Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

palenie sie tranzystorów w serwie mg 995.

15 Mar 2018 17:42 639 5
  • Poziom 3  
    Witam
    Otóż mam taki problem, że tranzystor polowy (mt4953a) znajdujący się w układzie scalonym w serwomechanizmie Tower Pro mg 995 podłączony do sprawdzonego klona arduino Mega 2560 pali się w wybranym przez siebie momencie. Serwa zasilane są z osobnego źródła ( 6V, a tak dokładnie to 6,6V i 8,4 Ah), a arduino zaś z dwóch ogniw samsung icr18650-26f które dają razem 7,4V i wszystkie 7 serw jest podłączone na płytce prototypowej a masa tego źródła jest połączone z arduino. Problem jest w tym, że raz serwo pracuje normalnie i wszystko ok i nagle jak jeszcze raz podłącze czy nawet niekoniecznie w trakcie normalnej pracy zaczyna mi się nagrzewać to serwo a po rozkręceniu widzę to

Tak w tym pierwszym jeden z tranzystorów taką temperaturę osiągnął, że sam się odlutował i uciekł :D

Nie mam pojęcia czego to może być przyczyna. Styki na pewno porządnie trzymają, a serwo nawet nie musi być obciążone żeby się spaliło i tak jak mówię raz pracuje normalnie i jest wszystko ok a raz momentalnie robi się gorące i koniec.
    Dodam jeszcze, że wszystkie 7 serw jest dobrze podłączone do zasilania i nie palą się wszystkie tylko jedno przypadkowe serwo.

Z góry dzięki :D
  • PCBway
  • Specjalista PLD
    Chyba nie warto szukać zbyt wytrwale, bo te serwa nie są warte pieniędzy, które za nie dałeś. To tania chińszczyzna o marnych parametrach. Zobacz tu: https://www.youtube.com/watch?v=J318eMHwQPA
    Lepiej wydać trochę na porządne serwa Hitec lub Futaby niż się wozić z tym kitajskim złomem.
    Zaoszczędzisz na zdrowiu i być może uchronisz dom przed pożarem, za który producent serw Ci raczej nie zwróci.
    Internety twierdzą, że coś jest nie tak ze sterowaniem, a tego nie naprawisz w prosty sposób.
  • PCBway
  • Poziom 3  
    yego666 napisał:
    Chyba nie warto szukać zbyt wytrwale, bo te serwa nie są warte pieniędzy, które za nie dałeś. To tania chińszczyzna o marnych parametrach. Zobacz tu: https://www.youtube.com/watch?v=J318eMHwQPA
    Lepiej wydać trochę na porządne serwa Hitec lub Futaby niż się wozić z tym kitajskim złomem.
    Zaoszczędzisz na zdrowiu i być może uchronisz dom przed pożarem, za który producent serw Ci raczej nie zwróci.
    Internety twierdzą, że coś jest nie tak ze sterowaniem, a tego nie naprawisz w prosty sposób.

No a jakie serwa z momentem 15-20kg/cm byś proponował tak najlepiej do 60 zl sztuka ale jeśli takich nie ma to mogą być droższe.
  • Specjalista PLD
    Niestety, by Ci skutecznie doradzić, musiałbym zadać wiele pytań, więc najprościej będzie, gdy sam się zorientujesz w ofercie u źródła, a następnie poszukasz sklepu gdzie sprzedają takie rzeczy. Czasem Allegro ma fajne serva, czasem Ebay, a czasem lepiej kupić u lokalnego dostawcy.
    Jest kilka rodzajów serv, w tym analogowe, cyfrowe, z plastykowymi trybami, z metalowymi, z małymi i dużymi momentami... Musisz sam popatrzeć i zdecydować.
    Zacznij od tych linków, a potem już wyobraźnia i potrzeba Ci podpowie.
    Hitec
    Futaba
  • Poziom 3  
    yego666 napisał:
    Niestety, by Ci skutecznie doradzić, musiałbym zadać wiele pytań, więc najprościej będzie, gdy sam się zorientujesz w ofercie u źródła, a następnie poszukasz sklepu gdzie sprzedają takie rzeczy. Czasem Allegro ma fajne serva, czasem Ebay, a czasem lepiej kupić u lokalnego dostawcy.
    Jest kilka rodzajów serv, w tym analogowe, cyfrowe, z plastykowymi trybami, z metalowymi, z małymi i dużymi momentami... Musisz sam popatrzeć i zdecydować.
    Zacznij od tych linków, a potem już wyobraźnia i potrzeba Ci podpowie.
    Hitec
    Futaba

A słyszałem ostatnio, że ponąć serwa są bardzo wrażliwe na napięcie. W sensie jak pisze, że mogą pracować przy max 6,6 V to powinno się dać źródło nie przekraczające ok. 6V. Wiesz może ile jest w tym prawdy? Bo jeśli się zgadza, to tłumaczyłoby czemu te serwa odrazu się nie przepalają.
  • Specjalista PLD
    Zasadniczo nie powinno się nigdy przekraczać parametrów dopuszczalnych dla danego urządzenia, zaś parametry graniczne to takie gdzie układ pracuje na granicy swoich możliwości i każdy odchył powyżej nich może spowodować uszkodzenie urządzenia.
    W praktyce spotyka się bardzo różne podejścia producentów do tych wartości.
    Na przykład zdarzyło mi się już ( wprawdzie przez nieuwagę, ale jednak ) odpalić ATMEGA8 na 10.2V i chodził tak przez kilka dni. Później zauważyłem usterkę i ją skorygowałem, a procesor biega do dziś.
    Innym razem podłączyłem driver TC426 ( powinien wytrzymać 20V według DS ) pod 18V i to go zabiło w ciągu kilku sekund.
    Co do sprzętu pochodzącego z Kraju Środka obstawiałbym raczej ten drugi scenariusz, tak jak sugerujesz a doświadczenie potwierdza.
    Innymi słowy, jeśli jest napisane 5V, to oznacza 5V a nie 6 lub 7V :(.
    Przy serwach, gdzie są silniczki i mogą występować znaczne skoki obciążenia, niektóre zasilacze nie dają sobie rady z takimi skokami i przestrzeliwują, co może powodować awarie tych serw.
    Wiadomo, że to tylko statystyka, ale Kitaj się wzbogacił właśnie na tanich podróbkach marnej jakości, więc trudno się spodziewać by nagle się to zmieniło.
    Spróbuj popędzić te serwa niższym napięciem, to się okaże jak pracują. Może to wystarczy, by Twój układ działał poprawnie.

W Twoim przypadku wygląda na to, że układ sterujący otwiera jednocześnie oba tranzystory ( a może nawet wszystkie) łącząc plus z minusem, tak że cała moc wydziela się w tranzystorach mostka H niszcząc je.
    Sądzę zatem, że problem jest w sterowaniu a nie w napięciu zasilającym, chyba że układ sterujący głupieje przy podwyższonym napięciu.