Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przełącznik (override) trójstanowy wysokiej częstotliwości

14 Mar 2018 00:58 672 7
 • Poziom 10  
  Robię urządzenie, które rozłącza tor video.

  Mam wejście wysokiej częstotliwości.
  Potrzebuję układ, który może być w trzech stanach. W pierwszym po prostu przepuszcza sygnał. W drugim daje na wyjściu napięcie równe 0. W trzecim daje zadane niezerowe napięcie.

  Zrobiłem układ, który ma 2 mosfety N i jeden mosfet P. Kiedy chcę przepuścić sygnał, wszystkie fety są rozłączone. Kiedy chcę wymusić poziom, zwieram sygnał wejściowy do zera a jednym z pozostałych fetów wybieram odpowiedni poziom. Taki sygnał następnie jest podawany na wejście wzmacniacza op. w.cz.

  Wszystko działa, ale jest problem w stanie "rozłączonym", kiedy wszystkie fety są odłączone. Prawdopodobnie winne są pojemności pasożytnicze fetów, bo sygnał jest zniekształcony. Podglądałem oscyloskopem i faktycznie sygnał narasta z opóźnieniem. Galwaniczne odłączenie fetów rozwiązuje problem.

  Zanim zacznę eksperymentować, wolę zadać pytanie. Czy jest lepsze rozwiązanie tego problemu? Czy np. lepiej użyć tranzystorów bipolarnych albo wzmaków? Próbowałem odseparować fety od sygnału małą cewką, ale pogarsza to sygnał jeszcze bardziej.

  Potrzebuję po prostu czegoś, co można dołączyć do sygnału wysokiej częstotliwości i nie zniekształcić go.
 • Relpol przekaźniki
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 43  
  Narysuj schemat jak to podłączyłeś. Bo jak na razie nie bardzo rozumiem jak realizujesz przepuszczanie sygnału dla wszystkich MOSFETów rozłączonych.
 • Poziom 10  
  Schemat wygląda tak:
  Przełącznik (override) trójstanowy wysokiej częstotliwości
  Jaką szybkość przełączania będą mieć takie przekaźniki? Nie będą iskrzyć? Nie ma jakichś półprzewodnikowych elementów specjalnie pod takie rzeczy?
 • Poziom 43  
  Jakiej częstotliwości są sygnały które chcesz tym przenosić?
 • Poziom 10  
  Sygnał PAL, więc 8MHz.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  To użyj kluczy 4052.
  Nie musisz też używać wzmacniacza operacyjnego w.cz. Tam wystarczy zwykły wtórnik emiterowy.
  Link1
  Link2 Numer 3/99, strona 23. Przy czym ja bym dodał polaryzację wejść i wyjść kluczy 4052 której w akurat tym projekcie nie ma.
 • Poziom 10  
  Dzięki! Zbadam.