Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DVB-T DAB FM - dodatkowe wzmocnienie

MAREK10747 10 Mar 2018 20:19 4635 13
  • DVB-T DAB FM - dodatkowe wzmocnienie
    Witam. Niedawno wziąłem na warsztat w pełni sprawne urządzenie do odbioru sygnału DVB-T i nie tylko DVB-T, bo to urządzenie można używać również do nasłuchu tego co jest w eterze w paśmie od 5 MHz do 2,5 GHz.
    Urządzenie nazywa się DVB-T DAB FM i według mnie nie ma na nim nazwy producenta. Urządzenie posiada chipset RTL2832U + głowicę R820T2 co dzięki tej głowicy daje nam duże wzmocnienie w trybie SDR.

A teraz do tematu.
    Co daje nam ta modyfikacja:
    - Ta modyfikacja daje nam dodatkowe wzmocnienie sygnału znacznie powyżej 30%.
    - Lepszy sygnał przy nasłuchu
    - Lepszą jakość w przypadku jak oglądasz telewizję
    - Wiele innych korzyści , które musisz odkryć sam przy innych zastosowaniach

Jak wykonać modyfikację:
    1.Wymień kondensatory fabryczne na kondensatory Jamicon 10V 820µF (te polecam bo je używam, inne nie mają sensu w tym wypadku!) .
    2.Przygotuj płytkę uniwersalną i lutownicę z możliwie najcieńszym grotem i cynę najcieńszą.
    3.Usuń elementy jak na zdjęciu (patrz pomarańczowe strzałki).
    4. Patrz na obrazek jak wlutować kable (patrz czerwone linie).
    DVB-T DAB FM - dodatkowe wzmocnienie
    Inne elementy każdy wie jak lutować, więc tego nie tłumaczę tutaj.

Co potrzebujesz:
    1. Płytkę uniwersalną
    2. Cyne cienką
    3. Lutownicę
    4. Kabel z skrętki UTP cat5e
    5. Przełącznik
    6. Gniazdo
    7, Dwa kondensatory Jamicon 10V 820µF

Fajne!
  • #2 11 Mar 2018 09:20
    arturavs
    Poziom 38  

Wyrzucenie diody zabezpieczającej przed ładunkami statycznymi nie jest dobrym pomysłem.

• #3 11 Mar 2018 10:30
    Freddy
    Poziom 43  

Ten temat powinien brzmieć jak zepsuć dobry odbiornik DVB-T. :)
    Przecież to jest szkodliwa porada - usunięcie zabezpieczenia przed przepięciami i kondensatora sprzęgającego.
    Razem z dodaniem gniazda zewnętrznego tworzy to super DIY. :)

• #4 11 Mar 2018 12:51
    MAREK10747
    Poziom 10  

@arturavs i @Freddy DVB-T DAB FM - dodatkowe wzmocnienie
    Popatrzcie sobie tutaj , ten odbiornik ma tak samo zostawioną tzw ,,diodę,, ale jedną , no i ma lepszy sygnał niż jego ,,kolega,, przed modyfikacją !! . Przemyślcie obie konstrukcje i wypowiedzi zanim napiszecie post od razu hejtujący kogoś z jego modyfikacją . Polecam wam zapoznanie się z obiema płytami , gdzie macie tą samą głowicę tylko mniej ,,wzbogaconą,, .

W moim wypadku usunąłem jedynie to co jest według mnie zbędne , aby wzmocnić sygnał i zbliżyć się do płyty z tej samej serii ale innej jedynie częścią rzeczy mniej istotnych .

Pozdrawiam

• #5 11 Mar 2018 12:58
    Freddy
    Poziom 43  

MAREK10747 napisał:
    Popatrzcie sobie tutaj
    Nic niestety nie widać na tym zdjęciu.
    MAREK10747 napisał:
    tzw ,,diodę,,
    To jest dioda zabezpieczająca, a nie tzw "dioda"
    MAREK10747 napisał:
    zanim napiszecie post od razu hejtujący kogoś

MAREK10747 napisał:
    co jest według mnie zbędne
    To, że ktoś tak robi, nie znaczy, że robi dobrze.
    Pierwsze burza w okolicy i po wejściu odbiornika :)

• #7 11 Mar 2018 13:11
    arturavs
    Poziom 38  

Freddy napisał:
    Pierwsze burza w okolicy i po wejściu odbiornika :)

Zwłaszcza przy podłączonej solidnej antenie.
    Załatwiłem w ten sposób kilka dongli LV5. Nie wiedziałem że chińczyk na diodzie zaoszczędził.

MAREK10747 napisał:
    Popatrzcie sobie tutaj , ten odbiornik ma tak samo zostawioną tzw ,,diodę,, ale jedną , no i ma lepszy sygnał niż jego ,,kolega,, przed modyfikacją !!

A ja proponuję Koledze popatrzeć na "głowice" w.cz. Jedna to R820, a druga E4000. W tym donglu z E4000 nie ma fabrycznie diody zabezpieczającej. Dlatego ten typ padał jak muchy.
    Po za tym obydwa układy różnią się budową i parametrami, co mogą potwierdzić użytkownicy takowych.

• #8 11 Mar 2018 13:15
    Freddy
    Poziom 43  

Przecież napisałem Ci już, że nic nie widać na tym zdjęciu. :) Poza tym na tym zdjęciu jest inny chip (E4000)- nie RT820T :)

Zobacz sobie ile jest w sieci filmików porównujących obydwa chipy.

Link

oraz ARTYKUŁÓW ludzi którzy się na tym znają.

• #10 11 Mar 2018 14:00
    arturavs
    Poziom 38  

MAREK10747 napisał:
    Ten mod jest dedykowany pod anteny uziemione i anteny typu domowego (wewnętrzne) .

Antena z definicji ma za zadanie obierać fale radiowe ( elektromagnetyczne). To, że jest wewnątrz budynku, czy jest uziemiona nie zabezpieczy odbiornika.
    Po wyładowaniu atmosferycznym w każdej antenie indukuje się energia. Im bliższe wyładowanie, tym większa.

Patrząc na notę katalogową:
    https://www.rtl-sdr.com/wp-content/uploads/20.../R820T_datasheet-Non_R-20111130_unlocked1.pdf

Kolega Swoją modyfikacją pominął nisko-szumny wzmacniacz wejściowy. Podłączając antenę do pinów układu bez separacji DC, dodatkowo zwiększasz ryzyko uszkodzenia.
    Nie trzeba burzy. Ładunek ESD przy podłączaniu anteny wystarczy. Kwestia czasu.

• #12 12 Mar 2018 19:24
    mkpl
    Poziom 37  

Swoją drogą jaki sens ma ustawianie tak wysokiego wzmocnienia że zabija połowę dostępnej i tak kiepskiej już dynamiki?

Z doświadczenia wiem, ze najlepiej wyłączyć AGC w RTL'u i ustawić wzmocnienie na tyle duże, że minimalnie podnosi się poziom szumów. Więcej niema sensu bo szumy rosną szybciej niż sygnał a dodatkowo jest szansa na przesterowanie jakimś innym silnym sygnałem z boku.

• #13 13 Mar 2018 21:07
    hummer130
    Poziom 11  

Czy to na pewno chodzi od 5MHz?

• #14 14 Mar 2018 06:59
    Freddy
    Poziom 43  

hummer130 napisał:
    Czy to na pewno chodzi od 5MHz?
    Tak twierdzą niektórzy fachowcy z YT :) i znawcy.
    Chip w/g producenta zapewnia pracę od 42 to 1002 MHz, natomiast Ci co się na tym znają naprawdę i używają tego twierdzą
    Cytat:
    The frequency range of the RTL2832U / E4000 is generally around 64MHZ to 1700MHz with a gap around 1100MHz to 1250MHz. The RTL2832U / R820T frequency range is 24MHZ to roughly 1850MHz with no gaps (found yet), and no DC offset spike.