Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brotje wbc 22/24 - wyje, buczy

88bartek88 13 Mar 2018 21:36 5799 4
 • #1
  88bartek88
  Level 5  
  Witam, od kilku lat posiadam kocioł kondensacyjny dwufunkcyjny brotje wbc 22/24. Od 2 lat mam problem zimą kiedy korzystam z dwóch funkcji. A mianowicie, kiedy z kranu leci CWU, jest ok natomiast po zakończeniu korzystania z CWU kocioł wyje kilka do kilkudziesięciu sekund. (dźwięk podobno do dźwięku podczas wdmuchiwania powietrza do butelki) Kiedy w trakcie wycia, ponownie odkręcę wodę - piec automatycznie się wycisza. W zeszłym roku serwisant powiedział, że te kotły tak mają i jest to rezonans powietrza w tłumiku zasysania powietrza, i można by tam jakąś gąbkę wsadzić aby zniwelować drgania. Nie do końca chce mi się wierzyć w jego teorię, tym bardziej że skoro producent nie przewidział tam żadnej gąbki to po co coś dokładać. W pierwszym roku korzystania wszystko było ok, a teraz problem narasta (głośniej i dłużej) kolejna sprawa to to, że coraz dłużej muszę czekać aż poleci ciepła woda.

  Proszę o pomoc lub jakieś wskazówki.
  Dodano po 12 [godziny] 58 [minuty]:
  Panowie otworzyłem dzisiaj kocioł i się trochę pobawiłem. Nagrałem filmik z widocznymi objawami. Po odkręceniu wody piec wchodzi na obroty podgrzewając wodę, Po zakręceniu kranu kiedy piec zwolni zaczyna się po chwili charakterystyczny dźwięk który wydobywa się z tłumika zasysania powietrza. W tym tłumiku jest jedna dziurka, w zeszłym roku serwisant wywiercił obok drugą dziurkę. Na filmiku widać jak zatykam te dziurki jak i cały wlot. • #2
  pawel komar 3 plus
  Level 12  
  Witaj,

  Możliwe, że już temat jest ogarnięty ale napisze coś od siebie.

  Ten typ tak ma jeżeli nie wykonujemy przeglądów. Powodem jest mocno zabrudzony wymiennik ciepła (pierwotny). Brud który odłożył się w wymienniku ogranicza przepływ spalin. Zgodnie z instrukcją serwisową Brotje należy chemicznie wyczyścić kocioł. Jeżeli czyszczenie nie pomoże zostaje wymiana wymiennika. Cena wymiennika dla tego typu to 1900zł netto. Można co prawda wyeliminować gwizdy zwiększając stosunek gazu do powietrza. Taki zabieg nie rozwiązuje przyczyny problemu.
 • #3
  patryk-
  Level 1  
  Kolego jak nie masz pojęcia to nie dawaj takich rad bo ludzi pozabijasz. Po takim zabiegu zwiększania dawki gazu może dojść do cofnięcia spalin i zapalenia kotla!!! przerabialem ten temat. gościu zamiast wyczyścić wymiennik to kręcił regugulacja byle.by analiza dobrze wyszła i kocioł prawie splonal

  Przyczyną wycia jest nieczyszczony wymiennik. wyje zawsze przy niskich obrotach,dlatego podczas pracy na cwu nie wyje ponieważ chodzi pełną mocą.

  regularnie i dobrze serwisowany nie wymaga czyszczenia chemicznego. Niestety różnie to bywa z fachowościa:)

  apropo drugiej opcji wkladania gabki- jest w tym cześć prawdy. Jeśli jest mocno pozakrecany komin wtedy też kocioł wpada w taki rezonans i włożenie otuliny w rurę zassania powietrza pomaga. z tym że trzeba po tym zrobić analizę spalin i ustawić kocioł

  pozdrawiam.
 • #4
  88bartek88
  Level 5  
  pawel komar 3 plus wrote:
  Ten typ tak ma jeżeli nie wykonujemy przeglądów. Powodem jest mocno zabrudzony wymiennik ciepła (pierwotny). Brud który odłożył się w wymienniku ogranicza przepływ spalin. Zgodnie z instrukcją serwisową Brotje należy chemicznie wyczyścić kocioł.


  Potwierdzam, serwis + czyszczenie chemiczne rozwiązało problem w 100 %

  Dodano po 3 [minuty]:

  Witam,

  postanowiłem odświeżyć mój stary temat, ponieważ dotyczy nadal tego samego kotła. A mianowicie, teraz kiedy mam wyłączone ogrzewanie, a kocioł pracuje tylko w trybie podgrzewania CWU w trybie komfort okazuje się ze czasem robią się ciepłe grzejniki. Byłem przekonany, że coś z elektrozaworem będzie, ale wczoraj zrobiłem test i podczas poboru CWU kocioł pracuje normalnie. 5-10 min po skończonym poborze wody słychać "kliknięcie" w kotle i wtedy ciepła woda wypompowywana jest na grzejniki, temperatura z 70 st. schodzi na ok 30 stopni w minutę.

  Czy to jest normalne latem ? na wyłączonym ogrzewaniu ?
 • #5
  88bartek88
  Level 5  
  Panowie, ktoś coś podpowie w tym temacie ?