Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Bosch WFO 1661 nie wiruje

mar_jan 12 Mar 2018 23:30 813 18
  • #1 12 Mar 2018 23:30
    mar_jan
    Poziom 4  

Witam,
    Pralka działa normalnie do momentu wirowania. Wypompowuje wodę i koniec. Bęben się nie obraca i nie pozycjonuje. Sprawdziłem bez wsadu i również nie działa. Słychać tylko tykanie programatora i odlicza czas do zakończenia.
    Wyczyściłem filtr i sprawdziłem wąż odpływowy.
    Gdzie mogę szukać dalej rozwiązania tego problemu?
    z góry dziękuję.

0 18
  • SterControl
  • #2 13 Mar 2018 07:47
    GrzesiekF1
    Poziom 8  

Zacząłbym od sprawdzenia szczotek silnika i czystości hydrostatu. Czy podczas prania bęben obraca się w obie strony?

0
  • #3 15 Mar 2018 15:38
    mar_jan
    Poziom 4  

Szczotki wymienione, silnik zaczął się obracać.
    Po podłączeniu zaczął wariować programator. Pokazywał na wyświetlaczu 88:88 albo inne dziwne rzeczy. Po odłączeniu go od zasilania i ponownym włączeniu zadziałało wszystko. Dziś, kiedy przeszedł cały cykl prania i miało się zacząć płukanie nabrał tyle wody, że musiałem zakręcić mu dopływ. Wygląda na to, że nie zadziałał elektrozawór, który wczoraj jeszcze był sprawny.
    Czy to wina programatora? Niestety nie mam schematu, żeby go sprawdzić. Czytałem też, że można sprawdzić grzałkę. Czy może być przyczyna gdzieś jeszcze?

0
  • #4 15 Mar 2018 20:02
    GrzesiekF1
    Poziom 8  

Jeśli pobiera za dużo wody sprawdź czystość hydrostatu. To on odpowiada za ilość pobieranej wody. W sytuacji, gdy jest zabrudzony podczas wirowania też nie wchodzi na wysokie obroty. Jeśli podejrzewasz uszkodzenie grzałki, najlepiej ją odłącz i puść program bez niej ;)

0
  • SterControl
  • #5 16 Mar 2018 22:52
    mar_jan
    Poziom 4  

Hydrostat wyczyszczony, grzałka sprawdzona. Wszystko działa. Niestety pralka nie wypompowuje wody do końca. Tak, pompka też sprawdzona. Po wirowaniu ubrania są mokre. Podejrzewam sterownik. Nowy jest zbyt drogi by go wymienić, a używane są trudno dostępne. Znalazłem sterownik do Siemensa. Podobno używają tych samych sterowników co Bosch.

Czy może mi ktoś powiedzieć czy ten: model 5560004325 Siemens 0000839434 EPW65002 jest zamiennikiem mojego Bosch WFO 1661 (tab. znamionowa w załączniku).
    Pralka Bosch WFO 1661 nie wirujeIMG_201803...225110.jpg Download (1.53 MB)
    Dziękuję.

0
  • #6 16 Mar 2018 23:24
    magir
    Poziom 27  

Na początek zdecydowanie to bym wymienił sam hydrostat na nowy. Jeżeli nie łączy prawidłowo to pompa spustowa będzie chodzić cały czas i nie przełączy programatora na działanie dalszej części programu. Polecam sklep internetowy NORTH.

0
  • #8 17 Mar 2018 10:44
    mar_jan
    Poziom 4  

Sprawdziłem cały układ hydrostatu. Był czysty. Zmierzyłem rezystancję grzałki. Jest ok. Pralka wykonuje cały program, ale mimo tego pranie trzeba raz jeszcze wirować. Otworzyłem podczas tego wirowania zawór spustowy, ale nie było za dużo wody. Skłaniam się jednak ku temu, że to programator.

0
  • #9 17 Mar 2018 12:40
    stanislaw1954
    Poziom 40  

mar_jan napisał:
    Otworzyłem podczas tego wirowania zawór spustowy, ale nie było za dużo wody.
    O jaki zawór chodzi?

0
  • #10 17 Mar 2018 13:13
    mar_jan
    Poziom 4  

Zawór=zakrętka na filtrze. Żeby wypuścić cała zawartość wody z pralki.

0
  • #11 17 Mar 2018 13:16
    stanislaw1954
    Poziom 40  

A ile wody tamtędy spuściłeś ? I czy po tym lepiej odwirowało ?

0
  • #12 17 Mar 2018 14:26
    wiesiekmisiek
    Poziom 20  

Nie programator tylko :
    1) Niewydolna pompa brudnej wody ( pewnie już przepracowała swoje )
    2) W zespole piorącym pomiędzy wanną a bębnem może znajdować się jakieś ciało obce n/p skarpetka itp. przez co blokuje wypompowanie wody
    3) Brak drożności przewodów gumowych na drodze : wanna, pompa i wąż odpływowy lub
    nawet dalej za wężem syfon pralkowy etc. rura kanalizacyjna. To do sprawdzenia.

0
  • #13 19 Mar 2018 18:24
    mar_jan
    Poziom 4  

Sprawdziłem i przeczyściłem wszystko. Grzałka OK, Hydrostat sprawny i czysty, cały układ pompy drożny i sprawny.
    Dzis program 60stopni przeszedł cały do momentu wirowania. Zaczął dolewać tak dużo wody, że trzeba było ją zakręcić na zaworze dopływowym. Potem zmieniłem na wirowanie i odwirowało, ale dalej nie jest to tak suche pranie jak było do tej pory. Na końcu wirowania otworzyłem wężyk spustowy przy pompie i nie było w niej wody. Zastanawiam się jeszcze nad obrotami, być może on nie wchodzi na 800 obrotów. Ale z drugiej strony kiedy zmieniam na 600 to różnica jest zauważalna.

0
  • #15 19 Mar 2018 20:53
    mar_jan
    Poziom 4  

Mówiąc hydrostat masz na myśli cały układ wraz z tym, nazwijmy go "pneumatycznym stycznikiem"?

0
  • #17 20 Mar 2018 11:31
    Pawel1812
    Poziom 26  

Najprawdopodobniej do wymiany grzałka - upływność do masy. Działa normalnie - a grzeje? Co nie oznacza, że grzałka, która grzeje jest sprawna. Elektronika jest czuła na małe nawet upływności, to nie Wiatka, że grzałka grzała aż wybuchła i zwarcie zrobiła.
    W dobie wyłączników różnicowoprądowych często zachodzi potrzeba wymiany grzałek które grzeją a powodują zadziałanie wyłączników.

0
  • #18 20 Mar 2018 12:54
    GrzesiekF1
    Poziom 8  

mar_jan jak sugerowałem wcześniej: wypnij konektory z grzałki, zaizoluj dla pewnością taśmą i włącz krótki program z wirowaniem. Jeśli problem nadal występuje to wymiana grzałki nic nie zmieni. Jeśli nadal będzie pobierać taką ilość wody, układ hydrostatu sprawny to najprawdopodobniej on jest uszkodzony

0
  • #19 20 Mar 2018 16:45
    Kenworth 18
    Poziom 28  

Kolega autor tematu pisał, że przez okres 14 lat pralka nie wymagała żadnych napraw.
    Teraz niestety przyszedł czas by ich dokonać.
    Jak już tutaj jeden z kolegów z forum wspominał trzeba wziąć pod uwagę zmęczony pracą silnik pompy spustowej bo po 14 latach wiernej pracy i tak warto go wymienić bo będzie miał już dość tym bardziej, że autor wspominał, że pranie jest nadal mokre po wirowaniu.
    Warto by się również przyjrzeć samemu elekrozaworowi tym bardziej, że jest 2 drożny.
    Po tylu latach mógł się zakamienić i mimo, że cewka ma odcięty dopływ napięcia sam zawór pozostaje w pozycji otwartej i stąd to nabieranie wody bez końca, ale trzeba to sprawdzić.
    Oczywiście hydrostatowi też warto się przyjrzeć.
    Obecnie jest zatrzęsienie na rynku zamienników części i warto wymienić opisane wyżej części tym bardziej, że ich ceny nie opróżnią portfela.
    Wspomnianą przez kolegów grzałkę oczywiście też należy wykluczyć z grona podejrzanych.

1