Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zasilacz Chieftec cft-650-14cs - Uciążliwe, losowe dźwięki przy pracy.

Diablo8889 12 Mar 2018 13:14 345 7
  • #1 12 Mar 2018 13:14
    Diablo8889
    Poziom 2  

Witam.
    Dość nietypowy problem z którym potrzebuje pomocy od kogoś kto miał z tym styczność.
    Ogółem rzecz biorąc bez znaczenia na obciążenie zasilacz wydaje z siebie bliżej nie opisany dźwięk. Ciężko przytoczyć jak on brzmi. Co udało mi się ustalić, poza tym że problem dotyczy zasilacza:
    - przy największym natężeniu dźwięku zasilacz się grzeje (jakieś 60C)
    - przy metodzie na neandertalczyka, czyli chwilowemu włażeniu włókien od pędzla by przyhamować wentylator przestaje piszczeć
    - obciążenie nie ma znaczenia, bardziej chodzi o temperaturę, przykładowo gram godzinę, wszystkie części max 59C, zasilacz czasem więcej i od tego czasu następne 2h wyje zarówno z obrotów jak i piszczenia
    -pozycja w jakiej się znajduje nie ma znaczenia
    Wnioskuje po tym iż chodzi o wysłużony wentylator. Zapas mocy raczej jest, procek prądożerny, ale jest to 650W i w takiej konfiguracji przy zasilaczu 550W robił robotę. Pytanie czy zadbanie o wentylator rozwiąże sprawę? Czy chodzi może bardziej o temperatury, lub o coś innego ? Jakieś pomysły co mogę jeszcze wykonać przy otwartej obudowie zasilacza ?

0 7
  • Pomocny post
    #2 12 Mar 2018 13:29
    rtj71
    Spec od komputerów

Jaki to model zasilacza? jaki konkretnie sprzęt zasila? jaki to konkretniej dźwięk? piszczy, bzyczy, terkocze? bez tego ciężko stwierdzić co jest powodem. Możesz odłączyć wentylator na chwilę jeśli jest możliwość wyjęcia wtyczki, ewentualnie przytrzymać wentylator żeby się nie kręcił ALE: delikatnie przytrzymaj palcem środek wentylatora, nie łopatki, nie łap za nic innego przy włączonym sprzęcie.

0
  • Pomocny post
    #3 12 Mar 2018 13:33
    viayner
    Poziom 34  

Witam,
    Moze jednak postaraj sie opisac ten dzwiek,
    Z twojego opisu wynika ze to lozyska wentylatora wydaja ten dzwiek, przeczysczenie ewentualnie tez nasmarowanie zaleznie od rodzaju lozyska powinno rozwazac problem.
    Wyzsza temperatura = wieksze zapotrzebowanie na chlodzenie a wiec wyzsze obroty wentylatora ktory wpada w jakis rezonans powyzej pewnej prekosc.
    Jak juz go otworzysz to wykonaj ogolne ogledzny pod wzgledem wysluzonych elementow np. kondensatory elektrolityczne.
    Pozdrawiam

0
  • #4 12 Mar 2018 17:52
    Diablo8889
    Poziom 2  

Sam dźwięk mogę opisać jako terkotanie, szuranie, rodzaj trzeszczenia, który jest przerywany. Wstępnie stawiałem właśnie na wentylator, gdyż na chłopski rozum, jeśli ograniczam jego prędkość podczas trwania problemu, a ten znika, to wychodzi na niego. Zastanawiają mnie tylko temperatury. Grafika jak i procesor nie przekraczają odpowiednio 70C i 65C w stresie, a sam zasilacz jak mały piekarnik. Obroty ma pozornie dobre. Rozkręcę go, nasmaruje i ogólnie obejrzę.
    Co do samego zasilacza jest to Chieftec cft-650-14cs.

0
  • Pomocny post
    #5 12 Mar 2018 19:28
    310artur
    Poziom 43  

Zasilacz na górze czy na dole obudowy? Jak na górze to się nie ma co dziwić.
    Wentylator można wymienić po prostu. Trzeba do tego rozbierać zasilacz więc pół komputera. Smarowanie jak nawet pomoże to nie na długo więc lepiej to zrobić raz a dobrze. Sam wentylator dobierasz na średnicę i obroty (jak nie ma na nim obrotów to moc w amperach powinna być) zasilanie z 12V, najczęściej ma tylko 2 piny i sterowany jest napięciem.

0
  • #6 13 Mar 2018 12:48
    Diablo8889
    Poziom 2  

Niestety na górze. Stara buda, stara myśl techniczna. Kable ułożyłem starannie i równo, więc trochę boli je wyciągać teraz. Faktycznie zdecyduje się na nowy wentylator, zasilacz już ma swoje lata, a kurzu unoszą się chmury. Tak więc jak mam coś robić to porządnie :).
    Dziękuje za odpowiedzi, każdy z was mi pomógł.
    Zamykam temat i serdecznie pozdrawiam!

0
  • #7 13 Mar 2018 12:50
    rtj71
    Spec od komputerów

Pamiętaj o tym żeby nowy wentylator był przynajmniej o takich samych parametrach jak stary.

0
  • #8 13 Mar 2018 13:04
    Diablo8889
    Poziom 2  

Wymiana wentylatora w trakcie. Forumowicze poprawnie wskazali problem i udzielili cennych porad. Problem pozytywnie zdiagnozowany i wstępnie wyeliminowany. :D

0