Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moc wężownicy c.w.u. - prawda, czy bełkot marketingowy - Biawar Quattro

BUCKS 13 Mar 2018 11:40 1155 25
  • #1 13 Mar 2018 11:40
    BUCKS
    Poziom 31  

Rozważam opcję przyszłościowego zakupu kotła kondensacyjnego 1-funkcyjnego + zbiornik c.w.u. i nurtuje mnie sprawa jakim wzorem można przeliczyć moc wężownicy w zbiorniku c.w.u.

Jak przykład wziąłem zbiornik c.w.u. Biawar Quattro 100 l w wersji wiszącej (W-E 100.7A).
    Wg danych producenta zbiornik ma pojemność 91,32 l i stratę postojową 31,67W, co daje 0,76kWh/24h inaczej mówiąc w ciągu doby temperatura wody w zbiorniku spadnie o 7,2 stopnia, co daje wychłodzenie o 0,3 stopnia na godzinę.
    Jak dla mnie amatora strata postojowa jest mała i w tym względzie zbiornik mi pasuje.
    Wężownica ma powierzchnie 1,2m2 i pojemność 4,3 l, co też uznaję za przyzwoitą wartość.

Problem pojawia się przy podawaniu mocy wężownicy przez producenta.
    Otóż ta moc jest podana dla określonej temperatury wody [temperatura czynnika grzewczego/temperatura wody zasilającej/temperatura wody użytkowej] i wynosi:
    - 32,3kW dla 80/10/45
    - 25,7kW dla 70/10/45
    W tabelce pojawia się jeszcze jeden warunek, że ta moc obowiązuje przy natężeniu przepływu czynnika grzewczego przez wężownicę równym 2500 l/h.
    Skoro producent zakłada przepływ 2,5m3/h to intryguje mnie dlaczego jako przyłącze na odpływ czynnika grzewczego stosuje mały rozmiar 1/2 cala zamiast jak w pozostałych przyłączach 3/4 cala.

Druga sprawa to w przypadku popularnych kotłów gazowych 1-funkcyjnych maksymalna wydajność pompy obiegowej to zwykle pułap ok. 1200 l/h.
    2500 l / 1200 l = 2,08, czyli w rzeczywistości o tyle razy będziemy mieli mniejszy przepływ niż zakłada producent, czyli można przyjąć, że w rzeczywistości o tyle samo będzie mniejsza moc wężownicy.

Ujmując teraz ten spadek o 2,08 raza to maksymalna moc wężownicy wynosi:
    - 15,5kW dla 80/10/45
    - 12,3kW dla 70/10/45

W takim wypadku oznaczałoby to tyle, że do takiego zbiornika nie ma sensu podłączać 1-funkcyjnego kotła gazowego o mocy większej niż 16kW, choć na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że zbiornik będzie miał lekki zapas mocy, czyli będzie w pełni odpowiedni dla popularnych kotłów gazowych o mocy do 25kW.

Jeśli coś pomyliłem to proszę o sprostowanie i wyjaśnienie, bo póki co mam wrażenie, że producenci zbiorników c.w.u. zawyżają moc swoich wężownic i podają parametry, które mają niewiele wspólnego z rzeczywistymi parametrami pracy.
    W teorii moc wężownicy zbiornika c.w.u. powinna przekraczać maksymalną moc kotła, aby wykorzystać maksymalne możliwości kotła.
    Przy takim podejściu w moim odczuciu bardziej uczciwe i zgodne z rzeczywistością byłoby podawanie mocy wężownicy jako 15,5kW, zamiast teoretycznych i papierowych 32,3kW.

0 25
  • Relpol
  • Relpol
  • #3 13 Mar 2018 14:59
    BUCKS
    Poziom 31  

Nie wyjścia, tylko jedno wyjście, a konkretnie wyjście obiegu c.o. (przyłącze odpływu czynnika grzewczego) ma 1/2 cala, a pozostałe przyłącza tj. wejście c.o. oraz wejście i wyjście c.w.u. mają 3/4 cala.
    Jak ktoś będzie miał jakieś wątpliwości o czym piszę to niech zajrzy do instrukcji Biawar Quattro, którą udostępnia producent.
    24869_Quat...16_1-1.pdf Download (9.64 MB)

0
  • #5 13 Mar 2018 22:36
    BUCKS
    Poziom 31  

Sstalone napisał:
    zakładając maksymalną prędkość przepływu 0,5m/s w instalacji CO, daje to przepływ około 560l/h.

Tylko dlaczego zakładasz 0,5m/s. To nie instalacja c.o., która będzie chodziła 24h, aby zwracać uwagę i nie przekraczać pewnych prędkości przepływu.
    Jak dla mnie dla c.w.u. przepływ 1000 l/h to norma. Przykładowo mój kocioł ma przepływ 1030 l/h dla mocy 24kW, ale to i tak daleko do zakładanych przez Biawara 2500 l/h.

Moja wzmianka o przyłączu 1/2 cala to tylko dodatkowy argument i zdziwienie dlaczego producent w danych technicznych przyjmuje przepływ 2,5m3/h skoro stosuje małe przyłącze, więc tym bardziej zalatuje mi to jakimś bublem.
    Mój obecny kocioł oferuje przepływ realnie ok. 1m3/h dla mocy 24kW przy 80/60 to jaki jest sens w podawaniu mocy wężownicy dla przepływu 2,5m3/h???
    Inaczej mówiąc producent zakłada warunki, które są niemożliwe do spełnienia w typowych warunkach domowych z kotłem gazowym, czyli moc podawana przez producenta to fikcja możliwa tylko na papierze.

Potrzebuję potwierdzenia, czy moja wyliczenia są prawidłowe i faktycznie zamiast 32,3kW to ten zasobnik ma tylko 15,5kW.
    Choć jakby przyjąć 1000 l/h to maksymalna moc spada do 12,9kW, a przecież miało być ponad 30kW.
    Ten Biawar Quattro niby ma moc na dobrym poziomie, bo są zbiorniki, które są słabsze ale nie wiem dla jakich przepływów inni producenci określali tę moc.

Ponieważ jak dla mnie rozbieżności są zbyt duże 32,3kW vs 12,9kW to zakładam, że czegoś nie uwzględniam i stąd błędne wrażenie, że ten zasobnik to bubel, bo ma niską moc rzeczywistą.
    W tym wypadku pojawia się problem jak dobrać moc wężownicy w zbiorniku c.w.u., aby była dopasowana do rzeczywistych możliwości i warunków w jakich pracuje kocioł gazowy 1-funkcyjny?

0
  • #6 14 Mar 2018 19:38
    Sstalone
    Poziom 26  

Kolego, a ile tej cwu będziesz potrzebował na dobę? Bo przecież, przy mocy 32,3 kW w ciągu godziny wyprodukujesz jej 793l... Chcesz mieć przepływowy podgrzewacz, to musisz mieć kocioł z pompą, która da przepływ 2500l/h i będziesz miał taką moc jak napisali, skoro prędkości przepływu nie limitujesz.

0
  • #7 14 Mar 2018 21:00
    BUCKS
    Poziom 31  

Sstalone, jeśli masz wiedzę na ten temat to czy mógłbyś ustosunkować się do sedna problemu, bo póki co tworzysz nowe posty, z których nic nie wynika i wcale nie przybliżają mnie one do znalezienia odpowiedzi na moje wątpliwości.

Zasobnik oferuje wg danych technicznych producenta 32kW albo 25kW ale przy przepływie 2,5m3/h, którego nie jestem w stanie zapewnić.
    Jeśli kupię nowy kocioł gazowy to będzie on miał pompę oferującą ok. 1m3/h, więc na moją logikę moc wężownicy będzie mniejsza ale nie wiem o jaką wartość.
    Nie potrafię tego samodzielnie przeliczyć, a przy swoich dotychczasowych obliczeniach jak sądzę błędnych przyjąłem proste założenie, że skoro przepływ będę miał 2,5x mniejszy niż przepływ zakładany przez producenta to moc wężownicy też spadnie 2,5x.
    Wtedy z pierwotnych ok. 32,3kW robi się ok. 12,9kW.

W teorii jeśli chciałbym wykorzystać moc kotła to moc wężownicy powinna przekraczać maksymalną moc kotła.
    Wstępnie do wyboru mam kocioł gazowy 1-funkcyjny o mocy maksymalnej 24kW albo 14kW.
    Jeśli wężownica w zasobniku miałaby mieć np. 13kW to wtedy zakup kotła 1-funkcyjnego 24kW i dławienie go do 13kW byłoby zupełnie bez sensu i optymalny byłby kocioł o mocy 14kW, bo przy grzaniu c.w.u. mógłby pracować niemal na 100% swoich możliwości.

Zapewne są tu osoby, które wiedzą co w trawie piszczy, więc proszę o informację jaką moc będzie miała wężownica zbiornika Biawar Quattro przy współpracy z kotłem gazowym oferującym przepływ rzędu 1m3/h?
    Chciałbym też poznać sposób na przeliczenie tej mocy, aby móc porównywać moce podawane przez producentów innych zasobników z wężownicą i finalnie wybrać świadomie najbardziej optymalny.

1
  • #8 14 Mar 2018 22:19
    Sstalone
    Poziom 26  

Jak będziesz miał przepływ 1000l i temperatury wody tak jak podano 80/10/45, to moc spadnie 2,5 raza czyli 32,3/2,5=12,9 kW, oraz ilość cwu na godzinę 793/2,5=317l. Pytałem Cię, ile wody potrzebujesz, czyli ile faktycznie wykorzystasz tej mocy, nie odpowiedziałeś, bo zauważ ile czasu pracowałby kocioł 32 kW żeby zagrzać 50l czyli 60minut/(793/50)= niecałe 4 minuty,

a ile będzie pracował kocioł 13 kW żeby zagrzać 50l czyli 60minut/(317/50)= niecałe 10 minut.

Jak chcesz grzać wodę, bardzo szybko, to potrzebujesz kotła gazowego o dużej mocy. Jak zmniejszasz moc kotła, to w zależności od zapotrzebowania, możesz potrzebować większego zbiornika.

0
  • #9 15 Mar 2018 20:23
    BUCKS
    Poziom 31  

Sstalone napisał:
    Jak chcesz grzać wodę, bardzo szybko, to potrzebujesz kotła gazowego o dużej mocy.

Szkopuł w tym, że jeśli zasobnik Biawar Quattro ma mieć w rzeczywistości 12,9kW dla 80/10/45 przy przepływie 1m3/h to mocniejszy kocioł nic nie da, bo wężownica będzie zbyt słaba i nie będzie w stanie przekazać energii jaką wyprodukuje mocniejszy kocioł.

Tylko Twoje i moje podejście co do mocy kłóci się to z tym co pisali inni na forum np.
    @serwo66 w tym wątku w poście #9 napisał:
    Cytat:
    Przy wyborze kotła o mocy 12 kW musisz dobrać odpowiednio większy zasobnik wody aby zapewnić komfort ciepłej wody. Przy wyborze pierwszej opcji Crystala np. 25 kW +zasobnik Termeta 100 lt czas pierwszego nagrzania wody do temp. 45 st. początkowa ok. 8 st. z zegarkiem w dłoni wynosi 9,5 min. Wszystkie zasobniki Termeta mają wężownicę o mocy 35 kW i są klasy A a zasobnik 200 lt klasy A Przy 12 kW zasobnik min 200 lt a jeśli masz wannę narożną to i to może być za mało.

Zakładając podgrzanie 100 l wody, w czasie 9,5 minuty, z temperatury 8 stopni do 45 (delta t=37) to wg moich wyliczeń potrzeba stałej mocy 27,2kW.

Zasobnik Termet SG100 ma moc 35kW dla 80/10/45 ale przy zapotrzebowaniu wody grzewczej na poziomie 3 m3/h.
    Zakładając optymistycznie wydajność pompy w kotle na poziomie 2 m3/h to wg moich wyliczeń i Twoich, bo zrobiłeś to tak samo mamy 1,5x spadek mocy, czyli z 35kW mamy 23,3kW, więc brakują nam 4kW.
    Licząc przepływ 1,5 m3/h to mamy 2x spadek mocy, czyli z 35kW mamy 17,5kW, czyli brakuje niemal 10kW.

Jeśli podawany przez @serwo66 czas grzania 9,5 min jest prawidłowy to błąd jest w naszym przeliczeniu mocy wężownicy, bo innej opcji nie widzę.

0
  • #10 15 Mar 2018 20:37
    Sstalone
    Poziom 26  

Zakładasz określoną wydajność pompy, a skąd wiesz że innymi wprowadzili to ograniczenie, może dlatego dostajesz inny wynik.

Zwróć też uwagę, że niby zbiornik 100l ma pojemność 91 litrów, co skraca czas zagrzania całego zbiornika... :D

0
  • #11 15 Mar 2018 20:58
    BUCKS
    Poziom 31  

Sstalone napisał:
    Zakładasz określoną wydajność pompy

Patrzę na charakterystykę pompy jaką podaje producent kotła, więc dlaczego mam zakładać wydajność pompy wykraczającą ponad jej możliwości techniczne?

Sstalone napisał:
    Zwróć też uwagę, że niby zbiornik 100l ma pojemność 91 litrów

Tak to ma Biawar Quattro, a podawany przeze mnie Termet przy zasobniku SG100 podaje pojemność 100 l. Nie mam dostępu do instrukcji, bo Termet udostępnia ją tylko po zalogowaniu, czyli dla serwisantów ale póki co nie mam powodów przyjmować 91 l dla zasobnika Termet SG100.
    Ale przyjmując 91 l to podgrzanie o 37 stopni w ciągu 9,5 minuty wymaga stałej mocy 24,8kW.

0
  • #12 31 Mar 2018 15:55
    TomekO1976
    Poziom 4  

Witam. Przeszukuje internet żeby ustalić rzeczywistą moc z jaką pracuje zasobnik i trafiłem na to forum. Zastanawiam się nad optymalnymi parametrami pracy kotła. Znalazłem ciekawy artykuł na ten temat ( Link ).
    Wynikałoby z niego, że moc wężownicy zależy od różnicy temperatur wody w wężownicy i temperatury w zasobniku oraz od powierzchni wężownicy.
    Zbyt duży przepływ wody grzewczej z kotła mógłby zmniejszyć wydajność ( tylko jaki ?).
    Wynikało by z tego też, że moc wężownicy jest większa jak grzeje zimną wodę niż jak dogrzewa ciepłą wodę z zasobnika. Dalej nie wiem jaka jest optymalna moc kotła. Zmieniając temperaturę wody z kotła zasilającą zasobnik na niższą kocioł zaczyna taktować.
    Czyli kocioł ma większą moc od zasobnika ?

Posiadam kocioł Beretta Kompakt II 24S E.S.I. Turbo o mocy ( 9-24 KW) i zasobnik Galmet Neptun Kombi, który przy parametrach 80/10/45 ma moc 21,1 KW a przy 70/10/45 moc 16,1 KW.
    Zapotrzebowanie zasobnika na wodę grzewczą z kotła 2500 l/h a wydajność kotła 1000 l/h. Tylko jakie rzeczywiste temperatury panują w zasobniku.
    Przy ustawieniu 45 stopni na kotle, czujnik będącym w połowie zasobnika przy 40 stopniach wyśle sygnał grzania ?
    Na dole zasobnika jest 10 stopni a na górze 45 stopni ?
    Teraz jak obliczyć moc ;) ? Zegarek w dłoń, obliczyć czas dogrzania z 40 stopni na 45 stopni i na tej podstawie obliczyć moc ?
    Taki cykl pracy chyba jest najczęstszy ?

0
  • #13 31 Mar 2018 20:53
    BUCKS
    Poziom 31  

TomekO1976 napisał:
    Znalazłem ciekawy artykuł na ten temat

Znam ten artykuł ale nie pomógł mi on w rozwiązaniu moich dylematów ale przeczytałem go jeszcze raz i doznałem olśnienia ;)

Przykładowo Termet SG100 ma 35kW dla 80/10/45 dla przepływu wody grzewczej 3000 l.
    Policzyłem i wychodzi, że oznacza to deltę t= 10 stopni dla wody na wejściu i wyjściu z wężownicy.
    Czyli kocioł grzeje wodę do 80 stopni i taką temperaturę ma woda wpływająca do wężownicy, a na wyjściu ma ona 10 stopni mniej, czyli 70 stopni.

Moc kotłów podawana jest dla parametrów 80/60, czyli uwzględnia maksymalnie deltę t=20 stopni.

Skoro 35kW dla delty t=10 oznacza 3000 l/h to dla delty t=20 uzyskanie 35kW oznacza przepływ 1500 l/h.
    Kotły 24kW dla temperatury wody 80 stopni i delty t=20 wymagają przepływu rzędu 1030 l/h, czyli zasobnik Termet SG100 będzie OK do takiego kotła.

TomekO1976 napisał:
    Zmieniając temperaturę wody z kotła zasilającą zasobnik na niższą kocioł zaczyna taktować.

Skoro kocioł taktuje to znaczy, że moc wężownicy spadła poniżej 9kW, a Twój kocioł nie ma możliwości technicznych do dalszego obniżania mocy.
    Można powiedzieć, że moc wężownicy jest dynamiczna i najpierw jest wysoka, a potem wraz nagrzewaniem wody spada.
    Z jednej strony chodzi o to, aby moc wężownicy przekraczała moc maksymalną kotła, a z drugiej strony, aby moc minimalna kotła była na tyle niska, aby nie było taktowania kotła przez cały cykl nagrzewania c.w.u. w zasobniku.
    Nie potrafię jeszcze wyliczyć warunków brzegowych dla mocy minimalnej ale już z grubsza wiem jak to wygląda dla mocy maksymalnej.

TomekO1976 napisał:
    Posiadam kocioł Beretta Kompakt II 24S E.S.I. Turbo o mocy ( 9-24 KW) i zasobnik Galmet Neptun Kombi, który przy parametrach 80/10/45 ma moc 21,1 KW
    [...] Zapotrzebowanie zasobnika na wodę grzewczą z kotła 2500 l/h

Wygląda, że Twój kocioł to model 2-funkcyjny, a nie 1-funkcyjny ale może coś źle na szybko znalazłem.

Co do wężownicy to 21,1kW przy przepływie 2500 l/h oznacza deltę t= 7,3 stopnia, więc te same 21,1kW dla delty t=20 będzie oznaczało przepływ ok. 906 l/h, a kocioł 24kW dla delty t=20 oferuje przepływ 1030 l/h.
    Niezależnie od tych wyliczeń to masz zasobnik trochę za słaby jak na maksymalne możliwości kotła, więc musisz mieć skręconą moc maksymalną c.w.u. z 24 do maksymalnie 21kW. Pewnie trudno byłoby ustawić dokładnie na 21kW, więc u Ciebie lepiej byłoby szacować ustawienia mocy maksymalnej na ok. 20kW.

Z racji, że moc minimalna Twojego kotła to 9kW to automatycznie rośnie ryzyko taktowania w pewnych sytuacjach, bo automatyka kotła zwykle działa tak, że jak zbliżamy się do zadanej temperatury to zaczyna działać modulacja, aby przyrost temperatury był łagodniejszy.
    Jeśli nie ma możliwości dalszego obniżania mocy, a temperatura ciągle rośnie to następuje wyłączenie kotła, więc znaczenie może mieć precyzja w dozowaniu mocy palnika oraz precyzja pomiaru temperatury jak i szybkość reakcji kotła na zmieniające się warunki.

0
  • #14 31 Mar 2018 23:09
    TomekO1976
    Poziom 4  

Mam ustawioną temperaturę na 35 stopni. Moc wężownicy przy 80/10/35 powinna być o wiele wyższa niż 21,1 KW. Ciekawe wyniki wyszły mi przy testach zużycia gazu. Przy niższych temperaturach wody z kotła było mniejsze zużycie gazu mimo taktowania.

0
  • #15 01 Kwi 2018 01:47
    BUCKS
    Poziom 31  

TomekO1976 napisał:
    Mam ustawioną temperaturę na 35 stopni. Moc wężownicy przy 80/10/35 powinna być o wiele wyższa niż 21,1 KW

Moim zdaniem nie, bo 80/10/35 oznacza tylko tyle, że woda grzewcza ma 80 stopni, z.w.u ma 10 stopni, a c.w.u. 35 stopni i szybciej zagrzejesz wodę, bo masz mniejszą różnicę temperatur.
    Natomiast wg mnie o maksymalnej mocy wężownicy decyduje powierzchnia tej wężownicy i temperatura wody grzewczej. W zależności od przyjętych kryteriów przy projektowaniu to finalnie możemy uzyskiwać odmienną różnicę temperatur wody grzewczej w wężownicy, czyli wspomnianą deltę. Jest to podobna analogia jak przy obliczaniu mocy grzejników i wymaganego przepływu wody grzewczej.

Wymiennik (wężownica) ma stałą powierzchnię, więc ona nie ulega zmianom, z tego powodu nie ma podstaw do zwiększenia mocy wężownicy.
    Temperatura wody grzewczej na poziomie 80 stopni to w zasadzie maks dla kotłów gazowych, więc też nie mamy opcji na zwiększenie mocy wężownicy.
    W niektórych kotłach można maksymalną temperaturę ustawić na 87 stopni ale na potrzeby tego wątku przyjmuję, że 80 stopni to maks.

Przy maksymalnych 80 stopniach wody grzewczej Twój kocioł jest w stanie wytworzyć większą moc niż wężownica w zasobniku jest w stanie odebrać.
    W zależności od prędkości przepływu wody grzewczej i bieżącego zapotrzebowania na moc będzie się zmieniała delta, czyli różnica temperatur ale z braku dalszej możliwości podnoszenia temperatury wody grzewczej to nie uzyskasz cudownego zwiększenia maksymalnej mocy wężownicy powyżej 21kW.

0
  • #16 02 Kwi 2018 00:11
    TomekO1976
    Poziom 4  

Mnie się wydaje, że moc 21,1 KW przy 80/10/45 to moc średnia. Określa grzanie od 10 stopni do 45 stopni. Maksymalna moc dla 80/10 i minimalna dla 80/45. Czym mniejsza różnica między wodą w wężownicy a wodą c.w.u w zasobniku tym moc mniejsza. W innym przypadku nie byłoby sensu podawać trzeciego parametru, bo po co ? Dlatego dla 80/10/35 średnia moc będzie większa niż 21,1 KW i szybciej zagrzeje się woda. Różnica temperatury wody na wejściu wężownicy i wyjściu zależy od mocy wężownicy. Jak większa moc to większa różnica. Jak mała moc wężownicy to mała różnica temperatur i taktowanie.

0
  • #17 02 Kwi 2018 23:45
    BUCKS
    Poziom 31  

TomekO1976 napisał:
    Mnie się wydaje, że moc 21,1 KW przy 80/10/45 to moc średnia

Być może jest to jakaś średnia, nie wnikam w szczegóły.
    Ja to traktuję jako moc maksymalną w określonych warunkach jakie przyjął projektant przy budowie wężownicy.
    Ponieważ warunki (temperatura wody grzewczej i przepływ wody) nie są stałe i zmieniają się w czasie to moc wężownicy jest też zmienna ale przy projektowych 80 stopniach wody grzewczej i przepływie 2,5-3m3/h to dla kotła gazowego oznacza to zmianę mocy nie w górę lecz tylko w dół.
    Dlatego dla mnie Twoje rozumowaniem, że Twój zasobnik oferuje moc większą niż 21kW jest błędne.

TomekO1976 napisał:
    Dlatego dla 80/10/35 średnia moc będzie większa niż 21,1 KW i szybciej zagrzeje się woda

Nie zgadzam się, bo to jest analogicznie jak podczas jazdy samochodem z typową średnią prędkością, czy nawet maksymalną to odcinek 25km jest krótszy niż dystans 35km. Skoro jest krótszy to potrzeba mnie czasu na jego pokonanie i nie ma tam cudownego zwiększenia prędkości.
    W przypadku wody delta 25 jest mniejsza od delty 35, co oznacza, że trzeba dostarczyć mniejszą ilość energii na uzyskanie docelowej temperatury. Mniejsza ilość energii oznacza krótszy czas na osiągnięcie docelowych 35 stopni zamiast 45 stopni. Dla mnie nie ma tam cudownego powiększenia średniej, czy maksymalnej mocy wężownicy powyżej 21kW jak sugerujesz.

TomekO1976 napisał:
    Różnica temperatury wody na wejściu wężownicy i wyjściu zależy od mocy wężownicy

Nie jest to prawda, bo możesz zaprojektować kilka wężownic o dokładnie tej samej mocy ale każda będzie dopasowana do innej różnicy temperatur przy określonym przepływie.
    W zależności od temperatury wody grzewczej i przepływu tej wody uzyskujesz odpowiednią moc ale nie większą niż pozwala na to fizyczna wielkość (powierzchnia) wężownicy.
    Działa to analogicznie jak z grzejnikami, powierzchnia grzejnika jest stała ale temperaturą wody i prędkością przepływu wpływasz finalnie na uzyskiwaną moc ale nie większą nić pozwala na to fizyczna wielkość grzejnika.

Jeśli nie rozumiesz o czym piszę to trudno, nic więcej nie mogę zrobić w tej kwestii.
    Doszedłem sam z grubsza do tego co chciałem.

Brakuje mi jeszcze coś w stylu współczynnika jak przy grzejnikach, aby szybko i prosto przeliczać moc wężownicy dla innych temperatur wody grzewczej.
    Np. producent podaje moc tylko dla 80/10/45, a ja chcę przeliczyć i wiedzieć jaką moc oferuje wężownica dla 70/10/45, 60/10/45 itp.

0
  • #18 02 Kwi 2018 23:57
    serwo66
    Poziom 25  

Proszę bardzo to parametry dla zasobnika Termet SG 100;

80/10/45ºC 35 kw
    70/10/45ºC 26 kw
    60/10/45ºC 20 kw

0
  • #19 03 Kwi 2018 11:05
    TomekO1976
    Poziom 4  

Najprościej przeprowadzić test. Wyłączyłem kocioł, spuściłem ciepłą wodę z zasobnika, uruchomiłem kocioł, ustawiłem 80/10/45 i temperatura 45 stopni została osiągnięta po 21 minutach i 10 sekundach ( 21,16 minuty). Jak dobrze liczę średnia moc to 11,5 KW. Czyli te 24 KW kotła czy 21,1 KW zasobnika przydadzą się pewnie przy grzaniu wody na bieżąco po wykorzystaniu cwu w zasobniku. Kocioł szybko osiągnął 80 stopni i pewnie szybko zmodulował moc w okolice 11,5 KW i tak grzał. Nie taktował. Nie znam temperatury powrotu wody z wężownicy. Zużycie gazu 0,5 m3 na podgrzanie o 35 stopni 100 litrów wody. Sprawność na poziomie 70% ?

Dodano po 41 [minuty]:

Odnośnie mocy to według mnie jak i autora poradnika pod w/w linkiem kluczowa jest różnica temperatur między wodą w wężownicy a wodą w zasobniku. 21,1 KW pewnie da się uzyskać jak w zasobniku będzie woda tylko 10 stopni. Osiągalne przy ciągłym korzystaniu z ciepłej wody po zużyciu zasobnika. Taka jest praktyka. Gdy korzystam z prysznica w okolicy 10 litrów na minutę przy 35 stopniach woda grzana jest na bieżąco. Gdy nie korzystamy z ciepłej wody i zasobnik grzeje wodę to w ciągu 10 minut nie nagrzeje 100 litrów tylko potrzebuje więcej czasu.

0
  • #20 03 Kwi 2018 21:12
    BUCKS
    Poziom 31  

TomekO1976 napisał:
    ustawiłem 80/10/45 i temperatura 45 stopni została osiągnięta po 21 minutach i 10 sekundach ( 21,16 minuty)

Temperaturę z.w.u. ustawiłeś na 10 stopni? ;)
    Bez pomiaru nie jesteś w stanie ustalić dokładnej temperatury zimnej wody, a to zawsze może oznaczać parę stopni różnicy.

I co ten test pokazuje, czy udowadnia?
    Jakbyś zmienił teraz maksymalną moc kotła do 18-20kW i zrobił taki sam test to wyniki byłyby bardziej wymowne i sensowne.
    Swoją drogą to ja jestem przekonany, że po zmniejszeniu mocy maksymalnej na Twoim kotle, czas podgrzewania wody w zasobniku byłby krótszy.
    Ale bez testu praktycznego pozostaje to tylko teorią.

TomekO1976 napisał:
    kluczowa jest różnica temperatur między wodą w wężownicy a wodą w zasobniku

Zimna woda z zasobnika odbiera ciepło od gorącej wody grzewczej w wężownicy, więc różnica temperatur ma znaczenie ale dla mnie kluczowa jest powierzchnia wężownicy.
    U Ciebie jest ona zbyt mała, co oznacza zbyt małą moc wężownicy (21,1kW) jak na możliwości Twojego kotła (24kW), w związku z tym kocioł zaczyna modulować dużo wcześniej niż powinien.
    Jak dla mnie to modulacja u Ciebie zaczyna się z powodu przegrzewania wody grzewczej na kotle, bo wężownica nie jest jej w stanie odpowiednio schłodzić tej wody, aniżeli z faktu, że woda w zasobniku nagrzała się do odpowiedniego poziomu i spadły jej możliwości absorpcji energii.

serwo66 napisał:
    Proszę bardzo to parametry dla zasobnika Termet SG 100;

80/10/45ºC 35 kw
    70/10/45ºC 26 kw
    60/10/45ºC 20 kw

Dzięki za te dane, choć akurat dla moich celów nie są przydatne, bo nie planuję zakupu stojącego SG100, gdyż u mnie rację bytu ma wyłącznie zasobnik wiszący.
    Te dane nie pozwalają mi na uzyskanie jakiegoś procentowego współczynnika do obliczenia mocy dowolnej wężownicy.
    Zapewne taką moc można obliczyć ale nie znam wzorów i zasad obliczania itd., a chodziło mi o takie uniwersalne rozwiązanie.
    Chyba prościej będzie zapytać producenta danego zasobnika o moc dla innych temperatur niż próbować to samodzielnie przeliczyć.

0
  • #21 04 Kwi 2018 17:56
    TomekO1976
    Poziom 4  

BUCKS Test pokazuje realną średnią moc kotła przy grzaniu wody w zasobniku od 10 do 45 stopni bez czerpania wody. Temperatura wody w zasobniku wzrasta moc wężownicy spada. Jednoczenie wężownica ma taką moc że przy czerpaniu wody na bieżąco jest w stanie podgrzać wodę w ilości 9 litrów na minutę czyli z mocą w okolicach 21 KW. Wówczas woda w zasobniku jest wymieniana na bieżąco zimną wodą. Różnica temperatur jest duża i moc maksymalna.
    Kocioł moduluje od 9 do 24 KW. Moc wężownicy spada wraz ze wzrostem temperatury wody w zasobniku. Kocioł zawsze będzie modulował aż do swojej mocy minimalnej. Przy małej różnicy temperatur w zasobniku np. 80 w wężownicy i cwu 60 zacznie taktować bo moc spadnie poniżej 9 KW. Oczywiście nie wiem jak wygląda ta modulacja. Jeżeli potrafi grzać na bieżąco wodę zimną to chyba moduluje dosyć optymalnie.
    Temperaturę zimnej wody mierzyłem ale ona może się wahać.
    Sam chciałbym poznać metodę obliczeń. Z tego co wyczytałem to sam producent testowo bada moc a nie liczy. Obliczenia to wyższa termodynamika. Dostępne są obliczenia wymienników przeciwprądowych prostych. Tutaj jest spirala i jeszcze różne temperatury na styku z wężownicą. Chciałbym podgrzać wodę w basenie ( 3 m3 ) kotłem gazowym za pomocą wężownicy z węża ogrodowego. Węże wytrzymują 60 stopni. Tylko jaka będzie tego moc przy parametrach 60/20/25 ? Oczywiście wolałbym wcześniej policzyć ale widzę że tylko testy.

0
  • #22 04 Kwi 2018 20:00
    BUCKS
    Poziom 31  

TomekO1976 napisał:
    Test pokazuje realną średnią moc kotła przy grzaniu wody w zasobniku od 10 do 45 stopni bez czerpania wody.

Jak dla mnie to nie pokazuje rzeczywistej średniej, bo moim zdaniem z powodu braku dopasowania maksymalnej mocy kotła do maksymalnej mocy wężownicy to Twój kocioł zaczyna modulować szybciej niż powinien. Gdybyś miał moc ustawioną prawidłowo to kocioł dłużej mógłby grzać na mocy maksymalnej.
    Z tego powodu u Ciebie czas podgrzewania jest wydłużony, co wpływa na niską wartość średniej mocy dlatego ten test jest dla mnie mało miarodajny.

Jako punkt odniesienia możesz wziąć przykład podany przez serwo66, który dla zasobnika SG100 z kotłem 25kW uzyskał czas poniżej 10 minut. Co prawda mi wyszło, że średnia musiałby wtedy być na poziomie 27kW ale jest to mniej więcej zbieżne z maksymalną mocą kotła.
    U Ciebie średnia jest znacznie poniżej mocy kotła i mocy wężownicy, co sugeruje, że nie wykorzystujesz należycie możliwości swojego kotła.

Na Twoim miejscu to już dawno temu zmniejszyłbym maksymalną moc kotła i dopasował ją do maksymalnej mocy wężownicy.

Dodam tylko, że na swoim kotle zauważyłem, że regulacja modulacji nie jest precyzyjna, dlatego nie liczyłbym na to, że modulacja kotła zniweluje w 100% wszystkie negatywne skutki przewymiarowanego kotła przy zasobniku c.w.u. Dodatkowo moje obawy potwierdzają Twoje wyniki.
    Jak zmienisz u siebie moc i zrobisz kolejny test to daj znać o ile skróci Ci się czas podgrzania wody w zasobniku.

0
  • #23 05 Kwi 2018 20:01
    TomekO1976
    Poziom 4  

W moim kotle można zmienić ponoć moc na c.o. Nie widzę możliwości zmiany mocy c.w.u. Dziwna ta modulacja w kotle. Grzejąc zasobnik moduluje do 11,5 KW a podgrzewając na bieżąco wodę 21 KW. Przy małej różnicy temperatur taktuje.

0
  • #24 06 Kwi 2018 12:41
    BUCKS
    Poziom 31  

TomekO1976 napisał:
    Nie widzę możliwości zmiany mocy c.w.u.

W Twoim kotle jest podobnie jak w moim, czyli moc maksymalna kotła = mocy maksymalnej dla c.w.u.
    Z kolei moc maksymalną dla c.o. mogę zmieniać w poziomu MENU kotła.

Zmiana mocy maksymalnej dla c.w.u. wymaga zmiany ciśnienia gazu na module gazowym, którą z założenia wykonuje serwisant dlatego nie masz takiej opcji w MENU.
    Ponieważ masz kocioł Turbo to do mocy powinny być dopasowane obroty wentylatora, aby spalanie było optymalne.

Z drugiej strony każdy szanujący się serwisant powinien przy pierwszym uruchomieniu kotła z zasobnikiem ustawić moc tak, aby była dopasowana do maksymalnych możliwości wężownicy, więc można przyjąć domniemanie, że moc masz OK.
    Jednak Twoje testy i uzyskane wyniki moim zdaniem wskazują, że masz jakiś problem ze swoim zestawem przez co nie wykorzystujesz na 100% jego możliwości.
    Może to kwestia ustawienia mocy maksymalnej kotła albo zanieczyszczenia kotła i zasobnika osadami itp. nie wiem, z pewnością zainteresowałbym się tematem i podjął działania, aby uzyskać nawyższą sprawność tego zestawu.

0
  • #25 06 Kwi 2018 13:50
    TomekO1976
    Poziom 4  

Zasobnik ma 6 miesięcy. Utrzymuje niskie temperatury. Kamienia tam nie ma. Na co dzień działa ok. Cały zbiornik grzany jest tylko podczas kąpieli. Mam wannę 300 litrów i w zasobniku przydałaby się wyższa temperatura np. 55 stopni. Wtedy taktuje kocioł pod koniec grzania zasobnika do 55 czy 60 stopni. Jak leje wodę do wanny połową strumienia czyli tak 10 litrów na minutę to leci gorąca woda ;) Trzeba by czekać prawie pół godziny na nalanie wody. Powinienem kupić większy zasobnik z większą mocą wężownicy. Przy okazji dopytam serwisanta co zrobić.

0
  • #26 06 Kwi 2018 14:42
    BUCKS
    Poziom 31  

TomekO1976 napisał:
    Zasobnik ma 6 miesięcy

Ale kocioł jest starszy, bo Turbo nie ma już w produkcji, czyli wychodzi, że do starego kotła dołożyłeś fabrycznie nowy zasobnik.

TomekO1976 napisał:
    Kamienia tam nie ma

Skoro zasobnik jest pół roczny to raczej kamienia jeszcze nie ma od strony c.w.u., ale 100% pewności nie ma, bo niektórzy pisali, że w ciągu pół roku można zapaskudzić kocioł.
    Natomiast po stronie obiegu c.o. z racji, że kocioł i instalacja jest stara to mogłeś mieć różne syfy i teraz ten syf pływa w wężownicy nowego zasobnika

TomekO1976 napisał:
    Mam wannę 300 litrów

I do takiej wanny kupiłeś zasobnik 100l z wężownicą o mocy 21kW, choć masz kocioł 24kW??
    Zmień serwisanta/instalatora, bo moim zdaniem ten co Ci doradzał i wykonywał tę instalację to amator dlatego mam solidne podstawy, aby sądzić, że przy montaży zasobnika nie miałeś skorygowanej mocy kotła.

Z mojej strony to wszystko w kwestii Twojego kotła i zasobnika, a zrobisz jak uważasz.

0