Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak obliczyć moc potrzebną do nagłośnienia pomieszczenia.

voro 17 Sie 2005 19:29 3419 10
  • #1 17 Sie 2005 19:29
    voro
    Poziom 17  

Witam serdecznie.
    Mam takie pytanie : jak obliczyć moc jaką trzeba użyć do nagłośnienia pomieszczenia. Zakładamy, że pomieszczenie jest małym drewnianym kościółkiem mogącym pomieścić powiedzmy 100-150 osób. Czy istnieje jakiś wzór na to, albo program ??
    Z góry dziękuję za podpowiedzi.
    Pozdrawiam serdecznie
    voro

0 10
  • #2 17 Sie 2005 19:52
    DJ Volt
    Poziom 25  

Hmm....raczej nie bardzo. Tu raczej chodzi o efektywność użytych zepołów głośnikowych i sposób ich rozmieszczenia. Ja Ci jednak raczej nie poradzę jak to stworzyć, ani jakich głośników urzyć, bo osobiście działam na powierzchni 16m^2 :).

0
  • Pomocny post
    #3 17 Sie 2005 20:09
    toadi
    Spec od akustyki

jak masz dostep do radioelektroików z lat 90tych byly tam nomogramy do wyznaczenia potrzebnej mocy akustycznej znajac sprawnosc glosników wymagame natezenie i objetosc pomieszczenia mozna bylo wyznaczyc ilosc potrzebnej mocy

0
  • #4 17 Sie 2005 23:05
    voro
    Poziom 17  

No niestety nie mam dostępu do radioelektroników :( Sprawę przedstawiam jaśniej : zostałem poproszony o przygotowanie kosztorysu nagłośnienia kościoła. Kościół jest małym drewnianym kościółkiem o powierzchni hmmm ze 100 m2 wysokość około 6 metrów. I niebardzo wiem jak ugryźć ten temat właśnie od strony mocy potrzebnej. W tej chwili jest wzmacniacz 200W w tym kościele i jest zaz cicho jak wejdzie 100 osób do tego kościoła. Przypuszczam że trzeba tutaj uwzględnić współczynnik tłumienia ludzi w środku i drewna. Może nie jest to jakoś trudne zadanie, ale nie chciałbym się zbłaźnić, tylko pokazać od dobrej strony. Dlatego proszę Was koledzy o pomoc, bo nie każdy orłem jest :D

0
  • #5 17 Sie 2005 23:26
    zioolass
    Poziom 20  

takjak mówi DjVolt,to nie kwestia wzmacniacza tylko.200 W to dużo,to nie dyskoteka. potrzeba raczej informacji,jakie tam są głośniki,co ma być odtwarzane(głównie mowa,czy np.koncerty elektronicznych organów),to są dozarysu soundsystemu i kosztorysu chyba ważniejsze informacje..

0
  • #6 17 Sie 2005 23:51
    TABSIOR
    Poziom 24  

Witam,
    W mojej parafii jest drewniany kościół, długość ok. 30 m, szerokość 10m, z nawami bocznymi 20m.
    Nagłośniony jest przez 2x Tonsil GDS30/30 z przodu na belce tęczowej, 4 Tonsile szerokopasmowce"jajka: GD 10-16) Do tego mostek TDA2030 na każdy "duży" głośnik i 2 małe. Całość działa pod przetwornicą, która w razie zaniku napięcia przełącza na akumulatory.
    Wzmacniacz 200 W bym zostawił (jest on 2x100W czy 1x 200W?) Jeżeli 2x100W, to GDSy 30/30 połączyłbym równolegle do jednego kanału, a a po2 szeregowo i dwie sekcje równolegle. Obudowy - najtaniej zamówić u stolarza ok. 35x35x20cm do GDS30/30, do "jajek" 15x20x8cm. Przy oszczędzaniu wyjdzie ok. 500 zł

0
  • #7 18 Sie 2005 00:42
    toadi
    Spec od akustyki

na takie male naglosnienie to wystarcza spokojnie nawet 25W i bez bawienia sie wlinie 100V mozna zrobic po prosty kilka kolumn o mocy ok 20W np na jakim gloniku uniwersalnym typu np tesli arz6608 polaczonych szeregowo-rownolegle zeby uzyskac wypadkowa impedancje np 8 om tak robione sa koscioly w mojej okolicy wiecej nie potrzeba

0
  • #8 18 Sie 2005 20:41
    voro
    Poziom 17  

Wszystko ok, tylko po 1. Nie chcę się bawić w konstruowanie głośników, używam gotowych konstrukcji z www.monacor.pl z kilku powodów -
    Jest już instalacja 100V, po drugie Proboszcz nie lubi amatorszczyzny, a po trzecie ktoś mu powiedział że jego nagłośnienie źle brzmi i że jest za cicho. Mogę się nawet zgodzić z tym faktem bo ten polski wzmacniacz 200W niby to jest chyba o 100W przesadzony, a ktoś, kto to robił 10 lat temu nie uwzględnił żadnego zapasu mocy, a nawet chyba umiejscowił za dużo głośników, tak że razem przekraczają moc wzmacniacza. Uwierzcie mi że przy kazaniu na przykład gdzie ksiądz jest 30 cm od mikrofonu już jest na wyjściu 0-+3 dB. A to chyba za dużo już. Jak macie jakieś pomysły, to piszcie.
    Pozdrawiam

0
  • #9 18 Sie 2005 21:06
    zioolass
    Poziom 20  

czyżby kolejna ELEKTRONIKA?;)
    to raczej nie problem braku mocy we wzmaku,ani nadmiaru w głośnikach(one nie mają mocy,tylko ją przetwarzają),raczej dopasowania poszcz.elementów systemu (co tam jest między wzmacniaczem a mikrofonem/nami ?).jeśli toelektronika któraś,zajrzyj na http://www.elektronika-legionowo.com.pl/ ,może porozmawiaj z nimi,tym się zajmują.pozdrawiam

0
  • #10 18 Sie 2005 22:35
    TABSIOR
    Poziom 24  

Mnie się wydaje, że to po prostu niedopasowanie impedancji do wzmacniacza. Jeżeli jest. np 5 głośników szeregowo po 8 Ohm, to jest to 40 Ohm. Wzmacniacz obliczony nawet na 100W/4Ohm ma w tym przypadku tylko 10W (P=U^2/R, U^2= const, 100=[]/4, więc 40*[]=10.)

0
  • #11 19 Sie 2005 00:29
    voro
    Poziom 17  

Muszę Cię przyjacielu zmartwić, bo w technologii 100V nie ma znaczenia ile głośników przypniesz i nie łączy się ich szeregowo. Każdy głośnik a właściwie kolumna ma swój transformator, który pozwala pobrać określoną moc i nic więcej. Tutaj nie masz racjii. Pozdrawiam serdecznie.

0