Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik kompresora wyzwala wkrętkowy wyłącznik instalacyjny.

Majsterkowicz5 12 Mar 2018 09:48 468 21
  • #1 12 Mar 2018 09:48
    Majsterkowicz5
    Poziom 5  

Witam
    Problem tak jak w temacie. Wynajmuję garaż u "znajomego" i instalacja garażowa jest podpięta pod instalację domu. W domu są bezpieczniki wkrętkowe typu L 20A i tu moje pytanie czy wymiana na wyłącznik C 20A będzie odpowiednia i bezpieczna?
    Instalacja 3F.
    PS. Silnik nie zawszę wyzwala automat.

0 21
  • #2 12 Mar 2018 10:04
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Majsterkowicz5 napisał:
    moje pytanie czy wymiana na wyłącznik C 20A będzie odpowiednia i bezpieczna?

Nie możesz tak zrobić.

Jeśli możesz to zrób rozruch gwiazda trójkąt.

0
  • #3 12 Mar 2018 10:16
    Majsterkowicz5
    Poziom 5  

Gwiazda-trójkąt w kompresorze ?! Przecież on chodzi w cyklu automatycznym. A czy kolega mógłby wyjaśnić dlaczego nie mogę tak zrobić? Przecież nie zwiększam prądu a szybkość zadziałania wyzwalacza.

0
  • #5 12 Mar 2018 10:38
    Majsterkowicz5
    Poziom 5  

Kompresor CAPRAL moc podana przez producenta 7,5kW
    Silnik kompresora wyzwala wkrętkowy wyłącznik instalacyjny.

0
  • #6 12 Mar 2018 11:02
    vcc
    Poziom 33  

Majsterkowicz5 napisał:
    Gwiazda-trójkąt w kompresorze ?!

A co w tym dziwnego? Samemu nie wolno zmieniać zabezpieczeń.

0
  • #7 12 Mar 2018 11:10
    Majsterkowicz5
    Poziom 5  

Dziwnego to że kompresor bije 0-8 bar po włączeniu po czym się wyłącza i dobija od 5.5-8 bar. czyli chodzi w cyklu automatycznym. Niby jak mógłbym zastosować rozwiązanie gwiazda-trójkąt? Jak miało by to wyglądać? Czy ja napisałem że zabieram się za wymianę zabezpieczeń sam? Chciałem tylko uzyskać informacje, czy takie rozwiązanie jest możliwe.

0
  • #8 12 Mar 2018 11:10
    kkas12
    Poziom 41  

Nie skojarzysz tego silnika w trójkąt, więc zdziwienie nie na miejscu.

Zmiana charakterystyki zabezpieczenia powinna zostać poprzedzona sprawdzeniem warunku SWZ i wykonana przez wykwalifikowaną osobę.
    Kolejne pytania:
    - jaki jest przekrój obwodu silnik za zasilający?
    - czy kompresor zasilany jest poprzez gniazdo, jeśli tak to jakie?

0
  • #9 12 Mar 2018 11:32
    Majsterkowicz5
    Poziom 5  

Jeżeli chodzi o przewody elektryczne przez które płynie prąd do kompresora to z domu do garażu biegnie przewód 5x4 (około 20m) w drucie, potem mam w garażu podłączony licznik z którego rozliczam się z właścicielem a z licznika mam C 25A i potem gniazdo 5x16A. W kompresorze wtyk 5x16A i przewód 5x4 w lince. Same połączenie garażu z domem robił ktoś (raczej nie fachowiec) jakieś 20 lat temu. Przewód (ten 20 metrów) jest miedziany. Wiem że zastosowanie C 25A za licznikiem u mnie w garażu w sumie nie ma racji bytu (raczej robi tylko za wyłącznik zasilania gdy nie jestem w garażu) gdyż w domu jest najpierw L 20A i nie ma zachowanego stopniowania zabezpieczeń. Instalacja w domu (dom jednorodzinny) raczej stara i chyba na aluminium. Kiedyś znajomy chciał właśnie większy bezpiecznik zastosować (chyba 25A jak nie 30) to elektryk nie wyraził zgody i powiedział że z papierów wynika że 20A to max.

Bardzo bym prosił o pomoc w rozwiązaniu tego problemu. Zależy mi na tym dlatego że jak znajomego nie będzie w domu a mi podczas rozruchu wybije bezpiecznik to nie będę miał jak korzystać z kompresora, bo cała skrzynka z bezpiecznikami jest w domu. Na domu jest skrzynka z jego licznikiem i jednym bezpiecznikiem 100A (charakterystyki nie pamiętam). Może możecie polecić jakieś inne rozwiązanie? Wymiana kompresora nie w chodzi w grę.

0
  • #10 12 Mar 2018 11:34
    vcc
    Poziom 33  

kkas12 napisał:
    Nie skojarzysz tego silnika w trójkąt

a co jest na tabliczce i jak spięty na rysunku?
    Majsterkowicz5 napisał:
    Niby jak mógłbym zastosować rozwiązanie gwiazda-trójkąt?

Tak jak wszelakie Airpole i Wany z skrzynką sterowniczą

0
  • #11 12 Mar 2018 11:39
    kkas12
    Poziom 41  

vcc napisał:
    a co jest na tabliczce i jak spięty na rysunku?
    Rzeczywiście. Sorry, ale widocznie jakieś delirium mnie dopadło gdy na fotkę patrzyłem.

Jednak nie oznacza to by samowolne ingerować w rozwiązania przez producenta zastosowane, zaś gniazdo 16A nie może być zabezpieczone bezpiecznikiem 20A.

Zaproś elektryka na miejsce niech jeszcze raz oceni sytuację, bo z tego co piszesz to bezpiecznik ograniczający moc ma wartość 20A.

0
  • #12 12 Mar 2018 11:43
    vcc
    Poziom 33  

Tak na szybko nowa skrzynka do kompresora z rozruchem Y/D to +/-500zł więc wizyta elektryka i zmiana instalacji może być na tym samym poziomie cenowym

0
  • #13 12 Mar 2018 11:58
    Majsterkowicz5
    Poziom 5  

kkas12-dokładnie tak, bezpiecznik ograniczający moc ma wartość 20A i charakterystykę typu L. Zapytam tak czysto teoretycznie. Gdybym zastosował wyłącznik wkrętkowy typu K 20A to też było by nie zgodnie z prawem elektrycznym?

Elektryk na pewno by się przydał gdyby to tylko zależało ode mnie drodzy koledzy:( a robić dla kogoś wykładać swoją kasę + opłata za wynajem to trochę słabo.

Kolego vcc- mógłbyś podesłać jakieś zdjęcie bądź link jak takie rozwiązanie wygląda (Y/D do kompresora)? Z góry dziękuję.

0
  • #15 12 Mar 2018 12:07
    Majsterkowicz5
    Poziom 5  

Super! Powie mi kolega czy mógłbym zastosować to u siebie? Czy taki "miękki start" nie zaszkodzi na mój "ryżowy" silnik? Chodzi mi o to czy nie będzie mu na samym początku za ciężko ruszać? Prócz samego startu u kolegi są chyba jeszcze jakieś zawory które w jakiś sposób (nie wiem w jaki) pozwalają na lekką pace pompy. Dopiero potem pompa pompuje powietrze?

0
  • #16 12 Mar 2018 12:24
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Ale o czym marzenia, 7,5kW na raz rozruch to tylko w przemysłowych instalacjach prąd rozruchu ok 100A.

Tylko G-T albo softstart.

0
  • #17 12 Mar 2018 12:27
    vcc
    Poziom 33  

Po oznaczeniach silnika widać że można zastosować taki rozruch, do szczęścia oprócz styczników i czasówki potrzebny będzie zawór odprężający co by powietrze na czas rozruchu szło w atmosferę co pozwoli na rozpędzenie silnika w gwieździe.

0
  • #18 12 Mar 2018 12:40
    Majsterkowicz5
    Poziom 5  

Ok dziękuję wszystkim za zainteresowanie i wypowiedzi. Zapytam jeszcze o jedno czysto-teoretycznie. Jeżeli wisi skrzynka na domu, w skrzynce licznik a z licznikiem ten wyłącznik 100A to czy puszczenie dodatkowego przewodu od wyłącznika 100A i dalej zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń było by możliwe z punktu widzenia prawa elektrycznego? Takie rozwiązanie pozwoliło by ominąć instalację domową i byłby taki obwód "GARAŻ" tylko czy tak można?

0
  • #20 12 Mar 2018 12:46
    Majsterkowicz5
    Poziom 5  

Tak, za licznikiem (mam na myśli to, że przewody wychodzą z licznika i wchodzą na wyłącznik, potem z wyłącznika idą do domu). To chyba główny wyłącznik.

0
  • #21 12 Mar 2018 12:55
    kkas12
    Poziom 41  

Ale zabezpieczenie przed licznikiem to 20A i tu jest wąskie gardło. Bo twój kompresor podczas pracy potrzebuje około 15A i zostaje tylko 5A na resztę tego gospodarstwa. Nie jest to komfortowa sytuacja.
    Dwadzieścia pięć amper przed licznikiem w dzisiejszych czasach to absolutne minimum a w przypadku takim jak Twój to nawet 32.

Ale można połozyć nowy kabel tak jak piszesz by obciązenie pomijało tablicę w budynku mieszkalnym.
    Tu jednak należy kierować się wymogami minimalnego przekroju PEN, ktorego zgodnie z prawem ukladać jednak nie wolno :)

0
  • #22 12 Mar 2018 21:28
    retrofood
    Moderator

Majsterkowicz5 napisał:
    W domu są bezpieczniki wkrętkowe typu L 20A i tu moje pytanie czy wymiana na wyłącznik C 20A będzie odpowiednia i bezpieczna?
    Instalacja 3F.
    PS. Silnik nie zawszę wyzwala automat.

Pierwszą Twoją czynnością powinna być wymiana bezpiecznika na taki sam, lecz egzemplarz nowy.
    Bezpieczniki automatyczne typu L z czasem, szczególnie przy dłuższym okresie pracy w warunkach zbliżonych do znamionowych, tracą swoją charakterystykę. Miałem wiele takich przypadków. Pewnego razu, z ciekawości, wymieniony egzemplarz wziąłem na pomiary. W teorii był to L 25A, wyzwalał przy 6,4 A obciążenia czynnego.

Jeśli to nie pomoże, elektryk winien dokonać pomiaru IPZ tego obwodu i wtedy zadecydować, czy zmienić zabezpieczenie, czy zastosować inne metody rozruchu.

0