Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Komputer nie startuje- a najprawdopodobniej coś z Mobo

Bastek20 13 Mar 2018 12:16 270 16
  • #1 13 Mar 2018 12:16
    Bastek20
    Poziom 6  

Witam, mam problem takiego rodzaj- wczoraj kurier przywiózł mi nowa obudowę, rozkręciłem podzespoły z tamtej puszki i przekładałem sobie ja i montowałem w nowej (nic wielkiego).
    Powydmuchiwałem kurz, podłączyłem wszystko, no to kabel w gniazdko, listwa na ON, zasilacz i klik w włącznik, co się okazuje tylko wentylatorki od procesora, karty i zasilacza na moment się zakręcą i nic dalej. Tak tłumacząc to - dostają pierwszego kopa z włącznika zakręcą się i koniec, nic dalej nie idzie. Żadnego biosu cokolwiek, no i diodka na włączniku przy tym kopie zapali się na moment.
    Przełożyłem mój zasilacz do brata komputerka no i tam kręci elegancko więc zasilacz odpada odrazu bo chodzi.
    Zaznaczę że wczoraj wszystko chodziło bez problemu do momentu właśnie rozkręcenia i przełożenia.
    Możliwe że najprawdopodobniej zjarała się płyta leżąc na biurku? Czy po prostu coś źle podłączyłem i nie ma jakiegoś sterowania.
    Proszę o pomoc :)

Tutaj mój sprzęt:
    Zasilacz: Tracer 550W Highlander
    Płyta : ASROCK Z97 Anniversary
    Karta: Radeon Rx470
    Procek: Intel i5 4460
    Ta obudowa nowa: SilenciumPC RG4TF

0 16
  • #2 13 Mar 2018 12:23
    icosie
    Poziom 32  

Witam

Wyciągnij wszystko co zbędne z komputera, zostaw zasilacz, płytę główna i procesor, wszystko z wentylatorami które powinny być.

Odpal, jeżeli ruszy, po kolei dodaj: RAM, Kartę grafiki, dyski itd.

Jak masz buzzer to przy pierwszej konfiguracji powinno piszczeć, podaj jakie kody błędów są.

Na płycie masz HDMI, wepnij jakiś monitor/telewizor przy pierwszej konfiguracji zobacz czy przechodzi POST.

Zrób wyraźne zdjęcia wszystkich połączeń, może czegoś nie podpiąłeś.

Pzodrawiam

0
  • #3 13 Mar 2018 12:25
    leonov
    Poziom 41  

A czym odkurzałeś komputer ? szczotka ze sztucznym włosiem (elektrostatyka) ?

0
  • #4 13 Mar 2018 12:32
    CodeBoy
    Poziom 20  

Może być zwarcie płyty do obudowy, pytanie czy wszedzie pod śrubki mocujące dałeś podkładki izolujące, takie różowe ?

0
  • #5 13 Mar 2018 12:33
    Bastek20
    Poziom 6  

leonov napisał:
    A czym odkurzałeś komputer ? szczotka ze sztucznym włosiem (elektrostatyka) ?

Pisałem że wydmuchiwałem, nie było dużo syfu bo staram się czyścić go w miarę często :)
    Jak porobię zdjęcia i ten teścik to wstawie to tutaj i napiszę co i jak.

0
  • #7 13 Mar 2018 12:59
    Bastek20
    Poziom 6  

CodeBoy napisał:
    Może być zwarcie płyty do obudowy, pytanie czy wszedzie pod śrubki mocujące dałeś podkładki izolujące, takie różowe ?

Mocowanie jest na 6 śrubek, Podkładki nakleiłem na te miejsca mocowania, z góry przyłożyłem płyte i zakręciłem.

0
  • #8 13 Mar 2018 13:21
    CodeBoy
    Poziom 20  

Bastek20 napisał:
    CodeBoy napisał:

Mocowanie jest na 6 śrubek, Podkładki nakleiłem na te miejsca mocowania, z góry przyłożyłem płyte i zakręciłem.

Czekaj, te podkładki daje się na płytę nie pod płytę, zrób zdjęcia i wstaw.

0
  • #10 13 Mar 2018 13:37
    CodeBoy
    Poziom 20  

Bastek20 napisał:
    Tak jak widać te podkładki są pod moją płytą.
    Jeśli trzeba je dać od góry tutaj jak są śrubki to nawet nie wiedziałem o_O

Tak podkładki powinny być od góry, teraz pytanie , czy Pamięć RAM wyjmowałeś przy przekładaniu płyty do obudowy ?
    Jeśli tak, to pytanie czy włożyłeś w dokładnie te same sloty ?
    Jeśli nie to wyjmij je i włóż, może się poluzował styk i nie kontaktuje.

0
  • #11 13 Mar 2018 13:42
    Bastek20
    Poziom 6  

już od długiego czasu są na tych samych wczoraj tylko wyjąłem je i wydmuchałem styk jednej i drugiej więc raczej to nie to chyba że spróbuję teraz je umieścić w 2 slotach.
    I te podkładki chyba wezmę odkleje od spodu i nakleje tutaj od góry może coś pomoże co wy na to?

0
  • #12 13 Mar 2018 13:50
    CodeBoy
    Poziom 20  

Bastek20 napisał:
    już od długiego czasu są na tych samych wczoraj tylko wyjąłem je i wydmuchałem styk jednej i drugiej więc raczej to nie to chyba że spróbuję teraz je umieścić w 2 slotach.
    I te podkładki chyba wezmę odkleje od spodu i nakleje tutaj od góry może coś pomoże co wy na to?

jak będziesz sprawdzał moduły pamięci to zobacz na pojedynczych. Procesor też wyjmowałeś ? dobrze go włożyłeś potem ?
    i zadam jeszcze takie delikatne pytanie, czy modułów pamięci nie dotykałeś styków rękoma ?

0
  • #13 13 Mar 2018 14:14
    Bastek20
    Poziom 6  

Sprawdziłem Ramy na biegu w innym komputerze, chodzą wykrywa je i śmigają, zostaje plyta albo coś z połączeniem na niej, bo procesor odpada nawet nie zdejmowałem go jak przerzucałem płytę z jednej puszki do drugiej.

0
  • #14 13 Mar 2018 14:30
    nomudrek
    Poziom 27  

Może są tylko źle podłączone kabelki z przedniego panelu.

0
  • #15 13 Mar 2018 14:39
    Bastek20
    Poziom 6  

Tak przyglądałem się czy o czymś nie zapomniałem mam gniazdko o nazwie ATX12V1 i nie mam tam nic podłączone to nie jest jakieś dodatkowe zasilanie które powinno być podpięte ? takie na 8 pinów

Dodano po 6 [minuty]:

Ale debil ze mnie zapomniałem dodać zasilania na procesor i dlatego nie chodziło -.-
    No cóz panel głowny dobrze wpiąć a zapomnieć o zasilaniu od procka :D
    Temat do zamknięcia dzięki tym którzy chcieli pomóc.
    No cóż całe życie człowiek kapiszon :P
    Uciekam na miasto kupić przedłużenie jakieś na te piny bo mało kabla jest

0
  • #16 13 Mar 2018 14:51
    CodeBoy
    Poziom 20  

Bastek20 napisał:
    Tak przyglądałem się czy o czymś nie zapomniałem mam gniazdko o nazwie ATX12V1 i nie mam tam nic podłączone to nie jest jakieś dodatkowe zasilanie które powinno być podpięte ? takie na 8 pinów
    Dodano po 6 [minuty]:
    Ale debil ze mnie zapomniałem dodać zasilania na procesor i dlatego nie chodziło -.-
    No cóz panel głowny dobrze wpiąć a zapomnieć o zasilaniu od procka :D
    Temat do zamknięcia dzięki tym którzy chcieli pomóc.
    No cóż całe życie człowiek kapiszon :P
    Uciekam na miasto kupić przedłużenie jakieś na te piny bo mało kabla jest

zawsze powtarzam, że urządzenie elektryczne lepiej działa jak jest podłączone do prądu :)

0
  • #17 13 Mar 2018 19:09
    310artur
    Poziom 43  

I dla sprostowania - podkładek ani na ani pod płytą być nie musi a nawet nie powinno. Prawidłowo uziemiony zasilacz ma uziom na swojej obudowie i jest skręcony z obudową PC która w ten sposób też się uziemia (tak ma być). Płyta ma pod śrubami takie cynowe pola czasem one są "wolne" czyli z niczym nie połączone (wtedy sprawiają że śruba się nie odkręca) a czasem są połączone z masą która ma trafić na obudowę i uziemienie i tu jest potrzebny brak izolacji.
    Jeżeli jakaś podkładka to od spodu i robi raczej nie za izolacje a amortyzacje żeby śrubą płyty nie miażdżyć.
    Także autorze daj spokój tym podkładką od spodu mogą sobie być ;)

0