Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dEEbugger czyli breloczek dla elektronika

Infrat 12 Mar 2018 19:36 5709 6
  • Każdy z nas miewa chwile słabości, w których przemierza otchłanie internetów w nadziei na znalezienie ich końca. Swego czasu będąc pod wrażeniem użyteczności ESP8266 natrafiłem na prosty projekt, w którym autor zestawił 12-bitowy, 2 kanałowy przetwornik AC z funkcjonalnością przesyłania i przetwarzania danych na wspomnianym gadżecie ze stajni Espressif'a.

dEEbugger - zaprojektowany został na niedużym, zgrabnie skrojonym PCB, na którym obok ESP12 znalazło się miejsce na CP2104 (konwerter USB-RS232, w moim przypadku zastosowałem CP2102), oraz MAX11645 (ADC). Do tego oczywiście kilka elementów dyskretnych wymaganych do prawidłowego działania peryferiów.

Autor w githubowym repozytorium udostępnia pliki gerbera, które można bezpośrednio przesłać do producenta PCB (w moim przypadku postanowiłem dać szansę JLCPCB; nawiasem mówiąc z rewelacyjnym efektem jak na 2$).

W podzespoły zaopatrzyłem się za pośrednictwem Farnella - wszystkie podzespoły są dostępne w magazynie w UK z wyjątkiem zastosowanego oryginalnie CP2104 i AP2112 (stabilizator 3,3V). W moim egzemplarzu użyłem CP2102N-A01-GQFN24 (CP2102 w obudowie QFN24) i w charakterze stabilizatora MIC5219-3.3YM5-TR w tej samej obudowie, takich samych wyprowadzeniach co AP2102.
    Przy zakupie elementów dla 5 kompletnych modułów, cena jednego, działającego egzemplarza, z uwzględnieniem ESP12F z aliexpress i PCB, wynosi ok 45zł.

Moduł po zmontowaniu i zainstalowaniu sterowników do konwertera od razu działa. Do zaprogramowania firmware'u przygotowanego przez S-March (arduino) oczywiście trzeba zewrzeć GPIO0 do masy przed podaniem zasilania.
    Zaprogramowany moduł udostępnia sieć WiFi, po połączeniu z którą dostajemy dostęp do prostej prostej, webowej aplikacji na której można obrazować napięcia z wejść ADC (2 kanały). Do tego dostajemy terminal RS232, oraz monitor I2C.
    Funkcjonalności nie powalają, ale przy odrobinie własnej inwencji można pokusić się o rozbudowanie urządzenia o dodatkowe możliwości.

Mnie osobiście brakuje trochę opcji przechwytywania pomiarów z poziomu przeglądarki do pliku (jest możliwość pchania pomiarów na RS232). Do tego "oscyloskop" nawet jak na skromne możliwości ADC i ESP8266 mógłby oferować trochę większą częstotliwość próbkowania.

Zdecydowanie bardziej jest to 'użyteczny gadżet', niż poważne urządzenie pomiarowe. Choć jestem w stanie wyobrazić sobie dla niego bardziej zaawansowane zastosowania, zwłaszcza w urządzeniach znajdujących się w miejscach trudno dostępnych. Niemniej, polecam.

Link do repozytorium github: https://github.com/S-March/dEEbugger_PUBLIC

Poniżej kilka zdjęć gotowego modułu:
    dEEbugger czyli breloczek dla elektronika dEEbugger czyli breloczek dla elektronika
    dEEbugger czyli breloczek dla elektronika dEEbugger czyli breloczek dla elektronika

Fajne!
  • #3 16 Mar 2018 09:38
    Torx75
    Poziom 9  

pier napisał:
    Po co to jest w formie breloczka skoro zasilania zewnętrznego potrzebuje?

Może dlatego że można przypiąć do kluczy ;-P

dEEbugger czyli breloczek dla elektronika

• #4 16 Mar 2018 09:39
    Infrat
    Poziom 10  

pier napisał:

A po co nosisz w portfelu karty płatnicze, skoro potrzebujesz do nich bankomatu?

• #5 16 Mar 2018 10:00
    pier
    Poziom 23  

Infrat napisał:
    pier napisał:

A po co nosisz w portfelu karty płatnicze, skoro potrzebujesz do nich bankomatu?

No karty po to aby nimi płacić bądź wypłacać gotówkę. A takim breloczkiem przy kluczach co Zrobisz?
    Po pierwsze nie Masz zasilania a po drugie nie wszędzie Masz swoją sieć. Pomijam już fakt noszenia takiej płytki przy kluczach, długo by nie po żyła.
    Samo urządzenie może i przydatne ale nie rozumiem po co w formie breloczka.

• #6 16 Mar 2018 10:10
    Infrat
    Poziom 10  

pier napisał:
    Infrat napisał:
    pier napisał:

No karty po to aby nimi płacić bądź wypłacać gotówkę. A takim breloczkiem przy kluczach co Zrobisz?
    Po pierwsze nie Masz zasilania a po drugie nie wszędzie Masz swoją sieć. Pomijam już fakt noszenia takiej płytki przy kluczach, długo by nie po żyła.
    Samo urządzenie może i przydatne ale nie rozumiem po co w formie breloczka.

Hm, chyba nadal nie widzę problemu. Jak co zrobię? Pomierzę / zaloguję / zesniffuję stany. Generalnie to wszystko co chcę zrobić.
    Fakt, montowanie gołego pcb do pęku kluczy, tak jak zaproponował Autor, jest trochę słabe.
    Ale zawsze można sobie wydrukować jakąś zgrabną obudowę na to.

W większości urządzeń do których można wykorzystać ten tool są dostępne napięcia rzędu 3,3 - 12V, które spokojnie można podkraść do zasilania. Ewentualny problem może być z wydajnością prądową, bo ESP jest dość energożerne.

• #7 16 Mar 2018 10:20
    Piotrek_I
    Poziom 11  

Żebyś zawsze miał go przy sobie:)