Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ht16k33 - podłączenie dwóch wyświetlaczy led

11 Mar 2018 19:43 837 10
  • Poziom 13  
    Witam
    Potrzebuję podłączyć dwa wyświetlacze 7 segmentowe do sterownika ht16k33.
    Z tego źródła wiem, że sterownik ów może obsłużyć do 8 takich wyświetlaczy:
    http://www.phatio.com/ideas/ht16k33/
    Czy mógłby ktoś pomóc podłączyć 2 wyświetlacze 7 segmentowe (z dwukropkami) do tego sterownika?
    Chcę to obsługiwać za pomocą Arduino Uno lub ESP8266.
  • PCBway
  • Poziom 13  
    Zacytuję opis z pewnego sklepu:

"Sterownik służący do obsługi matrycy 16x8 (128 pojedynczych diod.) bazowany na HT16K33 - niewielki chip. Protokół komunikacyjny I2C używa tylko 2 piny i możliwe jest korzystanie do 8 wybieranych adresów I2C, więc to w sumie 8 matryc, z których łącznie można kontrolować 1024 LED. Sterownik posiada dużo wyprowadzeń i jest alternatywą dla mikrokontrolera."

Dołączę tłumaczenie notę ze strony, którą podałem w pierwszym poście (tłumaczenie wujek Google):

"Do 8 wyświetlaczy 7-segmentowych można sterować za pomocą ht16k33, zamiast bitów każdego bajtu kontrolujących piksele matrycy LED, kontrolują segmenty wyświetlacza, więc 0xFF włączy wszystkie segmenty, 0x00 je wyłączy."

Zrzut ekranu ze strony:

ht16k33 - podłączenie dwóch wyświetlaczy ledClipboard..pg.jpg Download (31.14 kB)

Z tych opisów wnioskuję, że można podłączyć co najmniej dwa wyświetlacze siedmiosegmentowe pod jeden sterownik ht16k33.

Kolega podał podłączenie pojedynczego wyświetlacza a ja chciałem obsłużyć dwa.
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    rafik73 napisał:
    Kolega podał podłączenie pojedyńczego wyświetlacza a ja chciałem obsłużyć dwa.

Ja, w pdf z linku, widzę cztery wyświetlacze 7-segmenów. Może mi się w oczach czworzy?
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    rafik73 napisał:

Z tych opisów wnioskuję, że można podłączyć co najmniej dwa wyświetlacze siedmiosegmentowe pod jeden sterownik ht16k33.
    Kolega podał podłączenie pojedynczego wyświetlacza a ja chciałem obsłużyć dwa.

Jeżeli to stwierdzenie ma byc uzupełnieniem do załaczonego wyżej obrazka , to należy rozumiec że do jednego sterownika można podłaczyc co najwyżej (nie co najmniej) dwa zespolone wyświetlacze 4-cyfrowe siedmio-segm, a nawet segmentów może byc więcej (do 16); kropki, dwukroplki., lub inne odmiany wielo-segmentowych i wielocyfrowych LED.
    Zamiast określania ilości wyświetlaczy jako modułów, referuj raczej do sumarycznej ilości cyfr.
    Pełny datasheet tego modułu :
    http://www.holtek.com/documents/10179/116711/HT16K33v120.pdf

e marcus
  • Poziom 13  
    Nie wiem czy się zasugerowałem tym,że moduł może obsłużyć 1024 diody ale w każdym razie pomieszałem pojęcia. Miałem na myśli dwa czterocyfrowe wyświetlacze. Kolega D214d2k podał słuszne rozwiązanie , zwracam honor i dziękuję. Dziękuję również kolegom ghost2000 oraz emarcus za trzeźwiące myśli. :)

Tak dokładnie to chcę zrobić wyświetlacz 4 cyfrowy z dwukropkiem na bazie czterej pojedyńczych cyfr i dwóch diod. Wyświetlacze są dwukolorowe tak jak i diody, dlatego w pewnym sensie potrzebuje obsłużyć dwa wyświetlacze.

bae5ed73e9...c55753.jpg Download (7.71 kB)

Przy zapaleniu dwóch diod naraz uzyskuję 3 kolor.

Wyświetlacz ze wspólną anodą.

chyba jednak wspólna katoda

ht16k33 - podłączenie dwóch wyświetlaczy ledled_matrix..hem.png Download (12.64 kB)

Kurcze, te wyświetlacze są ze wspólną anodą. Da się
    je podłączyć pod ten sterownik?
  • Poziom 18  
    A czemu sterownik? Nie prościej sterować bezpośrednio z uC?
  • Poziom 13  
    zależy mi na i2c, które ten sterownik obsługuje. Z pomocą extendera wyświetlacz ma pracować na 3 metrowym kablu. Zależy mi też na tym by wyświetlacz był mały,stosownie do wielkości cyfr .
  • Poziom 18  
    rafik73 napisał:
    wyświetlacz ma pracować na 3 metrowym kablu

To wszystko tłumaczy. Cena atrakcyjna, ciężko przebić mikrokontrolerem. Sam uC można kupić za 7zł ale dochodzą drivery (przynajmniej dla anod), rezystory ograniczające prąd.
    Czytałeś notę tego układu? Nie jest to przypadkiem taki stolec jak TM1637? W sklepach znalazłem tylko moduły z ht16k33. Kupiłeś moduł czy sam scalak? Jeśli już to mnie zalażałoby na samych scalakach.
  • Poziom 13  
    Jeszcze nie kupiłem, ale na Alim są w wersji smd oraz w modułach pod matryce 8x8 lub 4 razy 7 segment.
    TM1637 to bardziej SPI, chociaż podobno extender do i2c to obsłuży.
  • Poziom 18  
    TM1637 bo bardziej I2C niz SPI (ma ACK) ale Fclk max ok 10kHz (żenada), protokół nie I2C, więc na magistrali może być tylko jeden układ.
    HT16k33 wygląda ok, nawet klawiaturę można podłączyć, może generować przerwania ale zasilanie niestety 5V. Czasem nie ma z tym problemu, ale jeśli musiałbym dodawać kolejny stabilizator, to wole wybrać inna opcję.

Dodano po 2 [minuty]:

rafik73 napisał:
    chociaż podobno extender do i2c to obsłuży

Obsłuży ale dla tego układu, wystarczy dać bramki OC/OD., bo z układu nic się nie czyta (poza ACK, które można "olać").
  • Poziom 13  
    Na upartego mógłby obsłużyć jeden czterocyfrowy 7 segmentowy wyświetlacz ze wspólną anodą. Musiałbym nad tym przysiąść. Znalazłem w necie takie kombinacje:

ht16k33 - podłączenie dwóch wyświetlaczy led7-Segment_...de (1).JPG Download (145.8 kB)

co koledzy o tym sądzą?

Pomyślałem o poniższym połączeniu. Jak myślicie, zadziała to?

ht16k33 - podłączenie dwóch wyświetlaczy ledht16k3..png Download (14.76 kB)

Zależy mi na odpowiedzi bo nie wiem czy zamówić HT16K33.