Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zamiennik kondensatora 47 nM 160V

wilkpatryk 14 Mar 2018 19:14 444 10
 • #3 15 Mar 2018 04:09
  aksakal
  Specjalista - urządzenia lampowe

  Takie kategoryczne twierdzenie, że wskazany kondensator można zamienić na foliowy z analogicznym napięciem zawęża możliwości poszukiwania zamiany . Kondensator zamieszczony na PCB obok ukladu UL, napięcie zasilania których nie przekracza 20V. Na pewno ten kondensator był ustalony wtenczas, kiedy istniała zasada - nie to, co trzeba, a to że mamy pod rękami.

  0
 • #4 15 Mar 2018 07:44
  Freddy
  Poziom 43  

  aksakal napisał:
  Takie kategoryczne twierdzenie, że wskazany kondensator można zamienić na foliowy ...
  Popatrz na zdjęcie jaki jest. To jest fabryczna płytka. Nie zamieniamy, lecz dajemy taki jaki był fabrycznie.
  Nie twórzmy niepotrzebnych problemów.

  0
 • #5 15 Mar 2018 09:11
  aksakal
  Specjalista - urządzenia lampowe

  Kolego, Freddy! Twoja dogmatyczna odpowiedź lepiej zostawię bez uwagi .

  1
 • #6 15 Mar 2018 09:56
  ^ToM^
  Poziom 33  

  wilkpatryk napisał:

  Szukam zamiennika dla kondensatora na zdjęciu.


  Napisz w jakim gracie to jest. Najprościej jak wyżej powiedziano dać taki sam, niemniej jednak może się okazać, że napięcie jakie tam panuje to kilka V i wtedy można znacznie łatwiej coś dobrać z warsztatowych zapasów, zamiast szukać dokładnie kondensatora na 160 V.

  0
 • #7 15 Mar 2018 10:04
  zybex
  Pomocny dla użytkowników

  47nM oznacza 47nF (inaczej 47000pF lub 0,047µF) literka M oznacza tolerancję 20%.
  Napięcie 160V (raczej jest na wyrost). Można dać na mniejsze np. na 63V.

  1
 • #8 15 Mar 2018 10:53
  Freddy
  Poziom 43  

  @aksakal Jeśli nie znasz znaczenia słów i zwrotów, to lepiej ich nie używaj, bo możesz kogoś obrazić. ;)

  Reguła jest taka, że dajemy taki sam typ kondensatora, jaki był fabrycznie.
  Nie zapominaj, że jest to dział dla początkujących.

  zybex napisał:
  Można dać na mniejsze np. na 63V.
  Można nawet na 35V - tam jest chyba UL1111 i większych napięć pewnie nie będzie :). Dla początkującego jednak, dać taki jak był.

  zamiennik kondensatora 47 nM 160V

  0
 • #9 15 Mar 2018 11:47
  aksakal
  Specjalista - urządzenia lampowe

  Kolego, Freddy! Nigdy nie zamierzam ubliżać ludzi, tym więcej ciebie, jednego z szanowanych mną koleg na forum. Słowo dogmatyk nie należy do kategorii obraźliwych, ma kilka znaczeń i jedno z ich - człowiek który nie dopuszcza przemian. Można również dyskutować względem tego, że początkującemu lepiej wykorzystać to, co jest ustalone na PCB. U mnie drugi pogląd na to - początkujący prosi pomocy w wyborze zamiany elementu i otrzymuje rekomendację wykorzystać tylko z analogicznym napięciem . Zaczyna szukać, lecz znajduje kondensator na napięcie co trochę różni się od wskazanego i pojawia się przed dylematem - wykorzystać czy nie wykorzystać . Obowiązek doświadczonych - wykształcić początkujących myśleć, szukać warianty, owak znikoma inność parametrów elementów może stać się jak przeszkodą dla realizacji zamiarów początkującego.

  0
 • #10 15 Mar 2018 12:11
  ^ToM^
  Poziom 33  

  aksakal napisał:
  Zaczyna szukać, lecz znajduje kondensator na napięcie co trochę różni się od wskazanego i pojawia się przed dylematem - wykorzystać czy nie wykorzystać . Obowiązek doświadczonych - wykształcić początkujących myśleć, szukać warianty, owak znikoma inność parametrów elementów może stać się jak przeszkodą dla realizacji zamiarów początkującego.


  W rzeczy samej. To, że może wsadzić taki sam, to on wie. Jest to logiczne i nie wymaga dodatkowych instrukcji - nawet dla początkującego. Przecież, gdyby miał dokładnie taki sam do założenia to nie zadawałby pytania.
  Jednak wg. mnie autorowi chodziło o informację, czy i co może zamontować w zamian.
  Zatem co mu po odpowiedzi Frediego, że ma założyć taki sam, skoro wszyscy tu dobrze wiemy, że niekoniecznie tak trzeba postąpić.
  Zatem, rada o wsadzeniu takiego samego nie ma moim zdaniem dużego sensu, natomiast w zamian lepsza jest informacja, co można w zamian zamontować oraz czym się kierować przy wyborze zamiennika - zresztą już to zostało w zasadzie wyżej wyjaśnione, więc tym bardziej nie ma powodu do obrażania się. :)

  Reasumując: trzeba zamontować kondensator foliowy o pojemności 47 nF lub zbliżonej (tolerancja 20%) oraz na napięcie 160 V (większe może być). Natomiast czy może być mniejsze, to zależy od napięcia zasilania tego układu i napięcia panującego na tym kondensatorze. Jak pytający uściśli, to będzie można podpowiedzieć czy może być kondensator na niższe napięcie.

  0
 • #11 15 Mar 2018 13:04
  Freddy
  Poziom 43  

  aksakal napisał:
  Słowo dogmatyk nie należy do kategorii obraźliwych, ma kilka znaczeń i jedno z ich - człowiek który nie dopuszcza przemian.
  Czyli tzw. "beton" :) więc Twój komentarz jest nie na miejscu.

  aksakal napisał:
  ... jednego z szanowanych mną koleg na forum ...
  Miło mi.

  Dopuszczam oczywiście zmiany, czemu nie?
  Początkujący zapytał jednak o zamiennik, więc dostał informację jaki jest oryginalnie zamontowany kondensator.

  Sądzę, że ten temat nie jest miejscem na dyskusje i tłumaczenia dlaczego tutaj zastosowano kondensator foliowy, a nie ceramiczny, tantalowy, czy też elektrolityczny.

  Pytający dostał również przykładowe zdjęcie kondensatora i dopuszczalne napięcia pracy, a jeśli zada dodatkowe pytania, to pewnie dostanie odpowiedź na nie.
  Nie znamy całego układu, więc nie możemy dyskutować o celowości zastosowania kondensatora foliowego, a tak dokładniej, to polistyrenowego :)

  0
  Szukaj w 5mln produktów