Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bigtor solo - podłączenie krańcówki furtki i oświetlenia garażu

rostex 12 Mar 2018 15:50 3651 9
 • #1
  rostex
  Level 13  
  Mam zamontowaną bramę garażową segmentową z wbudowanymi drzwiczkami tzw. "furtką". Istnieje teoretyczne ryzyko niedomknięcia tych drzwiczek przez innego domownika i otwarcie pilotem bramy garażowej, co może doprowadzić do jej uszkodzenia. Chciałbym na krawędzi furtki zamontować czujnik zbliżeniowy, jednak w instrukcji sterownika Bigtor Solo nie ma wejścia dla takiego zabezpieczenia. Znalazłem na schemacie płyty głównej złącze opisane jako Small Door. Ktoś poznaje może płytę i dysponuje opisem złącza do czego jest wykorzystywane?

  Pytanie drugie dotyczy wyjścia na lampę sygnalizacyjną Flash 24V. Czy to wyjście jest aktywne jako stałe czy pulsujące w momencie ruchu bramy? Chciałbym poprzez przekaźnik 24V/230V podłączyć istniejące oświetlenie garażu, a na razie nie mam jak zmierzyć tego sygnału.

  Bigtor solo - podłączenie krańcówki furtki i oświetlenia garażusolo.jpg Download (69.99 kB)

  Bigtor solo - podłączenie krańcówki furtki i oświetlenia garażu20180311_1..001.jpg Download (803.67 kB)
 • #2
  daro31ie
  Automation specialist
  Lampka ma światło stałe nie pulsacyjne.
  Zabezpieczenie drzwi wepnij do płyty głownej blokując sygnał z czujników optycznych.. Jeżeli drzwi będą otwarte to nie zadziała napęd.
  Pozdrawiam daro
 • #3
  rostex
  Level 13  
  Zabezpieczenie drzwi ma zwierać/rozwierać pomiędzy PE i COM?
  Czy nada się jako zabezpieczenie zwykły kontaktron używany w instalacjach alarmowych?
 • #4
  daro31ie
  Automation specialist
  Nie pomiędzy PE i OUT.
  Tak wystarczy ale musi być NO.
  Pamiętaj że musisz aktywować fotokomórkę przy zamykaniu i otwieraniu.
 • #5
  bipi78
  Level 2  
  Witam,
  chciałbym podłączyć się pod ten temat,a mianowicie co do oświetlenia garażu, podłączam zarówkę 24V (10W) lub halogen led 24V i pod piny flash i ground (tak jak to jest w instrukcji) (bigtor solo) ale lampa cały czas świeci a nie przechodzi w stan uśpienia po 3 min jak mówi instrukcja, co powinienem zrobić aby wzbudzała się wraz z napędem tylko na 3 min a następnie zgasła ?


  jestem tu nowy i z góry dziękuję za pomoc
 • #6
  grzechotnik
  Level 26  
  daro31ie wrote:
  Nie pomiędzy PE i OUT.
  Tak wystarczy ale musi być NO.
  Pamiętaj że musisz aktywować fotokomórkę przy zamykaniu i otwieraniu.


  Wydaje mi się że niema tutaj takiej opcjii.

  Najprawdopodobniej trzeba będzie wpiąć zestyk drzwi w szereg z przewodem do silnika.
 • #7
  bipi78
  Level 2  
  schemat jasno mówi o tym iż jest możliwość sterowania oświetlenia zewnętrznego z opóźnieniem czasowym, może problem leży po stronie programowania napędu, ale skrócona instrukcja nic nie mówi więcej o oświetleniu poza wspomnianym schematem
 • #8
  kotbury
  Gantry automation specialist
  Ale na stronie jest instrukcja pełna - i wyraźnie stoi, że rzeczone ustawianie opóźnienia światła usługowego dotyczy wyłącznie wbudowanej w napęd LEDowej lampki. Flash działa tylko podczas ruchu bramy (i jeśli masz włączone zamykanie automatyczne - podczas pauzy) i tego się nie da zmienić.
  Jedynym rozwiązaniem wydaje się podpięcie cewki przekaźnika pod wbudowaną lampkę LEDową tak, aby jego styki zwierały się wraz z jej zadziałaniem - najpierw jednak zmierz napięcie zasilające LEDy i wtedy dobierz przekaźnik (zastosuj przekaźnik miniaturowy z cewką niskoprądową - zdarza się zbyt duża zmiana obciążenia na zasilaniu LEDów zakłóca pracę napędu). A pod styki podepniesz już dowolną lampę z zasilaniem.
 • #9
  bipi78
  Level 2  
  To jeszcze raz, co do flasha,
  obecnie pod tymi portami cały czas występuje tam napięcie niezależnie od trybu pracy napędu:
  czy to jest w ruchu , czy tryb zwłoki lamp ledowych (wew napędu)po zamknięciu lub otwarciu bramy, czy w trybie uśpienia.
  Tu jest moje pytanie w jaki sposób wysterować flash-a aby w takim razie tylko świecił podczas pracy napędu ( nie mam żadnych fotokomórek i innych elementów zabezpieczających bramę).
 • #10
  Marek J.
  Moderator of Property Security
  Niewykluczone że zanim zapytałeś na forum robiłeś eksperymenty z działaniem tego wyjścia i spowodowałeś zwarcie lub przeciążenie uszkadzając tym samym element półprzewodnikowy sterujący napięciem wyjścia Flash który został zwarty i podaje napięcie non stop mimo różnych stanów bramki sterującej...