Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Servizza
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zerkam.pl Kamera + chmura - prośba o opinie

suworow 13 Mar 2018 10:43 1221 6
 • #1 13 Mar 2018 10:43
  suworow
  Moderator Zabezpieczeń

  Klient zakupił sobie 7 sztuk kamer HD CP-8H701 z opcją nagrywania w chmurze.
  To co widzę na stronie czyli marketingowy bełkot + praktycznie zero informacji technicznych ( nawet w tz nocie katalogowej) + obudowy wzór z lat 90-tych + instrukcja w stylu podłącz to cudo do sieci i ciesz się + naklejki z nazwą kamery wyglądające na domową produkcję, budzi spore wątpliwości, szczególnie u instalatora... Ale z drugiej strony to nadal za mało by wydać kategoryczną opinię...
  Szkoda klienta, a z drugiej strony nie chcę wyjść na kogoś kto potępia wszystko z góry bo nie takie jak on sam poleca.
  Może ktoś miał do czynienia z tym lub podobnym cudem, bo dla muszę przyznać się, że to pewna nowość.... :)
  pozdrawiam

  0 6
 • Servizza
 • #2 13 Mar 2018 13:19
  polmark2
  Poziom 18  

  Patrząc na parametry, czy jak to ładnie nazwałeś "marketingowy bełkot" nie sposób się nie zgodzić, bo np:

  Cytat:
  Rozdzielczość 1280x720 pikseli (HD)
  Kompresja H.264 -> minimalne wykorzystanie łącza internetowego < 200 kbps

  Mnie wychodzi maksymalnie 2-3kl/s przy tej rozdzielczości i prędkości, no chyba że podają uśredniony dobowy traffic (bo jak to w kodeku H.264 - mały ruch, mniejszy traffic). Ale nawet to x7 kamer daje 1400kbps uploadu od klienta do chmury, co nie jest nawet w tych "szybkich" czasach wartością małą. To niestety jest nagminne, tzn. podawanie maksymalnych parametrów bez zaznaczania, że większość wzajemnie się wyklucza. Np. FullHD/25kl/s, a potem się okazuje, że albo FullHD i 5 kl/s albo 25kl/s i 704/480 :/
  Nie ma informacji o lokalnym buforze, o obiektywach, i innych "twardych" parametrach kamer.
  Dyplomatycznie pominę design kamer, przypominający budżetowe kamery z dystrybucji wczesnej TAYAMY (sorry, jeśli kogoś uraziłem :) )

  0
 • Servizza
 • #3 15 Mar 2018 09:24
  suworow
  Moderator Zabezpieczeń

  Dziękuję za głos w dyskusji.

  polmark2 napisał:
  Mnie wychodzi maksymalnie 2-3kl/s przy tej rozdzielczości i prędkości, no chyba że podają uśredniony dobowy traffic (bo jak to w kodeku H.264 - mały ruch, mniejszy traffic). Ale nawet to x7 kamer daje 1400kbps uploadu od klienta do chmury, co nie jest nawet w tych "szybkich" czasach wartością małą.

  Słuszna uwaga i pierwszy "uśpiony" potencjalny problem.
  polmark2 napisał:
  To niestety jest nagminne, tzn. podawanie maksymalnych parametrów bez zaznaczania, że większość wzajemnie się wyklucza

  Zgadza się. Osoba niedoświadczona w danym temacie bardzo często pada " łupem" takich informacji. Osoba bardziej czujna/doświadczona ma możliwość zajrzenia do instrukcji która zazwyczaj wszystko wyjaśnia, a tu.. kulka stron i zero jakichkolwiek informacji.
  pozdrawiam


  ps. Małymi kroczkami do celu. Udało mi się przekonać klienta że warto korzystając z okazji że nie cały budynek jest wykończony, przejść z WiFi na kabel. Roboty więcej ale sumieniu jakby nieco lżej. ;)

  0
 • #4 02 Kwi 2018 10:18
  suworow
  Moderator Zabezpieczeń

  Przepraszam za post pod postem.
  Kamery założone tak jak pisałem wcześniej udało się namówić na okablowanie ( skrętka do każdej kamery)
  1. Oczywiście kamery nie wspierają POE. Doszło to do mnie że będę musiał rozdzielać żyły w kablach na sygnał i zasilanie gdy już stałem na drabinie z zamiarem założenia RJ-tek (wyszedł mój brak doświadczenia z podobnymi urządzeniami, i przeświadczenie że właśnie po to zakłada się kamery IP żeby nie rzeźbić z wtyczkami i nie martwić się o ewentualne spadki napięć ;)
  2. Uchwyty kamer mimo że dość solidne nie pozwalają na pewne zablokowanie kamery w ustalonej pozycji ( brak ząbkowania)
  3. Oczywiście o dedykowanych puszkach itp akcesoriach zapomnijmy. Mamy więc kamerę, puszkę " elektryczną" i kabelek pomiędzy nimi.
  4. Jedna z kamer już na etapie instalacji odmówiła współpracy. Pan ze wsparcia technicznego podszedł do tematu dość solidnie. Gdy po kilku próbach kamery nie udało się stabilnie zalogować w systemie, kazał spakować delikwentkę i poinformował, że nie czekając aż ta przyjdzie do niego, wysyła drugą.
  5.Kamery mają tak wielkie opóźnienia, że ustawienie ich było nie lada wyzwaniem. Już wiem dlaczego nie mają regulacji ogniskowej ;)
  6. Podgląd i nagrywanie tylko przez serwer dostawcy. Nie ma opcji aby zalogować się lokalnie/ bezpośrednio.
  7. Kolega powyżej liczył jaka będzie przepustowość łącza. Dostawca przewidział ewentualne z tym problemy ;) i ograniczył ilość klatek do 5/s oraz format do o ile dobrze pamiętam do 640 X480. Oczywiście dotyczy to zarówno podglądu jak i zapisu ;)
  8. W dzień obraz w miarę przyzwoity. W nocy widziałem tylko jedną kamerę. Obraz doświetlony ewidentnie tylko środkiem + fioletowa poświata.
  9. Koszty. Jedyne w swoim rodzaju kamery z szyfrowaniem i podglądem z całego świata i zapisem w chmurze kosztują nas 240 zł miesięcznie w abonamencie na 24 miesiące Co daje jak łatwo policzyć 5760 zł. Do tego należy doliczyć oczywiście koszty materiałów ( jak ktoś się uprze by nie korzystać z WI-FI) i montażu. Pytanie ile będzie kosztował abonament na kolejne dwa lata ?
  Pytania jakie zadałem w pomocy technicznej:
  1. pobór prądu. Brak odpowiedzi. Zmierzyłem i wyszło 0,08 A praca w dzień i do 0,6 A z załączonym doświetlaczem.
  2. Strumień generowany przez jedną kamerę- chyba były problemy ze zrozumieniem o co chodzi, ale w końcu udało się ustalić że średnio godzinny materiał z kamery zajmuje 80 MB.
  3. Opóźnienia. Serwis uczciwie przyznał, ze te mogą wynosić od 5 do 30 sekund, co jest oczywiście normalne w przypadku kamer IP ;) . I trzeba przyznać uczciwie że tyle wynoszą( postawione na internecie mobilnym, 25Mb w górę podobnie w dół. Ping poniżej 40ms)
  Nie kłóciłem się z serwisem, a klientowi pokazałem ile czasu trwa logowanie do normalnych kamer po sieci.

  Takie są fakty, ocenę pozostawiam czytającym.
  pozdrawiam

  0
 • #5 02 Kwi 2018 11:18
  sharp
  VIP Zasłużony dla elektroda

  suworow napisał:
  1. Oczywiście kamery nie wspierają POE. Doszło to do mnie że będę musiał rozdzielać żyły w kablach na sygnał i zasilanie gdy już stałem na drabinie z zamiarem założenia RJ-tek (wyszedł mój brak doświadczenia z podobnymi urządzeniami, i przeświadczenie że właśnie po to zakłada się kamery IP żeby nie rzeźbić z wtyczkami i nie martwić się o ewentualne spadki napięć
  Ale co? wyciągałeś żyły ze skrętki, czy stosowałeś jakieś PoE adaptery?
  Tak poza tym - nie ma co wymagać w tego rodzaju sprzęcie...

  0
 • #6 02 Kwi 2018 12:05
  suworow
  Moderator Zabezpieczeń

  Tu mnie masz :) . Widziałem te kamery i wiedziałem że nie mają POE, ale nie dotarło jakoś do mnie że będzie trzeba korzystać z rozwiązań jak to napisał kolega JPL w temacie poświęconym POE.

  jpl napisał:
  W największym skrócie POE pasywne to "POE dla każdego" lub "Adam Słodowy - POE"

  Tak jak pisałem kamera IP kojarzy mi się nierozerwalnie z POE ( prawdziwym, aktywnym) i dopiero na drabinie skojarzyłem że jeszcze muszę zrobić coś z zasilaniem.
  Siłą rzeczy nie byłem na to więc przygotowany a ponieważ instalacja miała miejsce w moim rodzinnym Wołominie, to zakup czegoś na szybko odpadał. Zresztą jakaż to różnica. Moim zdaniem takie wyciągnięcie żył po prostu pasuje do całości ( nie widziałeś tablicy na strychu z przyczepionymi przedłużaczami i wetkniętymi w nie 7 zasilaczami ;)
  Zresztą inwestor nie był zainteresowany dodatkowymi wydatkami na ten system, a ja gdybym miał decydować na co przeznaczymy dodatkowe fundusze to bym wybrał UPS-a a jeszcze lepiej zasilacz buforowy do zasilenia kamer i routera.
  Dla mnie priorytetem było przekonanie inwestora że warto dołożyć te parę złotych i wykonać okablowanie, podstawę pod montaż w przyszłości systemu z prawdziwego zdarzenia ( miałem nie oceniać)

  0
 • #7 02 Kwi 2018 12:26
  polmark2
  Poziom 18  

  suworow napisał:
  Kolega powyżej liczył jaka będzie przepustowość łącza. Dostawca przewidział ewentualne z tym problemy i ograniczył ilość klatek do 5/s oraz format do o ile dobrze pamiętam do 640 X480. Oczywiście dotyczy to zarówno podglądu jak i zapisu ;)

  Wiedziałem, że gdzieś muszą przyciąć :/ I tak z tzw. HD (katalogowo 1280x720px) zostało 300k pikseli.

  0