logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

OC I5-6400 na MSI Z170 PC MATE błąd wskazania Vcore

procsa 15 Mar 2018 18:32 1110 7
REKLAMA
  • #1 17107628
    procsa
    Poziom 31  
    Witam, do płyty MSI Z170 PC MATE wgrałem zmodyfikowany bios zgodnie z instrukcją, wszystko prawie poszło zgodnie z opisem, ale gdy wpiszę Vcore np. 1.35V to wyświetla wartość ponad 1.4V , obecnie mam wpisane 1.25V a pokazuje (w biosie i w programach) 1.352V, w wyżej podlinkowanej instrukcji w zrzutach z ekranu napięcia się zgadzają (wpisane z rzeczywistym). Teraz nie do końca wiem której wartości mam się trzymać, wpisanej czy wyświetlanej.

    Mam jeszcze jedno pytanie po podkręceniu przy stresie CPU i GPU równoczesnym odzywają się cewki zasilacza, nie głośno ale odzywają się, czytałem wiele opinni i zdania są podzielone, generalnie jest to oznaka sporego obciążenia zasilacza, pytanie czy to już granica, czy spokojnie da radę, mierzyłem napięcia na linii 12V i bez stresu 12.15V, pełne obciążenie GPU i CPU 11.90V, więc w normie ? Zasilacz to niestety "czarna lista" "rebeltec titan 600w ver 2.31". Wiem doskonale, że to nie jest zasilacz do OC i proszę się powstrzymać od komentarzy "wyrzuć go to jest zupełny śmieć itp." Ponieważ nowy zasilacz będzie po niedzieli.

    p.s. I5-6400 podkręciłem na 4.1Ghz po 2 godzinnym teście (cpu stress) wszystko jest ok, temp max 68 stopni

    OC I5-6400 na MSI Z170 PC MATE błąd wskazania Vcore
  • REKLAMA
  • #2 17112364
    rtj71
    Spec od komputerów
    Teraz nie do końca wiem której wartości mam się trzymać, wpisanej czy wyświetlanej.

    Płyta może źle wskazywać taktowanie, ale równie dobrze skopany może być ten zmodyfikowany bios, trzeba by porównać z inną płytą po prostu.

    procsa napisał:
    generalnie jest to oznaka sporego obciążenia zasilacza


    Nie do końca ;) w VX550 miałem to samo, nawet bez dużego obciążenia. Ale: te wskazywania napięcia też mogą być z powodu zasilacza, on też może głupieć i złe napięcie podawać płycie. Sprawdź na nowym zasilaczu jak będzie.
  • REKLAMA
  • #3 17116978
    procsa
    Poziom 31  
    Nigdzie nie mogę znaleźć informacji o takim samym zestawie w OC, zasilacz nie zmienił sytuacji, nadal jest różnica w wskazaniu, poczekam aż ktoś z taką samą płytą i prockiem opisze tą sytuację, narazie jade na ustawieniach jak wyżej i jest ok, to znaczy komp stabilny.
  • #4 17232947
    Piterixos
    Poziom 27  
    A nie masz tam czasem ustawienia typu Load Line Calibration? Taka opcja jest odpowiedzialna za zapewnianie stabilności wybranego napięcia i w przypadku gdy wybierze się nieodpowiednie, zbyt "mocne" ustawienie może ono powodować znaczący wzrost napięcia.
  • REKLAMA
  • #5 17238618
    procsa
    Poziom 31  
    Piterixos napisał:
    A nie masz tam czasem ustawienia typu Load Line Calibration?



    Niestety nie widzę takiej opcji, screeny z dostępnych opcji OC CPU niżej, a jako ciekawostkę podam, że podkręciłem tego procka do 4.3GHz i... obniżyłem jeszcze Vcore, wpisałem 1.15V, pokazuje 1.224V, system pracuje stabilnie, a procesor grzeje się o wiele mniej, teraz podczas stresu max temp to 60 stopni ! Tak samo przestała się aż tak grzać sekcja zasilania procesora.

    p.s. Mam jeszcze tylko pytanko co do pamięci, aktualnie akurat chodzi na taktowaniu 2133, czyli bazowy, pamięci niby nie obsługują wyższych częstotliwości, są to "Patriot Memory PSD416G21332" , ile i jak mogę je bezpiecznie "podkręcić" ?

    OC I5-6400 na MSI Z170 PC MATE błąd wskazania Vcore
    OC I5-6400 na MSI Z170 PC MATE błąd wskazania Vcore
    OC I5-6400 na MSI Z170 PC MATE błąd wskazania Vcore
  • Pomocny post
    #6 17238684
    Piterixos
    Poziom 27  
    O coś takiego mi chodzi.
    OC I5-6400 na MSI Z170 PC MATE błąd wskazania Vcore

    RAM możesz zawsze próbować podkręcić, może da radę do 2400 MHz, może da radę do 3000Mhz, a może w ogóle się nie będzie dało, to dość losowe.

    Jakbyś wrzucił screeny z ustawieniami dotyczącymi RAM to by można było coś więcej napisać. Ogólnie to trzeba manipulować timingami i napięciem tak żeby wyższe częstotliwości działały stabilnie.
  • REKLAMA
  • #7 17239035
    procsa
    Poziom 31  
    "DigitalAll Power" - nie mam tego... chwilowo aż tak z tym nie walczę, bo komp pracuje stabilnie, ale trochę wkurza fakt, że nie wiem jakie jest napięcie procesora.

    Co do ustawień RAM, mogę wybrać jedną z dostępnych opcji prędkości, jak na pierwszym obrazku, lub bawić się ustawieniami jak dalej, ale trochę tego jest...;/

    OC I5-6400 na MSI Z170 PC MATE błąd wskazania Vcore

    OC I5-6400 na MSI Z170 PC MATE błąd wskazania VcoreOC I5-6400 na MSI Z170 PC MATE błąd wskazania VcoreOC I5-6400 na MSI Z170 PC MATE błąd wskazania VcoreOC I5-6400 na MSI Z170 PC MATE błąd wskazania VcoreOC I5-6400 na MSI Z170 PC MATE błąd wskazania Vcore
  • Pomocny post
    #8 17239087
    Piterixos
    Poziom 27  
    Chciałem zobaczyć czy są tam jakieś ustawienia które znam ze swojej płyty, ale nie widzę.

    Płyta powinna sama wyregulować wszystkie timingi gdy zwiększysz częstotliwość pracy RAM, z tymże nie robi tego najefektywniej. W teorii mógłbyś każde z tych ustawień dopracowywać, ale pewnie zajęło by Ci to kilka pokoleń :)

    Także w praktyce interesuje Cię tylko napięcie (DRAM Vltage) oraz pierwszych 6 timingów (de facto 5 bo pierwszy am tylko dwie wartości i wiadomo że 2 to ustawienie stabilniejsze).

    Te kości nie mają radiatorów więc z napięciami bym nie szalał niemniej jakieś 1.25v nie powinno być problemem. (max dla DDR4 to 1.5v)

    Czyli ustawiasz wyższe napięcie, potem dajesz wyższa częstotliwość i sprawdzasz jak się komputer zachowa. Być może pojawią się BSody, w takiej sytuacji idziesz do timingów i próbujesz je zwiększyć. Nikt dokładnych wartości Ci tu jednak nie poda.

    Jeżeli w trakcie takich eksperymentów zdarzy się że komputer się nie uruchomi to bedziesz musiał wykonać clear CMOS
REKLAMA