Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Urządzenie do wybierania ziemi/piachu razem z wodą- z kratki ściekowej

13 Mar 2018 10:50 1566 27
 • Poziom 11  
  Witam
  Poszukuję sposobu / urządzenia do wybierania ziemi, piachu, osadów z kratki ściekowej myjni bezdotykowej. W kratkach mamy odstojniki. Z jednej kratki mamy nawet 3 taczki osadu. Jest on dosyć gęsty, zbity.

  Czym to wybierać ? Obecnie robimy to ręcznie. Jest to jednak dosyć uciążliwe.

  Z góry dziękuję za pomysły i pomoc.
 • Poziom 11  
  A jaki to rodzaj odkurzacza ?
 • Poziom 33  
  Obawiam się, że jedyne "gotowe" rozwiązanie to beczka asenizacyjna. Ale domyślam się, że nie o to chodzi. Ja bym to rozwiązał tak: odkurzacz przemysłowy o możliwie dużej mocy (jeśli jest dostęp do zasilania 3~ to nawet taki o mocy ponad 3kW. Pozbawiamy taki odkurzacz większości filtrów (szczególnie tych wylotowych). Wąż ssący łączymy z beczką o stosownej objętości-pisałeś o 3 taczkach osadu więc beczka o podobnej objętości i łatwa do opróżnienia. Do beczki natomiast elastyczny wąż o możliwie dużej średnicy i tak krótki jak tylko zapewni dostateczną ergonomię użycia zakończony metalowymi rurami umożliwiającymi wygodne odessanie osadu. Weź pod uwagę możliwość wstępnego rozpuszczenia osadu w wodzie (tak robi właśnie obsługa wozów asenizacyjnych w przypadku zbyt dużej gęstości odsysanych nieczystości).
 • Poziom 23  
  Tylko czy beczka się nie zapadnie od podciśnienia?
 • Poziom 33  
  Nie sądzę, żeby beczka zapadła się od podciśnienia wytworzonego przez odkurzacz. Plastykowy wąż się nie zapada, a beczka się zapadnie. Zresztą nigdzie nie wspomniałem co to ma być za beczka. Sam na razie głośno myślę, a od koncepcji do realizacji jeszcze długa droga. Co do kwestii "szuflowania" osadu to myślę, że sprawa doboru łopaty jest drugorzędna. Jak sądzę autor wypróbował różne metody i żadna go nie satysfakcjonuje, ale może poczekajmy na Jego odpowiedź.
 • Poziom 23  
  teskot napisał:
  Plastykowy wąż się nie zapada, a beczka się zapadnie
  Beczka ma nieporównywalnie większą powierzchnie niż wąż plastikowy. Teraz z ciekawości sprawdziłem wymiar metalowej beczki którą akurat miałem pod ręką. Wysokość 80cm, obwód 180cm. Nie wiem jakie podciśnienie wytwarza taki odkurzacz. Ale przy podciśnieniu 0.9 atm na sam obwód beczki będzie działała siła ściskająca około 1.5 tony, jeszcze doliczyć denka to będzie około dwóch ton.
 • Poziom 33  
  Ja się poddaję bo moja wiedza w tym zakresie tak daleko nie sięga. Ale chyba żaden odkurzacz nie osiąga podciśnienia powyżej 2m H2O. Zresztą zbiorniki odkurzaczy przemysłowych (są takie o pojemności blisko 200l) to też cienkościenna beczka, a jednak wytrzymują.
 • Poziom 27  
  Beczka odpada.Czy ktoś pomyślał o tym jak to potem opróżnić?Na oczyszczalni nie można włączyć opróżniania pod ciśnieniem.Poz artur

  Dodano po 3 [minuty]:

  Opróżnianie tylko grawitacyjnie na oczyszczalni
 • Poziom 23  
  teskot napisał:
  Ale chyba żaden odkurzacz nie osiąga podciśnienia powyżej 2m H2O.
  Dwóch metrów słupa wody to raczej nie wytwarzają bo to jest zaledwie około 0.2 atm. Ja piszę o 0.9 atm czyli około 9 metrów słupa wody. Z ciekawości sprawdziłem przykłądowe podciśnienie jednostki centralnej odkurzacza centralnego. Wynosiło 0.5 atm. Czyli na beczkę działała by siła ściskająca około 9 ton.
 • Poziom 33  
  Szczerze wątpię, żeby tych osadów można było pozbywać się w oczyszczalni. Prędzej na składowisku odpadów. Ze sprawdzonego źródła wiem, że szlamu powstałego po obróbce kamienia oczyszczalnie nie przyjmują, a tu chyba będzie to głównie piasek więc podobnie. Myślę, że jedna kwestia to wydobycie materiału z osadnika, a druga to jego późniejsza utylizacja czy transport we właściwe miejsce (już raczej nie w beczce).
 • Poziom 23  
  No ale osadów z taczek też przecież gdzieś się autor pozbywa.
 • Poziom 31  
  Do zwykłej beczki , odkurzaczem z mcallistera wyciągam 200 litrów wody z tzw. separatora olej/woda przy dużych stacjach sprężarkowych.
  Węże mamy z tworzywa średnicy ok 40 mm (wzmocnione) tylko trzeba dobrze uszczelnić wlot-wylot i wyciągać powoli (to nie jest pompa!).
  I jeszcze nic nikomu nie wciągło - teraz załatwiam sobie beczułę 200L ze zdejmowanym deklem. Są takie , nawet zabezpieczone antykorozyjnie od środka.
  Jak masz tam syf z częściami stałymi wystarczy dorobić do beki kosz w 1/3 wysokości od dna aby go zatrzymać, woda przeleci (nawet można spust dorobić).
  A syf razem z koszem do góry.
 • Poziom 27  
  Co wcale nie znaczy że robi to legalnie i zgodnie z prawem
 • Poziom 31  
  Może nawozi ogródek?
  Masz kod odpadu aby sklasyfikować go jako niebezpieczny?
  Temat jest jak wyczyścić, a nie jak się pozbyć syfu.
  Szlam po kamieniach nie jest niebezpieczny ale strasznie upierdliwy...zapycha wszystko.
 • Poziom 11  
  Nie spotkałem się z odkurzaczami, które pracują na mokro. Myślałem raczej o jakiejś pompie, która pobierała by wodę razem z osadem, wyrzucając z powrotem wodę do kratki i pobierając tylko osad. Osad jest różny od twardego zbitego, po rzadki jak zaprawa. Często wylewa się z szufli - wybieraka. Pomysł z szpadlem do otworów bardzo ciekawy :). Interesowałoby mnie coś raczej elektrycznego, ale z powrotnym wyrzutem wody do kratki. Inaczej musielibyśmy lać w każdą wodę co utrudni i opóźni cały proces. Ręczne wybieranie trwa nawet do 2 h. Natknąłem się też na pompy śrubowe http://strefapomp.pl/kategoria/pompy-sciekowe/0/35 .
 • Poziom 40  
  A z tą zawartością nie jest czasem tak że to jest zbite?
  Może rozwiązania do gnojowicy pompa + mieszacz tam gdzie podawana woda z powrotem natomiast jak to zgrabnie separować po wypompowaniu tak żeby potem nie trzeba było tego przerzucać czy coś to pomysłu puki co nie mam.
 • Poziom 11  
  Tak jest zbite, ciężko się to wybiera.
 • Poziom 31  
  Cytat:
  Nie spotkałem się z odkurzaczami, które pracują na mokro.

  On nie pracuje na mokro , wytwarza tylko podciśnienie. Ale wiekszośći odkurzaczy nie szkodzi resztkowa wilgoć chyba że go zalejesz...
  Mniej więcej tak to wygląda;Urządzenie do wybierania ziemi/piachu razem z wodą- z kratki ściekowej
  Matę do filtrowania można zrobić jak worek, beczka z odkurzaczem może być na wózku, postoi 1-2 dni i woda zejdzie zostanie sam syf.
  Wlot -wylot można zrobić jak w filtrach cyklonowych lub z przegrodą.
 • Poziom 21  
  Poszukaj informacji na temat piaskowników poziomych stosowanych wszędzie tam gdzie trzeba oddzielić frakcję mineralną od cieczy. W Twoim przypadku piaskownik taki można zamontować w kanale pod podłogą myjni. Czy posiadasz separator? Czy odprowadzasz ścieki do kanalizacji?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 33  
  Jeśli chodzi o podciśnienie przeciętnego półprzemysłowego odkurzacza to dochodzi do 2 m słupa wody, bo prawie tyle udało mi się odessać. Jeśli chodzi o beczkę, to zwykła po ropie czy podobna może by wytrzymała. Ale taka po oleju zapadnie się na 100%. Można użyć kega od piwa. Osad można wypłukać z beczki wodą. Ja myślałem początkowo o blaszanym wiadrze np, po fryturze. Wytrzymuje spokojnie podciśnienie, dekla nawet nie trzeba zapinać, bo sam się przysysa i ma uszczelkę. Może trochę mała pojemność ale zapewniam, że jak się napełni błotem do 3/4 to swoje waży. Dostaniesz ją w smażalni frytek, Sfinks tego używa. Stosowałem taki patent na budowie do odpylania podłogi. Trochę inna koncepcja, bo chodziło o to by powietrze z pyłem przechodziło pod wodą. Dalej praktycznie dowolny odkurzacz, chociaż polecam takie co mogą zasysać wodę. Koszt nowego to ok 200 - 300 zł, więc nie ma o czym mówić.

  Kwestia co dalej zrobisz z zebranym osadem to już nie problem tego tematu. Pewnie żeby było na legalu, to trzeba zapłacić jak za spuszczanie z beczki asenizacyjnej w miejskiej oczyszczalni ścieków.
 • Poziom 31  
  A w czym problem zrobić regulator ssania prosty jak w odkurzaczach - klapka przesuwna na ssaniu.
  Jeśli ktoś uszczelni na maxa, wbije w syf i będzie ciągnąć ile wlezie bez użycia mózgu - to jedyne dla niego wyjście to łopata i to z metalowym styliskiem, przyspawana na stałe...;-)
 • Poziom 11  
  Dziękuję za wszelkie sugestie. Urządzenie musi być niestety głąboodporne, ja go nie będę użytkował oraz mobline. Przejazd z jednego stanowiska do drugiego. Myjnia już powstała nie wiem jak miałbym zamontować ten piaskownik ? Na google znajduje mi tylko jakieś wielkie urządzenia. Mamy separator, czasami jest konieczność wyczyszczenia i separatora, przyjeżdza wówczas szambiarka. Kratki niestety trzeba czyścić co tydzień.
 • Poziom 34  
  Zwróć się do nich "EKO-MONTAŻ" Sp. z o.o.

  20-315 Lublin, ul. W.Witosa 16 B

  Współrzędne GPS:
  51 st 14 min 15 sek N
  22 st 36 min 24 sek E

  tel. 081 442 01 24
  fax 081 442 01 25
 • Poziom 31  
  Tak w ogóle rzecz biorąc te kratki odpływowe powinny mieć wyjmowane środki, tak jak np. kratki ściekowe z zakładach produkcyjnych (spotkałem takie w zakładach mięsnych), tylko odpowiedniej wielkości. Jak nazbiera się syfu, zdejmujesz kratkę i wyciągasz zbiornik, czyścisz i z powrotem wkładasz.