Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Szukam dobrej duszy która wykona precyzyjny pomiar napięcia

12 Mar 2018 01:27 1167 9
  • Poziom 17  
    Zakupiłem u chińczyków 4-ro kanałowy moduł napięcia odniesienia oparty na AD584, chciałbym w swoim skromnym warsztacie hobbysty elektronika wykorzystać ten moduł do kalibracji mierników i tu moja prośba: Czy znalazłby się ktoś kto posiada jakiś precyzyjny miernik, im wyższej precyzji tym lepiej, któremu mógłbym przesłać dwa takie moduły aby zmierzyć jakie dokładnie dają napięcia?

Szukam dobrej duszy która wykona precyzyjny pomiar napięcia
  • Poziom 23  
    Witaj! Posiadam mierniki laboratoryjne z lat 50 i działające. Problem to odległość jaka nas dzieli.Moja rada to swój miernik wyskaluj na ogniwach 1,5v i akumulatorki 1,2v 9v
    Po odkręcenie dekielka w Twoim przyrządzie powinien być pr ,którym można doregulować.Pr. przed regulacją należy mazakiem zaznaczyć jego położenie.
    Gdyby nie dało się regulować w twoim przyrządzie to kup stabilizatory o napięciach jakie Ci potrzebne zrób pomiar i zapamiętaj błąd pomiaru.

Pozdrawiam Miro.nasz
  • Poziom 43  
    miro.nasz napisał:
    ....Moja rada to swój miernik wyskaluj na ogniwach 1,5v i akumulatorki 1,2v 9v
    ...

Od kiedy te ogniwa czy akumulatorki mają nominalne napięcia? Zwykle mają nieco (ok.10%) wyższe niż podane na etykiecie..
  • Poziom 43  
    miro.nasz napisał:
    Moja rada to swój miernik wyskaluj na ogniwach 1,5v i akumulatorki 1,2v 9v
    Chyba żartujesz. Kalibrować na bateriach moduł, który ma służyć do kalibracji mierników?
    Nawet zakładając, że autor chce kalibrować tanie mierniki o dokładności wskazań napięcia DC +/-1% to moduł powinien być skalibrowany z dokładnością +/- 0,2% w określonej temperaturze otoczenia a lepiej w dwóch temperaturach np. 20 i 25°C
    miro.nasz napisał:
    Problem to odległość jaka nas dzieli
    Drugi problem to czy się zbytnio nie rozkalibrowały przez ponad pół wieku.
    XnIcRaM napisał:
    Zakupiłem u chińczyków 4-ro kanałowy moduł napięcia odniesienia
    Nie widzę tu czterech kanałów, widzę możliwość wyboru jednego z czterech napięć przez odpowiednie ustawienie zworki :)
    W pierwszym podejściu zrób tak; wykorzystaj minimum trzy mierniki (własne lub pożyczone) i pomierz nimi napięcie referencyjne modułu. Do porównania z wartościami nominalnymi przyjmij średnią ze wskazań mierników.
  • Poziom 37  
    Po prostu kupiłeś nie właściwy moduł.
    Wszelkie pomiary ich to raczej fikcja pisana losowo lub seryjnie kserowana.

Kupić na AD584L ma najlepsze parametry i przyjąć je. W warunkach domowych wystarczy.
    Nawet swój moduł mierząc to stwierdzam dryf w czasie. Wiec 1mV +/- to ...

I tak pozostaje ból co z AC.
  • Poziom 17  
    zdzisiek1979 napisał:
    Po prostu kupiłeś nie właściwy moduł.
    Wszelkie pomiary ich to raczej fikcja pisana losowo lub seryjnie kserowana.

Czy ja wiem czy nie właściwy? Czytałem opinie o nich i nikt jakoś szczególnie na nie nie narzekał. Nie mam też nie wiadomo jakich wymagań nie potrzebuję kosmicznej dokładności rzędu 0,01% wystarczy mi 0,1% albo coś zbliżonego co podobno na tych modułach da się wyciągnąć. Niestety moje moduły są nie pomierzone a to sporo by pomogło, Dlatego też szukam kogoś komu będę mógł wysłać 2 moduły i kto będzie mógł zmierzyć napięcia na nich z dokładnością powyżej 0,1%
  • Poziom 37  
    Patrząc na parametry źródeł to wersja L jest wystarczająca sama w sobie wedle deklaracji producenta. Pomiar rzetelny to tylko rarytas dla niego czego producent nigdy nie zrobił i nie zrobi.
    Szukam dobrej duszy która wykona precyzyjny pomiar napięcia
  • Poziom 17  
    W moim układzie jest to wersja J
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    XnIcRaM napisał:
    Zakupiłem u chińczyków 4-ro kanałowy moduł napięcia odniesienia oparty na AD584, chciałbym w swoim skromnym warsztacie hobbysty elektronika wykorzystać ten moduł do kalibracji mierników i tu moja prośba:

Jeśli zadowoli ciebie taka "precyzja" to mogę wykonać to zadanie z tym iż nie gwarantuję "na już". Koszta przesłania "w te i wewte" pozostaną po twojej stronie.
    Miej świadomość iż to co otrzymasz jest silnie zależne od stabilność temperatury w jakiej utrzymujesz w czasie eksploatacji swoje źródło referencyjne.Zresztą ono "płynie " (dryfuje) w czasie i pomiary "rok do roku" wykażą inne wartości.
    Nawet te mierniki na zakresie 10 V mają dopuszczalny błąd w okolicach 30 µV
    https://www.youtube.com/watch?v=eAyeajCLzec
    https://www.youtube.com/watch?v=pGT6rpJLl7o
    nie dostaniesz świadectwa wzorcowania bo nie chce mi się przygotowywać arkusza excella, zresztą to nie usługa dla klienta tylko pomoc.
    Przykłady :
    mój ref...xls Download (91.5 kB)
    test refer...filtra.xls Download (99.5 kB)
  • Poziom 17  
    Znalazłem dobrą duszę :)