Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kontrola glosnosci wychodzącej z miksera

Skywalker3003 15 Mar 2018 14:57 606 13
  • #1 15 Mar 2018 14:57
    Skywalker3003
    Poziom 3  

Witam,
    Mikser Behringher 2442 i 2222,
    Podłączam mikrofony, CD player plus coś jeszcze, i chciałbym kontrolować jakoś głośność. Niby diody się świecą, ale mi się wydaje, że w ten sposob ustawiona głośność poszczególnych sygnałów nie będzie w miarę prceyzyjna.

Jak sobie wyobrażam rozwiązanie? Jakiś wskaźnik, który pokazałby mi poziom sygnału na poszczególnych kanałach i na wyjściu miksera OUT

Dziękuję i pozdrawiam

• #2 15 Mar 2018 17:15
    DjMapet
    Poziom 42  

Skywalker3003 napisał:
    który pokazałby mi poziom sygnału na poszczególnych kanałach

Po co?
    Ustawiasz GAIN do CLIP-a i wg. potrzeb, wysterowujesz poszczególne kanały tak, by gałka fadera najlepiej oscylowała w pobliżu 0 dB.
    Na wyjściu miksera masz wskaźniki poziomu wysterowania. Tu też raczej nie przekraczasz poziomu 0 dB a jak już, to do momentu zapalania się (nie świecenia!) diod CLIP.

Pozdrawiam.

• Pomocny post
    #3 16 Mar 2018 09:18
    adambyw
    Moderator Akustyka

Skywalker3003 napisał:
    Niby diody się świecą, ale mi się wydaje, że w ten sposob ustawiona głośność poszczególnych sygnałów nie będzie w miarę prceyzyjna.

Miernik poziomu na każdym wejściu dostaniesz ale w mikserach wyższej klasy, i w większości mikserów cyfrowych. Np soundcraft ui12, czy behringer XR12 - sterowane tabletem.
    Ale tak czy siak same mierniki nie są w pełni miarodajne. Tzn w większości pokazują wartość szczytową, a Ciebie interesuje wartość średnia. Jeżeli weźmiesz np flet o głośności szczytowej 0dB, będzie on dużo głośniejszy od fortepianu z taką samą wartością. Podobnie ma się z mową i muzyką zmasterowaną.
    Najważniejsze żeby preampy były dobrze wysterowane, a resztę najlepiej załatwi ucho.

• #4 17 Mar 2018 15:57
    Skywalker3003
    Poziom 3  

DjMapet napisał:
    Skywalker3003 napisał:
    który pokazałby mi poziom sygnału na poszczególnych kanałach

Po co?
    Ustawiasz GAIN do CLIP-a i wg. potrzeb, wysterowujesz poszczególne kanały tak, by gałka fadera najlepiej oscylowała w pobliżu 0 dB.
    Na wyjściu miksera masz wskaźniki poziomu wysterowania. Tu też raczej nie przekraczasz poziomu 0 dB a jak już, to do momentu zapalania się (nie świecenia!) diod CLIP.

Pozdrawiam.

To przy XLRach zadziała, ale jak podłączę cd player na jacki stereo to nie ma tam clipa.

• Pomocny post
    #5 17 Mar 2018 23:15
    DjMapet
    Poziom 42  

W 2442, na kanałach stereo jest potencjometr LINE GAIN (TRIM) a w2222 jest przełącznik czułości LEVEL +4 -10, więc możesz dostosować czułość wejścia do sygnału podawanego przez player. Jeśli czułość wejścia stereo w 2222 jest jeszcze za niska, to podłączasz player do dwóch preampów mono XLR, panoramy skręcasz w przeciwne strony i czułość ustawiasz GAIN-ami (TRIM) obu kanałów.
    Jak chcesz dokładnie, za pomocą wskaźnika wysterowania sumy ustawić gainy i je kontrolować w czasie rzeczywistym, to opis znajdziesz w manualu, na str.6 w zakładce TRIM (GAIN): https://media.music-group.com/media/PLM/data/docs/P0557/1622FX_P0557_M_PL.pdf

Pozdrawiam.

• #6 18 Mar 2018 00:46
    Skywalker3003
    Poziom 3  

A czy jest sens wstawiania limitera?
    Na OUT miksera lub jak na zdjęciu 8 kananałowy - to chyba mozna jakoś pod każdy z 8 kanałów oddzielnie podłączyć?
    Pozdrawiam
    Kontrola glosnosci wychodzącej z miksera

• Pomocny post
    #7 18 Mar 2018 16:30
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Skywalker3003 napisał:

Kolego.... wybacz, mnie staremu, ale widzę, że jedyna rzecz jakiej Ci brakuje to umiejętności... słuchania. Przez dziesięciolecia akustycy "kręciuli" naprawdę poważne koncerty na prostych analogoe\wych stolach, bez żadnych wodotrysków, i jakoś było dobrze - a słuchając co poniektórych współcześnie nagłaśnianych koncertów śmiem twierdzić, że nawet 10x lepiej niż dziś. Tobie brakuje wizualizacji sygnału wyjściowego? I bez tego nie umiesz ustawić odpowiedniej głośności? Zmień zainteresowania...

• #8 21 Mar 2018 00:18
    Skywalker3003
    Poziom 3  

398216 Usunięty napisał:
    Skywalker3003 napisał:

Kolego.... wybacz, mnie staremu, ale widzę,

Wybaczam. Nie widzisz.

• Pomocny post
    #9 21 Mar 2018 14:32
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Skywalker3003 napisał:
    Niby diody się świecą, ale mi się wydaje, że w ten sposob ustawiona głośność poszczególnych sygnałów nie będzie w miarę prceyzyjna.
    Też masz rację - wydaje Ci się.
    Precyzyjniejsza po prostu NIE JEST POTRZEBNA 3 dB różnicy nie ma znaczenia - a to największy krok w skali LED dla poziomów rzędu 0 dB. Przeważnie jest mniej - np. 1,5 dB.
    Jeśłi dla Ciebie jest to zbyt mała precyzja, to większej na wskaźniku wskazówkowym nie uzyskasz, a budowanie specjalnie do tego celu wskaźnika LED nie ma sensu.
    Kolega wyżej pisał Ci jak się powinno ustawiać poziomy - dla CD i nawet kilku innych wejść aktywnych jednocześnie jest to do ogarnięcia bez żadnego problemu. A limiter służy jednak do czegoś innego, niż wyręczanie w umiejętnościach akustyka...

• #10 21 Mar 2018 16:38
    Skywalker3003
    Poziom 3  

398216 Usunięty napisał:
    Skywalker3003 napisał:
    Też masz rację - wydaje Ci się.
    Precyzyjniejsza po prostu NIE JEST POTRZEBNA 3 dB różnicy nie ma znaczenia - a to największy krok w skali LED dla poziomów rzędu 0 dB. Przeważnie jest mniej - np. 1,5 dB.
    Jeśłi dla Ciebie jest to zbyt mała precyzja, to większej na wskaźniku wskazówkowym nie uzyskasz, a budowanie specjalnie do tego celu wskaźnika LED nie ma sensu.
    Kolega wyżej pisał Ci jak się powinno ustawiać poziomy - dla CD i nawet kilku innych wejść aktywnych jednocześnie jest to do ogarnięcia bez żadnego problemu. A limiter służy jednak do czegoś innego, niż wyręczanie w umiejętnościach akustyka...

Nie używam tej konfiguracji do nagłaśniania koncertów. Spróbuj tu się wyzłośliwić.

• #11 13 Kwi 2018 22:49
    Skywalker3003
    Poziom 3  

Wstawienie na wyjście limitera rozwiązało problem

• #12 16 Kwi 2018 23:56
    adks
    Poziom 13  

Ale po co... ;)

• #13 17 Kwi 2018 22:14
    Skywalker3003
    Poziom 3  

adks napisał:
    Ale po co... ;)

Nieistotne

• #14 18 Kwi 2018 07:09
    Artur k.
    Admin grupy audio

Pozostaje się cieszyć, że problem rozwiązany.

Temat bez wartości merytorycznej, przenoszę do kosza.