Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zotac GTX580 AMP2!Edition działa ale jest uszkodzona.

AmosS 11 Mar 2018 19:20 198 7
  • #1 11 Mar 2018 19:20
    AmosS
    Poziom 10  

Witam.

Mój problem polega na tym, że karta graficzna Zotac GTX580 AMP2! nie jest w pełni sprawna. Komputer się na niej odpala i jest obraz ale na karcie nie działa albo GPU albo, na co stawiam, któryś z ramów. Sądzę tak dlatego, że kiedyś przy konserwacji karty zmieniłem pastę na ponoć bardzo dobrą pastę Gelid (którą odradzam do stosowania w urządzeniach, które mają dłuższy czas na tej paście działać), która po kilku latach całkowicie wyschła i stwardniała. Tak się złożyło, że akurat GPU posmarowałem inną pastą, która po ściągnięciu radiatora była gęsta ale jeszcze plastyczna. Po włączeniu wymagającej gry po kilku minutach komputer się zawiesił i po ponownym restarcie wyświetlał się BSOD z biblioteką nvlddmkm.sys, która jest jądrem karty grficznej. Po uruchomieniu komputera w trybie awaryjnym i usunięciu sterowników nvidii komputer uruchamia się normalnie. Nie jest to jednak wina ani biblioteki, ani zasilacza, bo to już sprawdziłem.
    Program GPU-Z nie wyświetla pełnych danych. Np GPU CLock, Memory, Shader pozostają puste. Nie mogę w nim wybrać karty, bo jest nieaktywna. W sumie z drugą podobną kartą miałem tak samo (nie wyświetlał tych parametrów) ale po instalacji sterowników w GPU-Z wszystko było ok. Nadal mogę zrobić upgrade biosu ale to nie pomaga. Po instalacji sterowników (starych i najnowszych) w trakcie uruchamiania BSOD i biblioteka nvlddmkm.sys. Wydaje mi się, że ten błąd wywala w momencie inicjalizacji karty przez system.
    W związku z powyższym mam trzy pytania:
    1). Czy jest jakiś programowy sposób na sprawdzenie co jest uszkodzone ? Czy GPU czy RAM'y.
    2). Czy udałoby się wstawić kości zamiast 250MB np. 500MB, bo w katalogu są o takich samych parametrach tylko o większej pojemności ?
    3). W związku, że karta się mocno grzała jest sens zrobić sam reballing, czy lepiej zrobić reballing połączony z wymianą kości pamięci ?

Pozdrawiam
    AmosS

0 7
  • #3 11 Mar 2018 19:44
    AmosS
    Poziom 10  

Polemizowałbym...
    Karta z 1,5 GB RAM'u używana w tej chwili kosztuje coś koło 700 PLN. Ta ma 3GB.
    Kość pamięci kosztuje 2,99$. Więc raczej jest sens ją naprawić.

0
  • #4 11 Mar 2018 20:30
    sylweksylwina
    Red. Komputery FAQ

Tylko że prawie na pewno to nie pamięci są uszkodzone tylko samo GPU.
    Poza tym ilość pamięci to nie wszystko... Ta karta jak jest sprawna jest warta z 350zł.
    Nawet jeżeli była by pewność że to pamięci to policz sobie 12 kości po 3$ + wymiana pewnie ze 100zł...

Naprawa jesrlt nieopłacalna otrzeba się z tym pogodzić. Zostaje jeszcze ewentualnie sprawdzenie karty w innym komputerze.

0
  • #5 11 Mar 2018 20:51
    AmosS
    Poziom 10  

Pomijam tutaj aspekt opłacalności. Reballing mam za darmo.
    Ciekaw jestem czy karta będzie poprawnie wyświetlać obraz pomimo uszkodzonego GPU ? A właśnie wyświetla obraz poprawnie. Ja podejrzewam ramy dlatego, że to właśnie na nich pasta była zaschnięta i jest miejsce gdzie radiator jest cieńszy i w tym miejscu pasta nie była dobrze rozprowadzona. Poza tym istniała tam możliwość "odpęknięcia" pasty przy np. wyjmowaniu czy wkładaniu karty. Dlatego właśnie podejrzewam te trzy kości pamięci. Nasuwa mi się pytanie czy po wymianie powiedzmy tych trzech kości i przypuśćmy, że karta zacznie działać, czy nie będzie problemu z tym, że te kości będą z innej partii ?

0
  • #7 12 Mar 2018 09:10
    AmosS
    Poziom 10  

Skoro twierdzisz że to GPU to dlaczego karta działa jako zwykła karta VGA ? Czyżby miała jeszcze jakieś dodatkowe układy, które wyświetlają grafikę zanim GPU zostanie zainicjowane ?

0