Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

AMICA Electronic - Po zapalenu palnika płomień gaśnie

mieszaczwcz 14 Mar 2018 12:38 11682 6
    mieszaczwcz
    Level 30  
    Dokładniejszej nazwy modelu nie znalazłem, Kuchnia ma ze 20 lat grzałki, termoobieg, obrotowy rożen, zegar, zapalarki wszystko OK.
    Jedyna usterka to po zapaleniu głównego palnika trzeba trzymamc wciśnięte pokrętło 5-15sek bo inaczej płomień zgaśnie, pozostałe palniki nie mają tej wady.
    Na jakiej zasadzie wykrywany jest brak płomienia i automatyczne odcinanie dopływu?
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    wiesiekmisiek
    Level 33  
    To wadliwe działanie termopary przy tym palniku. Można ją sprawdzić tak: odłączyć od zasilania prądem i gazem kuchenkę , wcisnąć kurek gazowy tego palnika trzymając go i jednocześnie przez kilka sekund koncówkę termopary podgrzać zapalniczką . Po tym puszczamy pokrętło i po chwili jeżeli jest wszystko OK to powinniśmy usłyszeć lekkie cyknięcie. Jeżeli ono jest słyszalne to usterka może leżeć w zaworku termopary i to najpewniej będzie oddzielenie się gumowej uszczelki od grzybka tego elektrozaworu. Jest to oczywiście naprawialne ale z gazem nie ma żartów.Jeżeli nie usłyszymy żadnego cyknięcia to elektrozawór termopary do wymiany łącznie z końcówką . Może to tylko brak styku przewodu termopary z zaworkiem.
    Można też spróbować manewru z zastosowaniem podkładki tylko nie wiem czy to pomoże. Plastykowe pokrętło z tego nieszczęsnego palnika zdjąć ( wyciąga się za zewnątrz) i na trzpień zawory gazowego założyć podkładkę ( pewnie jedna już tam jest). Jeżeli to nie pomoże to tak jak pisałem wyżej.
    mieszaczwcz
    Level 30  
    Czy ta wystająca końcówka obok palnika z której grzmoci W.N. to termopara? To jakie napięcie po podgrzaniu daje ta termopara, na tyle duże aby uruchomić elektrozawór gazu?
    I jeszcze jedno czy są do kupienia izolatory ceramiczne bo mam 2 pęknięte i iskra idzie bokiem, może w jakąś teflonową koszulkę wsadzić.
    Działanie elektrozaworów całkiem dobrze słychać, głośniej jak lekkie cyknięcie.

Mógłbym Cię prosić o jakieś zdjęcie z neta chodzi mi o elektrozawór, grzybek...
    wiesiekmisiek
    Level 33  
    Ta z której iskra bije to iskrownik, a termopara jest obok lub po przeciwnej stronie. Napięcie jest tam wysokie, ale nie pamiętam jakiego rzędu. Te iskrowniki są do kupienia i wymiana jest prosta tylko trzeba ściągnąć blat kuchenki, a to już nie jest takie proste ze względu na zapieczone śrubki mocujące go do palników. Jeżeli uda się odkręcić te 8 szt. to dalej już jak z płatka pójdzie. Iskrownik jest wpięty w kosz palnika z dołu jest zasuwka, którą trzeba wysunąć i końcówkę wyciągamy do góry, a następnie odpinamy przewód od generatora prądu (mała puszka z tyłu kuchenki wewnątrz).

Robota prosta. Termopara działa na zasadzie takiej, że wciskając kurek gazu popychamy jednocześnie rdzeń zaworka, który jest wewnątrz cewki, a końcówka termopary po podgrzaniu płomieniem tak jakby zamienia ciepło na impuls elektromagnetyczny przekazując go na uzwojenie tej cewki. Końcówka stygnie gdy zgaśnie płomień i rdzeń w zaworku jest uwalniany. Wtedy rdzeń cofając się uszczelką zamyka dopływ gazu. Stąd też nazwa zabezpieczenia upływowego gazu. Później wrzucę Ci foto zaworku bo tak się składa, że mam na stole Amicę. Pozdrawiam. Załączam zdjęcia.
    AMICA Electronic - Po zapalenu palnika płomień gaśnieAMICA Electronic - Po zapalenu palnika płomień gaśnieAMICA Electronic - Po zapalenu palnika płomień gaśnie
    Edit:

Tutaj masz przykładowe linki do końcówki termopary i zaworu ale musisz swoją rozebrać gdyż występują z jednym przewodem i wówczas masa jest na styku z miską palnika (może masz tam już brudu za dużo) i dwuprzewodowe, ale z różnym sposobem połączenia. Musisz obejrzeć swoje. Sądzę jednak, że jeżeli wszystkie zaworki działają, tak jak pisałeś wyżej, to wystarczy pewnie podkładka pod pokrętło. Można też wykręcić zaworek termopary i sprawdzić czy na nim siedzi uszczelka. Bywa, że uszczelka ta spada i zostaje w zaworze gazowym.

Na trzecim foto A to właśnie oznaczona końcówka termopary, B natomiast to iskrownik. Pozdrawiam.
    mieszaczwcz
    Level 30  
    Dzięki za zdjęcia, jestem pełen niepewności co do stanu śrub mocujących palnik do blatu. Z chęcią bym je zeszlifował i kupił nowy blat bo ten i tak już podobno zbyt po przypiekany jest. No wytrzymać nie można jak mi kobieta tam skrobie i stęka... a taki blat to w ogóle jest do kupienia?
  • Helpful post
    wiesiekmisiek
    Level 33  
    Nie szlifuj tych śrub pod żadnym pozorem bo one są powkręcane w miskach palników. Cóż z tego, że w ten sposób łatwo zdejmiesz blat jak pozostałe części śrub zostaną w aluminiowych miskach . Palniki wówczas do wymiany a koszt to prawie połowa nowej kuchenki. Nie wiem kto tak opatentował, stalowe śruby plus styk z aluminium do tego jeszcze wysokie temperatury plus tłuszcz. Tragedia. Ja jeżeli nie dam rady odkręcić wkrętakiem krzyżakowym z pobijakiem to nacinam delikatnie kątówką i wówczas stosuję płaski wkrętak z kluczem. Jeżeli któraś urwie się to pryskam kilkakrotnie preparatem tzw. śruba z hurtowni motoryzacyjnej i wówczas szczypcami od dołu oczywiście po min. 2 godzinach odkręcam. Jeżeli nie idzie to wtedy jest jazda, nawiercanie i wykrętak. Totalna porażka. Co do blatu to lepiej poszukać gdzieś używanej kuchenki za grosze w dobrym stanie i wymienić go. Malowanie nic nie daje. Niby specjalna farba w spray-u ale lipa totalna bo w końcowej fazie żółta się robi a nie biała. Blaty w tych kuchenkach pokryte były farbą ceramiczną lub nawet w starszych emaliowane. Nie spotkałem się z nowym blatem. Może w NORTH będą mieli ale cena powali Ciebie z nóg. Pozdrawiam.
    mieszaczwcz
    Level 30  
    Bardzo dziękuję za dokładne rady już zaspokoiłeś mą ciekawość i ostudziłeś zapał teraz wiem aby cokolwiek sprawdzić muszę zacząć od wykręcania górnych śrub mocujących palniki, po tylu latach czarno to widzę (odłożę to na kiedyś tak jak "rzucanie palenia" od 1.sty.)...