Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiornik 433Mhz RF i odczytywanie kodu pilota RF.

10 Mar 2018 22:16 1494 8
  • Poziom 9  
    Witam jakiś czas temu zakupiłem transmiter, odbiornik 433Mhz i postępowałem według poradnika:

Link

O to jak wygląda to u mnie:

Odbiornik 433Mhz RF i odczytywanie kodu pilota RF.Odbiornik 433Mhz RF i odczytywanie kodu pilota RF.Odbiornik 433Mhz RF i odczytywanie kodu pilota RF.
    Odbiornik 433Mhz RF i odczytywanie kodu pilota RF.Odbiornik 433Mhz RF i odczytywanie kodu pilota RF.Odbiornik 433Mhz RF i odczytywanie kodu pilota RF.

Sketch który załadowałem do arduino:
    Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Po wciśnięciu przycisku na pilocie brak reakcji, serial port pusty, czy może mi ktoś pomóc w rozwiązaniu problemu?
  • IGE-XAO
  • Poziom 18  
    A czy serial działa poprawnie? Wstaw sobie wysyłanie jakiegoś tekstu po resecie.
    Czy na wyjściu odbiornika 433MHz pojawia się jakakolwiek transmisja?
  • IGE-XAO
  • Poziom 9  
    Dodałem do kodu:
    Code:
    Serial.println("test");

delay(50);

i port komunikuje się poprawnie.

A w jaki sposób mogę sprawdzić czy na wyjściu odbiornika pojawia się jakakolwiek transmisja?
    Czy taki sposób się sprawdzi?
    Dioda nie mruga gdy wciskam przyciski na pilotach.
  • Poziom 18  
    mateus2002 napisał:
    A w jaki sposób mogę sprawdzić czy na wyjściu odbiornika pojawia się jakakolwiek transmisja?

Najlepiej oscyloskopem.

mateus2002 napisał:

Czy taki sposób się sprawdzi?

Brak rezystora ograniczającego prad diody. Jak masz szczęście, to odbiornik jeszcze żyje. Dioda? Należało by sprawdzić i jedno i drugie. Wiele zależy od budowy wyjścia odbiornika.
    Rozwiązanie z diodą i rezystorem do podstawowych testów wystarczy (problemem może być przekroczenie dopuszczalnego prądu).

mateus2002 napisał:

Dioda nie mruga gdy wciskam przyciski na pilotach.

Nie wiadomo czy odbiornik i dioda przeżyła. Ciężko się wypowiedzieć.

Dodano po 1 [minuty]:

PS
    W elektronice nie ma czegoś takiego jak fotografia połączeń. To nawet Adam Słodowy tłumaczył. Na dzień dobry nie widać gdzie anoda, gdzie katoda diody. Narysuj schemat elektryczny. Wygląda, że dioda włączona jest szeregowo pomiędzy wyjście odbiornika (o ile to jest wyjście) a wejście uC. Jeśli tak, to nie zaświeci. Policz sobie jaki może tam popłynąć prąd a jaki jest wymagany do zaświecenia diody.
  • Poziom 9  
    Ok częściowo sprawa rozwiązaną, chcąc zrobić jakikolwiek krok, postanowiłem utworzyć po między nadajnikiem i odbiornikiem połacznie. O dziwo zadziało perfekcyjnie, dzięki czemu można było wyeliminować awarie modułu odbiorczego ale niestety nadal nie potrafi odczytać kodów z pilota ;/

Do testów użyta bilioteki: VirtualWire
    Przykład: Example Program

Example Program - Transmit

Example Program - Receive

Schemat poprzedniego połączania i wykorzystany z biblioteką RC Switch, o który mnie prosił ghost2000, pobrany z Link:

Ktoś ma pomysł jak odczytać kody z pilota? Czy po prostu oba piloty nie działają z tym modułem?
  • Poziom 18  
    mateus2002 napisał:
    Schemat poprzedniego połączania i wykorzystany z biblioteką RC Switch, o który mnie prosił ghost2000, pobrany z Link:

To nie jest schemat i chodziło mi o schemat włączenia diody świecącej.

mateus2002 napisał:

Ktoś ma pomysł jak odczytać kody z pilota? Czy po prostu oba piloty nie działają z tym modułem?

Pewnie niezgodność standardów. Podejrzyj oscyloskopem lub analizatorem co masz na wyjściu odbiornika. Będziesz wiedział w jakim standardzie nadaje. Z dokumentacji biblioteki VirtualWire dowiesz się czy ten standard jest obsługiwany. Jak nie to będziesz wiedział biblioteki do jakiego standardu szukać.
  • Poziom 9  
    Tak przy okazji chciałem jeszcze zapytać, bo ma parę tych modułów.

Odbiornik 433Mhz RF i odczytywanie kodu pilota RF.Odbiornik 433Mhz RF i odczytywanie kodu pilota RF.

Zauważyłem, że one się różnią od siebie, napisałem do sprzedawcy o pytanie dlaczego i odpisał mi że jest to następna wersja ale dla czego ta nie czyta mi pilota? Ktoś się spotkał z rożnymi wersjami tego modułu? Czy to zbycie klienta?

Na aukcji zdjecie było takie:

A dostałem taki:

• Poziom 18  
    Problemem może byc modu (pilot ma inny kanał moduł inny) lub zła biblioteka/pilot (różne standardy transmisji). Pokaz co masz na wyjściu modułu gdy pilot nadaje.
  • Poziom 10  
    Też mam wersje bez narysowanych elementów i mam problem z uruchomieniem modułów czy działają one Tobie poprawnie? Czy różnią się w działaniu od poprzedniej wersji?