Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sieć TN-C nowe obwody pod kuchnię i łazienkę

Przemas503 13 Mar 2018 23:41 483 4
  • #1 13 Mar 2018 23:41
    Przemas503
    Poziom 2  

Witam,
    Właśnie u mnie w domu przeprowadzany jest remont kuchni i łazienki. Sieć jest typu TN-C. Gniazda są zerowane i praktycznie wszystko jest połączone ze wszystkim, byle jak najkrócej (kiedyś nie było tyle materiałów co teraz). Co gorsze w niektórych puszkach przewody są połączone na skrętkę. Chciałbym w kuchni zrobić osobny obwód na gniazdka, w łazience osobny obwód na gniazdka i oświetlenie kuchni i łazienki razem na kolejnym obwodzie. Wierzyć mi się nie chcę, ale cała instalacja w domu obciąża jedną fazę o.O . Oczywiście pod kuchenkę indukcyjną idzie siła. No i poza dom (budynki gospodarcze itd. też jest dostarczona siła).
    Przewody w kuchni chce poprowadzić przewodami 3 żyłowymi, aby w przyszłości mieć możliwość rozdzielenia przewodów w rozdzielni, jeżeli w przyszłości padnie decyzja o zainstalowaniu GSU. Uprzedzam pytania... nie zastosuję tzw. różnicówki, bo nie będę póki co miał podłączonego przewodu ochronnego, więc to mija się z celem. Co najwyżej mogę zerować i zastosować wyłączniki nadprądowe.
    Chciałbym się dowiedzieć jak mógłbym wykonać rozdzielenie zasilania na 3 nowe obwody, ale boje się, że mógłbym zrobić coś źle, ponieważ instalacja jest stara. Wiem, że fazy powinny powinny być obciążone w miarę możliwości równomiernie. Załączam zdjęcia rozdzielni, o ile mogę to tak nazwać.

0 4
  • Sklep HeluKabel
  • #2 14 Mar 2018 00:23
    piterek-23
    Poziom 32  

Zaproś elektryka do domu. Sam tego nie dasz rady zrobić, a nawet nie powinieneś sam tego robić.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 14 Mar 2018 00:40
    zbich70
    Specjalista elektryk

Przemas503 napisał:
    Uprzedzam pytania... nie zastosuję tzw. różnicówki, bo nie będę póki co miał podłączonego przewodu ochronnego, więc to mija się z celem. Co najwyżej mogę zerować i zastosować wyłączniki nadprądowe.

Bzdura, w nowych obwodach trzyżyłowych można zastosować RCD tam gdzie jest wymagany, czyli w obwodach gniazd a w łazience również w obwodzie oświetlenia.

Widać, że nie masz najmniejszego pojęcia o tym, za co się zabierasz, zaproś fachowca.

PS. Zgłoś do ZE rozplombowanie licznika, bo to co wisi tam teraz, to nie jest plomba tylko surowy, niezaciśnięty kawałek ołowiu, który z resztą od wielu lat nie jest stosowany.

0
  • #4 14 Mar 2018 08:03
    kkas12
    Poziom 41  

Przemas503 napisał:
    Chciałbym się dowiedzieć jak mógłbym wykonać rozdzielenie zasilania na 3 nowe obwody, ale boje się, że mógłbym zrobić coś źle, ponieważ instalacja jest stara.

Kolejny bohater we własnym domu.
    Boi się, że coś źle zrobi bo znajomość tematu bardzo nikła, ale wie, że RCD nie zastosuje póki zasilanie nie zostanie wymienione. Tu jest już ekspertem.
    Z taką wiedzą a raczej niewiedzą, to jak koledzy piszą zaproś elektryka.

0
  • #5 14 Mar 2018 18:32
    Akrzy74
    Poziom 39  

Przemas503 napisał:
    Uprzedzam pytania... nie zastosuję tzw. różnicówki, bo nie będę póki co miał podłączonego przewodu ochronnego, więc to mija się z celem. Co najwyżej mogę zerować i zastosować wyłączniki nadprądowe.

Więć nie powinieneś się za to zabierać z powodu iluzorycznego pojęcia z zakresu ochrony przeciwporażeniowej. Ciekawe kto dał koledze prawo do wykonania zerowania w nowym obwodzie. Zamykam, żeby nie było, że dzięki naszym poradom komuś stała się krzywda.

4