Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podlaczenie power LED na 12V do zasilacza 24V

mmiklas 13 Mar 2018 08:49 1203 48
  • #1 13 Mar 2018 08:49
    mmiklas
    Poziom 4  

Witam,
    zakładam w ogródku oświetlenie LED, będzie to 20 lampek każda na diodzie LED 10W, co daje 200W. Całość będzie też podłączona do ściemniacza PWM.
    Puki co kupiłem same diody 10W na 12V, czyli nie gotowe lampki. Tam nie ma wbudowanych żadnych rezystorów, tylko jest matryca 3x3 diody.
    Jako że długość kabla wyniesie z 30-40 metrów zdecydowałem sie na przekrój 4mm2 i napięcie 24V, bo przy 12V bym mial zbyt duży spadek.
    Czyli zakładam, ze do diod na początku kable dojdzie 24V, a pod koniec może 18V - tak na oko.
    Teraz moje pytanie: jaką regulacje zastosować, żeby każda dioda podłączona do kabla dostawała 12V i żeby były jak najmniejsze straty na regulatorze, no i żeby też działała regulacja jasności ?
    Może jakiś step-down regulator jak układ na LM2596S ?
    Pozdrawiam,
    Maciek

0 29
  • SterControl
  • #2 13 Mar 2018 09:03
    Tomasz Downacki
    Poziom 12  

Kabel 2x1mm2, odległość 70m, zasilacz regulowany 12V, ustawione 12.6V po to by mieć 12.1V pod obciążeniem 2A. Także te 4mm2 to trochę przegięcie ale jak to na elektrodzie, do piekarnika dawaliby kable spawalnicze od rozdzielni byle spadku nie było i kable się nie grzał.

Moderowany przez retrofood:

Jak zwykle, dyletant udaje uczonego i jeszcze pozwala sobie na drwiny. Kolego, w instalacjach elektrycznych zabronione jest używanie przekrojów poniżej 1,5 mm². Twoja porada jest niebezpieczna, ostrzeżenie. Pkt 3.1.9 oraz 3.1.11 regulaminu forum.

0
  • #4 13 Mar 2018 11:25
    krzysiek_krm
    Poziom 33  

Witam,

mmiklas napisał:
    Puki co kupiłem same diody 10W na 12V, czyli nie gotowe lampki.

zamieść jakieś dane katalogowe Twoich diod.
    Jeżeli
    mmiklas napisał:
    Tam nie ma wbudowanych żadnych rezystorów, tylko jest matryca 3x3 diody.

są to "gołe" diody (bez żadnego sterownika, regulatora, itp.) koniecznie musisz zasilać je ze specjalnego zasilacza do LED, mającego wyjście prądowe. Taki zasilacz najlepiej kupić, są dostępne również z funkcją ściemniania.

Pozdrawiam

0
  • #5 13 Mar 2018 12:06
    mmiklas
    Poziom 4  

Ale jak dam zasilacz prądowy, musiał bym podłączyć te LEDy szeregowo ? Czyli 20 LEDow po 12V daje 240V i 800maA (albo 2 zasilacze po 120V)?

Mi zależy, żeby zasilanie było bezpieczne, czyli max 24V

To sa te diody: Link usunięto - Regulamin, pkt 3.1.18/trymer01
    Producent: Huga
    Moc: 10W
    Lumeny: 900-1000LM
    Pobór prądu: 800-900mA
    Zasilanie: DC 9-12V
    Barwa: biały cieply (3000-3500K)
    Wymiary : 2.9 cm x 2 cm
    Żywotność : > 50,000 hours
    Ilość półprzewodników: 9(3 szeregi * 3)
    Wielkość półprzewodników: 24x40mil

0
  • SterControl
  • #6 13 Mar 2018 15:03
    Tomasz Downacki
    Poziom 12  

mmiklas napisał:
    przy takich parametrach używając tego kalkulatorka:

Kalkulatorek kalkulatorkiem, kupiłem zasilacz regulowany bo byłem świadomy spadku napięcia. I co, sugerując się kalkulatorkiem to musiałbym kupić 2x35mm2.

0
  • #7 13 Mar 2018 15:58
    krzysiek_krm
    Poziom 33  

mmiklas napisał:
    Ale jak dam zasilacz prądowy, musiał bym podłączyć te LEDy szeregowo ?

Tak, diody świecące dużej mocy należy zasilać regulatorem prądowym, w konsekwencji muszą być połączone szeregowo.
    mmiklas napisał:
    Czyli 20 LEDow po 12V daje 240V i 800maA

Zasilacz powinien mieć prąd wyjściowy 800 - 900 mA (zgodnie z danymi katalogowymi diody), ponieważ diody miewają pewien rozrzut charakterystyki (9 - 12 V), zasilacz ten powinien móc poprawnie pracować przy napięciu wyjściowym od 20 * 9 V = 180 V do 20 * 12 V = 240 V, dla zapewnienia lekkiego zapasu może to być (powiedzmy) 170 V - 250 V.
    mmiklas napisał:
    zakładam w ogródku oświetlenie LED,

mmiklas napisał:
    Mi zależy, żeby zasilanie było bezpieczne, czyli max 24V

Myślę, że możesz zapytać kolegów z elektrody, z działu elektrycznego, w jaki sposób bezpiecznie zrealizować Twoją instalację.
    Z innej beczki, musisz Twoje diody wyposażyć w stosowne radiatory, w przeciwnym wypadku ulegną przegrzaniu i uszkodzeniu.

0
  • Pomocny post
    #8 13 Mar 2018 16:02
    Freddy
    Poziom 43  

mmiklas napisał:
    kupiłem same diody 10W na 12V, czyli nie gotowe lampki. Tam nie ma wbudowanych żadnych rezystorów, tylko jest matryca 3x3 diody.
    Powtórzę (i nie tylko ja) po raz setny chyba na forum, że do zasilania LED (zwłaszcza mocy) stosuje się wyłącznie źródło prądowe.
    Cały układ 20 LED musisz połączyć w układ np. szeregowo równoległy.
    Należy zsumować moc i do takiej dobrać odpowiedni zasilacz prądowy.
    20 x 10W LED to dostaniesz oświetlenie jakbyś dał 20 żarówek 75W :) - tożto będzie jak w dzień. :)

1
  • #9 13 Mar 2018 16:19
    Tomasz Downacki
    Poziom 12  

Dobra, bo widzę standardowo na elektrodzie pełno postów a żadnych konkretów.
    Kolego, wiesz jak ja bym to zrobił? Kupił drivery po cenie poniżej 10zł. Skąd wiem, że poniżej 10zł? Bo miałem okazję je kupić, są to te same co w lampach halogenowych LED10W za 20zł. Wszędzie doprowadzasz sieciowe i przy lampce dajesz drivera, nie bawisz się w kable spawalnicze i nie boisz się o spadki napięć. I jest to jedno z lepszych wyjść a nie jakieś ściemniacze i inne wydziwadła.

Moderowany przez retrofood:

I znowu bez drwin się nie obyło.

0
  • #10 13 Mar 2018 16:24
    mmiklas
    Poziom 4  

Dzięki za pomoc! Mam do podświetlenia ogródek kolo domu, jakieś 30x20 metrów.

Chciał bym to jakoś tak wykombinować, żeby jednak max płynęło 24V po kablu...

Może dać zasilacz na 24V, diody podłączyć równolegle i do każdej LED dać cos takiego (ustawione na 12V)?
    Step-down LM2596S DC-DC:
    Podlaczenie power LED na 12V do zasilacza 24V

0
  • Pomocny post
    #11 13 Mar 2018 16:39
    Freddy
    Poziom 43  

mmiklas napisał:
    Bardzo rozsądnie, bo prowadzenie kabla 230V ma specjalne wymagania i jest znacznie bezpieczniejsze.
    Czy diody już kupiłeś? Na Allegro jest gościu sprzedający w śmiesznej cenie drivery 300mA 9-12V, oraz zestawy LED+driver 24-40V 200mA.

0
  • #12 13 Mar 2018 16:41
    mmiklas
    Poziom 4  

Diody kupiłem, ale mogę kupić jeszcze raz :) Możesz mi linka podesłać ?

0
  • #13 13 Mar 2018 16:44
    krzysiek_krm
    Poziom 33  

mmiklas napisał:
    Może dać zasilacz na 24V, diody podłączyć równolegle i do każdej LED dać cos takiego (ustawione na 12V)?

Niestety nie, dioda mocy musi być zasilana ze źródła prądowego.
    W obszarze roboczym charakterystyka prąd - napięcie diody jest po pierwsze stroma, po drugie ma pewien rozrzut w zależności od konkretnej diody oraz od temperatury.
    Jeżeli Twoje napięcie 12 V nieznacznie się zmieni, dioda może albo w ogóle przestać świecić, albo może przez nią zacząć płynąć nadmierny prąd, który spowoduje uszkodzenie diody i / lub regulatora napięcia.

0
  • #14 13 Mar 2018 16:46
    Freddy
    Poziom 43  

mmiklas napisał:
    Możesz mi linka podesłać ?
    Linka nie podam, bo regulamin nie zezwala, ale gościu ma nicka na Allegro a-drew.

0
  • #15 13 Mar 2018 16:52
    mmiklas
    Poziom 4  

Dzięki - nie wiedziałem, zaraz usunę z moich postów

0
  • #16 13 Mar 2018 17:03
    krzysiek_krm
    Poziom 33  

Freddy napisał:
    w śmiesznej cenie drivery 300mA 9-12V, oraz zestawy LED+driver 24-40V 200mA

Pewną ułomnością tego rozwiązania może być trudna regulacja jasności
    mmiklas napisał:
    no i żeby też działała regulacja jasności

która jest przez autora raczej pożądana, chyba że drivery mają jakąś "zdalną" regulację: PWM, napięcie, pętla prądowa, itp.

0
  • #17 13 Mar 2018 17:04
    HD-VIDEO
    Poziom 36  

A dodatkowo dlaczego 300mA, jak kupione diody są na 800mA.

Szukać sterownika prądowego z wejściem PWM, np. "Zasilacz prądowy DRIVER 900mA 9-12V PWM 1x10W 3x3W"

0
  • #18 13 Mar 2018 17:12
    krzysiek_krm
    Poziom 33  

HD-VIDEO napisał:

W tym pomyśle jest również propozycja porzucenia aktualnych diod na rzecz innych, które będą pasowały do driverów.
    HD-VIDEO napisał:
    Szukać sterownika prądowego z wejściem PWM

W sumie najlepszy pomysł na zdalne sterowanie jasnością, chyba że może być lokalnie, to znaczy jakimś potencjometrem tuż przy lampie.

0
  • #19 13 Mar 2018 17:18
    HD-VIDEO
    Poziom 36  

Ten przykładowy jest sterowny napięciem, tylko trzeba sprawdzić czy jest możliwość równoległego połączenie tych wejść.

Wtedy oprócz zasilania dołożony będzie dodatkowy przewód, jako sterownie jasnością wszystkich lamp jednym "potencjometrem".
    Można też podzielić sobie lampy na strefy = parę "potencjometrów"

0
  • #20 13 Mar 2018 17:31
    retrofood
    Moderator

mmiklas napisał:

Wolty nigdy i nigdzie nie płyną.
    Freddy napisał:
    Bardzo rozsądnie, bo prowadzenie kabla 230V ma specjalne wymagania i jest znacznie bezpieczniejsze. .

Tylko jak na razie nikt nie wie i nie ma też podstawy sądzić, że te nieszczęsne 24V jest odseparowane od sieci. Mało tego, Autor powinien mieć w przyszłości możliwość dowolnego kształtowania obwodu oświetlenia, dlatego nie wolno rezygnować z zasad bezpieczeństwa, okablowanie należy przygotować pod wymogi napięcia 230V! Tak byłoby rozsądniej i bezpieczniej.

0
  • #21 13 Mar 2018 17:34
    Freddy
    Poziom 43  

HD-VIDEO napisał:
    Czytaj uważnie, dałem tylko przykład, a autor nie musi z niego korzystać.
    Skorzystałem z oferty bo 2zł 50gr za driver fabryczny obudowany to śmieszna cena. Kupisz za tyle hermetyczny driver?
    Jestem z tej oferty bardzo zadowolony. Sześć takich driverów pracują mi już ponad pół roku na okrągło.

0
  • #22 13 Mar 2018 17:49
    HD-VIDEO
    Poziom 36  

Czytam uważnie, że autor chce też aby "Całość będzie też podłączona do ściemniacza PWM" a ten proponowany nie nadaje się do takich celów, dodatkowo jest na 230V a autor nie chce używać takiego napięcia.

0
  • #23 13 Mar 2018 17:52
    Freddy
    Poziom 43  

Prawie żaden driver nie nadaje się do podłączenia do "ściemniacza PWM". Regulacje PWM niektóre mają.
    Autor na razie planuje, więc podejrzewam, że jest otwarty na wszelkie propozycje.

0
  • #24 13 Mar 2018 17:53
    krzysiek_krm
    Poziom 33  

retrofood napisał:
    Dlatego też nie wolno rezygnować z bezpieczeństwa, okablowanie należy przygotować pod wymogi napięcia 230V!!! Takie są zasady.

Trochę nie na temat ale blisko i może zainteresować większą liczbę osób.
    Czy zrobienie takiej ogrodowej instalacji na 230 V AC ewentualnie 240 V DC (gdyby te diody jednak połączyć szeregowo i zasilać z prądowego drivera) jest mocno skomplikowane ?
    W szczególności, czy jest w stanie zrobić to "zwykły człowiek", podchodząc do sprawy maksymalnie rozsądnie i sprawdzając wszystko (dajmy na to) piętnaście razy na zgodność z obowiązującymi zasadami ?
    Czy może powinien to jednak zrobić uznany zawodowiec, może trzeba wykonać jakieś pomiary sprzętem, który raczej jest poza zasięgiem amatora ?

0
  • #25 13 Mar 2018 18:05
    Freddy
    Poziom 43  

krzysiek_krm napisał:
    Trochę nie na temat ale blisko ...
    Co tu masz nie na temat?
    Bezpieczeństwo jest zawsze na temat przy instalacjach elektrycznych!
    krzysiek_krm napisał:
    W szczególności, czy jest w stanie zrobić to "zwykły człowiek",
    Oczywiście, że jest w stanie. Wystarczy zachowanie dbałości i staranności, oraz dobry doradca.

No tak retrofood ma oczywiście rację w moim poście pomieszały się fragmenty zdań, za co przepraszam serdecznie wszystkich.

Miało być tak :
    Bardzo rozsądnie 24V i prowadzenie takiej instalacji jest znacznie bezpieczniejsze.
    bo prowadzenie kabla 230V ma specjalne wymagania.

Takie napisanie było moją intencją - przepraszam za moją gafę. :)

0
  • #26 13 Mar 2018 18:16
    retrofood
    Moderator

krzysiek_krm napisał:
    retrofood napisał:
    Dlatego też nie wolno rezygnować z bezpieczeństwa, okablowanie należy przygotować pod wymogi napięcia 230V!!! Takie są zasady.

Trochę nie na temat ale blisko i może zainteresować większą liczbę osób.
    Czy zrobienie takiej ogrodowej instalacji na 230 V AC ewentualnie 240 V DC (gdyby te diody jednak połączyć szeregowo i zasilać z prądowego drivera) jest mocno skomplikowane ?
    W szczególności, czy jest w stanie zrobić to "zwykły człowiek", podchodząc do sprawy maksymalnie rozsądnie i sprawdzając wszystko (dajmy na to) piętnaście razy na zgodność z obowiązującymi zasadami ?
    Czy może powinien to jednak zrobić uznany zawodowiec, może trzeba wykonać jakieś pomiary sprzętem, który raczej jest poza zasięgiem amatora ?

Poradnik dla amatora wykonawcy instalacji zewnętrznej jest tutaj: Link
    Jeśli potrzebujesz więcej informacji to po przeczytaniu zalinkowanego wątku załóż oddzielny temat na forum Elektryka Początkujący i pytaj. :D

PS. Na tym portalu są różne praktyczne "elektryczne" porady tegoż autora. :D

0
  • #27 13 Mar 2018 19:20
    mmiklas
    Poziom 4  

Dziękuje za pomoc - dzięki Wam zrozumiałem co i jak podłączyć!!

Diody 10W podłącze równolegle od zasilacza 24V, do każdej diody dam "Zasilacz prądowy DRIVER 900mA 9-12V PWM 1x10W 3x3W"

Ponoć można je podłączyć do ściemniacza !

Tu jest wideo, gdzie gostek objaśnia dokładnie taki driver: https://www.youtube.com/watch?v=WsGKk24h6Wo

0
  • #28 13 Mar 2018 20:02
    HD-VIDEO
    Poziom 36  

Tam wcześniej też źle napisałem; te zasilacze prądowe są regulowane napięciem wejściowym (napięciem zasilania) a nie dodatkowym wejściem regulacyjnym.

I tutaj jest potrzebny zasilacz regulowany (PWM); z opisu 12V to pełna moc a przy ilości diod LED i ich mocy tam będą duże straty mocy na zasilaczu

I lepiej kupić jeden driver na probe i sprawdzić, bo może się okazać, że słabo będzie się ściemniać.

0
  • #29 13 Mar 2018 21:47
    mmiklas
    Poziom 4  

HD-VIDEO napisał:
    Tam wcześniej też źle napisałem; te zasilacze prądowe są regulowane napięciem wejściowym (napięciem zasilania) a nie dodatkowym wejściem regulacyjnym.

I tutaj jest potrzebny zasilacz regulowany (PWM); z opisu 12V to pełna moc a przy ilości diod LED i ich mocy tam będą duże straty mocy na zasilaczu

I lepiej kupić jeden driver na probe i sprawdzić, bo może się okazać, że słabo będzie się ściemniać.

Właśnie kupiłem taki jeden driver, żeby przetestować ściemnianie.
    Same połączenie będzie wygladać tak: zasilacz 24V, ściemniacz PWM na 300W, 50m kabla 4mm2 i na tym kablu wpięte równolegle diody, oczywiście przez drivery.

Z tego co rozumiem, to taki driver przy wejściu 12-24V poda mi na wyjściu 900mA i napięcie wysteruje tak, żeby nie przekroczyć tych 900mA.

0
  • #30 14 Mar 2018 12:17
    Szyszkownik Kilkujadek
    Poziom 28  

retrofood napisał:
    okablowanie należy przygotować pod wymogi napięcia 230V!
    Na podstawie którego przepisu obwody 24V (a więc SELV) należy dostosować pod wymogi 230V?

0