Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

i3 2120 - Przegrzewanie procesora

krzychu199526 14 Mar 2018 14:23 249 15
  • #1 14 Mar 2018 14:23
    krzychu199526
    Poziom 5  

Do tej pory komputer śmigał pięknie lecz od kilku dni podczas grania zaczął się problem z czarnym ekranem wentylator na karcie graficznej wtedy bardzo głośno słychać). Zrobiłem testy programem OCCT i z kartą nie wykazał nic złego lecz podczas testu procesora po kilkunastu sekundach przerywa test z komunikatem "Core #0 over maximum value! ValueReached : 88, Max Value : 85" Co może być przyczyną tego stanu rzeczy?

0 15
  • #2 14 Mar 2018 14:34
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest przegrzewanie się procesora, o czym świadczy komunikat. Otwórz obudowę komputera i zobacz, czy wentylator nie jest zapchany kurzem. Jeśli pasta termoprzewodząca była słabej jakości, albo była nakładana dawno temu - należy ją wymienić. Póki nie będziesz miał pod ręką pasty termoprzewodzącej - nie zdejmuj chłodzenia, po jego zdjęciu trzeba pastę wymienić. Również procesor przegrzewać się może jeśli chłodzenie jest niepoprawnie zamontowane - na przykład uszkodził się któryś z zaczepów chłodzenia i nie jest ono prawidłowo dociśnięte do procesora.

1
  • #3 14 Mar 2018 14:45
    krzychu199526
    Poziom 5  

Czyszczę z kurzu regularnie , chłodzenia nie dotykałem i do tej pory działał prawidłowo. Mam jeszcze kolejny problem . Po wyłączeniu komputera wentylator w zasilaczu nie przestaje działać

0
  • #4 14 Mar 2018 14:53
    dt1

To, że chłodzenia nie dotykałeś wcale nie oznacza, że jest ono poprawnie zamontowane w tej chwili. Kiedy wymieniałeś pastę termoprzewodzącą na procesorze i jaka to była pasta?

Co do drugiego problemu być może jest to uszkodzenie zasilacza (nie podałeś modelu, ciężko ocenić czy jest to jakiś przyzwoity zasilacz) albo płyty głównej.

Zrób zdjęcie chłodzenia procesora i jego okolic, wrzuć tutaj.

0
  • #5 14 Mar 2018 14:55
    krzychu199526
    Poziom 5  

i3 2120 - Przegrzewanie procesora Wymienię pastę i zobaczę czy to pomoże . Zasilacz to OCZ Z400 SXS-EU

0
  • #6 14 Mar 2018 15:00
    dt1

Zasilacz dobry, ale pewnie ma już swoje lata, więc warto mu się przyjrzeć. Pastę kup dobrą, nie byle jaką - jeśli chodzi o tańsze pasty mające sens to polecam Arctic MX-2 (wersję 8g na Allegro kupuję za 20-kilka złotych i starczy na wiele razy, a jest to przyzwoita pasta).

Oczywiście każda inna przyzwoita pasta też będzie OK.

Na pewno nie trzeba tego dodawać, to oczywiste - przed nałożeniem nowej pasty należy dobrze wyczyścić chłodzenie i procesor z resztek starej.

1
  • #7 14 Mar 2018 15:02
    krzychu199526
    Poziom 5  

Już zamawiam tą pastę. Dam znać czy pomogła zmiana.

0
  • #8 14 Mar 2018 15:11
    lukaszd82
    Poziom 20  

Jak po wyłączeniu pc wentylator w zasilaczu dalej działa to pomierz napięcia zasilacza i przy okazji wrzuć kilka zdjęć płyty głównej, na których będzie widać kondensatory.

Ewentualnie zainstaluj jakiś program, który podaje napięcia procesora oraz 5V i 12V i zobacz co tam będzie (choć ta metoda jest bardzo zawodna).
    Szczególną uwagę zwróć na napięcia pod obciążeniem.

Oczywiście nikt nic nie kręcił? Żadnych zmian w BIOS itp?

1
  • #9 16 Mar 2018 13:37
    krzychu199526
    Poziom 5  

Nic nie kręciłem komputera bo wiem że i tak tutaj nie ma sensu. Kupiłem pastę lecz okazało się że potrzeba wymienić wentylator bo jedno mocowanie było ułamane i nie trzymało. Zmieniłem i komputer już się nie wyłącza oraz temperatura procesora sięga maksymalnie 70 stopni pod obciążeniem. Według programu occt napięcia na każdej linii są minimalnie większe np: 5v - 5.03v. W biosie wszelkie ustawienia procesora są na auto

0
  • #10 16 Mar 2018 17:23
    dt1

70 stopni to na ten procesor i tak dużo. Jakiego chłodzenia używasz? Dalej to samo boxowe, czy wymieniłeś na coś innego?
    Pomiar napięć programem może być obarczony dużym błędem, więc nie należy brać go za bardzo pod uwagę. Napięcia nie muszą być ustawione dokładnie co do setnej Volta, na głównych liniach zasilających tolerancja wynosi 5%, czyli w przypadku 5V wszystko w zakresie 4.75-5.25V jest OK.

0
  • #12 17 Mar 2018 17:01
    krzychu199526
    Poziom 5  

Kupiłem nowe boxowe chłodzenie takie samo jakie było i była na nim nałożona już pasta. Przed zmianą dokładnie oczyściłem procesor i starannie zamontowałem radiator.

0
  • #13 18 Mar 2018 03:04
    dt1

Szkoda, że wybrałeś najtańsze. Mogłeś dorzucić parę złotych chociaż do Spartana 3 PRO. No ale jest jakie jest. Temperatury wydają mi się dziwnie wysokie, bo moje G3258 przetaktowane do 4.6GHz nawet takich nie osiąga. Jeśli zamówiłeś pastę, jak pisałeś wcześniej, to może warto będzie wymienić fabrycznego kleksa na taką pastę. Może chociaż trochę poprawi temperatury.

1
  • #14 20 Mar 2018 11:56
    krzychu199526
    Poziom 5  

Po wymianie pasty temperatura spadła do 64 stopni. Zastanawiam się, czy warto jeszcze oglądać się za procesorem intel i5 2500 k, czy nie lepiej dorzucić do nowszej technologii. Jeśli bym zmienił procesor to na pewno zainwestowałbym w lepsze chłodzenie.

0
  • #15 20 Mar 2018 13:25
    dt1

Modelu płyty nie podałeś, ale nie wygląda to na jakiś ambitny model do OC. W każdym razie można się rozejrzeć za i5 II i III generacji bez K, są już tanie, a jeszcze spokojnie dają sobie radę.

1
  • #16 20 Mar 2018 15:52
    krzychu199526
    Poziom 5  

Płyta to Asus p8h61-m lx. Nic i tak bym nie podkręcał, bo nie robiłem nigdy tego i zależy mi tylko na tym, aby wykorzystać możliwości Gtx 1050 ti. W każdym razie problem z temperaturą rozwiązany. Dziękuję za pomoc. :)

0