Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Najprostrzy nadajnik i odbiornik radiowy

17 Sie 2005 21:21 7008 6
  • Poziom 26  
    jest mi potrzebny prosty zastaw nadajnik i odbiornik na pasmo radiowe.
    jako nadajnik wymyśliłem sobie układ oparty na bramce nand + kondensator.
    niemam natomiast pomysłu na najprostrzy odbiornik.
    morze mój pomysł wydaje się bezcelowy ale dodam ża zalerzy mi na niewielkim zasięgu (góra 5m)i niewielkiemu nakładowi pracy gdż muszę zrobić takich zestawów kilkanaście.
    gotowe modóły odpadają za wzgłedu na ich cene bo ten projekt jest czysto amatorski.
    dodam jeszcze że nadajnik musi działać na zasadzie moduacji AM (100% lub 0%)
    najlepiej by było gdyby możliwa by była transmisja jednokanołowa UART z niską częstotliwośćią np 1200b.
  • Warunkowo odblokowany
    Domyślam się, że chodzi o połaczenie radiowe komputerów bezprzewodowo przez RS232. Jeśli tak to zajrzyj na:

http://republika.pl/grzesiek21/modem_am.htm

Układu nie wypróbowałem, trafiłem na tą stronę przypadkiem szukając czegoś innego, więc nie mogę nic powiedzieć na temat jego funkcjonalności...
  • Poziom 26  
    dodam że niechodzi tu o komputery ale o mikrokontrolery.
    z tego co się dosztyałem tamten schematy to modulatro i demodulator, i potrzegują jeszce nadajnika i odbiornika.
  • Poziom 18  
    hunterhouse napisał:
    ...jako nadajnik wymyśliłem sobie układ oparty na bramce nand + kondensator.

Jakie zadanie miałby pełnić ten kondensator?
    A pomyślałeś ile tzw. "barmek" musiałby mieć odbiornik, aby odebrać tą transmisję?

hunterhouse napisał:
    ...dodam jeszcze że nadajnik musi działać na zasadzie moduacji AM (100% lub 0%)

Modulacja AM i 1200 bodów? To bardzo ambitne przedsięwzięcie.
    Proponuję nie wyważać otwartych drzwi. W handlu dostępnych jest wiele miniaturowych i niedrogich transceiverów.
  • Poziom 26  
    co powiecie na taki nadajnik
    znalazłem go w jakimś archiwalnym ep
    oczywiście niemusi to być uart morze to być jakać wymyślona przezemnie inna transmisja szeregowa.
    te 1200b to też niemusi być w sumie wystarcztło by 120b albo jeszcze mniej.
  • Poziom 18  
    hunterhouse napisał:
    co powiecie na taki nadajnik...
    te 1200b to też niemusi być w sumie wystarcztło by 120b albo jeszcze mniej.

1. Na jakiej częstotliwości miałoby to (ten nadajnik co pokazałeś) nadawać? I z jaką szybkością transmisji?
    2. W schemacie tym co podałeś nie widze nigdzie układu modulującego.
    3. A co z układem odbiorczym?
    4. Jaki mikrokontroler? Jaka komunikacja, tzn jaki interface?
  • Użytkownik obserwowany
    Proponuję na dzień dobry pozbyć się tego schematu, chyba, że będziesz co chwile ganiał ze śruborkętem i dostrajał ten "nadajnik".
    Układ nadaje się raczej do zakłucania a nie do transmisji danych.