Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Shield na driverach L293D do 4 silników DC lub dwóch krokowych - Recenzja.

CMS 12 Mar 2018 19:51 2616 0
 • Witajcie drodzy forumowicze.

  Dzisiaj, na tapecie mamy kolejnego już shielda do Arduino. Tym razem jest to w pełni samodzielny, no dobra nie w pełni, bo do pracy wymaga Arduino. :)
  Ale jednak samodzielny, bo obsadzony już scalakami - driverami, moduł.

  Tak jak w poprzednich wypadkach pasuje do Arduino UNO (ale bez problemu wejdzie w Arduino Mega2560, Leonardo, oraz Duemilanove).

  Shield na driverach L293D do 4 silników DC lub dwóch krokowych - Recenzja.

  W cenie około pięciu złotych otrzymujemy całkiem solidnie wykonany moduł. Na pokładzie mamy trzy sterowniki L293D w podstawkach, więc w razie awarii można bardzo szybko wymienić uszkodzony driver.
  Sterowniki obsługują silniki o napięciu zasilania nie większym niż 36V, a maksymalne obciążenie pojedynczego kanału wynosi 600mA. Z instrukcji wynika, że chwilowo można pobrać 1200mA, ale nie piszą, ile miałaby trwać ta chwila, a w przypadku zastosowanych podstawek, obawiam się, że raczej jest to tak zwana "krótka chwila", pojęcie znane, ale niemierzalne.

  "Scalaki" posiadają zabezpieczenie termiczne, więc nie jest tak łatwo je uszkodzić, ale mimo wszystko, możliwość szybkiej wymiany jest bardzo przydatna.

  Shield na driverach L293D do 4 silników DC lub dwóch krokowych - Recenzja. Shield na driverach L293D do 4 silników DC lub dwóch krokowych - Recenzja.

  Shield może nam posłużyć do budowy drukarki 3D lub małego ploterka CNC.
  Na "pokładzie" znajdziemy:
  - dwa złącza do zasilania i sterowania serwomechanizmów np. modelarskich;
  - pięciopinowe złącze ARK do podłączenia silnika/silników;
  - przycisk "reset";
  - złącze zasilania (max. 36V);
  - trzy układy drivery, w postaci układów scalonych L293D;
  - pięciopinowe gniazdo ARK, do podłączenia, kolejnego silnika/silników.

  I to w zasadzie tyle. Cały shield, u majfriendów wychodzi taniej niż pojedynczy scalak "u nas" w detalu, a do tego wszystko ładnie pasuje po Arduinko. Uważam więc, że jeśli chcecie zbudować jakiekolwiek urządzenie wykorzystujące kilka silników i jakieś mechaniczne sterowanie, to taka płyteczka lub dwie, z pewnością bardzo wam ułatwią życie.

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  CMS
  Administator HydePark
  Offline 
  Zabawę z elektroniką zacząłem jeszcze zanim poszedłem do zerówki. Zaczęło się od lutowania cynowych ludzików, a zaraz potem wytrawiłem swoją pierwszą płytkę i zmontowałem nadajnik FM. Oczywiście pod czujnym okiem Taty elektronika. Zawodowo związałem się z naprawą elektroniki około roku 2000 i działam w tej branży po dziś dzień. Któregoś dnia, kilkanaście lat temu, trafiłem na portal Elektroda.pl i już tutaj zostałem, z czasem zyskując rangę moderatora, a następnie administratora, oraz pobocznie redaktora.
  Specjalizuje się w: <SERWIS SZEROKO POJĘTY>, <NAPRAWY NIEMOŻLIWE>
  CMS napisał 6199 postów o ocenie 1463, pomógł 146 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2004 roku.