Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana Przekaźników Omron Pioneer A-701R

K666 13 Mar 2018 09:43 960 18
  • #1 13 Mar 2018 09:43
    K666
    Poziom 9  

Witam.
    Dopadł mnie problem z ciszej grającym prawym kanałem we wzmacniaczu Pioneer A-701R.
    Wzmacniacz już był raz w serwisie, ale problem nie został usunięty. Serwisant stwierdził, że poprawił zimne luty a reszta jest w porządku.
    Niestety, następnego dnia jest to samo.
    Po przeczytaniu kilku tematów stwierdziłem, że mam przekaźniki do wymiany.
    Na zdjęciu poniżej, przekaźniki o których mowa:

Bardzo proszę o dobór zamienników. Oryginały są w Polsce bardzo trudno dostępne a z Chin żeby zamówić, zbyt drogie. Zastanawiałem się nad zamiennikami z Relpola...

0 18
  • #2 13 Mar 2018 10:03
    kokapetyl
    Poziom 43  

K666 napisał:
    stwierdziłem że mam przekaźniki do wymiany.

Jeśli już, to jeden (w tym kanale działający ciszej).
    Zamiana ich miejscami, powinna wpłynąć na zmianę tego cichego kanału (z prawego, na lewy), będziesz pewien wówczas, że to wina przekaźnika.

0
  • #3 13 Mar 2018 16:50
    HD-VIDEO
    Poziom 38  

Przed podmianą sprawdź czy ciszej grający kanał prawy będzie też na zestawie głośników A, potem B, i słuchawkach

0
  • #4 14 Mar 2018 06:25
    markus-19
    Poziom 18  

Nic nie stoi na przeszkodzie żebyś zastosował zamiennik Relpol, jak tylko upewnisz się że to właśnie przekaźnik.

0
  • #5 14 Mar 2018 15:54
    K666
    Poziom 9  

HD-VIDEO napisał:
    Przed podmianą sprawdź czy ciszej grający kanał prawy będzie też na zestawie głośników A, potem B, i słuchawkach

zarówno w głośnikach A i B jak i słuchawkach problem jest ten sam. przekaźników jest w sumie trzy. przypuszczam że dwa są takie same do gniazd A i B a trzeci jest pewnie przekaźnikiem zbiorczym z dwóch gniazd...

Dodano po 1 [minuty]:

markus-19 napisał:
    Nic nie stoi na przeszkodzie żebyś zastosował zamiennik Relpol, jak tylko upewnisz się że to właśnie przekaźnik.

a mógłbyś polecić zamienniki z relpola?

0
  • #6 14 Mar 2018 16:18
    HD-VIDEO
    Poziom 38  

K666 napisał:
    zarówno w głośnikach A i B jak i słuchawkach problem jest ten sam

Mało prawdopodobne, że to wina przekaźników, wszystkie musiały by mieć to samo uszkodzenie; jeden styk w każdym przekaźniku

Przekaźnik oznaczony jako RY903, zewrzyj mu styki, odsłuch na gnieździe słuchawkowym.

0
  • #8 14 Mar 2018 16:26
    K666
    Poziom 9  

Freddy napisał:
    Po co stosować zamienniki, skoro oryginały można kupić - choć wątpię, aby to była wina przekaźnika.

Jakieś namiary?

Dodano po 4 [minuty]:

Występuje też takie zjawisko że jak zacznie grać ciszej prawy kanał to jak podgłosze wzmacniacz przy np. muzyce z dobrym bassem to się odmula i znowu gra ok a potem po jakimś czasie, ale nie zawsze znów ten kanał gra ciszej...

0
  • #9 14 Mar 2018 16:27
    HD-VIDEO
    Poziom 38  

Dajcie mu namiary niech wymienia.

0
  • #11 14 Mar 2018 16:36
    K666
    Poziom 9  

HD-VIDEO napisał:
    Dajcie mu namiary niech wymienia.

To jak nie przekaźniki to co może być przyczyną? Przypominam że sprzęt był w serwisie i tam po sprawdzeniu powiedzieli mi, że oprócz poprawionych zimnych lutów wszystko teoretycznie było ok a jednak problem za jakiś czas wrócił...

0
  • #13 14 Mar 2018 17:47
    markus-19
    Poziom 18  

RM84 na napięcie jakie potrzebujesz. Na allegro od ręki, ale wstrzymałbym się z zakupem. Trzeba najpierw zdiagnozować usterkę.

0
  • #14 14 Mar 2018 18:27
    HD-VIDEO
    Poziom 38  

Miałeś zrobić test, masz wszystko podane, nie chcesz wymieniaj i nie pytaj się o przyczyny.

A serwis był do niczego.

0
  • #15 14 Mar 2018 19:35
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe

K666 napisał:
    że oprócz poprawionych zimnych lutów
    "Zimny lut" to takie obiegowe określenie, słowo wytrych, którym można wytłumaczyć wszystko. Też kiedyś robiłem zimne luty ucząc się lutowania. :)

A tak na poważnie to podpowiedź masz w #6.

Możesz też dolutować 2 przewody do styków podejrzanego przekaźnika i wyprowadzić je na zewnątrz. Jeśli zauważysz, że sygnał cichnie to będziesz mógł wyręczać styk zwierając przewody. Wniosek oczywisty.

0
  • #16 14 Mar 2018 22:17
    kris8888
    Poziom 28  

Skoro:

K666 napisał:

zarówno w głośnikach A i B jak i słuchawkach problem jest ten sam. przekaźników jest w sumie trzy. przypuszczam że dwa są takie same do gniazd A i B a trzeci jest pewnie przekaźnikiem zbiorczym z dwóch gniazd...

oraz:
    K666 napisał:

Występuje też takie zjawisko że jak zacznie grać ciszej prawy kanał to jak podgłosze wzmacniacz przy np. muzyce z dobrym bassem to się odmula i znowu gra ok a potem po jakimś czasie, ale nie zawsze znów ten kanał gra ciszej...

to należy przyjrzeć się dokładnie połączeniom lutowanym pomiędzy płytką końcówki wzmacniacza mocy a płytką przekaźników. Na drodze sygnału do przekaźnika od słuchawek są chociażby cewki filtrów wyjściowych, należałoby się przyjrzeć ich punktom lutowniczym. Na podstawie załączonego zdjęcia widać, że serwis chyba nawet nie raczył dotknąć lutownicą tej płytki. Trzeci przekaźnik nie jest zbiorczym tylko słuchawkowym.

Gdyby jednak przyszło szukać zamiennika przekaźnika/-ów to poza napięciem pracy, rozstawem i ilością styków trzeba zwrócić uwagę na rezystancję cewki, ponieważ 24 woltowe cewki przekaźników głośnikowych w tym wzmacniaczu są zasilane przez szeregowe rezystory redukcyjne wprost z źródła zasilania +43V. Ewentualnie dobrać na nowo rezystory szeregowe. Wiem z doświadczenia, że przekaźniki różnych producentów, nawet na to samo napięcie robocze cewki dość znacznie różnią się rezystancją cewek. Ja w moim Denonie PMA-725 dokładnie z takim problemem zetknąłem się podczas wymiany przekaźników na inne zamienniki. Dobrałem nowe rezystory szeregowe.

0
  • #17 15 Mar 2018 07:07
    K666
    Poziom 9  

HD-VIDEO napisał:
    Miałeś zrobić test, masz wszystko podane, nie chcesz wymieniaj i nie pytaj się o przyczyny.

A serwis był do niczego.

Tez mi sie tak wydaje że serwis słaby. Miałem niby miesiąc gwarancji ale stwierdziłem że szkoda czasu, jazdy i złotówek za paliwo bo i tak by nie pomógł usterce wzmacniacza. Dziś zrobie test tak jak podałeś. Wczoraj nie miałem czasu bo korzystałem z ładnej pogody i działałem na powietrzu do późna. Wieczorem napisze efekty doświadczenia. To raczej niemożliwe żeby wszystkie przekaźniki padły (nawet ten słuchawkowy używany sporadycznie). Problem pewnie tkwi gdzie indziej...
    Dodano po 24 [minuty]:
    kris8888 napisał:
    to należy przyjrzeć się dokładnie połączeniom lutowanym pomiędzy płytką końcówki wzmacniacza mocy a płytką przekaźników. Na drodze sygnału do przekaźnika od słuchawek są chociażby cewki filtrów wyjściowych, należałoby się przyjrzeć ich punktom lutowniczym. Na podstawie załączonego zdjęcia widać, że serwis chyba nawet nie raczył dotknąć lutownicą tej płytki. Trzeci przekaźnik nie jest zbiorczym tylko słuchawkowym.

Ok to dziś rozbieram wzmacniacz i przejrze rownież te połączenia i punkty lutownicze cewek. Dzieki za wyjaśnienie.
    kris8888 napisał:
    Gdyby jednak przyszło szukać zamiennika przekaźnika/-ów to poza napięciem pracy, rozstawem i ilością styków trzeba zwrócić uwagę na rezystancję cewki, ponieważ 24 woltowe cewki przekaźników głośnikowych w tym wzmacniaczu są zasilane przez szeregowe rezystory redukcyjne wprost z źródła zasilania +43V. Ewentualnie dobrać na nowo rezystory szeregowe. Wiem z doświadczenia, że przekaźniki różnych producentów, nawet na to samo napięcie robocze cewki dość znacznie różnią się rezystancją cewek. Ja w moim Denonie PMA-725 dokładnie z takim problemem zetknąłem się podczas wymiany przekaźników na inne zamienniki. Dobrałem nowe rezystory szeregowe.

Mogą to być rezystory do wymiany bo raczej w jedym czasie 3 przekaźniki nie powinny paść. Też im sie dzis przyjrzę.
    Wieczorem dam znać co i jak.

0
  • #18 15 Mar 2018 08:35
    Adam-T
    Poziom 38  

markus-19 napisał:
    RM84 na napięcie jakie potrzebujesz.

Dodam tylko, że przydało by się zerknąć do datasheet omrona i relpola czy mają tak samo wyprowadzone styki. Już raz miałem taki przypadek, że niby mechanicznie i elektrycznie były takie same a styki zwierne/rozwierne były inaczej wyprowadzone. Czy to był RM84 to nie pamiętam.

0
  • #19 15 Mar 2018 10:26
    arturavs
    Poziom 39  

kris8888 napisał:
    zasilane przez szeregowe rezystory redukcyjne wprost z źródła zasilania +43V.

Można wstawić z cewką na 48V.

1