Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł kondensacyjny, dwa obiegi (glikol?)

Xaveri 11 Mar 2018 21:39 423 4
  • #1 11 Mar 2018 21:39
    Xaveri
    Poziom 17  

Mam przy domu przybudówkę - warsztat, nieocieplony. Doprowadzone są tam rury od CO, ale żadnego grzejnika nie ma. Grzałem jeden sezon nagrzewnicą - samoróbką i nawet nieźle to działało przy opalaniu domu kotłem stałopalnym. Grzałem jak była taka potrzeba. Normalnie nagrzewnica była owinięta wełną skalną żeby nie wychładzała mi instalacji. Jednocześnie obieg (grawitacja) był zachowany żeby tego nie zamrozić.
    Nadszedł jednak czas na instalację kotła kondensacyjnego. Niskie parametry wody grzewczej ustawione pod mieszkanie nie pozwolą ogrzać efektywnie tego pomieszczenia. Więc kombinuję i wymyśliłem sobie że gdyby kocioł miał wymiennik ciepła z dwiema niezależnymi wężownicami, można by zbudować oddzielny układ zalany glikolem. Zdaje się, że kotły ACV/Thermagen/Intergas (jeden pies) mają w tym swoim wymienniku miedziano-aluminiowym dwie niezależne wężownice. Ponieważ C.W.U. mam z piecyka gazowego zainstalowanego w łazience, wężownica C.W.U. w kotle była by niewykorzystana. Gdyby tak podpiąć tam drugi obieg grzewczy z własną pompą i ustawić temperaturę C.W.U na kotle odpowiednio? Działało by to jakoś? Ewe. jakieś inne pomysły?

0 4
  • #2 12 Mar 2018 00:25
    Magister_123
    Poziom 33  

Nie widzę tego kompletnie.
    Jeśli już to wymiennik płytowy wpięty w układ C.O. Układ zalać glikolem i będzie działać. Oczywiście konieczna jest pompa po stronie wtórnej wymiennika.
    Albo koza na drewno/węgiel z długim kominem wewnątrz pomieszczenia.

0
  • #3 12 Mar 2018 12:58
    Xaveri
    Poziom 17  

Chyba wymiennik i pompa ciepla bo z 40 stopni bede musial zrobic z 90 zeby nagrzewnica co ma 9kW@90*C cokolwiek nagrzala. Gdyby sie dalo ustawic kociol na prace z priorytetem CO to nawet bylo by bez szkody dla grzania mieszkania.

0
  • #4 13 Mar 2018 11:23
    andrzej lukaszewicz
    Poziom 39  

Xaveri napisał:
    Niskie parametry wody grzewczej ustawione pod mieszkanie nie pozwolą ogrzać efektywnie tego pomieszczenia.

A jakim "parametrem" grzałeś dotychczas i co się zmieniło w instalacji domu, ze obniżyłeś temp. czynnika grzewczego? Czy za starym kotłem stałopalnym był mieszacz ?
    Teoretycznie i praktycznie jest do wykonalne zasadniczo na każdym kotle dwu funkcyjnym.
    Dokładasz zbiornik np. 100-200l z 4 króćcami ( 2xgóra+2xdół pełniący rolę bufora i sprzęgła jednocześnie) , zasilany pompka wpiętą szeregowo z obiegiem CWU i sterowaną z dowolnego termostatu z czujnikiem w tymże zbiorniku. Układ wyjściowy na nagrzewnicę zasilany z drugiej pompki sterowanej z termostatu pomieszczenia.
    Dobierając eksperymentalnie temp. CWU na kotle, temp na buforze można osiągnąć w miarę płynna prace kotła w trybie CWU.
    Można to uprościć, i nie dawać bufora, i termostatu ale kocioł będzie non stop się załaczał/wyłaczał.
    Ten "mały" obieg "CWU"zalewasz mieszanina z glikolem ( konieczny zawór zwrotny antyskażeniowy na zasilaniu zimnej wody!!)

0
  • #5 13 Mar 2018 18:43
    Xaveri
    Poziom 17  

Dotychczas grzałem węglem, a ponieważ mam przewymiarowany kocioł to miarkownik miałem nastawiony nisko tj. 70°C co i tak było za dużo bo przy temperaturze w okolicach zera musiałem palić co 2 dobę. Na szczęście bezwładność cieplna mieszkania spora - grube mury z cegły. Dodatkowo w momentach w których chciałem ogrzać warsztat ustawiałem miarkownik na 80-90° i dawałem dmuchawę na pełne obroty by po wstępnym ogrzaniu zmniejszyć temperaturę do standardowej. Dmuchawa dość szybko schładzała obieg, więc mieszkania nie przegrzewałem takim "chwilowym dopałem".
    Przy kondensacie temperatura zasilania C.O. z zasady będzie dużo niższa.

0