Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przełącznik (override) trójstanowy wysokiej częstotliwości

haael 14 Mar 2018 00:58 594 7
  • #1 14 Mar 2018 00:58
    haael
    Poziom 10  

Robię urządzenie, które rozłącza tor video.

Mam wejście wysokiej częstotliwości.
    Potrzebuję układ, który może być w trzech stanach. W pierwszym po prostu przepuszcza sygnał. W drugim daje na wyjściu napięcie równe 0. W trzecim daje zadane niezerowe napięcie.

Zrobiłem układ, który ma 2 mosfety N i jeden mosfet P. Kiedy chcę przepuścić sygnał, wszystkie fety są rozłączone. Kiedy chcę wymusić poziom, zwieram sygnał wejściowy do zera a jednym z pozostałych fetów wybieram odpowiedni poziom. Taki sygnał następnie jest podawany na wejście wzmacniacza op. w.cz.

Wszystko działa, ale jest problem w stanie "rozłączonym", kiedy wszystkie fety są odłączone. Prawdopodobnie winne są pojemności pasożytnicze fetów, bo sygnał jest zniekształcony. Podglądałem oscyloskopem i faktycznie sygnał narasta z opóźnieniem. Galwaniczne odłączenie fetów rozwiązuje problem.

Zanim zacznę eksperymentować, wolę zadać pytanie. Czy jest lepsze rozwiązanie tego problemu? Czy np. lepiej użyć tranzystorów bipolarnych albo wzmaków? Próbowałem odseparować fety od sygnału małą cewką, ale pogarsza to sygnał jeszcze bardziej.

Potrzebuję po prostu czegoś, co można dołączyć do sygnału wysokiej częstotliwości i nie zniekształcić go.

0 7
  • #3 14 Mar 2018 18:31
    atom1477
    Poziom 43  

Narysuj schemat jak to podłączyłeś. Bo jak na razie nie bardzo rozumiem jak realizujesz przepuszczanie sygnału dla wszystkich MOSFETów rozłączonych.

0
  • #4 16 Mar 2018 13:53
    haael
    Poziom 10  

Schemat wygląda tak:
    Przełącznik (override) trójstanowy wysokiej częstotliwości

Jaką szybkość przełączania będą mieć takie przekaźniki? Nie będą iskrzyć? Nie ma jakichś półprzewodnikowych elementów specjalnie pod takie rzeczy?

0
  • #5 16 Mar 2018 13:56
    atom1477
    Poziom 43  

Jakiej częstotliwości są sygnały które chcesz tym przenosić?

0
  • #6 16 Mar 2018 14:11
    haael
    Poziom 10  

Sygnał PAL, więc 8MHz.

0
  • Pomocny post
    #7 16 Mar 2018 14:27
    atom1477
    Poziom 43  

To użyj kluczy 4052.
    Nie musisz też używać wzmacniacza operacyjnego w.cz. Tam wystarczy zwykły wtórnik emiterowy.
    Link1
    Link2 Numer 3/99, strona 23. Przy czym ja bym dodał polaryzację wejść i wyjść kluczy 4052 której w akurat tym projekcie nie ma.

0
  • #8 17 Mar 2018 17:20
    haael
    Poziom 10  

Dzięki! Zbadam.

0