone tylko Z2, czułość 300ms, powrót 4s (nic więcej). W powiadomieniach CLIP/SMS mam zaznaczone w T1 (mój nr) i tyle.
    W zakładce Telefon GSM i Stacje monitorujące mam wyłączone stacje monitorujące.

Oczywiście uzbrajanie/rozbrajanie alarmu nie działa :(

W programie DloadX w wyjściach
    mam

Wyjście 3 mam ustawiony 2. Alarm poż/włam.

Czy moduł GPRS powinien być jakoś widoczny w Ekspanderach?

Bardzo proszę o wyrozumiałość ;-) jestem nowy w tych tematach ale wydaje mi się że jest temat do ogarnięcia przy Waszej pomocy. Byłbym bardzo wdzięczny za łopatlogiczne wyjaśnienie krok po kroku ;-)
    Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

0 19
  • Pomocny post
    #2 11 Mar 2018 16:29
    michualex

Poziom 22  

ciniasek napisał:
    Czy moduł GPRS powinien być jakoś widoczny w Ekspanderach?

Nie

ciniasek napisał:
    Oczywiście uzbrajanie/rozbrajanie alarmu nie działa

Trudno żeby dzialalo jak noe jest podlaczone.
    Będziesz miał problem bo nie masz wolnych wejśc w centrali no chyba że masz jeszcze wolne w manipulatorze to dasz radę to zrobić.

Z modułu T2 z zacisków NO podłącz do wolnego wejścia w centrali a drugie NO pod COM.

Wejście programujesz jako żal.wyl czuwania sterowane impulsem.

Wyjście w module T2 ustawiasz żeby załączalo się na 2sek i programujesz treść esemesa sterującego.

0
  • #3 11 Mar 2018 17:11
    ciniasek
    Poziom 5  

Sprawdzę to. Dzieki. Mam jeszcze ekspander z wolnymi wejsciami. Rozumiem że pozostale połaczenia są ok a zwłaszcza Z2 w T1? Mogę zabrać podowojne bialo+kolor kable do zrobienia tego połaczenia? Czy jest ważne ktore NO podlączam z Comem a ktore z wejsciem?

0
  • Pomocny post
    #4 11 Mar 2018 17:34
    michualex

Poziom 22  

ciniasek napisał:
    Rozumiem że pozostale połaczenia są ok a zwłaszcza Z2 w T1?

T2. Tak.

ciniasek napisał:
    Mogę zabrać podowojne bialo+kolor kable do zrobienia tego połaczenia?

Możesz

ciniasek napisał:
    Czy jest ważne ktore NO podlączam z Comem a ktore z wejsciem?

Nie

0
  • #5 11 Mar 2018 20:38
    ciniasek
    Poziom 5  

michualex napisał:

Z modułu T2 z zacisków NO podłącz do wolnego wejścia w centrali a drugie NO pod COM.

Ale pod COM centrali czy COM na T2?

0
  • Pomocny post
    #6 11 Mar 2018 20:50
    kood
    Poziom 21  

obojętne pod który.

0
  • #7 12 Mar 2018 18:21
    ciniasek
    Poziom 5  

Działa uzbrajanie i rozbrajanie alarmu za pomocą SMS'a

Bardzo Wam dziękuję.

1. Nie testowałem jeszcze powiadomień o alarmie o jego naruszeniu (za późno nie będę robił hałasu sąsiadom. Czy muszę jakąś konfiguracje zrobić stacji monitorujących)

2. Nie dostaje powiadomień dotyczących braku prądu po wyłączeniu bezpiecznika od alarmu (czyli alarm pozostaje tylko na akumulatorze).

W T2 mam zaznaczone "X" w SMS Telefon 1 Naruszenie przekroczenie: "Brak napięcia" , Powrót "Jest napięcie".

Czy w związku z tym muszę wykorzystać następne wejście w T2 i wyjście w Centrali ?

3. Doszukałem się na forum że moduł T2 nie ma zbyt dużo możliwości itp.
    Chodzi mi o to że jak włączę alarm z manipulatora to nie mogę go rozbroić sms'em i na odwrót albo że muszę wysłać rozbrojenie pomimo tego ze alarm jest rozbrojony. Czy to prawda albo czy można zrobić tak aby było dobrze ;-)

0
  • #8 12 Mar 2018 21:28
    michualex

Poziom 22  

ciniasek napisał:

1. Nie testowałem jeszcze powiadomień o alarmie o jego naruszeniu (za późno nie będę robił hałasu sąsiadom. Czy muszę jakąś konfiguracje zrobić stacji monitorujących)

bierzesz krótki kabelek i zwierasz odpowiednią Z-tkę z T2 z comem i symulujesz naruszenie. Efekt - wysyła wiadomość

ciniasek napisał:
    2. Nie dostaje powiadomień dotyczących braku prądu po wyłączeniu bezpiecznika od alarmu (czyli alarm pozostaje tylko na akumulatorze).

Nie pamiętam dokładnie ale chyba musiało być ustawione opóźnienie braku AC. Zakładka wejścia -> AC -> Czułość ustaw na 1minute. (dopiero po minucie dostaniesz powiadomienie. W przypadku częstych wyłączeń prądu nie będziesz miał komunikatów jeden za drugim.

Kolejnym elementem to nr centrum sms, sprawdź czy masz wpisany.
    ciniasek napisał:
    Czy w związku z tym muszę wykorzystać następne wejście w T2 i wyjście w Centrali ?
    nie
    ciniasek napisał:
    3. Doszukałem się na forum że moduł T2 nie ma zbyt dużo możliwości itp.
    Chodzi mi o to że jak włączę alarm z manipulatora to nie mogę go rozbroić sms'em i na odwrót albo że muszę wysłać rozbrojenie pomimo tego ze alarm jest rozbrojony. Czy to prawda albo czy można zrobić tak aby było dobrze

zaprogramuj to tak

Integra 32 + GPRS T2 podłączenie, konfiguracja i programowanie

1
  • #9 16 Mar 2018 10:11
    ciniasek
    Poziom 5  

Jak zaznaczyłem Ster. naruszeniem (wyl -stanem) to załączyć alarm za pomocą smsa mogę, ale nie mogę go już rozbroić za pomocą smsa i muszę podejść do manipulatora. Jak wyłączę tą opcję to jak załączę alarm manipulatorem to nie mogę go rozbroić smsem. Da się jakoś to zrobić żeby zawsze była możliwość uzbrajania i rozbrajania alarmu za pomocą smsa bez w zględu na to czym było to źródło uzbrojenia alarmu?

0
  • Pomocny post
    #10 16 Mar 2018 17:00
    kood
    Poziom 21  

musisz jeszcze w GSM ustawić aby po wysłaniu SMS moduł dawał tylko impuls na kilka sekund (monostabilny), prawdopodobnie teraz po wysłaniu SMS moduł uaktywnia przekaźnik bistabilnie.

1
  • #11 16 Mar 2018 20:36
    ciniasek
    Poziom 5  

Bylbym wdzieczny o jakies szczegoly. Czy to wiaze sie z tylko z jednym smsem w zalacz na czas?

0
  • Pomocny post
    #12 16 Mar 2018 20:38
    michualex

Poziom 22  

ciniasek napisał:
    Bylbym wdzieczny o jakies szczegoly. Czy to wiaze sie z tylko z jednym smsem w zalacz na czas?

Tak. Napisałem ci to w pierwszym poście

Wyjście w module T2 ustawiasz żeby załączalo się na 2sek i programujesz treść esemesa sterującego.

0
  • #13 17 Wrz 2018 18:51
    ciniasek
    Poziom 5  

Wszystko działa. A czy jest możliwość przesłania w sensie informacji gdzie wystąpiło naruszenie np salon garaż itp?

0
  • #14 17 Wrz 2018 19:39
    sharp
    VIP Zasłużony dla elektroda

Przy pomocy tego modułu - nie (no chyba, że miałbyś tylko ze dwie czujki), można to zrobić, zachowując funkcjonalność centrali - załączanie czuwania... - przy pomocy nowych produktów Satela: GPRS-A lub GSM-X,

0
  • #15 19 Wrz 2018 17:24
    ciniasek
    Poziom 5  

Rozumiem że problem leży w module T2 bo nie ma obsługi TIP/RING jak to ma moduł T1 żeby przesłać kody zdarzeń. Czy dobrze to rozumiem?

0
  • Pomocny post
    #16 19 Wrz 2018 17:34
    sharp
    VIP Zasłużony dla elektroda

Tak. T2 może być (w skrócie) wyzwalany tylko z wyjść, a, jak wiadomo, mają one bardzo małą wartość informacyjną. Dialer telefoniczny wyśle zdecydowanie więcej wiadomości: numer czujki, numer strefy, alarmy, alarmy techniczne; możesz ponazywać linie i mieć od razu informację która linia wywaliła alarm...

0
  • #17 20 Wrz 2018 10:16
    ciniasek
    Poziom 5  

Dzięki za informację była bardzo pomocna. Zastanawiam się teraz powoli nad zmianą centrali na perfecta 16 wrl. B zależy mi również na bezprzewodowsci i chyba taniej mnie to wszystko wyjdzie niż kupowanie dodatkowych modułów. Czy ona będzie miała taką funkcjonalność, ze szczegółową informację o alarmie co i gdzie?
    Czy jak będę ewentualnie zmieniał centralkę to i manipulatory również muszę zmienić?

0
  • #18 20 Wrz 2018 10:21
    sosarek

Poziom 43  

Zamiast wymieniać całość(z manipulatorami) dołóż moduł ABAX.

0
  • #19 20 Wrz 2018 10:29
    ciniasek
    Poziom 5  

Abax to tylko moduł do bezprzewodowego połączenia ale pozostaje jeszcze temat szczegółowych powiadomień o alarmie czyli kolejny moduł. Oba kosztują razem ok 700 za to będę miał perfecte i pozostaje temat manipulatorów czy trzeba je wymieniać i czy będę miał szczegółowe powiadomienia w perfekcie gdzie dokładnie jest alarm.

Do tego jeszcze apka w perfekcie jest dostępna na tel.

0