Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podyskutujmy szerzej o przewodzie ochronnym w obwodach lamp sufitowych

stomat 13 Mar 2018 11:07 45 0
 • #1 13 Mar 2018 11:07
  stomat
  Specjalista elektryk

  Ja myślę że mamy jeszcze szerszy problem, problem z podejściem do przepisów w Polsce. Utrwalone przekonanie że przepis jest prawdą objawioną, daną przez Boga, z którą nie można dyskutować i ani na jotę od niej nie odstępować. To chyba pochodzi z czasów zaborów, kiedy to urzędnika ustanawiał zaborca z zadaniem aby obywatela, petenta, klienta nękać, upadlać, utrudniać mu życie na wszelkie sposoby. W rezultacie do dziś wielu urzędników tak widzi swoją misję. A że urząd zawsze jest silniejszy to obywatel musi drobiazgowo stosować się do najdrobniejszego, często bzdurnego, przepisu. A nawet do "widzimisię" urzędnika. Urząd nic nie musi.
  Tymczasem moim zdaniem na przepis należy patrzeć z punktu celu dla jakiego został ustanowiony. To nie zawsze jest proste bo tych celów często bywa więcej, i nieraz są złożone, ale często głupota aż razi w oczy. Podam odległy przykład: w Polsce od lat popularność zdobywają rowery, ludzie chcą nimi jeździć. Pojawiły się, w "normalnych" krajach bagażniki do ich przewozu montowane na haku holowniczym. Niestety rower zasłania tablicę rejestracyjną. W zwykłych krajach po prostu przekłada się tablicę z klapy samochodu na przystosowane miejsce na bagażniku, oświetlone itd. A jak ktoś nie chce przekładać to idzie do urzędu i zamawia dodatkową tablicę i problem rozwiązany, cel - możliwość odczytania znaków rejestracyjnych z tyłu jest spełniony. Nie ma tak dobrze w Polsce. Tu wiele lat trwał pat. "Tablica ma być zamocowana na samochodzie" nie wolno jej przekładać bo tak mówi przepis. Nie ma możliwości wykonania drugiej, chyba że zgłosisz zaginięcie ale to oszustwo - nie wolno! Dorobić z plastiku - nie wolno bo to "fałszerstwo"...? Po wielu latach boju rząd wprowadził możliwość ale typowo po polsku. Musi być wpisana w dowód, ma inny numer nalepki hologramu, nie wolno pomylić i założyć jej na auto chociaż jest taka sama. Jeśli podrapie mi się ta na aucie to nie mogę jej założyć na rzadziej używany bagażnik bo ma inny hologram. Ja musiałem wymienić trzy tablice bo te z auta miały flagę Polski zamiast unijnych gwiazdek a takich już nikt nie robi - wymieniaj trzy!
  Inny przykład: był taki urzędnik, jeszcze w Urzędzie Rejonowym który zatwierdzał projekty. Ten pan znalazł PRZEPIS że projekt ma być w formacie A4, więc zbił sobie ramkę 210x297 mm i jak projekt nie przechodził przez ramkę - odrzucony wydrukować w przepisowym formacie. Przecież niezgodny z przepisami bo o 4mm za szeroki. Przepis jest przepis.
  Z podobnymi absurdami spotykamy się niestety na co dzień. Tak jakby przepis był celem samym w sobie. Napisany dla ludzkiej krzywdy. Tak to nam weszło w krew że już tego nie zauważamy, wielu kolegów zgadza się, przewód niepotrzebny, do niczego nie podłączony, ale PRZEPIS i jego skrajnie niekorzystna interpretacja. Tymczasem CELEM przepisu jest żeby instalacja była bezpieczna. nic więcej. Przewodu zerowego do silnika koledzy skłonni są nie dawać ale PE do wiszenia w powietrzu jak najbardziej konieczny. I w zasadzie słusznie, tylko to tłumaczenie, BO PRZEPIS! Ja też uważam że taki przewód należy stosować ale nie ze względu na przepis tylko na logikę i zdrowy rozsądek. Uważam że przepis ma służyć ludziom a nie ludzie przepisom. Uff, ale się rozpisałem.
  Dziękuję kolegom za udział w dyskusji, dużo mi ona pomogła zrozumieć, zwłaszcza pozytywnie zaskoczyły mnie wypowiedzi kolego CYRUS-a, z którym tym razem się zgadzam. Życzę kolegom miłego dnia i odrobinę trzeźwego spojrzenia na świat.

  duplikat.

  ----
  Wydzielono z tematu: Podyskutujmy szerzej o przewodzie ochronnym w obwodach lamp sufitowych
  przez retrofood dnia 13 Mar 2018 12:24

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo