Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop do starszych gier do 1800zł

panprezes3 13 Mar 2018 11:20 1272 59
  • #1 13 Mar 2018 11:20
    panprezes3
    Poziom 10  

Witam, poszukuję laptopa jak w temacie :) Laptop będzie użytkowany do internetu głównie plus sporadyczne gierki typu Sims 4, Twierdza Krzyżowiec 2, Rome Total War 2. Z rzeczy które by się przydały to wejście HDMI, tak 15-17 cali ekran i jakby dało radę z 8GB ramu. Znajdę coś takiego w tej cenie? Używki oraz powystawowe również wchodzą w grę.

0 29
  • #3 13 Mar 2018 15:41
    panprezes3
    Poziom 10  

PITERRR napisał:
    Witam. Może coś takiego? Ale cena przekracza 1200zł? https://www.ceneo.pl/51798842#tab=reviews A jeśli cię interesują używki to na portalach aukcyjnych znajdziesz coś?

4GB ramu wystarczą? Szczerze to przesiadam się ze stacjonarki którą składałem samodzielnie właśnie na laptopa i nie orientuje się jak to wygląda w urządzeniach przenośnych :)

0
  • #5 13 Mar 2018 19:28
    panprezes3
    Poziom 10  

Tylko do tych gierek co wyżej, nic ponad to bo od nowszych mam konsole. Szyna 128bit starczy do nich? Z tego co patrzyłem to dorwać laptopa z 256bit to jest wydatek rzędu 3-4 tysięcy nawet. Ewentualnie jakaś jeszcze propozycja? Gdzieś tam widziałem że Sims 4 na tej karcie to na średnich ledwo 30fps co nie powala, w tej cenie jeszcze coś znajdę lepszego czy ciężko? Ewentualnie macie jakieś procesory lub karty ze średniej półki które dają radę? To sam też coś poszukam. Z góry dzięki :)

0
  • #6 13 Mar 2018 22:06
    Ationx
    Poziom 35  

Przypominam, że masz 1200 złotych czyli budżet na laptopa ledwo do biura, a oczekujesz cudów ;)

0
  • #7 13 Mar 2018 23:29
    panprezes3
    Poziom 10  

Ationx napisał:
    Przypominam, że masz 1200 złotych czyli budżet na laptopa ledwo do biura, a oczekujesz cudów ;)

Omawiana wyżej propozycja i tak przekracza ten budżet więc uwaga nie na miejscu ;) A tak serio cena była rzucona "na oko", potrzebuje komputera do tego co wyżej a nie chce przepłacać.

0
  • #8 13 Mar 2018 23:30
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Za 1200 zł nie rozpatrywałbym wcale nowych laptopów. Ten polecony za 1500 to dziadostwo - i wcale nie o RAM bym się martwił, tylko o procesor. Jedyna gra, do której się taki sprzęt nadaje to gra na nerwach. Dodając do tego powolny dysk talerzowy i Windowsa 10, który na takim sprzęcie będzie działał masakrycznie - nie wiem, czy warto wydawać na taki sprzęt półtora tysiaka.

Przy budżecie 1200zł z gier można właściwie zrezygnować (zresztą nie oszukując się - laptopy przeciętnie nadają się do jakichkolwiek gier, nawet jeśli "to tylko simsy").

Szczerze mówiąc w tym budżecie rozejrzałbym się za Lenovo T520/T530 z Core I5 drugiej/trzeciej generacji i z dyskiem SSD - można kupić przyzwoity sprzęt nadający się w zasadzie do wszystkiego prócz gier, porządnie wykonany, który powinien przeżyć jeszcze dużo (chociaż tutaj celowałbym w potencjalnie mniej wydajną kartę grafiki - zintegrowanego Intela HD niż w ewentualne karty dodatkowe, które w tych modelach mogły się pojawiać - awaryjność potencjalnie wzrasta z takimi kartami). Akurat te Lenovo nie mają HDMI, mają DisplayPort, ale przelotka za 10-15zł załatwi problem.

Alternatywą mogłyby być modele Dell Latitude E6520/6530, również na wspomnianych I5 2/3gen i z dyskiem SSD.

0
  • #9 13 Mar 2018 23:46
    Karaczan
    Poziom 39  

Niestety @dt1 ma totalną rację.
    Używany laptop z dedykowaną kartą graficzną najprawdopodobniej będzie problematyczny, prędzej czy później. Na ogół wcześniej...
    Zresztą nowego laptopa z dedykowaną kartą w końcu czeka to samo...

Warto poszukać laptopów które mają wymienne dedykowane karty, np na złączu MXM.
    Z reguły mają lepiej zaprojektowane chłodzenie, bo są zwyczajnie większe. Wymienna karta wymusza inną konstrukcję.
    Do tego wymienną kartę łatwiej naprawić, a w przypadku niepowodzenia masz tylko kartę do wymiany, a nie całą płytę główną...

Chyba że w czasie grania laptop nie musi być mobilny, i wtedy możemy zaszaleć z eGPU, np z EXP GDC. Jest to patent na używanie standardowych kart graficznych z komputerów stacjonarnych w laptopach.
    Wtedy T520/530 jest jak najbardziej bardzo sensownym nabytkiem.

Sam używam EXP GDC z Lenovo X230 i Radeonem 7950. W nowego Wolfensteina idzie pograć. Choć w tym zastosowaniu lepsze są karty nVidii, gdyż można obraz "wrócić" na matrycę laptopa. Z Radeonami niestety trzeba się podpiąć pod zewnętrzny monitor...

0
  • #10 14 Mar 2018 00:07
    sylweksylwina
    Red. Komputery FAQ

Jeżeli chodzi o laptopa z grafiką MXM to warto się rozejrzeć za Dellem M4600, choć może przekroczyć budżet.

0
  • #11 15 Mar 2018 11:49
    panprezes3
    Poziom 10  

Generalnie trochę poszukałem i wychodzi na to, że ciężko dostać coś co nie jest poleasingowe w rozsądnej cenie, a konfiguracje ze sklepów to albo do sapera, albo po 3-4 tysiące. Przejrzałem te modele które proponowaliście i generalnie ciężko je znaleźć (poleasingowe jedynie znalazłem). Zgodnie z tym co mi doradzaliście mogę zwiększyć trochę budżet do 1700-1800 może w tej cenie możecie coś polecić? A co powiecie na temat leasingów? Tak szczerze warto iść w tą stronę? Co zazwyczaj pada w takim komputerze? W zasadzie jeżeli mam kupić komputer z leasingu który normalnie kosztuje 3-4k i mam wymienić w nim pastę i dysk w cenie 1-2 stów to to wcale nie jest zły deal :D Co o tym sądzicie i jak to działa w praktyce?

0
  • #12 15 Mar 2018 12:19
    Karaczan
    Poziom 39  

Poleasingowe biznesówki są zdecydowanie lepsze pod każdym względem od tych nowych złomów w sklepach.
    Ważne tylko by nie były w przeszłości zalane/zawilgocone. Dobrze by też było żeby nie był rozbierany. Bo jednak najwięcej awarii jest z powodu błędnego złożenia po "odświeżeniu".

Po za niefachową obsługą to najczęściej padają z przegrzania. Głównie grafiki, dlatego polecałbym coś z wymienną. Choć przy używanej biznesówce jest szansa że nikt namiętnie nie grał w Crysisa w łóżku, choć i "papierkologią" w takich warunkach można zniszczyć sprzęt.
    Chipsety rzadko ostatnio padają, a procesora to nawet nie pamiętam uszkodzonego.
    Zresztą biznesówki to zupełnie inna jakość.
    Znajoma w 2lata wykończyła swoje jakieśtam marketowe Lenovo za ok 2tyś.
    Mój działa dzielnie od 2012. Co przeżył wcześniej bóg wie, ale sądząc po obudowie to łatwego życia nie miał.

0
  • #13 15 Mar 2018 18:15
    tomkrol
    Poziom 12  

A który możesz polecić Dell M 4700 czy Dell E 6540
    Miałem wcześniej T500 i był ok

0
  • #17 15 Mar 2018 23:20
    panprezes3
    Poziom 10  

Tylko z tego co widzę karta nie uciągnie mi gierek z listy więc chyba raczej odpada :( Jakieś propozycje sprawdzonych modeli które (leasingowe) będą w moim przedziale cenowym?

0
  • #19 16 Mar 2018 01:00
    Karaczan
    Poziom 39  

Demonem ona nie jest, ale jest wydajniejsza niż integra Intel HD630, a na 630 spokojnie się pogra w twoje tytuły w niezłych ustawieniach.
    Przyrównując ją do desktopowych kart jest ciut słabsza niż Radeon 7750.
    Za to ten laptop ma kartę na MXM, w przyszłości możesz wymienić na inną.

Nie oczekuj potwora za 1200zł ;)

0
  • #20 16 Mar 2018 01:03
    dt1

Karta ta jest wolniejsza od Geforce 910M, do tego jest matryca 1920x1080 - z jednej strony fajnie, z drugiej strony aby utrzymać natywną rozdzielczość będzie trzeba mocno w dół z detalami jechać, albo zmniejszać rozdzielczość (i w sumie też z detalami w dół jechać, bo ta karta nawet przy 1366x768 do najwydajniejszych nie należy). Zresztą wyniki, również w kilku popularnych grach, można sobie zobaczyć tutaj:

https://www.notebookcheck.pl/AMD-FirePro-M5950.51662.0.html

0
  • #21 16 Mar 2018 01:15
    Karaczan
    Poziom 39  

Laptop do gier w FHD, nawet starszych, za 1200zł?
    @dt1 nie rób se jaj ;)
    Zawsze można iść w eGPU, tanio, dobrze, niezbyt mobilnie.
    W sumie granie na laptopie zbyt mobilne z założenia też nie jest...

0
  • #22 16 Mar 2018 01:36
    dt1

Od początku piszę, że laptopy do gier się nie nadają, szczególnie w tym budżecie :) Laptopy biznesowe również były konstruowane z myślą o innych zastosowaniach. Są wykonane porządniej, ale to tyle z plusów.

Kupowanie laptopa pod eGPU jest też dla mnie słabym rozwiązaniem, bo w zasadzie nie ma już wtedy żadnej przewagi nad zakupem stacjonarnego sprzętu (chyba że komuś się chce to rozpinać, żeby nosić laptopa i podłączać z powrotem, żeby sobie pograć).

Do tego kupowanie laptopa z pięcioletnią kartą graficzną (akurat wspomniany FireGL miał premierę około 2011 roku) jest według mnie dość ryzykowną inwestycją. Awaryjność takich kart może być już dosyć duża, szczególnie jeśli ktoś kupił jednak takiego laptopa w celu innym niż tworzenie tabelek w arkuszu kalkulacyjnym.

0
  • #23 16 Mar 2018 01:49
    Karaczan
    Poziom 39  

Może ma mało miejsca na stacjonarkę? Albo tak lubi?
    Niektórzy mają krowiaste 17" lapki, stojące tylko w jednym słusznym miejscu, okablowane wszystkim czym tylko się da, zamiast taniej, zgrabnej i wydajnej stacjonarki...

A czy wyjęcie karty eGPU ze slotu ExpressCard to tak dużo rozłączania? I znów mamy mobilego laptopa, można zabrać na uczelnię czy do pracy. I tu np wygrywają biznesówki, ExpressCard w marketówkach to rzecz praktycznie niespotykana.
    Granie na kibelku tylko odpada, choć na upartego... ;)

0
  • #24 16 Mar 2018 07:56
    panprezes3
    Poziom 10  

Na ten moment posiadam stacjonarkę z GTX 560ti i bez problemu odpalam każdy z tytułów z listy i tak się przyzwyczaiłem, że szukam laptopa który po pracy umożliwi mi pogranie w jakąś strategię albo żonie w Simsy :) Generalnie w życiu bym się nie pozbył stacjonarki, ale po przeprowadzce jednak nie ma dla niej miejsca. eGpu w sumie niby nie głupie, ale trochę mija się z celem :/ Muszę zmienić tytuł tematu bo budżet urósł do 1800zł :) Matryca fullhd to nie jest coś na czym mi zależy także domyślam się, że to dodatkowo wpłynie na wydajność. Cudów nie oczekuję od laptopa i jestem świadomy, że do grania nadają się raczej słabo, ale wierzę, że jakiś tam się znajdzie idealny dla mnie :)

0
  • #25 16 Mar 2018 15:25
    tomkrol
    Poziom 12  

@dt1 piszesz że do gier nie nadają się biznesowe ala masz na myśli tylko gry ja mam zamiar kupić takie M 4700 i czy oglądanie filmów z sieci np HB go i przeglądanie stron będzie możliwe w miarę bez przecinek.

0
  • #26 16 Mar 2018 17:16
    dt1

Powinien Kolega założyć własny temat, a nie ładować się ze swoim problemem do czyjegoś tematu.

Do przeglądania stron i ogłądania filmów nie trzeba wcale jakiegoś monstrum, tak naprawdę I3, 4GB RAM i dysk SSD zapewniają względnie komfortową pracę. Jako że oprogramowanie jest pisane coraz bardziej byle jak, to nie zaszkodzi mieć I5 i 8GB RAM.

0
  • #27 16 Mar 2018 19:11
    panprezes3
    Poziom 10  

Znalazłem coś takiego

http://allegro.pl/show_item.php?item=7237712922

Według GameDebate (stronka do sprawdzania czy na danej konfiguracji gra pójdzie i na jakich ustawieniach) wyniki są zadowalające czyli przy tej grafice i procesorze to śmiało mogę liczyć na medium w każdej z powyższych.
    Mam dwa pytania:
    1) Czy 4 GB RAM będzie wystarczający?
    2) Czy w razie czego mógłbym dołożyć jeszcze 4GB RAM żeby otrzymać w sumie 8 (tak, wiem że muszą być to identyczne modele)
    3) Generalnie co myślicie o tym zestawie, warto?

0
  • #28 16 Mar 2018 19:36
    Karaczan
    Poziom 39  

Jak dla mnie laptop >13" z taką rozdzielczością ekranu to porażka po całości.
    W grach rozdzielczość można zmniejszyć, nie wpływa to aż tak na jakość obrazu, na wydajność owszem.

Ale jak wiadomo nie da się jej podwyższyć. A praca na systemie, czy przeglądanie internetu na takim ekranie? Chyba dla ślepych...

0
  • #29 16 Mar 2018 20:18
    panprezes3
    Poziom 10  

To jak to jest ze matryca full HD, 15, 6 cala ekran a rozdzielczość tak marna?

0