Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

lampa iw 18 nie działająca siatka

KORMORAN098 14 Mar 2018 21:53 525 7
    KORMORAN098
    Level 7  
    Witam!
    Przylutowałem lampę iw 18 do laminatu, taka przejściówka na goldpiny, podłączyłem wszytko i okazało się, że dwie siatki nie działają, podanie 30 V nie powoduje świecenie pojedynczego wyświetlacza, lampa była wcześniej sprawna, bo wylutowałem ją z kalkulatora elwro. Czy podczas lutowania mogło dojść do przepalenia drucika między wyprowadzeniem a siatką? Ścieżki cynowałem...
    RitterX
    Level 39  
    Małe szanse na przepalenie, elektrody do wyprowadzeń są zgrewane. Masz na żarzeniu [katodzie] ujemne napięcie względem siatki? Blokowanie powinno wynosić rzędu -4V. W normalnych warunkach gdy napięcie między katodą a siatką wynosi około 0V to nie ma blokowania przepływu elektronów i te udrzając w luminofor anody powodują świecenie segmentów.
    W ciemnym pomieszczeniu widzisz słabe tlenie się żarzenia [katody]?
    Sprawdź połączenia na PCB. Zmierz na zimno, "przedzwoń miernikiem" przejścia między ścieżkami na PCB a wyprowadzeniami lampy. Podstawka wcale nie musi być taka dobra pod względem przewodzenia jak się wydaje.
    KORMORAN098
    Level 7  
    Podłączyłem pod obwód żarzenia 5 V, i sprawdzałem po kolei wszystkie wyprowadzenia, z tej "przejściówki" jak i bezpośrednio pod wyprowadzania lampy, dając 30 V. Zgodnie z numerami pinów otrzymywałem zapalenie kolejnego wyświetlacza lub segmentu, wszystkie segmenty działają a wyświetlacze nr 1 i 4 (patrząc od prawej strony) nie chcą sie w ogóle zaświecić, nawet jak bezpośrednio dam 30 V pod pin lampy.
    Jak mam uzyskać względem siatki a katody napięcie ujemne?

Dodano po 8 [minuty]:

Na chłopski rozum pomyślałem, że musiałem coś uszkodzić wewnątrz, że tak przygrzalem ścieżkę i pin lampy, że wewnątrz oferował soe od tego drucika
    RitterX
    Level 39  
    Napięcie ujemne katody względem siatki uzyskuje się na dwa sposoby. W starych konstrukcjach między katodę/żarzenie a masę włączano rezystor rzędu 1...47kR a obecnie diodę zenera rzędu 3.9V-4.7V czyli o napięciu stabilizacji wyższym jak napięcie blokowania siatki plus spadek napięcia na kluczu sterującym. Działa to tak, gdy do siatka jest niepodłączon to elektrony swobodnie płyną do anody o napięciu np. 30V. W momencie gdy zewrzesz siatkę do masy to potencjał na niej jest 0V ale katoda jest podłączona do masy przez diodę zenera 3.9V. Czyli napięcie na katodzie będzie wyższe względem siatkowego bo głównym źródłem potencjału w obwodzie anoda-katoda jest napięcie anodowe tutaj 30V. A skoro napięcie na siatce będzie 0V a na katodzie np. 3.9V to względem katody, podłączając tam masę miernika na siatce będzie -3.9V podłączają do niej dodatnią sondę miernika. Zamykasz w ten sposób obwód i elektrony nie płyną już do anody.
    Ważne, nie podłączaj bezpośrednio napięcia anodowego do siatek. Zawsze rób to przez rezystor typowo rzędu 22kR...100kR.
    KORMORAN098
    Level 7  
    No rozumiem, ale teraz jak mam np lampę iw18 to dodając diodę na 4.7 V to muszę dać na obwód żarzenia większe niz 5 V (napięcie żarzenia dla iw18), aby odłożyło się 4.7 V na diodzie i 5 V dla obwodu żarzenia, czyli przynajmiej 10 V
  • Helpful post
    RitterX
    Level 39  
    Żarzenie jest zwykle podawane z uzwojenia trafo. Tego samego, który wytwarza napięcie anodowe. Dosyć często fizycznie długie lampy a tym samym włókna żarzenia wymagają zasilania zmiennoprądowego z dzielonego uzwojenia. Uzwojene zasilające żarnik ma odczep w środku, do którego podłącza się diodę zenera a pozostałe dwa końce do elektord katody-żarzenia. robi się tak by uniknąć nierównomiernego tlenia włókna żarzenia. To zjawisko jest szczególnie nasilone gdy zasila się włókno żarnika napęciem stałym. Istotnie skraca to czas pracy lampy.
    KORMORAN098
    Level 7  
    No tak, to samo co mówisz jest zastosowane w kalkulatorze elwro tyle, ze tam masa zarzenia jest dołączona przez rezystor do masy, a napięcie żarzenia podowane jest poprzez trafo, które ma trzy uzwojenia, a uzwojenie wspólne jest masa. Teoretycznie jeżeli nie miałbym takie trafo, to czy mógłbym obwod zarzenua dołączyć do mostka H i sterować przepływem prądu raz przez początek żarzenia, drugi raz przez koniec?
    I jak mówisz ze dioda zenera, to raz będzie względem siatki a masa zarzenia - 4.7 a drugi raz będzie - 0.7, czyli napięcie mniejsze od napięcia blokowania
    RitterX
    Level 39  
    Napięcie blokowania to zwykle minimum -2.5V. Każde rozwiązanie w ym mostek H wchodzi w rachubę pod warunkiem spełnienia warunku wytworzenia napięcia o wartości zapewniającej blokowanie siatek. Skoro chcesz zrobić generator na mostku H to nie widzę powodu by nie użyć małego trafo np. z żarówki energooszczędnej i wykorzystując drut z jej uzwojenia nawinąć zarówno uzwojenie żarzenia jak i polaryzacji anody.
    To rozwiązanie z kalkulatora Elwro jest jednym z optymalniejszych i powtarzane jest w urządzeniach innych producentów a to dotyczy produkcji masowej gdzie koszty produkcji wymuszają możliwie dużą oszczędność układową. Policzenie trafo nie jest problemem. W sieci są gotowe kalkulatory. Należy podać przekrój rdzenia, jego rodzaj np. 3C85, częstotliwość pracy i napięcia uzwojeń by uzyskać liczbę zwojów. Tu napięcia są niskie a to oznacza małą liczbę zwojów nawet dla małgo gabarytowo rdzenia.