Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

automatyka sterowania pompy głębinowej - system nawadniania

luka76 13 Mar 2018 14:26 675 6
  • #1 13 Mar 2018 14:26
    luka76
    Poziom 2  

Witam,
    proszę o pomoc w doborze automatyki i podłączeniu sterowania nawadniania pompą Omnigena SC5/22 1,8KW (400V).
    Pompa Omnigena SC5/22 w trybie 1 - podstawowym - ma napełniać szambo na deszczówkę – które będzie buforem/zbiornikiem wodnym dla sytemu nawadniania. Załączanie i wyłączanie pompy uzależnione od poziomu wody w szambie, sterowane wskaźnikiem pływakowym 1 fazowym. Zastosowanie i napełnianie zbiornika buforowego jest spowodowane częstymi brakami wody w studni. W zbiorniku buforowym będzie dodatkowa pompa Omnigena SC3, która będzie podawać wodę na kolektor z 5 elektrozaworami – obiegi nawadniania. Elektrozawory będą sterowane programatorem Huntera lub RainBirda
    Pompa Omnigena SC5/22 w trybie 2 – podaje bezpośrednio wodę na kolektor i elektrozawory 5 obiegów nawadniania. Elektrozawory sterowane programatorem otwierają się po kolei jeden po drugim na określony czas np. 1h. Pompa uruchamia się od timera w przedziale czasowym np godz. 10-24.
    Pompa Omnigena SC5/22 w trybie 3 – jest zasilana w sposób ciągły z pominienciem układu czasowego np. Do napełniania basenu lub zabaw dzieci.
    Pompę w trybie 4 chciałbym mieć możliwość odcięcia pompy od zasilania.

Ponieważ w studni ucieka mi poziom wody na kablu zasilającym pompy obecnie mam założone zabezpieczenie nadprądowe ustawione na 8A. Przy zaniku wody na ssaniu pompy wybija mi zabezpieczenie, którę załączm po ok 0,5h na ON jak woda napłynie.
    Chciałbym to zautomatyzować np. poprzez jakiś on-delay który automatycznie by mi załączał pompę po np. 0,5h gdyby ją wybijało.

Trochę poszukałem w sieci i z tego co ,wydaje mi się, że potrzebuję to:
    1. Stycznik
    2. Pływak do zbiornika buforowego sterującego napełnianiem wody i pracą pompy na zał/wył.
    3. Przekażnik czasowy lub zegar jednokanałowy sterowania do pracy pompy w przedziale czasowym (bezpośrednie zasilanie kolektora)
    4. Zabezpieczenie nadprądowe, które w tym układzie zabezpieczyło by mi pompę od zaniku wody i ponownie ją uruchomiło po np. 0,5h. (mam ręczne ale pewnie by się nie nadawało w układzie automatycznym)
    5. Łącznik krzywkowy do przełączania trybów
    6. Czujnik poziomy wody w studni głębinowej do zabezpieczenia pompy przed suchobiegiem
    7. On-delay np.0.5h do ponownego załączenia pompy. (założenie że po ok 0.5h woda powinna napłynąć do studni)
    8. Skrzyneczka do uporządkowania ostrzętu.
    9. Kable do podłączenia 5 elektrozaworów i pływaka w zbiorniku buforowym/szambie. Jakie byście proponowali do zakopania w ziemi. Sterowanie/programator będzie w domku narzędziowym po drugiej stronie działki względem zbiornika buforowego z pływakiem i kolektora z elektrozaworami.

Proszę o pomoc w doborze elementów sterowania i schemacie podłączenia.

Z osprzętu mam już zabezpieczenie nadprądowe 6.3-11A ale sterowanie na zał/wył ręcznie.
    Niestety nie jestem branżystą więc tłumaczenie łopatologiczne jak najbardziej wskazane.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam
    Łukasz Michalski

0 6
  • Relpol
  • #2 13 Mar 2018 19:52
    daro31ie
    Specjalista Automatyk

Kolego strasznie to wszystko zakręcone.
    Nie lepiej zbudować centralne sterowanie tego układu ?
    Dwie skrzynki elektryczna i wodna.
    Wszystko to powinno działać samoczynnie zgodnie z ustawieniami.

0
  • Relpol
  • #3 14 Mar 2018 14:51
    luka76
    Poziom 2  

Nie wiem jak temat ugryźć, więc każda propozycja jak najprostszego rozwiązania jest do przyjęcia.
    Centralne sterowanie mogło by być w domku narzędziowym gdzie mam 230 i 400 V.
    Tylko jak złożyć takie dwie skrzynki i podłączyć podzespoły.
    Trochę szukałem na sieci i natknąłem się na podobny wątek, który wg. mnie mógłby pomóc mi w sterowaniu mojego układu
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2057402.html#9786975
    Pozdrawiam
    Łukasz

0
  • #4 14 Mar 2018 17:19
    daro31ie
    Specjalista Automatyk

luka76 napisał:
    Nie wiem jak temat ugryźć, więc każda propozycja jak najprostszego rozwiązania jest do przyjęcia.
    Centralne sterowanie mogło by być w domku narzędziowym gdzie mam 230 i 400 V.
    Tylko jak złożyć takie dwie skrzynki i podłączyć podzespoły.
    Trochę szukałem na sieci i natknąłem się na podobny wątek, który wg. mnie mógłby pomóc mi w sterowaniu mojego układu
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2057402.html#9786975
    Pozdrawiam
    Łukasz

Kolego w jednej skrzynce montujesz sterownik , a w drugiej elektrozawory podłączone do wyjść tego plc.

0
  • #6 14 Mar 2018 18:28
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

ad. tryb 1: napełnianie zbiornika buforowego
    SC5 może pracować włączana pływakiem (o ile zbiornik buforowy ma taką średnicę, że pływak będzie miał pole do manewru); jednak pompowanie zależne od poziomu wody w studni głębinowej - tu bym rozważył założenie kompletu dwóch sond konduktometrycznych (poziom załączania i wyłączania pompy głębinowej). Sonda to trzy pręty najlepiej z "nierdzewki" podłączone do przetwornika, np. http://elektron.zgora.com.pl/czujniki-poziomu...iomu-cieczy-wody-cp-2-pomiar-2-poziomow.html,, albo od razu do dwóch zbiorników (4 sondy) https://www.elcluwo.pl/product,7,8,sygnalizator-poziomu-cieczy-elcluwo-114s..
    Drugą możliwością zabezpieczenia przed suchobiegiem lub prądem nadmiarowym jest zastosowanie przekaźnika priorytetowego np. http://www.fif.com.pl/przekazniki-priorytetowe/799-przekaznik-priorytetowy-pr-615.html - przy wzroście prądu z tego aparatu można załączać układ czasowy (na 0,5h) jednocześnie odłączając zasilanie pompy.
    Jakoś nie widzę załączania pompy do kolektora - przy zamkniętych zaworach zraszania wzrośnie ciśnienie (to dobrze) ale zmaleje przepływ - przez co pompa może się "ugotować" bez chłodzenia przepływem.
    Wg mnie: między otwartym zbiornikiem deszczówki lub pompą głębinową a kolektorem zaworów zraszaczy powinien być układ hydroforowy - pompy by pracowały na zasilanie hydroforu - kulturalna i bez przeciążeń praca ; a z niego byłoby w miarę stałe ciśnienie na zraszacze np. 2,5-4 bar. - równe podlewania.
    Oczywiście można wykorzystać funkcję sterownika HUNTER który ma dodatkowe wyjście na zawór główny - podłączyć stycznik czy przekaźnik i w ten sposób zasilać pompę tylko wtedy kiedy sterownik wysteruje elektrozawory podlewania - więc nie potrzeba dodatkowego "zegara" na pracę pomp.

0