Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

jak wyeliminować nieustalony stan pinów I/O w czasie staru modułu ESP8266?

Maryush 11 Mar 2018 21:42 2277 24
 • #1
  Maryush
  Level 22  
  Witam,

  projektuję sterownik do silnika AC sterowany przez WiFi w oparciu o moduł ESP8266 12E. Silnik ma obroty lewo/prawo. Elementami wykonawczymi są przekaźniki. W momencie podłączenia sterownika do zasilania oba przekaźniki włączają się na moment, co powoduje, że silnik chce równocześnie pracować w obu kierunkach i przez tę chwilę znacznie się nagrzewa. W jaki sposób wyeliminować ten problem? Rezultat ma być taki, że piny ESP sterujące przekaźnikami w czasie uruchomienia sterownika mają być cały czas w stanie niskim, a nie zmieniać stanu na wysoki, po czym znowu na niski.
 • #2
  Brivido

  Level 33  
  Pokaż schemat wykonawczy? Jaki to silnik itp. W przypadku silników indukcyjnych i styczników, one powinny mieć blokadę mechaniczną.
 • #4
  AIIoT
  Level 10  
  Maryush czytałem kiedyś o tym problemie, ale nie przypuszczałem że stanowi to jakiś realny problem, może powinieneś spróbować traktować mikrokontroler jako zwykły przycisk i zastosować tzw. sprzętowy debounce'ing (do eliminacji drgań styków) przed bazą tranzystora.

  korzystając z programu który napisałem do testowania sprzętowej emulacji drgań styków dostępny na:
  http://aiiot.c0.pl/web/2018/02/01/program-do-testowania-sprzetowej-eliminacji-drgania-stykow/

  jak wyeliminować nieustalony stan pinów I/O w czasie staru modułu ESP8266?
  zauważyłem że ten stan nieustalony rzeczywiście występuje, oraz można się go pozbyć układem MAX6818, ale czy ta opcja jest opłacalna do tego celu to już inna kwestia, może wystarczy przeanalizować działanie tego układu i odtworzyć go w tylko takim stopniu w którym drgania nie będą występować (samo dodanie kondensatora i rezystora nie pomoże)
  jak wyeliminować nieustalony stan pinów I/O w czasie staru modułu ESP8266?
 • #5
  mpier
  Level 28  
  Maryush wrote:
  Jest to silnik do rolety. Sterowanie przekaźnikami standardowe, tranzystorem BC848 z portu I/O modułu ESP.

  Przy "standardowym sterowaniu przekaźnikiem" silnik nie nie będzie zachowywał się tak jak napisałeś, jeśli przekaźniki są sprawne. Pokaż schemat. Próbowałeś na innych pinach?
 • #6
  Maryush
  Level 22  
  Problem stanu nieustalonego po zasileniu ESP dotyczy wszystkich pinów I/O, tak jak kolega AIIoT przedstawił to na diagramie z oscyloskopu. Nie wiem, czy równoczesne podanie obrotów lewych i prawych na silnik może mu zaszkodzić, jeśli nie to w moim przypadku nie będzie stanowić to problemu, ale jeśli tak, to problem już jest. Specyfikacja tego napędu nie podaje szczegółowych informacji, co do zabezpieczeń.
 • #7
  mpier
  Level 28  
  Jesteś pewien? W takim razie przekaźniki są zepsute ;-)
 • #9
  Loker
  Level 39  
  Widzę kilka możliwości:
  1. Hardware'owa eleminacja stanów nieustalonych na pinach I/O - np. jakieś filtry RC - przydałoby się znać częstotliwość i czas trwania tych stanów; poza tym tego typu filtr wprowadzi opóźnienie podczas normalnej pracy.
  2. Jakiś układ logiczny uniemożliwiający jednoczesne włączenie przekaźników - co nie zmieni faktu, że podczas stanów nieustalonych przekaźniki będą się na chwilę włączać (niejednocześnie) - spowoduje to "szarpanie" silnikiem, co nie jest pożądane.
  3. Opóźnione włączenie zasilania przekaźników - zasilanie ESP podawane jest najpierw, zasilanie cewek przekaźników z jakimś (np. 1s) opóżnieniem.
 • #10
  Maryush
  Level 22  
  Kolega Loker bardzo ładnie przeanalizował i rozpracował temat.
  Najlepszym rozwiązaniem będzie opcja 3, czyli najpierw włączy się ESP a później zostanie podany plus zasilania na cewki przekaźników. To musi być jakiś mały scalak/układ bo już w tym momencie nie mam praktycznie miejsca na płytce. Może coś na NE555?
 • #11
  krzysiek_krm
  Level 40  
  Witam,
  Maryush wrote:
  czyli najpierw włączy się ESP a później zostanie podany plus zasilania na cewki przekaźników

  może typowy układ "reset" - mały, tani, itd.

  Pozdrawiam
 • #13
  mpier
  Level 28  
  Maryush wrote:
  Dlaczego niby przekaźniki miałyby być zepsute? Cewki przekaźników są załączane, dokładnie tak, jak pokazuje to diagram.

  Jeśli wszystko dobrze podłączyłeś, a uruchamiają się oba kierunki jednocześnie, to mogą być uszkodzone. To jest niezależne od ESP8266.

  Te stany nieustalone to tak na poważnie? Na każdym pinie? Nawet jakbyś sterował stanem niskim na wyjściu?

  Bez schematu to trudno Ci doradzić sensownie.
 • #15
  krzysiek_krm
  Level 40  
  mpier wrote:
  Maryush wrote:
  Dlaczego niby przekaźniki miałyby być zepsute? Cewki przekaźników są załączane, dokładnie tak, jak pokazuje to diagram.

  Jeśli wszystko dobrze podłączyłeś, a uruchamiają się oba kierunki jednocześnie, to mogą być uszkodzone. To jest niezależne od ESP8266.

  Trochę z innej beczki - autor prawdopodobnie popełnił drobny błąd koncepcyjny: zastosował jeden przekaźnik lewo a drugi prawo. Powinien był zastosować jeden przekaźnik lewo - prawo a drugi start - stop. Co nie zmienia faktu, że stany nieustalone będą powodowały niekontrolowane przełączanie tych przekaźników podczas podnoszenia się procesora.
 • #16
  mpier
  Level 28  
  To raczej nie jest możliwe. Przecież autor napisał, że "podłączył standardowo". Czyli tak jak napisałeś albo styki NO drugiego szeregowo z NC pierwszego albo jeszcze inaczej. Które piny autor używa do sterowania?
 • #18
  AIIoT
  Level 10  
  Maryush Na samym początku proponowałbym ci spróbować zmienić sposób sterowania, podczas uruchomienia ESP ma głównie stan wysoki.
 • #19
  Slawek K.
  Level 35  
  A w czym kolega pisze program ? w arduino ? czy piny mają stany (LOW lub HIGH - w zależności od logiki układu sterującego przekaźnikami) ustalone przy starcie programu ? do tego odpowiednie rezystory pulldown lub pullup i nie powinno być problemów.
  Pin 13 to pin RX uart1, więc może tu jest problem

  https://i.pinimg.com/originals/0c/8c/e8/0c8ce8bc22ee6ba0e2ed830bcbb28454.png


  Pozdr
 • #21
  Maryush
  Level 22  
  krzbor wrote:
  Zobacz temat, który promuję (w stopce). To rozwiązanie na pewno działa.

  Bardzo dobrze opisane, jeśli na którymś pinie ESP8266 12E jest czysto w czasie startu, to można wykonać takie sterowanie. Spróbuję też z dodaniem rezystorów podciągających do zera, ale wydaje mi się, że to nic nie da.
 • #22
  krzbor
  Level 23  
  Dałem przebiegi - widać, że na Rx (GPIO3) jest stabilny sygnał. U mnie ten układ sterują bramą garażową i bramą wjazdową. Jeszcze nigdy się przez przypadek nie otwarła.
 • #24
  krzbor
  Level 23  
  Odnośnie drugiego UART nie doczytałeś do końca mojego promowanego tematu :) Tam też ktoś zadał to pytanie. Nie rozumiem dlaczego nie zastosowałeś sposobu z linią Rx - czy po podłączeniu przez rezystor 3k3 do masy był na tym wyjściu jakiś sygnał podczas startu?
 • #25
  mpier
  Level 28  
  Maryush wrote:
  Rezystory na nic się zdały.
  Pierwszy rezystor od lewej podłączyłeś odwrotnie. Drugi jest za duży albo wewnętrzne podciągnięcie jest za moce. Policz sobie co wyszło na bazie tranzystora. Jeśli pin 16 jest w stanie wysokim (google) to prędzej go spalisz niż ściągniesz do masy. Ty chyba bardzo nie chcesz tego zrobić.