Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spalony Seagate 320GB 7200.10

newmp3 14 Mar 2018 00:23 249 7
  • #1 14 Mar 2018 00:23
    newmp3
    Poziom 14  

Podejrzewam spalenie się elektroniki w ów wymienionym powyżej dysku. Problem polega na tym że gdy podłącze dysk to komputer w ogóle nie wlacza się, gdy go wypne to komputer działa. Chciałbym się dowiedzieć czy jeśli kupię dysk z taka sama płytka i ją przykrece do mojego to czy jest szansa że zadziała? Na dysku mam wiele ważnych dla mnie danych.

0 7
  • Katalog Megger
  • #2 14 Mar 2018 00:48
    xury
    Poziom 39  

newmp3 napisał:
    Chciałbym się dowiedzieć czy jeśli kupię dysk z taka sama płytka i ją przykrece do mojego to czy jest szansa że zadziała?

Nie zadziała.

0
  • Katalog Megger
  • #3 14 Mar 2018 00:52
    newmp3
    Poziom 14  

To jakie kroki należy podjąć by udało się cokolwiek odzyskać
    Na forum wcześniej wyczytalem że podmiana elektroniki w większości pomaga, ale nie wiem...

0
  • #4 14 Mar 2018 01:24
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Sprawdź omomierzem transile przy wejściu zasilającym. W wyniku przepięcia czasem potrafią się uszkodzić i stanowią zwarcie.

Naprawa takiej elektroniki, o ile nic więcej się nie stało, jest prostsza niż jej wymiana, tym bardziej że sama wymiana zwykle nie wystarczy, trzeba przelutować z oryginalnej elektroniki pamięć w postaci ośmiopinowego układu scalonego.

Sprawdź, czy te elementy (foto) nie mają zwarcia, jeśli któryś ma to wylutuj i sprawdź, czy w punktach po elemencie nie ma zwarcia.

Zdjęcie przykładowe, bo nie podałeś numeru elektroniki - ale większość ma właśnie takie zabezpieczenie gdzieś w okolicy gniazda zasilania.

Spalony Seagate 320GB 7200.10

0
  • #5 14 Mar 2018 03:10
    newmp3
    Poziom 14  

Możesz dokładniej opisać co gdzie jak zrobić? Z zakresu elektroniki słabo u mnie...i jakie wartości pokażą że jest zwarcie

0
  • #6 14 Mar 2018 04:02
    dt1

newmp3 napisał:
    jakie wartości pokażą że jest zwarcie

Mając włączony pomiar rezystancji zewrzyj obie końcówki miernika, wtedy będziesz wiedział, jakie wartości pokażą się przy zwarciu. Taką samą próbę zrób na testerze ciągłości, też będziesz wiedział, jak on działa.

Co do samego pomiaru - ustawiasz na mierniku tester ciągłości lub pomiar rezystancji na niskim zakresie (np 200 ohm). Badasz po kolei oba elementy (czyli jedna sonda do jednej nóżki elementu, druga do drugiej). Jeśli jest zwarcie (które objawi się piszczeniem brzęczyka lub wyświetleniem wyniku pomiaru w okolicach 0, przyjmijmy do 1 ohm) to znaczy, że prawdopodobnie ten element jest zwarty. Czemu prawdopodobnie? Bo jest wlutowany w płytę, na której jest połączony z innymi elementami, więc inne elementy mogą robić zwarcie. Tym niemniej jako że jest to element zabezpieczający, który ma za zadanie uszkodzić się w momencie przepięcia (czy też przekroczenia ustalonego napięcia), jeśli na którymś z tych elementów znajdziesz zwarcie, na dobry początek należy go wylutować.

Po wylutowaniu testujesz, czy zwarcia już nie ma - tym razem robiąc pomiar na płytce w miejscu wylutowanego elementu. Jeśli zwarcia nie ma, to bardzo dobrze (możesz też zmierzyć wylutowany element, przy takim scenariuszu powinien być dalej zwarty).

0
  • #7 14 Mar 2018 04:17
    newmp3
    Poziom 14  

Pomiarów dokonywać przy odlaczonym zasilaniu mam rozumieć?
    Co do dysku to jest o oznaczeniu: ST3320820AS

0
  • #8 14 Mar 2018 12:59
    dt1

Tak, zresztą jak masz zamiar podłączyć zasilanie, skoro się wyłącza przy próbie podłączenia dysku? :-)

0